Από ΙΕΚ σε ΑΤΕΙ

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Χαίρετε και πάλι μετά από καιρό

Λόγο κάποιον λάθος επιλογών και συγκυριών, αποφάσισα μετά το Λύκειο (ΕΠΑΛ) να πάω σε ΙΕΚ, αλλά μιλώντας με κάποια άτομα που ξαναέδωσαν πανελλήνιες σκέπτομαι αν θα ήταν καλό να μπω σε αυτή την διαδικασία ξανά ώστε να προσπαθήσω να μπω σε κάποιο ΤΕΙ (για την ακρίβεια με ενδιαφέρουν 3 μόνο). Άκουσα παλιότερα για μια διαδικασία κατά την οποία οι απόφοιτοι ΙΕΚ δίνουν κάποιες εξετάσεις ή κάνουν κάποια δικαιολογητικά και μπορούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους σε κάποιο ΤΕΙ ισχύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nagia

Νεοφερμένος

Η nagia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας απαντήσει. Εμένα στο ΙΕΚ μου είπαν με μαγάλη σιγουρία ότι ψηφίστηκε νόμος που από το 2012 θα μπορούν όλοι οι απόφοιτοι με κατατακτήριες να περνούν σε ΤΕΙ. Ακούγονταν πολλά χρόνια και τελικά ψηφίστηκε αλλά στο ιντερνετ δεν το έχω δει πουθενά και δεν ξέρω τελικά κατά πόσο ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πριν δύο χρόνια συζητήθηκε ένα νομοσχέδιο στο οποίο θα μπορούσαν οι απόφοιτοι ΙΕΚ να δίνουν κατατακτήριες σε ΤΕΙ και πανεπιστήμια (με το ίδιο όμως γνωστικό ενδιαφέρον). Το νομοσχέδιο δεν πέρασε παρόλα αυτά δεν ξέρω αν συζητιέται ακόμα.
:)

νομίζω καλύτερα να επικοινωνήσεις με το υπουργείο να μάθεις
https://www.ypepth.gr/el_ec_page2071.htm


παρόλα αυτά ακόμα και αν ισχύσει το νομοσχέδιο αυτό ο ανταγωνισμός θα είναι μεγάλος και οι εξετάσεις δεν θα είναι αντικειμενικές όπως οι πανελλαδικές (και οι θέσεις που δίνονται πολύ λίγες) .

Επίσης σύμφωνα με την υπουργό οι πανελλήνιες σε 4 χρόνια αλλάζουν οι πανελλαδικές και κατά πάσα πιθανότητα οι εξετάσεις θα γίνονται από τις σχολές και όχι από την δευτεροβάθμια εκπαίδευση η οποία θα αποδεσμευτεί από τις εξετάσεις. Αν σε αυτά τα τέσσερα χρόνια αναγνωριστούν και τα κολέγια ως πανεπιστήμια και συνεργάζονται με ιδωτικά ιεκ (ώστε ένα ποστοστό των απόφοιτων των δεύτερων να απορροφάται από τα πρώτα) πολύ πιθανό και το δημόσιο πανεπιστήμιο να εισάγει κατακτήριες εξετάσεις για τους απόφοιτους ιεκ.
Τα τελευταία αποτελούν σκέψεις δικές μου προσωπικά θεωρώ καλύτερη λύση για έναν που θέλει να σπουδάσει τώρα και δεν πέρασε με τις πανελλήνιες σχολή που ήθελε είτε να ξαναδώσει εξετάσεις είτε να φοιτήσει στο εξωτερικό σε πανεπιστημιακό τμήμα, αλλιώς ρισκάρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nagia

Νεοφερμένος

Η nagia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γιώργο σ ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Νοσηλευτική θα πάω αλλά σε ιεκ. Απ ότι βλέπω έχεις τελειώσει νοσηλευτική σε ΤΕΙ? Στο ιεκ όταν πήγα να γραφτώ μου είπαν ότι θα δίνουμε κατατακτήριες απ΄το 2012 και ήταν σίγουροι γι αυτό που μου έλεγαν. Θα τους ξανα ρωτήσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στο ΑΕΙ έχω τελειώσει. Μην πολυπιστεύεις αυτά που σου λένε στα ιδιωτικά ΙΕΚ και ότι σου λένε επαλήθευσε μόνο σου. Πέρσυ τέτοιο καιρό διαδίδανε (ακόμα και με διαφημίσεις στην τηλεόραση) ότι το πτυχίο τους είναι ισοδύναμο ΑΕΙ που όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια δεν ίσχυε με ανακοίνωση της Διαμαντοπούλου.... Δεν λέω ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει η δυνατότητα να δίνεις κατακτήριες μελλοντικά αλλά είναι απαράδεχτο να σου λένε ότι είναι σίγουρο χωρίς να έχει εκδοθεί σχετικό ΦΕΚ. Τέτοια νομοσχέδια δεν περνάνε τόσο εύκολο και θα δημιουργηθούν αρκετές αντιδράσεις για να περάσει... Αυτή τη στιγμή ο μοναδικός τρόπος για να δώσεις κατακτήριες είναι να είσαι απόφοιτος ΑΕΙ/ΤΕΙ. Το τι θα γίνει στο μέλλον δεν το ξέρει κανένας.

Πέρσι το ΙΕΚ Ακμή είχε ανακοινώσει πανεπιστήμιακο τετραετές πρόγραμμα φυσικοθεραπείας που τελικά το ακύρωσε διότι αλλαξε η κυβέρνηση και δεν προχώρησε το νομοσχέδιο (πηρε παράταση) . Μάλιστα αυτό το πρόγραμμα έδινε την δυνατότητα σε παιδιά που τέλειωσαν ιεκ φυσικοθεραπείας να γραφτούν στο δεύτερο έτος του προγράματος.

Παρόλα αυτά όποτε προχωρήσει το νομοσχέδιο θα γίνουν τέτοια προγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nagia

Νεοφερμένος

Η nagia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Μακάρι να γίνει πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο. έχω μετανιώσει πολύ που δεν σπούδασα αλλά ήταν τέτοιες οι συγκηρίες τότε που δεν μπορούσα. και η νοσηλευτική είναι κάτι που λατρεύω... Θα μου πεις ποτέ δεν είναι αργά αλλά είμαι 24 ετών δουλεύω δεν μπορώ να σταματήσω τη δουλεία και φυσικά δεν μπορώ να ρισκάρω ένα χρόνο να διαβάσω για να δώσω πανελλήνιες και σε περίπτωση που αποτύχω να χάσω έτσι ένα χρόνο... γι'αυτό θελω να πάω σε ιεκ. Ιδιωτικό πανεπιστήμιο δεν νομίζω να υπάρχει με αυτή την ειδικότητα (απ'όσο έχω ψάξει τουλάχιστον) και αν υπάρχει δεν έχω τόσα λεφτά. Απορροφούνται παιδία απο ΤΕΕ και ΙΕΚ σε νοσοκομεία? Όσο γι αυτό που λες ότι δεν υπάρχει σχετικό ΦΕΚ έχεις δίκιο και όταν μου το είπαν τους ρώτησα αν είναι σίγουρο γιατί δεν το έχω διαβάσει πουθενα και μου είπαν ναι ότι είναι σιγουρο και θα πραγματοποιηθεί το 2012 και πως εδώ και πολλά χρόνια είχε μείνει σε αναμονη αυτό το θέμα αλλά τελικά ψηφίστηκε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.

nagia

Νεοφερμένος

Η nagia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ωραία αλλά δεν τα λένε και πολύ καθαρά... Αν κατάλαβα καλά δεν θα έχουμε το δικαίωμα να μπούμε σε όποια σχολή θέλουμε (εντάξει δεν εννοώ και ΕΜΠ) ή σε Τει σχετική με την ειδικότητα που παίρνουμε και στα ιεκ αλλά μόνο σε ΤΕΙ που έτσι και αλλιώς δεν μαζεύουν πολλούς φοιτητές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
εδώ η αποφαση του υπουργείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top