Εθελοντισμός

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Αυτή τη φορά στην πράξη όμως και όχι στην έκθεση! :P θέλω να περάσω δημιουργικά το καλοκαίρι και καθώς δουλειές δε βρίσκονται(ακόμα και οι πιο ασήμαντες που θεωρούταν άλλοτε έχουν καταληφθεί από μεγαλύτερους)θέλω να κάνω εθελοντική εργασία..καμία ιδέα για το πού και πώς;νοσοκομείο ή γηροκομείο μπορείς να τους ζητήσεις κάτι τέτοιο;
σημείωση ότι μένω σε μικρή πόλη και λογικά δεν έχουμε μεγάλες οργανώσεις κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Μπορείς να καθαρίσεις το δωματιό σου σαν εθελοντική εργασία.
Τι πιο ωραία εθελοντική εργασία από το να το κάνει η μαμά; :D :D :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
ενδιαφερον επιτέλους και ένας νέος που θέλει να εργαστεί χωρίς κάποιο κέρδος ........εγώ όταν το συζήτησα με την παρέα μου κάποιοι με κοίταζαν λες και κατέβηκα από τον αρη....... τεσπα ριξε μια ματιά εδώ https://www.elix.org.gr/ μπορείς να το συνδυάσεις με διακοπές....... ψάξε λίγο στο google θα βρεις πολλά πραγματα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Πολύ ωραία ιδέα!Και γω θα ήθελα να ασχοληθώ κάποια στιγμή με κάποια εθελοντική εργασία,νομίζω ότι είναι πολύ όμορφο το συναίσθημα του να προσφέρεις...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
summer schools για μαθητές λυκείου υπάρχουν;


(για φοιτητές Πανεπιστημίου υπάρχουν τόσο στην χώρα μας όσο και στο εξωτερικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Δε νομίζω!Εκτός κι αν θεωρηθούν τα φροντιστήρια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
ναι είναι πολύ όμορφα! το δωμάτιο ας το συμμαζέψει η μαμά :P
παλιότερα με το σχολείο είχα μοιράσει φυλλάδια για αιμοδοσία στην πόλη μου:)
και μια άλλη πήγα εθελοντικά σε ένα φεστιβάλ(άσχετα που στο τέλος από τα σουβλάκια που έφαγα μόνο εθελοντισμός δε θεωρήθηκε :D)
είναι πολύ όμορφα :) κάνεις φίλους και γενικά νιώθεις οτι "εγώ έκανα ΚΑΤΙ" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
χαχαχαχαχα
έναν έλληνα μαθητή τον ρωτάς: τι χόμπυ έχεις;
- να πηγαίνω φροντιστήρια για πανελλήνιες...:P
- να πηγαίνω φροντιστήρια για να πάρουμε προφίσιενσυ
- να τρώω τα νεύρα των γονιών μου

summer school είναι σαν κι' αυτό: https://www.eef.gr/happenings/view/164
ή και για φοιτητές σαν αυτό: https://sites.google.com/site/2summerschool/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Καλή φάση!Αλλά πες μου ΕΝΑΝ Έλληνα μαθητή που θα πήγαινε!Με το σύστημα του κράτους μας που μας κάνει να μη θέλουμε να πηγαίνουμε στο σχολείο το χειμώνα, θα πάμε και το καλοκαίρι;;Δε νομίζω!:/:

Εμένα θα μου άρεσε να πάω στους Ολυμπιακούς σαν εθελόντρια..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ψάξε αν ο δήμος σου έχει κέντρο εθελοντισμού, αυτοι θα σε κατευθύνουν. Ανάλογα με την περιοχή που βρίσκεσαι μπες σε κάποιο ΜΚΟ για το περιβάλλον,whatever, ψάξε θερινά campus για μαθητές, νομίζω για Φυσική υπάρχει.
https://www.eef.gr/happenings/view/164
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Το θερινό σχολείο (summer school) δεν έχει σχέση με...σχολείο! Ο θεσμός του summer school όπως και των μετέπειτα φοιτητικών προγραμμάτων (επιδοτούμενων από την Ε.Ε μαζί με το κάθε Πανεπιστήμιο) τύπου ERASMUS-SOCRATES απλά ενισχύουν το βιογραφικό σου. Τα summer schools είναι μια μορφή σεμιναρίων σε έναν κύκλο επιστημών ή σε μια συγκεκριμένη επιστημονική περιοχή (π.χ. ατμοσφαιρική φυσική και περιβάλλον) μιας επιστήμης (π.χ. της φυσικής).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Το θερινό σχολείο (summer school) δεν έχει σχέση με...σχολείο! Ο θεσμός του summer school όπως και των μετέπειτα φοιτητικών προγραμμάτων (επιδοτούμενων από την Ε.Ε μαζί με το κάθε Πανεπιστήμιο) τύπου ERASMUS-SOCRATES απλά ενισχύουν το βιογραφικό σου. Τα summer schools είναι μια μορφή σεμιναρίων σε έναν κύκλο επιστημών ή σε μια συγκεκριμένη επιστημονική περιοχή (π.χ. ατμοσφαιρική φυσική και περιβάλλον) μιας επιστήμης (π.χ. της φυσικής).

Αυτό τι σχέση έχει με τον εθελοντισμό?:P Εμένα μου φαίνεται περισσότερο σαν φροντηστήριο το καλοκαίρι για μια τάξη στα Αγγλικά.



Εγώ θα πω την γνώμη μου για τον εθελοντισμο(μην με κράξετε):D. Χάσιμο χρόνου. Όσο σκέφτομαι π.χ ότι θα κάνω κάτι που θα μου φάει χρόνο από την μέρα μου, που δεν θα μου αποφέρει κανένα κέρδος, που θα με κάνει να νιώθω σαν βλάκας(ναι έτσι θα νιώθω), ανατριχιάζω...:( Δεν νομίζω να δοκιμάσω ποτέ κάτι τέτοιο. Γενικά θα προτιμούσα να κάθομαι μέσα, στον υπολογιστή μου από το να είμαι εθελοντής κάπου. Αυτή είναι η γνώμη μου βέβαια και δεν το λέω για να επηρεάσω κανέναν. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Kι εγώ θέλω φέτος να πάρω μέρος σε κάποια εθελοντική εργασία! Προτίνετε κανα καλό!! Αυτό το έλιξ τι έχει τώρα για το καλοκαίρι;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μπορεί να μην σε απασχολεί πάνω απο μισή ώρα το τρίμηνο-τετράμηνο,αλλα η εθελοντική αιμοδωσία(απευθύνομαι στους 18 και πάνω),σώζει ζωές και ωφελεί πρώτα πρώτα εσένα που συμμετέχεις σε αυτην σε πολλούς τομείς.
αξίζει τον κόπο να ενημερωθείτε στο αιματολογικό του κοντινότερου σας νοσοκομείου.Και οχι δεν πονάει παρα ελάχιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ρε σεις είδα δύο ωραία σε Βέλγιο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλά! Ξέρει μήπως κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ας σπαμάρω άλλη μια φορά.


Ο, τι καλύτερο θα δώσετε στον εαυτό σας και στο μέρος που σπουδαζετε ως φοιτητές, αν έχετε λίγο χρόνο.

Σεπτέμβρη συνεντεύξεις για επιλογή νέων δοκίμων.

Δηλώσεις ηλεκτρονικά στο site.

Κι εγώ ως φοιτητής μπήκα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ας σπαμάρω άλλη μια φορά.


Ο, τι καλύτερο θα δώσετε στον εαυτό σας και στο μέρος που σπουδαζετε ως φοιτητές, αν έχετε λίγο χρόνο.

Σεπτέμβρη συνεντεύξεις για επιλογή νέων δοκίμων.

Δηλώσεις ηλεκτρονικά στο site.

Κι εγώ ως φοιτητής μπήκα.


Ή αν το θεωρείτε μεγάλη δέσμευση, να κάνετε τουλάχιστον κάποια μαθήματα πρώτων βοηθειών! Είναι από τις καλύτερες επενδύσεις που μπορείτε να κάνετε στην early adult ζωή σας!
Πάντως ο Ερυθρός Σταυρός αξίζει... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Γιάννη, επειδή θα με ενδιέφερε και εμένα, δεν έχω καταλάβει αν για να μπεις και να κάνεις εκπαίδευση για να ενσωματωθείς, εάν είναι δωρεάν <3 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ή αν το θεωρείτε μεγάλη δέσμευση, να κάνετε τουλάχιστον κάποια μαθήματα πρώτων βοηθειών! Είναι από τις καλύτερες επενδύσεις που μπορείτε να κάνετε στην early adult ζωή σας!
Πάντως ο Ερυθρός Σταυρός αξίζει... :)
Πάνε και γιατροί εκει;(εννοώ προπτυχιακοί)Ξες μετράει στα + αν εχεις παει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Γιάννη, επειδή θα με ενδιέφερε και εμένα, δεν έχω καταλάβει αν για να μπεις και να κάνεις εκπαίδευση για να ενσωματωθείς, εάν είναι δωρεάν <3 :)

Θα δώσεις 100 κάτι για τη στολη και τα παρελκόμενα στην αρχή. Απο κει και πέρα παίζει ενα ασφαλιστρο νομίζω.
Η εκπαίδευση δωρεαν. 15 μηνες. Οι πολίτες για ενα 20ωρο δίνουν γύρω στα 50 ευρώ. Αν δε θες να ενταχθείς κάνεις αυτό.

Αν ενταχθείς :

Σε 15 μηνες:
-θα εκπαιδευτεις σε οτιδήποτε σχετίζεται με πρωτες βοηθειες αλλα οχι μονο. Ενδεικτικά έχουμε εκπαιδευτεί στην πυροσβεστική αλλα έχω κάνει υπηρεσίες και με ΕΚΑΒ.
-Θα κάνεις φίλους. Αδερφια.
-Θα μπεις σε πολλά, μα πολλά event τα οποία θα πληρωνες δωρεάν, και θα σου λένε κι ευχαριστώ.
-Θα αποκτήσεις τρελες εμπειρίες και θα διαμορφωθεί ο χαρακτήρας σου σε πολλά.
-Θα γυρίσεις την πόλη στης οποίας το τμήμα θα ενταχθείς.

Αλλα κυρίως, η ηθική ικανοποίηση είναι τεράστια.

Με το που ολοκληρωθεί η εκπαίδευση σταματας να είσαι δοκιμος, γίνεσαι ενεργος και συνεισφέρεις όσο θέλεις στη ζωη σου.

Ολες οι μεγάλες πόλεις έχουν.

Προσωπικα εχω κανει υπηρεσίες στα τμήματα Ηρακλείου, Ροδου, Αθηνων.

Πάνε και γιατροί εκει;(εννοώ προπτυχιακοί)Ξες μετράει στα + αν εχεις παει;

Έχουμε και γιατρούς.

Μην σκεφτεις να μπεις με κριτήριο τον εμπλουτισμό του βιογραφικού σου.

Κανε τα σεμινάρια των πολιτών αν είναι, λιγότερος ο κόπος για σενα. (φυσικά κι είναι κάτι που μπαίνει στο βιογραφικό σου απλά αυτό παει σε δεύτερη μοίρα)

Γενικά το σώμα έχει κανόνες κι εφτα βασικές αρχές.

Υπάρχουν ολα στην ιστοσελίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top