Ξένες Φιλολογίες

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Απο το πανεπιστιμιο,αν πας αγγλικη φιλολογια τι επαγγελματα μπορεις; να ακολουθησεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Απο το πανεπιστιμιο,αν πας αγγλικη φιλολογια τι επαγγελματα μπορεις; να ακολουθησεις?

https://www.mysep.gr/?p=1648

δες εδώ αναλυτικά κάποια πράγματα.
ωστόσο πρέπει να σου πω οτι τα πραγματα ειναι δυσκολα-συνηθως οσοι βγαινουν απο κει γινονται καθηγητες στη δευτεροβαθμια αν και τυπικα υπαρχουν πολλες προοπτικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
καθηγητης συνηθως γινεσαι
βεβαια μπορεις μετα να ειδικευτεις σε μεταφραση, διερμηνεια, υποτιτλισμο κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Ευχαριστω και τους δυο...και για την πηγη που μου δωσατε,με βοηθησε αρκετα.
Κατι αλλο,επειδη απεχθανομαι τα αρχαια και ολες αυτες τις βλακιες μπορω να περασω εκει απο Θετικη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Ευχαριστω και τους δυο...και για την πηγη που μου δωσατε,με βοηθησε αρκετα.
Κατι αλλο,επειδη απεχθανομαι τα αρχαια και ολες αυτες τις βλακιες μπορω να περασω εκει απο Θετικη ?

νομίζω πως μπορεις απο θετικη ωστοσο εισαι σε μειονεκτικη θεση μιας και:
α) πρεπει να παρεις ιστορια γενικης παιδειας ως μαθημα επιλογης για ν χεις προσβαση στο 1ο πεδιο
β) θα εχεις λιγοτερα μορια στο 1ο πεδιο μιας κ δν εισαι θεωρητικη απ ο,τι καποιος π ειναι θεωρητικη

επισης πρεπει ν δωσεις κ αγγλικα ως ειδικο μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
"θεωρητικα" λενε πως οχι...
ισως επειδη εισαι σε αλλο τομεα και λογω ρου γργονοτος που χανεις μορια
πρακτικα ομως πιστευω πως γινεται...
βεβαια...
δεδομενου οτι καθε χρονο σχεδον αλλαζει το συστημα με τις πανελληνιες, για τιποτα πλεον δεν μπορεις να εισαι σιγουρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
καθηγητης συνηθως γινεσαι
βεβαια μπορεις μετα να ειδικευτεις σε μεταφραση, διερμηνεια, υποτιτλισμο κτλ
γοργονούλα απλώς να πω ότι για να ειδικευτείς στην μετάφραση και την διερμηνεία ή θα πρεπει να πάρεις δεύτερο πτυχίο ή να κάνεις μεταπτυχιακό. αυτό βέβαια μπορείς να το κάνεις από οποιαδήποτε σχολή, δεν σημαίνει ότι έχεις τελειώσει αραίτητα κάποια ξένη φιλολογία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Πειτε μου την γνωμη σας : εχει μελλον ? τι ευκαιριες εχεις για μετα τη σχολη (τι μπορεις να κανεις) ? πως ειναι η ζωη κατα την διαρκεια των σπουδων ? σε τι μαθηματα (οσο εισαι στο λυκειο) πρεπει να δωσεις βαρυτητα και ο,τι αλλο πιστευεται εσεις χρησημη πληροφορια.

καθηγητης συνηθως γινεσαι
βεβαια μπορεις μετα να ειδικευτεις σε μεταφραση, διερμηνεια, υποτιτλισμο κτλ

νομίζω πως μπορεις απο θετικη ωστοσο εισαι σε μειονεκτικη θεση μιας και:
α) πρεπει να παρεις ιστορια γενικης παιδειας ως μαθημα επιλογης για ν χεις προσβαση στο 1ο πεδιο
β) θα εχεις λιγοτερα μορια στο 1ο πεδιο μιας κ δν εισαι θεωρητικη απ ο,τι καποιος π ειναι θεωρητικη

επισης πρεπει ν δωσεις κ αγγλικα ως ειδικο μαθημα.

τι εινε αυτο το πρωτο πεδιο ?
και δηλαδη γενικα ειμαι τελειως failed απο θετικη ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
να'τη και η αθηνα...
μην χασει.... :P
γι'αυτο ειπα βρε "να ειδικευτει ΜΕΤΑ" σε καποιο τομεα... ;)

λοιπον ζαννα...
για να ειμαστε ειλικρινεις...
πλεον η αγγλικη φιλολογια(επειδη σ'αυτην αναφερεσαι) ναι μεν ειναι ενδιαφερουσα αλλα αν θελεις να ασχοληθεις καθαρα με τη διδασκαλια σου λεω οτι ειναι λιγο κορεσμενος κλαδος
πλεον διδασκουν και με προφισιενσι..
αρα μπορει καποιος εργοδοτης να προτιμησει καποιο ατομο με προφισιενσι και οχι εσενα με τη σχολη
ξερω οτι ακουγεται παραλογο, ομως δυστυχως συμβαινει
αν και λογικα με το πτυχιο εσυ στα χερια θεωρειται οτι εχεις ενα αβανταζ...
αλλα αντε βγαλε ακρη
τωρα αν θελησεις να ακολουθησεις αλλο κλαδο... εκει εξαρταται...

1ο πεδιο ειναι η θεωρητικη, οπου και ανηκουν οι φιλολογιες
δεν εισαι πολυ εκτος απο θετικη, αρκει να γραψεις καλα στις εξετασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
γοργονουλα :Ρ με μπερδεψες πολυ τωρα :worry:

δλδ με τα αγγλικα δεν πας πουθενα ε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Πειτε μου την γνωμη σας : εχει μελλον ? τι ευκαιριες εχεις για μετα τη σχολη (τι μπορεις να κανεις) ? πως ειναι η ζωη κατα την διαρκεια των σπουδων ? σε τι μαθηματα (οσο εισαι στο λυκειο) πρεπει να δωσεις βαρυτητα και ο,τι αλλο πιστευεται εσεις χρησημη πληροφορια.

εγω που ειμαι αγγλικο απθ μπορω να σου πω οτι εχει πολυ ωραια μαθηματα (μελεταμε θεατρικα εργα,ιστοριες, στο επομενο εξαμηνο θα μελεταμε ποιηση, κανουμε γλωσσολογια, και διαφορα αλλα) και απ τ επομενα ετη εχει μια μεγαλη γκαμα μαθηματων απ τ οποια μπορεις ν επιλεξεις, και σχετιζονται με πολλους τομεις. ειναι ωραια σχολη,ευχαριστη αν σου αρεσουν τ αγγλικα κ η λογοτεχνια και αν εχεις διαθεση να δουλεψεις και να ασχοληθεις. το λεω αυτο, διοτι τα 3/5 μαθηματα που εχω απαιτουν συμμετοχη στην ταξη, εργασιες κλπ αλλα ειναι γενικα πολυ ενδιαφεροντα,δεν βαριεσαι,ειναι πιο δημιουργικα ετσι. το γλωσσολογικο μαθημα ειναι ημι-διαλεξη, δηλαδη ναι μεν ρωτανε τα παιδια αποριες και γινεται μια καποια συζητηση αλλα περισσοτερο κραταμε σημειωσεις απο τα slides και δεν κανουμε εργασιες κ τετοια.

αν δωσεις απο θετικη...πρεπει ν τ πας καλα παντου για ν μαζεψεις οσο πιο πολλα μορια γ το 1ο πεδιο. καλο θα ηταν μιας και θ χρειαστει ν δωσεις αγγλικα, να εχεις καλο επιπεδο και ανεση με τη γλωσσα. δεν θα σου πω οτι πρεπει ν εχεις το ταδε πτυχιο κλπ κλπ γτ αυτα ειναι ρευστα: αλλες φορες ατομα π εχουν proficiency αλλα δεν εξασκουν τη γλωσσα τα βρισκουν σκουρα και στις πανελλαδικες και στη σχολη, ενω αλλα μ μικροτερο πτυχιο καταφερνουν μια χαρα τις εξετασεις,απλα δυσκολευονται λιγο μετα στη σχολη γτ η δυσκολια της γλωσσας ανεβαινει. ωστοσο με τη σωστη καθοδηγηση ακομη κ στο πανεπιστημιο μπορει ν βελτιωθει το επιπεδο των αγγλικων αρκει ν εχει κανεις ορεξη να δουλεψει πανω σ αυτο. αλλα ουτε κ αυτο ειναι απολυτο.γτ μπορει αφοτου πηρε το lower ας πουμε να εξασκησε τη γλωσσα και να την ξερει καλα, οποτε ν μν τ βρει σκουρα στο πανεπιστημιο. απλα ν του λειπει το ανωτερο πτυχιο. το θεμα ειναι , η ολη κεντρικη ιδεα ειναι ν εχεις ανεση μ τν γλωσσα και να μπορεις ν τν χρησιμοποιεις με ευχερεια.
τ αγγλικα εχουν μαξιμουμ 4000 μορια π μπορεις ν παρεις απο αυτα, αν γραψεις 20 δηλαδη.
το επιπεδο των αγγλικων ως πανελλαδικα εξεταζομενο μαθημα ειναι συνηθως advanced- ουτε πολυ ευκολα ουτε πολυ δυσκολα.
ωστοσο δεν ειναι πολυ επιεικεις με τα γραπτα.
αν πας θεωρητικη εχεις πιο πολλες πιθανοτητες ν μπεις στη σχολη παντως γτ η σχολη βρισκεται στο 1ο πεδιο με το οποιο ασχολειται η θεωρητικη οποτε εκ των πραγματων δν χανεις μορια.
γ τις ευκαιριες γ μετα τη σχολη δες το site που σου στειλα που λεει θεωρητικα ποια επαγγελματα μπορεις ν ακολουθησεις, αν κ ειναι δυσκολα τ πραγματα-συνηθως οσοι βγαινουν απο αγγλικη γινονται καθηγητες. αλλα ποτε δεν ξερεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
σε τι σε μπερδεψα βρε??
πες μου...
και τι εννοεις οτι με τα αγγλικα δνε πας πουθενα??
και βασικα....
εσυ μονο αγγλικη φιλολογια θες ή γενικα κατι με ξενογλωσσα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
να'τη και η αθηνα...
μην χασει.... :P
γι'αυτο ειπα βρε "να ειδικευτει ΜΕΤΑ" σε καποιο τομεα... ;)

λοιπον ζαννα...
για να ειμαστε ειλικρινεις...
πλεον η αγγλικη φιλολογια(επειδη σ'αυτην αναφερεσαι) ναι μεν ειναι ενδιαφερουσα αλλα αν θελεις να ασχοληθεις καθαρα με τη διδασκαλια σου λεω οτι ειναι λιγο κορεσμενος κλαδος
πλεον διδασκουν και με προφισιενσι..
αρα μπορει καποιος εργοδοτης να προτιμησει καποιο ατομο με προφισιενσι και οχι εσενα με τη σχολη
ξερω οτι ακουγεται παραλογο, ομως δυστυχως συμβαινει
αν και λογικα με το πτυχιο εσυ στα χερια θεωρειται οτι εχεις ενα αβανταζ...
αλλα αντε βγαλε ακρη
τωρα αν θελησεις να ακολουθησεις αλλο κλαδο... εκει εξαρταται...

1ο πεδιο ειναι η θεωρητικη, οπου και ανηκουν οι φιλολογιες
δεν εισαι πολυ εκτος απο θετικη, αρκει να γραψεις καλα στις εξετασεις

λενε παντως οτι θα καταργησουν την επαρκεια των κατοχων proficiency
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
το λενε εδω και καιρο...
μεχρι αν γινει ομως..................
ασε που και αν γινει, θα ισχυσει λογικα για τους νεους κατοχους προφισιενσι
οσοι εχουν ηδη βγαλει την αδεια διδασκαλιας δεν θα συναντησουν κανενα προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
να'τη και η αθηνα...
μην χασει.... :P
γι'αυτο ειπα βρε "να ειδικευτει ΜΕΤΑ" σε καποιο τομεα... ;)
Τζαμαίς Γοργονούλα! :P



λενε παντως οτι θα καταργησουν την επαρκεια των κατοχων proficiency
μακάρι...αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
(γοργονα)με μπερδεψες γιατι σεν να μου ειπες οτι δεν εχει μελλον.ετσι καταλαβα.τι ενοουσες?

living_doll ευχαριστω μου αρεσει πολυ αν ειναι ετσι οπως το λες.εδω μπενει ομως στην μεση το αλλο ζητημα.εγω τωρα που ειμε 1η λυκειου θα παρω το λοουερ.οκ?με τα αγγλικα τα παω πολυ καλα δεν εχω προβλημα.ομως την 2α και 3η λυκειου θελω να ασχοληθω με το σχολειο και ισως φροντιστηρια.ομως δεν θελω να το τελειωσω εκει.σκευτομε να κανω αντβανσντ και προφ μετα την 3η λυκειου ( αλλα με τρομαζει αυτο που λες οτι εξεταζεσε σε αντβανσντ ενω εγω θα εχω σταματησι στο λοουερ) δεν ξερω αν καταλαβες την θεση μου! ΙΤ θα μου συμβουλευατε βρε κοριτσια?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
κατ'αρχην εφοσον εισαι ακομα α'λυκειου γιατι μιλας για θετικη?
σκεφτεσαι και καποια αλλη σχολη?
αλλιως πηγαινε θεωρητικη να εισαι σιγουρη
εγω οταν εδωσα πανελληνιες ειχα μονο το λοουερ και το περασα ανετα το ειδικο μαθημα
πιστευω ειναι αναλογα το ατομο
απο'κει και περα...
δεν ειπα οτι δεν εχει μελλον
αντιθετως...
τα αγγλικα παντα θα εχουν ζητηση...
το θεμα ειναι εσενα τι σου αρεσει..
να εισαι καθηγητρια πχ σε ενα φροντιστηριο ή σε ενα σχολειο?
να ασχοληθεις με τη μεταφραση??
εσυ πρεπει πρωτα να το σκεφτεις με τον εαυτο σου..
μην κοιτας μονο τις μελλοντικες προοπτικες
εγω ας πουμε τελειωσα τη γαλλικη
προοπτικες δεν χει τοσες,αλλα ηταν κατι που μου αρεσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
living_doll ευχαριστω μου αρεσει πολυ αν ειναι ετσι οπως το λες.εδω μπενει ομως στην μεση το αλλο ζητημα.εγω τωρα που ειμε 1η λυκειου θα παρω το λοουερ.οκ?με τα αγγλικα τα παω πολυ καλα δεν εχω προβλημα.ομως την 2α και 3η λυκειου θελω να ασχοληθω με το σχολειο και ισως φροντιστηρια.ομως δεν θελω να το τελειωσω εκει.σκευτομε να κανω αντβανσντ και προφ μετα την 3η λυκειου ( αλλα με τρομαζει αυτο που λες οτι εξεταζεσε σε αντβανσντ ενω εγω θα εχω σταματησι στο λοουερ) δεν ξερω αν καταλαβες την θεση μου! ΙΤ θα μου συμβουλευατε βρε κοριτσια?!

λοιπον ακου. θα παρεις λοουερ φετος. μιας κ τ πας κλ μ τ αγγλικα, φανταζομαι πως θ το παρεις. το θεμα ειναι : μην χανεις τη γλωσσα απο κει κ μετα. κρατα την επαφη.μιας και ξερω πως β κ γ λυκειου τ πραγματα ειναι ζορικα (εγω εγινα χιλια κομματια β λυκειου γ ν παρω τα 2 προφ, ειλικρινα ειχα εξουθενωθει) ειναι σωστη η επιλογη σου να μην δωσεις γ πτυχιο. ωστοσο διαβαζε βιβλια οποτε μπορεις, βλεπε ταινιες χωρις υποτιτλους, ψαχνε αγνωστες λεξεις στο λεξικο, εξασκησου μονη σου. τωρα γ τις εξετασεις των πανελλαδικων, αυτο που σου λεω περι επιπεδου ειναι ρευστο: αλλες φορες βαζουν αστεια πραγματα, αλλες φορες "τσιμπανε" λιγο τα θεματα. ετσι συμβαινει δυστυχως σ ολα τ πανελλαδικως εξεταζομενα μαθηματα: δεν ξερεις σε ποιο επιπεδο θ ειναι. γ παραδειγμα: φετος στις εξετασεις ειδικου μαθηματος αγγλικων η εκθεση ηταν ενα φιλικο γραμμα. αυτο μπορει ν το γραψει ενας κατοχος lower. δεν ειναι δυσκολο. κ το θεμα ηταν αστειο. εχω μια πολυ καλη μου φιλη συμφοιτητρια που ειναι κατοχος λοουερ και τ πηγε πολυ καλα στις εξετασεις. ειναι μες στη σχολη τωρα. κτλβες? ειναι ρευστο το ολο θεμα. εχει ν κανει μ τν ευχερεια στη γλωσσα. ποτε δεν ξερεις που θα πεσεις. ομως ενα ειναι σιγουρο: μην αποκοπεις απ τη γλωσσα γτ εκει θ τ βρεις σκουρα. και δεν μιλαω μονο γ πανελλαδικες αλλα κ γ μεσα στη σχολη οπου το επιπεδο των αγγλικων ανεβαινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
λοιπον ακου. θα παρεις λοουερ φετος. μιας κ τ πας κλ μ τ αγγλικα, φανταζομαι πως θ το παρεις. το θεμα ειναι : μην χανεις τη γλωσσα απο κει κ μετα. κρατα την επαφη.μιας και ξερω πως β κ γ λυκειου τ πραγματα ειναι ζορικα (εγω εγινα χιλια κομματια β λυκειου γ ν παρω τα 2 προφ, ειλικρινα ειχα εξουθενωθει) ειναι σωστη η επιλογη σου να μην δωσεις γ πτυχιο. ωστοσο διαβαζε βιβλια οποτε μπορεις, βλεπε ταινιες χωρις υποτιτλους, ψαχνε αγνωστες λεξεις στο λεξικο, εξασκησου μονη σου. τωρα γ τις εξετασεις των πανελλαδικων, αυτο που σου λεω περι επιπεδου ειναι ρευστο: αλλες φορες βαζουν αστεια πραγματα, αλλες φορες "τσιμπανε" λιγο τα θεματα. ετσι συμβαινει δυστυχως σ ολα τ πανελλαδικως εξεταζομενα μαθηματα: δεν ξερεις σε ποιο επιπεδο θ ειναι. γ παραδειγμα: φετος στις εξετασεις ειδικου μαθηματος αγγλικων η εκθεση ηταν ενα φιλικο γραμμα. αυτο μπορει ν το γραψει ενας κατοχος lower. δεν ειναι δυσκολο. κ το θεμα ηταν αστειο. εχω μια πολυ καλη μου φιλη συμφοιτητρια που ειναι κατοχος λοουερ και τ πηγε πολυ καλα στις εξετασεις. ειναι μες στη σχολη τωρα. κτλβες? ειναι ρευστο το ολο θεμα. εχει ν κανει μ τν ευχερεια στη γλωσσα. ποτε δεν ξερεις που θα πεσεις. ομως ενα ειναι σιγουρο: μην αποκοπεις απ τη γλωσσα γτ εκει θ τ βρεις σκουρα. και δεν μιλαω μονο γ πανελλαδικες αλλα κ γ μεσα στη σχολη οπου το επιπεδο των αγγλικων ανεβαινει.

η καθηγητρια λεει θα ερχομε να κανω εκθεσεις και τετια που και που για να μην την χασω οπως λες γιατι το σκευτηκα κ αυτο...
κατι αλλο:ειναι δυνατον να μπω χωρις να εχω προφ. ?
αν ναι,μπορω παραληλα με το 1ο ετος να κανω αδβανσντ και με το 2ο προφ.? η οχι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
ναι βρε
δε ειναι απαραιτητο αν εχεις προφ για να μπεις
απλα αμα το εχεις και καλα βοηθαει εσενα στις εξετασεις επειδη θα γνωριζεις περισσοτερα πραγματα
ομως και με το λοουερ ειναι εφικτο να περασεις
οσο για τα διπλωματα, μπορεις να τα δωσεις οποτε θελεις εσυ..
δεν σε πιεζει κανενας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top