Ιδιαίτερα και φροντιστήρια στη Β' Λυκείου

minoraki

Νεοφερμένος

Η minoraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Προσωπικά, διαφωνώ με όλους όσους λέτε ότι δε χρειάζεται καμία επιπρόσθετη βοήθεια, εκτός κι αν ο μαθητής πηγαίνει σε ένα πολύ καλό ιδιωτικό σχολείο, π.χ στην ελληνογερμανική σχολή.
Σε κάθε άλλη περίπτωση, το παιδί χρειάζεται το φροντιστήριο, όχι για κανένα άλλο λόγο, παρά μόνο για την οργάνωση και την συστηματικότητα την οποία θα του περάσουν.
Ειδικά στη θεωρητική κατεύθυνση, το φροντιστήριο δε θα σου μάθει κάτι παραπάνω από αυτά που λέει το βιβλίο, γιατί είναι θέμα του μαθητή και προσωπικού διαβάσματος και κόπου. Αλλά, μην τρελαθούμε τώρα παίδες.... Εννοείται ότι χρειάζεται μια επιπρόσθετη βοήθεια.
Όσον αφορά στους "φροντιστάδες" τώρα, να υπενθυμήσω στους φίλους που τους κατηγόρησαν με δρυμεία κριτική, ότι αυτοί οι ίδιοι είναι που κάνουν και τα ιδιαίτερα. Συνεπώς, ας μην κάνουμε διαχωρισμό των καθηγητών που διδάσκουν σε φροντιστήρια με αυτούς που κάνουν ιδιαίτερα γιατί αποτελούν το ίδιο σύνολο.
Όπως θα κατάλαβες αγαπητή φίλη που ρώτησες, τάσσομαι κατηγορηματικά υπερ των φροντιστηρίων. Σε μια τάξη είναι πολύ καλύτερα, θα υπάρξουν και κάποιες πιο ευχάριστες στιγμές, θα αναπτύξεις σχέσεις με άλλα παιδιά με τα οποία θα περνάτε ακριβώς τα ίδια και θα έχεις την ευκαιρία να επωφεληθείς από την απορία του άλλου, γιατί εν τέλει μπορεί να είναι και δικιά σου. Επιπλέον, από τη στιγμή που θα είσαι σε μια τάξη με άλλα άτομα, αυτομάτως, σου δίνεται η ευκαιρία για παραιτέρω συζήτηση, για ανταλλαγή απόψεων, κάτι που σίγουρα θα σε βοθήσει. Αντίθετα, οσον αφορά στα ιδιαίτερα, εγώ προσωπικά δε θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου 2 ώρες καθισμένη σε μια καρέκλα να ακούω ένα τύπο να μιλάει και να λέει και μπλα, μπλά, μπλά, να πετάγεται και η μανα μου με την κλασική ατάκα:"Κ.Βαγγέλη, θέλετε μια πορτοκαλαδίτσα, ένα καφεδάκι τόοοσες ώρες διαβάζετε μωρέεεεε...."!!:xixi:
Όλα αυτά βέβαια ισχύουν, αν διαλέξεις ένα σωστό φροντιστήριο. Για 'μενα, διάλεξε ένα μικρό, οικογενειακό φροντιστήριο, που να νιώθεις ότι έχουν μεράκι για τη δουλειά τους, αλλά παράλληλα να ακούς ότι είναι αυστηροί κι ότι στα διαγωνίσματα οι βαθμοί τους έιναι συγκρατημένοι... ΑΠΟΦΥΓΕ με κάθε τρόπο για ΄μενα, μεγάλα φροντιστήρια του κέντρου, με μεγάλα λόγια, μεγάλες υποσχέσεις και τρομερές-και καλά-απαιτήσεις. Απ'όσους ξέρω,σε όλους έταξαν Νομική και τέτοια και ενώ ήταν σίγουροι ότι θα μπουν κατέληξαν σε Θεολογίες κ.λπ....
Όσο για το φίλο που ρώτησε για φροντιστήριο στο Κουκάκι, δε ξέρω κάτι, ξέρω όμως δύο καλά λίγο πιο μακρία, το ένα στην Καλλιθέα και το άλλο στην Αθήνα. Αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου π.μ να σου πω, μην κάνουμε και διαφήμιση.....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
κατα την αποψη μου το φροντηστηριο βοηθαει περισσοτερο τους μαθητες. ο ξαδερφος μου εδωσε φετος πανελλαδικες και εγραψε σκατα....εκανε ιδιαιτερα σε ΟΛΑ τα μαθηματα και στην δευτερα και στην τριτη.εδωσε σαραντα και σαραντακατι χιλιαδες ευρω και πηρε *****........λογικο οταν το πρωτο τριωρο τεστ που γραφεις ειναι στις πανελλαδικες......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΜΠΑΛΤΣ.

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αυτό είναι το βασικό σημείο στο οποίο υπερέχουν τα φροντιστήρια ένταντι των ιδιαιτέρων; Ρωτάω γιάτι σκέφτομαι το καλοκαίρι να γραφτώ σε ένα φροντιστήριο για θερινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
milanezo δε θεωρώ τον ξαδερφό σου χαρακτηριστικό παράδειγμα...γιατί αν πάει έτσι να σου πω οτι τα 4 αδέλφια μου κάνανε ιδιαίτερα και τα 2 βγήκαν 1α στο σχολείο τους και όλα περάσανε στο Πολυτεχνείο!
Αν υπάρχει καλή συνενόηση με τον καθηγητή, μπορεί να σου φέρνει διαγωνίσματα...Εμένα αυτό μου κάνει, κλείνομαι σε ένα δωμάτιο 3 ώρες και μετά το παραδίδω.Εξάλλου στο σχολείο μου(και δε νομιζω μονο στο δικό μου) μια τουλάχιστον προσομοίωση σε καθε μαθημα, την κάνουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki52742

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αγιά (Λάρισα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι πως πρέπει να πας φροντηστήριο για να αποκτήσεις την επειρία των 3ωρων διαγωνισμάτων και να σου βγει πιο οικονομικά αλλά είναι καλό αν θεωρείς πως έχεις κάποια κενα σε ορισμένα μαθήματα(πχ αρχαια) να τα κπάνεις ιδιαιτερα για να διευκοληνθείς.Εγω έτσι έκανα και απο εκεί πουεγραφα 13 αρχαία στο άγνωστο πιάνω πάνω απο 35 στα 40 σίγουρα....Είναι το πιο αποτελεσματικο πιστεύω...Αρκεί να έχεις όρεξη να μάθεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Για θεωρητική κατεύθυνση: φροντιστήριο σε έκθεση/λατινικά/αρχαία και ιδιαίτερα σε ιστορία. [για τρίτη λυκείου]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Για θεωρητική κατεύθυνση: φροντιστήριο σε έκθεση/λατινικά/αρχαία και ιδιαίτερα σε ιστορία. [για τρίτη λυκείου]
Εχμ, για ποιο λογο το λες αυτο? :/

Bασικα εγω εχω σκεφτει να κανω ιδιαιτερα στα Αρχαια που ειναι και μαθημα αυξημενης βαρυτητας για το 1ο πεδιο.

Ολα τα υπολοιπα φροντιστηριο. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
ενα συνδυασμοσ και των 2 θα ηταν η καλυτερη ιδεα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Και υπερβολική σπατάλη ταυτόχρονα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ποκαχοντας

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Και υπερβολική σπατάλη ταυτόχρονα;)
:iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree:εγω νομιζω καλυτερα τα ιδιαιτερα!!!!!!:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ts@k@l@ki!!!

Νεοφερμένος

Η ts@k@l@ki!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
για θεωριτικη τι ειναι καλυτερο? φροντηστηριο ή ιδιεταιραα? και σε ποια μαθηματα? και ποια ειναι καλυτερο σε ιδιεταιρο και ποια σε φροντιστηριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

THIGG707

Νεοφερμένος

Ο THIGG707 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σίνδος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γεια σας παιδια ειμαι καινουριος στο ischool και τεως μαθητης Α' λυκειου νυν Β' λυκειου....Θελω να ρωτήσω κάτι: Ειναι απαραιτητο το Φροντήριο στη Β' λυκειου?????????

Υ.Γ.Ρωτάω γιατι πολοι συμμαθητές μου πηγαίνουν:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
νομίζω πως υπάρχει θέμα
not sure though...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tromos3

Νεοφερμένος

Ο Tromos3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
για τεχνολογικη κατευθυνση τι προτεινετε?
Ιδιαιτερα η φροντιστηριο?
Να τονισω οτι ενω τελειωσα με 19.6 το γυμνασιο,συνεχισα στα ιδια περιπου επιπεδα στα φιλολογικα επιπεδα,στο 17-19,αλλα στα θετικα (φυσικη,μαθηματικη,χημεια)επεσα..
Κυριως γιατι η μαθηματικος μας ειναι απιστευτα .....αντιμαθητικη,σε ωθει στο να μην διαβαζεις,εδινε σημασια σε 3 ατομα και τους αλλους...γκουχ,και η μιση ταξη απο Α Λυκειου πηγαινε φροντιστηριο η ιδιαιτερα.
Εγω ομως και για οικονομικους λογους και λογω του proficiency δεν ειχα χρονο για μαθηματα,με συνεπεια να κινουμαι πανω απο την βαση στα μαθηματικα(!!),ενω ειχα 18-20 σε ολα πριν,στην χημεια 15-16,και στην Φυσικη παντα 16.
Στις εξετασεις τα πηγα πολυ καλα παλι σε ολα,κυμανθηκα στα γνωστα καλα μου επιπεδα μαθητη 18+ για το Λυκειο,ομως σε μαθηματικα(δυο μαθηματα) και χημεια εγραψα κατω απο την βαση...και με χαντακωσαν.
Ακομα κανεις δεν ξερει τι εβγαλα γενικο χρονιας,με το ζορι οι γονεις μου:P.
Πρεπει να επαναφερω τον καλο μου εαυτο του χρονου..
Για να το κανω πρεπει να εχω αυτη την υποστηριξη.
Συν οτι εχω καποια κενα σε αλγεβρα και γεωμετρια,τα οποια ομως στο πρωτο μηνα θα τα καλυψω πανευκολα.
Γενικα,τι προτεινετε:Ιδιαιτερα η φροντιστηριο?(μετραει και η παρεα που θα παει:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
Β λυκ. φροντ. με άλλους 3-4
& Γ λυκ. ιδιαίτερα ή με ακόμα ένα παιδί για φυσικές κ.τ.λ.
& στην έκθεση όχι μόνος αλλά τουλάχιστον με ακόμα 1 παιδί...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Aπαραίτητο χμμ δεν το λες κιόλας...αλλά σε κάποια μαθήματα της κατευθυνσης σου είναι καλό να παρακολουθείς κάποια μαθήματα σε φροντ, ή ιδιαίτερο.
Όμως όχι δεν είναι απαραίτητο κατά βάση...μπορείς να τα καταφέρεις πολύ πιο καλά από άλλους που κάνουν.:)
Τι κατεύθυνση έχεις επιλέξει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=40794

αυτά τα 2 θέματα μοιάζουν πάντως αρκετά:eyesup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sandy_twilight

Νεοφερμένος

Η sandy_twilight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σας ! εχω και εγω μια απορια..εχω επιλεξει τη θεωρητικη κατευθυνση και τωρα θα παω στη β' λυκειου...ειμαι παρα πολυ καλη στα αρχαια και γενικα στα θεωρητικα τα καταφερνω μονη μου...πιστευετε οτι πρεπει να γραφτω σε ολα τα μαθηματα της κατευθυνσης σε φροντιστηριο(γιατι απο φετος σκοπευω να γραφτω) ή μονο σε καποια συγκκριμενα μαθηματα?
ευχαριστω!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Εγώ στην 'Β θα κάνω μόνο Άλγεβρα..^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
εγω φροντηστηριο ξεκινησα στη β λυκειου...με βοηθησε πολυ κυριως στο να οργανωσω το διαβασμα μου ...ετσι εγινα πολυ καλυτερος...κατα τα αλλα απο θεμα υλης τα καταφερνεις αν δεν εχεις κενα και με ενα βοηθημα..παντως αν το οικονομικο δεν σου ειναι αμποδιο πανε φροντ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top