Το ιδανικό σώμα

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
ΑΧΕΜ. Δηλαδή nPb, αν μια κοπέλα είναι ΠΟΛΥ αδύνατη (εγώ είμαι αρκετά αδύνατη, πρέπει για το μπαλλέτο) δεν θα κοιτούσες το ΜΕΣΑ της (θα απέρριπτες έτσι το μέσα μου; nPb; =[ ); Όχι έτσι, για να κάνω λίγο τον συνήγορο του διαβόλου γιατί στο άλλο topic κόντεψες να βγάλεις όλα τα θηλυκά κενά. :P
χριστιαννα μου αλλο το λεπτο σφιχτο σωμα και αλλο το λεπτο-κοκκαλο:)ενα λεπτο σωμα δε σημαινει απαραιτητως οτι ειναι και ωραιο...εξαλλου απ'οσο ξερω στο μπαλετο θα πρεπει να εχεις δυνατα ποδια για να μπορεις να αντεπεξελθεις στις ασκησεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Θα μιλησω για τις γυναικες και θα συμφωνησω οτι πρεπει να εχουν 'πιασηματ.....οχι ομως να παμε στο αλλο ακρο και να μιλαμε για νταρτνανες!το στηθος ενταξει δεχομαι οτι ειναι και θεμα κληρονομικοτητας αλλα ατελειες στα ποδια και στους γοφους δεν δικαιολογουνται.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Θα μιλησω για τις γυναικες και θα συμφωνησω οτι πρεπει να εχουν 'πιασηματ.....οχι ομως να παμε στο αλλο ακρο και να μιλαμε για νταρτνανες!το στηθος ενταξει δεχομαι οτι ειναι και θεμα κληρονομικοτητας αλλα ατελειες στα ποδια και στους γοφους δεν δικαιολογουνται.......

Α δηλαδή τα πόδια και οι γοφοί δεν είναι θέμα κληρονομικότητας; Μόνο το στήθος είναι; :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Α δηλαδή τα πόδια και οι γοφοί δεν είναι θέμα κληρονομικότητας; Μόνο το στήθος είναι; :hehe:
Αν κοψεις τις πιτσες και τα σουβλακια και κανεις καμια αεροβια ασκησουλα κανεις μια χαρα ποδια και γοφους....δεν σου λεω να κανεις ποδια σαν της πρεζερακου(τα οποια παρεπιπτωντος ειναι τελεια) αλλα μια βελτιωση μπορεις να την εχεις...το στηθος τι να το κανεις να το τραβας η να τρως κοτοπουλα.τελος παντων αυτο που μετρα ειναι οως αν υπαρχει χημεια τα σωματικα χαρακτιριστικα αρχιζουν και θολωνουν.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Αν κοψεις τις πιτσες και τα σουβλακια και κανεις καμια αεροβια ασκησουλα κανεις μια χαρα ποδια και γοφους....δεν σου λεω να κανεις ποδια σαν της πρεζερακου(τα οποια παρεπιπτωντος ειναι τελεια) αλλα μια βελτιωση μπορεις να την εχεις...το στηθος τι να το κανεις να το τραβας η να τρως κοτοπουλα...

άμα τρως κοτόπουλο-στήθος νομίζω πως μεγαλώνει και το στήθος το δικό σ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
άμα τρως κοτόπουλο-στήθος νομίζω πως μεγαλώνει και το στήθος το δικό σ...

Μύθος.:P
Εκτός κι αν το' χεις δοκιμάσει και πιάνει.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Μύθος.:P
Εκτός κι αν το' χεις δοκιμάσει και πιάνει.:confused:

ναι, ήθελα να γίνω σαν τον Αλέξανδρο Πετρίδη (ναι, είναι το είδωλό μου) κι έτρωγα συνέχεια στήθος-κοτόπουλος...κι έγινα κάπως έτσι

https://www.google.gr/imgres?imgurl=...JnqBQ&esq=1&page=1&ndsp=18&ved=1t:429,r:4,s:0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Εμένα πάντα μου άρεσε το πολύ πολύ αδύνατο σώμα στις γυναίκες, αλλά από όταν η ανορεξία μου χτύπησε την πόρτα κατάλαβα ότι είναι ανθυγιεινό και συμβιβάστηκα με κάτι πιο νορμάλ. Εξακολουθώ να θαυμάζω τα πολύ αδύνατα μοντέλα όμως. :redface:
Στους άνδρες δε μου αρέσει ούτε το πολύ αδύνατο ούτε το πολύ γυμνασμένο. Το ιδανικό για μένα είναι να είναι μαζεμένο όσο πρέπει αλλά νορμαλ, χωρίς γραμμώσεις. Μου φαίνεται πολύ ψεύτικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
προσωπικα θεωρω πως ενα καλοσχηματισμενο σωμα ειναι παντα αποδεχτο τοσο απο αντρες ,τοσο απο γυναικες.βεβαια το θεμα δεν ειναι μοναχα το διμετρο ποδι ή η κοιλια που εχει καποιος αλλα ο χαρακτηρας που κρυβει μεσα σε αυτο...:hmm::hmm:ενα ιδανικο σωμα ειναι εκεινο ενος λεπτου σχετικα και κανονικου σε υψους ανθρωπου τα υπολοιπα τα προσθετουν τα lifestyle περιοδικα που θελουν τις γυναικες ξυλαγγουρα ενω θεωρουν στους αντρες την μπακουλα τους σεξουαλικη..:redface::redface::P:P(σορρι παιδια :redface::redface::redface::redface::redface:)στις μερες μας ασχολουμαστε παντως πολυ με το εξω και καθολου με τον εαυτο μας...:whistle:μαλιστα ειχα διαβασει και σε ενα περιοδικο πως 3-4 γυναικες οταν διαβαζουν ενα lifestyle περιοδικο νιωθουν σε μικρο βαθμο καταθλιψη....καλα ειναι ζωη αυτη??????ας προσπαθησουμε να ειμαστε τουλαχιστον λεπτοι οσο μπορουμε και ας κοιταξουμε καλυτερα τον χαρακτηρα μας ..εγω ειμαι 50 κιλα και 1,63 και νιωθω μια χαρα .....αληθεια το ιδανικο σωμα πιστευεται συνδεεται με το υψος?????:hypno::verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Πραγματικα πιστευω οτι το κολλημα το εχουμε εμεις οι γυναικες. Και απο ανιχνευτη ψευδους να περασουμε εναν αντρα ωστε να πειστουμε πως οταν λεει οτι του αρεσουν οι υγιεις γυναικες και οχι οι αδυνατες, παλι δεν προκειται να τον πιστεψουμε. Ειναι απλα μεσα στην ματαιοδοξια μας ολο αυτο.Το μονο που ξερω ειναι οτι κακο στον οργανισμο μας κανουμε με ολες αυτες τις διαιτες και τις χαζομαρες. Κοψτε εκει τους γυρους και τα γλυκα, παιξτε καμια μπαλα ετσι για το χαβαλε κ ολοι ιδανικο σωμα θα εχετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Πραγματικα πιστευω οτι το κολλημα το εχουμε εμεις οι γυναικες. Και απο ανιχνευτη ψευδους να περασουμε εναν αντρα ωστε να πειστουμε πως οταν λεει οτι του αρεσουν οι υγιεις γυναικες και οχι οι αδυνατες, παλι δεν προκειται να τον πιστεψουμε. Ειναι απλα στην μεσα στην ματαιοδοξια μας ολο αυτο.Το μονο που ξερω ειναι κακο στον οργανισμο μας κανουμε με ολες αυτες τις διαιτες και τις χαζομαρες. Κοψτε εκει τους γυρους και τα γλυκα, παιξτε καμια μπαλα ετσι για το χαβαλε κ ολοι ιδανικο σωμα θα εχετε

είσαι η πρώτη κοπέλα που βλέπω να σκέφτεται με το μυαλό... :worship: :D

όσες έχω γνωρίσει (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων που τελικά αποδείχθηκαν φούσκα) δεν σκέφτονται με το μυαλό :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ariel92

Νεοφερμένος

Η ariel92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
είσαι η πρώτη κοπέλα που βλέπω να σκέφτεται με το μυαλό... :worship: :D

όσες έχω γνωρίσει (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων που τελικά αποδείχθηκαν φούσκα) δεν σκέφτονται με το μυαλό :hmm:
Συγγνωμη που επεμβαινω αλλα τι εννοεις?!!!:Pμε τι δηλαδη σκεφτονται??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deviance

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
@nevermind: άμα εσύ ταχείς καλά με τον εαυτό σου δεν χρειάζεσαι επιβεβαίωση από κανέναν θαρρώ, βεβαία μην κατεβάζουμε και ταTiramisy σαν μπισκοτάκια.


είσαι η πρώτη κοπέλα που βλέπω να σκέφτεται με το μυαλό... :worship: :D

όσες έχω γνωρίσει (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων που τελικά αποδείχθηκαν φούσκα) δεν σκέφτονται με το μυαλό :hmm:

Μάλλον πρέπει να επεκταθείς σε παραπάνω από δυο γνωριμίες να έχεις πληρέστερη εικόνα.. Άτιμες φούσκες αυτές θα μας φάνε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
είσαι η πρώτη κοπέλα που βλέπω να σκέφτεται με το μυαλό... :worship: :D

όσες έχω γνωρίσει (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων που τελικά αποδείχθηκαν φούσκα) δεν σκέφτονται με το μυαλό :hmm:
νομιζω οτι πρεπει πια να συνειδητοποιησουμε (κυριως εμεις οι γυναικες) οτι δεν υπαρχει ιδανικο σωμα.Δεν υπαρχουν ιδανικες αναλογιες και κολοκυθια.Το καθε σωμα ή μαλλον ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και δουλεια μας ειναι να τον διατηρουμε υγιη.Στο κατω κατω, και το λιπος στο σωμα καποιο ρολο εχει και δεν πρεπει να σκεφτομαστε οτι το λιπος ειναι κακο και ασχημο. (σιγουρα δεν μιλαω για ακραιες περιπτωσεις)
Το στηθος μιας γυναικας απο λιπος αποτελειται.Αντε δηλαδη να λιωσουμε ολες στην διαιτα, να γινει το στηθος πλακα και μετα να φορτωνομαστε σιλικονες.Επισης το σωμα μας αποθηκευει λιπος για να μπορεσει να επιβιωσει σε μια δυσκολη περιοδο οπως πχ μια ασθενεια.Αν αρρωστησει καποιος και δεν μπορει να φαει, ποσο θα αντεξει ο οργανισμος του? Ειναι τυχαιο το γεγονος οτι μια πιο γεματη γυναικα γενναει πιο υγιη παιδια? Ιδανικο σωμα δεν ειναι αυτο που χωραει τελεια στο πιο μικρο νουμερο τζιν. Τα ρουχα πρεπει να κατασκευαζονται αναλογα με το σωμα μας, οχι να διαμορφωνουμε το σωμα μας για να χωρεσει σε συγκεκριμενα ρουχα:wacko:

@nevermind: άμα εσύ ταχείς καλά με τον εαυτό σου δεν χρειάζεσαι επιβεβαίωση από κανέναν θαρρώ, βεβαία μην κατεβάζουμε και ταTiramisy σαν μπισκοτάκια.

μετα απο χιλιαδες λαθη, ναι τα εχω καλα με τον εαυτο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Μάλλον πρέπει να επεκταθείς σε παραπάνω από δυο γνωριμίες να έχεις πληρέστερη εικόνα.. Άτιμες φούσκες αυτές θα μας φάνε..

Ύστερα από συζητήσεις επί συζητήσεων με κοπέλες, δεν παραδέχονται αυτά που αναφέρει πιο πάνω η nevermind. Ναι όντως δεν έχω κάνει αρκετές γνωριμίες. Έχω περιθώρια να γνωρίσω και άλλες και να αναθεωρήσω ίσως. Προς το παρόν λέω, ότι μπορεί να πει η εμπειρία μου μέχρι ώρας.


Νομίζω ότι πιο σημαντικό σε έναν άνθρωπο είναι να τα έχει καλά με τον εαυτό του και να επιδιώκει ανθρώπους να τον αγαπάνε και να τον θέλουν γι' αυτό που είναι και όχι για το φαίνεσθαι κάποιας βιτρίνας.

@ ariel αφήνω στον καθένα να σκεφτεί ελεύθερα την απάντηση...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ariel92

Νεοφερμένος

Η ariel92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εχεις δικιο!!:)παντως πιστευω οτι σιγα σιγα η σταση των γυναικων απεναντι στο σωμα τους αρχιζει να αλλαζει..εχουν καλυτερη ενημερωση για το ζητημα αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Για μενα το σωμα ειναι το πρωτο αλλωστε αυτο βλεπεις και πρωτη φορα!!
και οχι το μεσα της αλλης !
Το μεσα το βλεπεις μετα μολις αρχησεις και μιλας και αν ολα πανε καλα τοτε ολα μια χαρα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
χριστιαννα μου αλλο το λεπτο σφιχτο σωμα και αλλο το λεπτο-κοκκαλο:)ενα λεπτο σωμα δε σημαινει απαραιτητως οτι ειναι και ωραιο...εξαλλου απ'οσο ξερω στο μπαλετο θα πρεπει να εχεις δυνατα ποδια για να μπορεις να αντεπεξελθεις στις ασκησεις:)

Μωρέ μια χαρά τα λες και μέσα πέφτεις, αλλά ήταν ερώτηση-παγίδα για τον nPb. :P D:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
τελικα δεν μου απαντησατε ομως συνδεεται το καταλληλο σωμα με το υψος.......???????:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
άμα τρως κοτόπουλο-στήθος νομίζω πως μεγαλώνει και το στήθος το δικό σ...
Πράγμα που ισχύει για τα κοτόπουλα της βιομηχανίας. Επειδή οι αυξητικές ορμόνες ,με τις οποίες είναι παραφορτωμένα, συσσωρεύονται στο στήθος του ζώου, τρώγοντάς τα και κατ επέκτασιν και τις ορμόνες μαζί επομίζεσαι και τις συνέπειες των ορμονών.

Κατά τα άλλα η ομορφιά είναι σε γενικές γραμμές τουλάχιστον θέμα προσωπικής προτίμησης. Σίγουρα ένα ασθενικό ή ένα παχύσαρκο σώμα δεν είναι ελκυστικό αλλά για τη μεγάλη πλειοψηφία των ανθρώπων-στους οποίους κάτι τέτοιο δεν ισχύει- εφαρμόζουν διαφορετικά κριτήρια ο καθένας για το τι θα αποκαλέσουν ωραίο. Με αυτό μου ήρθε το ποίημα του Σεφέρη κατά νου:
[FONT=Arial,Arial][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ΕΛΕΝΗ[/FONT][/FONT]
[FONT=Arial,Arial] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ΤΕΥΚΡΟΣ ... ες γην εναλίαν Κύπρον ου μ' εθέσπισεν[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]οικείν Απόλλων, όνομα νησιωτικόν[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Σαλαμίνα θέμενον της εκεί χάριν πάτρας.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]..............................................................[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ΕΛΕΝΗ: Ουκ ήλθον ες γην Τρωάδ' , αλλ' είδωλον ήν.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif].............................................................[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ΑΓΓΕΛΟΣ: Τι φής;[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Νεφέλης άρ' άλλως είχομεν πόνους πέρι;[/FONT]
[/FONT][FONT=Arial,Arial] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ,ΕΛΕΝΗ[/FONT]
[/FONT]

[FONT=Arial,Arial] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]"Τ' αηδόνια δε σ' αφήνουνε να κοιμηθείς στις Πλάτρες''.[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Αηδόνι ντροπαλό, μες στον ανασασμό των φύλλων,[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]σύ που δωρίζεις τη μουσική δροσιά του δάσους[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]στα χωρισμένα σώματα και στις ψυχές[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]αυτών που ξέρουν πως δε θα γυρίσουν.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Τυφλή φωνή, που ψηλαφείς μέσα στη νυχτωμένη μνήμη[/FONT]
[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]βήματα και χειρονομίες. δε θα τολμούσα να πω φιλήματα.[/FONT]
[FONT=Arial,Arial] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]και το πικρό τρικύμισμα της ξαγριεμένης σκλάβας.[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]"Τ' αηδόνια δε σ' αφήνουνε να κοιμηθείς στις Πλάτρες".[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Ποιες είναι οι Πλάτρες; Ποιος το γνωρίζει τούτο το νησί;[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Έζησα τη ζωή μου ακούγοντας ονόματα πρωτάκουστα:[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]καινούργιους τόπους, καινούργιες τρέλες των ανθρώπων[/FONT]
[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ή των θεών.[/FONT]

[FONT=Arial,Arial] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]η μοίρα μου που κυματίζει[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ανάμεσα στο στερνό σπαθί ενός Αίαντα[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]και μιαν άλλη Σαλαμίνα[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]μ' έφερε εδώ σ' αυτό το γυρογιάλι.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Το φεγγάρι[/FONT]
[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]βγήκε απ' το πέλαγο σαν Αφροδίτη. [/FONT]

[FONT=Arial,Arial] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]σκέπασε τ' άστρα του Τοξότη, τώρα πάει να 'βρει[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]την καρδιά του Σκορπιού, κι όλα τ' αλλάζει.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Πού είναι η αλήθεια;[/FONT]
[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Ήμουν κι εγώ στον πόλεμο τοξότης.[/FONT]

[FONT=Arial,Arial][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]το ριζικό μου, ενός ανθρώπου που ξαστόχησε.[/FONT][/FONT]


[FONT=Arial,Arial][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Αηδόνι ποιητάρη,[/FONT][/FONT]

[FONT=Arial,Arial][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]σαν και μια τέτοια νύχτα στ' ακροθαλάσσι του Πρωτέα[/FONT][/FONT]

[FONT=Arial,Arial][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]σ' άκουσαν οι σκλάβες Σπαρτιάτισσες κι έσυραν το θρήνο,[/FONT][/FONT]

[FONT=Arial,Arial][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]κι ανάμεσό τους-ποιος θα το 'λεγε-η Ελένη![/FONT][/FONT]

[FONT=Arial,Arial][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Αυτή που κυνηγούσαμε χρόνια στο Σκάμαντρο.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Ήταν εκεί, στα χείλια της ερήμου. την άγγιξα, μου μίλησε:[/FONT]

[FONT=Arial,Arial] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]"Δεν είν' αλήθεια, δεν είν' αλήθεια" φώναζε.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]"Δεν μπήκα στο γαλαζόπλωρο καράβι.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Ποτέ δεν πάτησα την αντρειωμένη Τροία".[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Με το βαθύ στηθόδεσμο, τον ήλιο στα μαλλιά, κι αυτό[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]το ανάστημα[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ίσκιοι και χαμόγελα παντού[/FONT]
[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]στους ώμους στους μηρούς στα γόνατα.[/FONT]
[FONT=Arial,Arial] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ζωντανό δέρμα, και τα μάτια[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]με τα μεγάλα βλέφαρα,[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ήταν εκεί, στην όχθη ενός Δέλτα.[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Και στην Τροία;[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Τίποτε στην Τροία-ένα είδωλο.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Έτσι το θέλαν οι θεοί.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Κι ο Πάρης, μ' έναν ίσκιο πλάγιαζε σα να ήταν πλάσμα[/FONT]
[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ατόφιο.[/FONT]

[FONT=Arial,Arial] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]κι εμείς σφαζόμασταν για την Ελένη δέκα χρόνια .[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Μεγάλος πόνος είχε πέσει στην Ελλάδα.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Τόσα κορμιά ριγμένα[/FONT]
[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]στα σαγόνια της θάλασσας στα σαγόνια της γης. [/FONT]

[FONT=Arial,Arial][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]τόσες ψυχές[/FONT][/FONT]

[FONT=Arial,Arial][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]δοσμένες στις μυλόπετρες, σαν το σιτάρι.[/FONT][/FONT]

[FONT=Arial,Arial][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Κι οι ποταμοί φουσκώναν μες στη λάσπη το αίμα[/FONT][/FONT]

[FONT=Arial,Arial][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]για ένα λινό κυμάτισμα για μια νεφέλη[/FONT][/FONT]

[FONT=Arial,Arial][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]μιας πεταλούδας τίναγμα το πούπουλο ενός κύκνου[/FONT][/FONT]

[FONT=Arial,Arial][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]για ένα πουκάμισο αδειανό, για μιαν Ελένη.[/FONT][/FONT]

[FONT=Arial,Arial][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Κι ο αδερφός μου;[/FONT][/FONT]

[FONT=Arial,Arial][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Αηδόνι αηδόνι αηδόνι, [/FONT][/FONT]

[FONT=Arial,Arial][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]τ' είναι θεός; τι μη θεός; και τι τ' ανάμεσό τους;[/FONT][/FONT]


[FONT=Arial,Arial][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]"Τ' αηδόνια δε σ' αφήνουνε να κοιμηθείς στις Πλάτρες".[/FONT][/FONT]


[FONT=Arial,Arial][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Δακρυσμένο πουλί,[/FONT][/FONT]

[FONT=Arial,Arial][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]στην Κύπρο τη θαλασσοφίλητη[/FONT][/FONT]

[FONT=Arial,Arial][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]που έταξαν για να μου θυμίζει την πατρίδα,[/FONT][/FONT]

[FONT=Arial,Arial][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]άραξα μοναχός μ' αυτό το παραμύθι,[/FONT][/FONT]

[FONT=Arial,Arial][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]αν είναι αλήθεια πως αυτό είναι παραμύθι,[/FONT][/FONT]

[FONT=Arial,Arial][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]αν είναι αλήθεια πως οι άνθρωποι Δε θα ξαναπιάσουν[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]τον παλιό δόλο των θεών.[/FONT]

[FONT=Arial,Arial] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]αν είναι αλήθεια[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]πως κάποιος άλλος Τεύκρος, ύστερα από χρόνια,[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ή κάποιος Αίαντας ή Πρίαμος ή Εκάβη[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ή κάποιος άγνωστος, ανώνυμος που ωστόσο[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]είδε ένα Σκάμαντρο να ξεχειλάει κουφάρια,[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]δεν το 'χει μες στη μοίρα του ν' ακούσει[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]μαντατοφόρους που έρχουνται να πούνε[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]πως τόσος πόνος τόση ζωή[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]πήγαν στην άβυσσο[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]για ένα πουκάμισο αδειανό για μιαν Ελένη.

[/FONT][/FONT]
[FONT=Arial,Arial][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Με κίνδυνο να θεωρηθώ εκτός θέματος παραθέτω όλο το κείμενο, αλλά σταθείτε λίγο στα σημειωμένα. Φανταστείτε ο καθένας και η καθεμιά τη γυναίκα που περιγράφει ο Σεφέρης και προσπαθείστε να την περιγράψετε. Και παρατηρείστε τις διαφορές στην περιγραφή του καθενός...
[/FONT][/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top