Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,269 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,925 μηνύματα σε 74,195 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 544 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι αποκομίσατε από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση;

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,201 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 00:41, 31-05-10:

Καλησπέρα!
Απʼ ότι είδα δεν υπάρχει αντίστοιχο θέμα, αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Όσοι τελειώσατε το λύκειο, αλλά και όσοι είστε ακόμα στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, τι έχετε αποκομίσει από την προσφερόμενη παιδεία;
Γνώσεις, ευαισθησία πάνω σε διάφορα θέματα, καλύτερη γνώση του εαυτού σας και των ιδιαίτερων σας κλίσεων; Κάτι άλλο;

Γενικά, το σχολείο τι θα πρέπει να μεταλαμπαδεύει στους εκάστοτε μαθητές, κατά την γνώμη σας; Σε ποιο βαθμό είναι ικανό να το πραγματοποιήσει αυτό;
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

phanis

Φοιτητής

Ο phanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 171 μηνύματα.

O phanis lass uns tanzen oder ficken oder beides έγραψε στις 00:49, 31-05-10:

αφρυδια μαντολες εχω αποκομισει...
παρεπιμπτοντως τι κανεις δωρουλα?καιρο εχουμε να τα πουμε...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 00:58, 31-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από phanis
αφρυδια μαντολες εχω αποκομισει...
παρεπιμπτοντως τι κανεις δωρουλα?καιρο εχουμε να τα πουμε...
Αυτή φοβάμαι ότι είναι/θα είναι η απάντηση πολλών παιδιών!

Τελικά, το σχολείο μας προσφέρει κάτι ή όχι; Μήπως η προσφορά του θα φανεί στο μέλλον;

Σου στέλνω pm...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pure_Seduction

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 2,024 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 16:44, 31-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Όσοι τελειώσατε το λύκειο, αλλά και όσοι είστε ακόμα στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, τι έχετε αποκομίσει από την προσφερόμενη παιδεία;
Γνώσεις, ευαισθησία πάνω σε διάφορα θέματα, καλύτερη γνώση του εαυτού σας και των ιδιαίτερων σας κλίσεων; Κάτι άλλο;
Γενικά, το σχολείο τι θα πρέπει να μεταλαμπαδεύει στους εκάστοτε μαθητές, κατά την γνώμη σας; Σε ποιο βαθμό είναι ικανό να το πραγματοποιήσει αυτό;

Με μια λέξη θα ελεγα οτι με καλυπτει η απαντηση του Phanis

Αρχική Δημοσίευση από phanis
αφρυδια μαντολες εχω αποκομισει

Θελω να συμπληρωσω οτι δεν εχω αποκομησει πολλα πραγματα και αυτα που αποκομησα ειναι εν μερει χρησιμα(π.χ βασεις στατιστικης και μαθηματικων που ειναι χρησιμες για την κατανοηση Ερευνων που κανουμε στη σχολη),βεβαια μπορει η γνωση να ειναι παντα χρησιμη και να μην εχει ''ουρανο'' αλλα προσωπικα δεν προκειται να χρησιμοποιησω ποτε στη ζωη μου Αρχαια για παραδειγμα

Αυτο που καταλαβα παντως, ειναι οτι το σχολειο με βοηθησε να κατανοησω που εχω κλισεις και τι θελω να κανω στο μελλον..οχι μεσω του ΣΕΠ γιατι και αυτο λαθεμενα διδασκεται και μαλιστα απο ανθρωπους που δεν εχουν τις απαραιτητες γνωσεις, για παραδειγμα στο σχολειο μου διδασκοταν απο τον μουσικο μας και στην επομενη ταξη απο τον γυμναστη μας οποτε οι συζητησεις παντα κατεληγαν ειτε στο να συζηταμε για μουσικη ειτε για γυμναστικη,αθλητικα και γενικοτερα θεματα της επικαιροτητας και του σχολειου.

Οσον αφορα το τελευταιο ερωτημα πιστευω οτι το σχολειο δεν θα πρεπει να μεταλαμπαδευει ξυλινες γνωσεις.Θα πρεπει να γινει το μαθημα πιο ενδιαφερον,οι καθηγητες να εχουν ορεξη για μαθημα,να κερδιζουν τους μαθητες τους,οχι να λενε 45 λεπτα θεωριες θεωριες και ξανα θεωριες κανοντας τα παιδια να χανουν το ενδιαφερον τους.

πφφ θεε μου τι χασμουρητο ειχα ρηξει στην ''Αντιγονη''
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pop corn

Φοιτητής

H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 21:30, 31-05-10:

ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!!!!!!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tanasis

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο tanasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O tanasis έγραψε στις 21:55, 31-05-10:

φρικη,μεγαλη φρικη...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,114 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 22:34, 31-05-10:

αποκόμισα ότι δίπλα σε μια όμορφη μαθήτρια κυκλοφορούσε ένα τσούρμο από άσχημες ή μια άσχημη μαθήτρια...
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eupatridis (Χρήστος)

Φοιτητής

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 334 μηνύματα.

O Eupatridis Πάντοτε στις σκιές ... έγραψε στις 12:36, 03-06-10:

Άγχος.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yozerehs

Moderator

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.

O yozerehs έγραψε στις 01:47, 04-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Καλησπέρα!
Απʼ ότι είδα δεν υπάρχει αντίστοιχο θέμα, αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Έτσι όπως είναι διαμορφωμένο το εκπαιδευτικό σύστημα σήμερα, πέρα από μερικές γνώσεις, δεν είναι ικανό το σχολείο να μεταλαμπαδεύσει στους μαθητές τίποτα άλλο, ούτε τους ''βοηθά'' πουθενά, όπως, για παράδειγμα, να έχουν καλύτερη γνώση του εαυτού τους και των ιδιαίτερων κλίσεών τους, που ανέφερες.
Άχρηστοι καθηγητές, παλαιά ή κακογραμμένα βιβλία, προβλήματα σε σχολικά εργαστήρια κλπ, κάνουν τους μαθητές να μην αγαπούν το σχολείο και να το αντιμετωπίζουν ως κάτι υποχρεωτικό και τίποτα άλλο.
Επίσης, δημιουργείται ταυτόχρονα άγχος στους μαθητές καθώς ο ελεύθερος χρόνος τους είναι ελάχιστος, λόγω φροντιστηρίων κυρίως.
Τι αποκόμισα από όλα αυτά τα χρόνια; Ελάχιστα...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 04-06-10 στις 08:10.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

paparounas

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο paparounas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O paparounas έγραψε στις 09:46, 04-06-10:

Απο το λυκειο εχω παρει γνωσεις, απο τις οποιες στη ζωη μου θα μου χρειαστουν μονο το 5-10% απο αυτες.
Βεβαια ολα αυτα τα χρονια εχω φιλοσοφισει πολλα θεματα, αλλα οχι λογω του σχολειου αλλα με δικη μου πρωτοβουλια. Επισης δεν πιστευω πως περνουμε γνωσεις, απλα παπαγαλιζουμε για μια χρονια και παμε για την επομενη (σε πολλα μαθηματα).
Επισης πιστευω πως πρεπει να φυγουν τα θρησκευτικα απο τα σχολεια, και ειδικα απο το δημοτικο (που ειναι οτι πιο προπαγανδιστικο) και αντι αυτου να μπει ενα μαθημα για τις θρησκειες που υπαρχουν στο κοσμο (δηλαδη ποσες διαφορετικες "εκδοσεις" μιας σχιζοφρενειας υπαρχουν) για ΜΙΑ ΜΟΝΟ χρονια στο λυκειο. Και ολες τις αλλες ωρες που θα "ελευθερωθουν" να μαθουμε στα παιδια τους νομους (το συνταγμα δηλαδη) και τα δικαιωματα που εχουν, για να μην γινονται θυματα κανενος μπατσου, καθηγητη, διευθυντη κλπ.

Και τελος πιστευω πως πρεπει να αλλαξει ΡΙΖΙΚΑ το εκπαιδευτικο συστημα. Εδω και 40-50 χρονια ειναι το ιδιο, πχ. εγω ακουγα τον καθηγητη μου να λεει πως και αυτος πηγαινε φροντιστηριο στο λυκειο (μιλαμε για 20-30 χρονια πισω...). Αρα λιγα εχουν αλλαξει, αλλα η ουσια ειναι η ιδια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paparounas : 04-06-10 στις 21:22.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 18:40, 17-08-11:

Έλα να πέσει λίγο θάψιμο!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,424 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 18:52, 17-08-11:

Εμαθα πως πεφτει πολυ θαψιμο στο σχολειο
Δεν συμφωνω για οσους μιλανε για κακους καθηγητες, οι πιο πολλοι που μας κανουν μαθημα κανουν σωστα τη δουλεια τους.
Παράθεση

petran_r21

Διάσημο Μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 617 μηνύματα.

O petran_r21 έγραψε στις 19:24, 17-08-11:

Αυτο που δεν αποκομισα τοσα χρονια στο σχολειο και το συνειδητοποιησα μεσα σε λιγους μηνες στο πανεπιστημιο, ειναι το ποσο σημαντικη ειναι η γνωση
Παράθεση

Shadowfax

Φοιτητής

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,040 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 20:10, 17-08-11:

Περάσαμε καλά, κι αυτό αρκεί.
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Φοιτητής

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 20:20, 17-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Shadowfax
Περάσαμε καλά, κι αυτό αρκεί.
No offense, αλλά ήμουν σχεδόν σίγουρη πως η απάντησή σου θα ήταν : "Απολύτως τίποτα"

Εγώ έμαθα καλύτερα τους ανθρώπους και από την καλή και από την ανάποδη!
Παράθεση

Shadowfax

Φοιτητής

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,040 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 20:30, 17-08-11:

Δεν προσβάλλομαι, no worries.
Παράθεση

Jeanjean (John)

Απόφοιτος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 172 μηνύματα.

O Jeanjean Το πάθος κάνει τον κόσμο να γυρίζει. έγραψε στις 22:18, 22-08-11:

Εγώ παιδιά πέρισυ ήμουν σε ένα τμήμα 8 ατόμων(θετική βλέπεις).Οι καθηγητές,ευτυχώς ήταν ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ και είχαν όλη την όρεξη και τον ζήλο να ασχοληθούν μαζί μας σε τέτοιο επίπεδο ώστε στα μέσα της χρονιάς αναρωτιομουν αν μου χρειάζεται το φροντιστήριο!Είχαμε μπόλικες ώρες ελευθερες μιας και προχωρούσαμε γρήγορα(αστέρια της θετικής ).Αυτές τις ώρες καναμε διάφορες φιλοσοφικές συζητήσεις περι ζωής,πανεπιστημίου,επαγγέλματος κ.τ.λ..Μπορώ να πω πως δεν περίμενα να εξελιχθεί έτσι η 3η λυκείου αλλά τελικά ήταν κάτι σαν ψυχαγωγία.Στα μαθήματα της γενικής είχαμε το ελεύθερο να ξεκουραζόμαστε και να επικοινωνούμε μεταξύ μας,ενώ στην κατεύθυνση κάναμε τα μαθήματα κανονικότατα αλλά συζητούσαμε και με τους καθηγητες.Πέρα από τα αρνητικά και τις ελλείψεις που έχει η ελληνική παιδεία,φέτος ανακάλυψα πως υπάρχουν άτομα που νοιάζονται πραγματικά για τον μαθητή,τα οποία αγαπούν το επάγγελμα του καθηγητη και δεν έρχονται μόνο για την οικονομική αποκατάσταση.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jeanjean : 22-08-11 στις 22:20. Αιτία: :)
Παράθεση

Mr. Crowley

Φοιτητής

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,917 μηνύματα.

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε στις 22:22, 22-08-11:

Αποκόμισα παραδείγματα προς αποφυγή.
Plus I got laid,too.
Παράθεση

mouk (Ανδρέας Μικρούτσικος)

Φοιτητής

Ο Ανδρέας Μικρούτσικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O mouk έγραψε στις 22:25, 22-08-11:

Τι αποκομίσατε από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση;
Απουσίες. Πολλές απουσίες.
Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Φοιτητής

H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμογών Ξένων Γλωσσών στη Διοίκηση και το Εμπόριο ΤΕΙ Ηπείρου (Ηγουμενίτσα) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 22:41, 22-08-11:

Αγανάκτηση γιατί ακόμα επιμένουν να αποκαλούν αυτό που γίνεται εκεί μέσα, "εκπαίδευση".
Παράθεση

Lacta144 (Μαρία-Ειρήνη)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H Lacta144 έγραψε στις 22:46, 27-08-11:

Δεν έχω τελιώσει ακόμα το σχολείο όμως φοβάμαι πως θα φύγω χωρίς να έχω μάθει κάτι ουσιαστικό για τη ζωή.
Το σίγουρο είναι τελειώνοντας το σχολείο θα έχω διδαχθεί πολλούς μαθηματικούς τύπους κ' πολλούς τρόπους λύσης προβλημάτων κ' όταν λέω προβλήματα εννοώ φυσικά εκείνα της φυσικής,της χημείας κ' των μαθηματικών γιατί ό,τι έχει να κάνει με τα προβλήματα της ζωής είναι κάτι μακρινό κ' ξένο στο σημερινό σχολείο.
Παράθεση

Shadowfax

Φοιτητής

O Shadowfax έγραψε στις 23:11, 27-08-11:

Δηλαδή πώς νομίζετε ότι το σχολείο σας μαθαίνει να ζείτε έξω ή πώς υλοποιείται η κοινωνικοποίηση κι ο ανθρωπισμός που σας λένε οι φιλόλογοι; Περιμένετε κάποιο μάθημα να τα καλύψει αυτά, κάποιο σεμινάριο, μια παρουσίαση, τι;

Geez.

Σε επαφή με ανθρώπους δεν έρχεστε καθόλου ή κάθεστε όλη μέρα σε μια γωνιά και κλαίτε; Αυτές είναι οι εμπειρίες που θέλετε, η συναναστροφή σε ένα μικρό κι ελεγχόμενο περιβάλλον για να μη φάτε φάπες μετά. Δε σας μαθαίνουν μαθήματα πώς να ζείτε, μόνο ό,τι κάνετε εσείς εκεί μέσα μετράει.
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Φοιτητής

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 23:20, 27-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Lacta144
Δεν έχω τελιώσει ακόμα το σχολείο όμως φοβάμαι πως θα φύγω χωρίς να έχω μάθει κάτι ουσιαστικό για τη ζωή.
Το σίγουρο είναι τελειώνοντας το σχολείο θα έχω διδαχθεί πολλούς μαθηματικούς τύπους κ' πολλούς τρόπους λύσης προβλημάτων κ' όταν λέω προβλήματα εννοώ φυσικά εκείνα της φυσικής,της χημείας κ' των μαθηματικών γιατί ό,τι έχει να κάνει με τα προβλήματα της ζωής είναι κάτι μακρινό κ' ξένο στο σημερινό σχολείο.
Μην περιμένεις να γνωρίσεις τον κόσμο μέσα από το γυμνάσιο. Εκεί θα καταλάβεις μόνο κάποιες πτυχές του - τίποτα περισσότερο. Τα προβλήματα, την ομορφιά, την γοητεία θα την μάθεις ζώντας την!
Παράθεση

aloth (δώρ@)

Φοιτητής

H δώρ@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H aloth αράζω, άρα ζω έγραψε στις 00:18, 28-08-11:

Το να υποστηρίξω ότι το σχολείο δεν μου πρόσφερε τίποτα όλα αυτά τα χρόνια θα ήταν ψέμα και μάλλον επιφανειακό. Εκτός από τις γνώσεις που έλαβα, από τις οποίες τις περισσότερες θεωρώ αναγκαίες για την μετέπειτα ζωή μου, έμαθα να είμαι υπεύθυνη ,να συνεργάζομαι και να "συνυπάρχω" με άτομα εντελώς διαφορετικά από 'μενα, απαραίτητη ικανότητα για να ζήσει κανείς μέσα σε μια κοινωνία.
Ωστόσο δεν μπορώ να πω πως η δευτεροβάθμια εκπαίδευση δε μου έδειξε και εξακολουθεί να μου δείχνει (το μόνο που θα πω είναι 29/8 ) τις ελλείψεις και τα κενά της σε όλο της το μεγαλείο, πως ακόμη και στο σχολείο κυριαρχεί η λογική του ισχυρού και ο καθένας επιδιώκει το προσωπικό του και μόνο συμφέρον "ο θάνατος σου, η ζωή μου" και ότι σπάνια δικαιώνεσαι για τους αγώνες που έχεις κάνει, έστω και μετά από 6 χρόνια.
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Φοιτητής

H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 23:12, 17-12-12:

Δεν μπορώ να πω ότι τα μαθητικά μου χρόνια μου προσέφεραν ουσιαστικές και χρήσιμες γνώσεις για τη μετέπειτα ζωή μου--θα ήταν ψευδής η δήλωση. Μόνο κάτι θετικές εντυπώσεις από ορισμένα παιδιά και καθηγητές κυρίως. Από γνώσεις, σχεδόν @@.
Τα πιο πολλά από αυτά που έμαθα τα έμαθα είτε εγκυκλοπαιδικά είτε από δικό μου διάβασμα.
Παράθεση

SparksFly (Αναστασία)

Φοιτητής

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Θεολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H SparksFly Βασικά, Ευλόγησον! έγραψε στις 00:26, 24-12-12:

κρίσεις πανικού, νεύρα όλη την μέρα.
Δεν άντεχα να κάθομαι (ειδικά στην γ') σε μία αίθουσα με άλλα 24 άτομα που έπρεπε να ανέχομαι ότι σαχλαμάρα τους ερχόταν στο μυαλό...ή στην κατεύθυνση της 2 εγωκεντρικότατες τύπισσες που απλά σου παίρνανε τα αυτιά, έτσι για το θεαθήναι...Για αυτό και τώρα δεν μου κάνει καμία όρεξη ούτε το δαχτυλάκι μου να πατήσω...3-4 άτομα κράτησα από μία γ λυκείου 150 παιδιών...απλά έπρεπε 12 χρόνια να ανέχομαι τους άλλους...Παρόλα αυτά όμως είχα έναν καθηγητή στην Γ ο ποίος στην ουσία μας μάθαινε πράγματα τα οποία (ναι οκ δεν θα τα χρησιμοποιήσω στον μανάβη) εμένα προσωπικά με έβαζαν σε σκέψεις και ΄γενικά με αυτά που ελεγε σε παρακινούσε να σκεφτείς με όλη την έννοια της λέξεως...Τώρα, επειδή το λύκειο ήταν βιτρίνας...μας ένοιαζε να έχουμε καθαρά θρανία και τοίχους και όχι έναν σωστό φυσικό ας πούμε, της γενικής παιδείας τα μαθήματα ήταν απλά κουραστικά...ΠΑΝΤΩΣ...έχω να πω ότι στην φυσική (γ' λυκείου...είχαμε έναν τύπο που απλά υπήρχε σαν λαμπατέρ μέσα στην τάξη) έμαθα να ζωγραφίζω γάτες !
Παράθεση

Θεμιστοπόλος

Περιβόητο Μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,027 μηνύματα.

O Θεμιστοπόλος sitting here, thinking, έγραψε στις 01:34, 24-12-12:

Με μία σύνθετη λέξη, «ημιτίποτα».
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomnie

Φοιτητής

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 1,411 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε στις 02:41, 24-12-12:

Αρκετά πράγματα, μπορώ να πω.
Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε στις 03:20, 24-12-12:

αυτο

nothing less nothing more
Παράθεση

nikosxdxd (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,533 μηνύματα.

O nikosxdxd έγραψε στις 11:02, 24-12-12:

Τι λετε ρε παιδια? Μονο εγω νιωθω οτι εχω γινει πολυ εξυπνοτερος με ολα αυτα που εμαθα στο σχολειο?
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,194 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 13:17, 24-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από nikosxdxd
Τι λετε ρε παιδια? Μονο εγω νιωθω οτι εχω γινει πολυ εξυπνοτερος με ολα αυτα που εμαθα στο σχολειο?
Πρόσεχε Νίκο μη χάσεις πολύτιμους πόντους ευφυίας, που με τόσο κόπο απέκτησες στο σχολείο, στην ακαδημαϊκή διαδρομή.

Εντός θέματος: τίποτα. Ομοίως ισχύει και για τριτοβάθμια.
Παράθεση

hurricane (supergirl)

Φοιτητής

H supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,150 μηνύματα.

H hurricane έγραψε στις 13:26, 24-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946
Πρόσεχε Νίκο μη χάσεις πολύτιμους πόντους ευφυίας, που με τόσο κόπο απέκτησες στο σχολείο, στην ακαδημαϊκή διαδρομή.

Εντός θέματος: τίποτα. Ομοίως ισχύει και για τριτοβάθμια.
όποιος θέλει να μάθει και το κυνηγάει, μαθαίνει. και αποκομίζει πολλά. όποιος δεν, του ξινίζουν όλα.
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,194 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 13:28, 24-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από hurricane
όποιος θέλει να μάθει και το κυνηγάει, μαθαίνει. και αποκομίζει πολλά. όποιος δεν, του ξινίζουν όλα.
Μπίνγκο. Προσωπικά μου ξινίζουν όλα, μάλλον γι' αυτό παρέμεινα ημιμαθής.
Παράθεση

hurricane (supergirl)

Φοιτητής

H supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,150 μηνύματα.

H hurricane έγραψε στις 14:13, 24-12-12:

απλά δεν είναι απόλυτα τα πράγματα. όπου και να πας, αν δεν έχεις όρεξη να μάθεις δεν θα μάθεις. δεν φταίει δλδ μόνο το δικό μας σύστημα. το είπα απλά για να μην τα κάνουμε όλα άσπρο - μαύρο.
η "απολυτότητα" μας έφαγε.
Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,170 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 14:14, 24-12-12:

Πως να στρίβω.
Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 15:28, 24-12-12:

Τυπικα, πολλα πραγματα, αλλα πολλα απ αυτα αχρηστα ή τα εχω ξεχασει τελείως χωρίς να ξερω το γιατι
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,368 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 15:53, 24-12-12:

Οντας και θεωρητικος,τα τελευταια 2 χρονια στο λυκειο(που αρχιζαν οι κατευθυνσεις) αποκομισα αρκετα πραγματα.Λογου χαρη,ποτε τα κοριτσια της ταξης ειχαν περιοδο,αμα ειναι παρθενες ή οχι,αμα ξυριζονται κτλπ.

Η αναλογια ηταν 22 προς 3
Παράθεση

Θάλεια

Φοιτητής

H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 2,788 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 15:55, 24-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
αμα ξυριζονται κτλπ.
Αυτό πως το μάθαινες;

Εγώ, btw, σε γνωστικό επίπεδο έμαθα λίγα. Σε άλλα επίπεδα πολλά.
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,368 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 16:02, 24-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Θάλεια
Αυτό πως το μάθαινες;

Εγώ, btw, σε γνωστικό επίπεδο έμαθα λίγα. Σε άλλα επίπεδα πολλά.
Αφου τα συζητουσαν ολα μεσα στην ταξη
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,215 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 16:22, 24-12-12:

Μυωπία.
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9,582 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 16:27, 24-12-12:

Κι εγω μυωπια , οργανωση στο διαβασμα και αρκετα ψυχολογικα .
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,215 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 16:32, 24-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από g1wrg0s
Κι εγω μυωπια , οργανωση στο διαβασμα και αρκετα ψυχολογικα .
Σωστά, μυωπία και ψυχαναγκαστικά σύνδρομα. Μολύβια με ίδιο μήκος, γυαλισμένο γραφείο χωρίς δαχτυλιές......
Παράθεση

Polymnia

Διάσημο Μέλος

H Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 756 μηνύματα.

H Polymnia έγραψε στις 16:46, 24-12-12:

Τί αποκόμισα;
Θα πω τί έχασα.Τα άπειρα στυλο απο τα χοντος σεντερ
Παράθεση

kostakis2

Φοιτητής

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τουριστικών Επιχειρήσεων ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

O kostakis2 έγραψε στις 16:46, 24-12-12:

Αυτό που αποκόμισα είναι πως ο καλύτερος ύπνος γίνεται μέσα στο μάθημα... Ενώ οι καθηγητές παραμιλούσαν ασταμάτητα (όχι για μαθήματα -- αλλά για μισθούς, περικοπές κλπ. κλπ.) !!! Ε δε φταίω εγώ. Αυτοί ήταν βαρετοί
Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9,582 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 16:46, 24-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsoufou
Μολύβια με ίδιο μήκος
χαχαχα

Αυτο το πιστευω. τα αλλα που λες δεν με χαρακτηριζουν...
Παράθεση

FlayedOne

Φοιτητής

Ο FlayedOne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O FlayedOne έγραψε στις 18:26, 24-12-12:

Τίποτα απολύτως.
Παράθεση

jj!

Φοιτητής

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 20:22, 24-12-12:

Οντας και θεωρητικος,τα τελευταια 2 χρονια στο λυκειο(που αρχιζαν οι κατευθυνσεις) αποκομισα αρκετα πραγματα.Λογου χαρη,ποτε τα κοριτσια της ταξης ειχαν περιοδο,αμα ειναι παρθενες ή οχι,αμα ξυριζονται κτλπ.

Τι με περιμένει του χρόνου...
Παράθεση

Xaris SSSS

Φοιτητής

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε στις 21:08, 24-12-12:

κρατούσες και στατιστικά
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,280 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 21:19, 24-12-12:

την ηρεμια μου εχασα.... Απεκτησα καλους φιλους και πολλα νευρα
Παράθεση

Polymnia

Διάσημο Μέλος

H Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 756 μηνύματα.

H Polymnia έγραψε στις 21:19, 24-12-12:

Παρ'ολα αυτά,σου είναι αχρείαστα,Χαουζίτο.
Αφού η μόνη κοπέλα που βλέπεις αυτή την εποχή είναι...η Ιστορία κατεύθυνσης

Νταξ,τώρα θα με σκοτώσει,το νιώθω.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Axl rose63, Evcathy, klean, Nikos667, panspil, Scandal

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους