Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,431 εγγεγραμμένα μέλη και 2,395,553 μηνύματα σε 74,325 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 208 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής Επάρκειας

Lap

Καθηγητής

Ο Lap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Lap έγραψε στις 20:22, 13-04-10:

Με τα νέα μέτρα της κα. Υπουργού ψάχνω και δεν βρίσκω τί ακριβώς αναφέρει ως Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής Επάρκειας. Εγώ έχω τελειώσει Φ.Π Θεσσαλονίκης και έκανα υποχρεωτικά Διδακτικές μεθοδολογίες Αρχαίων, Νέων και Ιστορίας έκανα πρακτική άσκηση σε σχολεία που περιλάμβανε και διδασκαλία. Μου έλεγαν στην σχολή ότι αυτό θεωρείται Παιδαγωγική Επάρκεια κάτι που δεν έχουν άλλα τμήματα της Φιλοσοφικής. Γνωρίζει κανείς τίποτα επ αυτού; Γιατί όσο και να το ψαξα δεν βρήκα κάτι σχετικό που να ξεκαθαρίζει τα πράγματα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nasos27

Καθηγητής

Ο nasos27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O nasos27 έγραψε στις 20:46, 13-04-10:

έχω τελειώσει τη φιλολογία αθήνας το 2007.ξέρει κανείς τι χρειάζεται για να αποκτήσω την παιδαγωγική επάρκεια?στη σχολή είχαμε κάνει μάθημα διδακτικής και είχαμε παρακολουθήσει μαθήματα σε σχολέιο.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,112 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 21:36, 13-04-10:

απευνθύνσου στην Γραμματεία Τμήματος ή στην Τοπική Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για περισσότερες πληροφορίες
Παράθεση

sofiapal

Νεοφερμένος

H sofiapal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H sofiapal έγραψε στις 23:10, 18-04-10:

νασο27 τελείωσα το φιλολογικό θεσ/νίκης το 2007 και εγώ!Το πτυχίο μας έχει παιδαγωγική επάρκεια.Άλλωστε αν έδωσες εξετάσεις ΑΣΕΠ στο κουτάκι της παιδαγωγικής επάρκειας βάλαμε τικ!
Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 427 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 22:19, 26-04-10:

κι εγω κοινωνιολογια,ειχα κοπο να παω ασεπ η καποιο μαστερ στις επιστημες της αγωγης,αλλαζει κατι?
Παράθεση

santwno

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H santwno glossa-kai-nees-texnologies.blogspot.com έγραψε στις 22:58, 26-04-10:

Απ' όσο ξέρω, όλες οι Φιλολογίες είναι καθηγητικές σχολές, επομένως έχουν Παιδαγωγική Επάρκεια. Αλλά δεν υπάρχει τίποτα επίσημο για τον αν θα απαιτηθεί και κάποιο άλλο επιπλέον πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας.
Για παράδειγμα, εγώ κάνω μεταπτυχιακό στην ΕΦαρμοσμένη Γλωσσολογία και το μόνο με το οποίο ασχολούμαι είναι οι παιδαγωγικές προσεγγίσεις. Ποιός μου λέει όμως ότι θα αναγνωριστεί ως επάρκεια; Προς το παρόν, κανένας!
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,112 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 23:34, 26-04-10:

Το μεταπτυχιακό δεν προσθέτει επιπλέον εργασιακά δικαιώματα στο βασικό πτυχίο. Με αυτήν την λογική ένας μαθηματικός με μεταπτυχιακό στην βιολογία (εφικτό) θα γινόταν βιολόγος.
Παράθεση

Ο αναγνώστης

Φοιτητής

H Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H Ο αναγνώστης έγραψε στις 09:10, 27-04-10:

εγω αυτο που ειχα καταλαβει ηταν πως ολοι (ανεξαρτητως) θα πρεπει να κανουμε επιπλεον 2 χρονια παιδαγωγικα. Επομενως κ το φιλολογικο (που αλλωστε εχουμε 1 διδακτικη, σιγουρα δεν ειναι το ιδιο με 2 χρονια...) αλλα κ το ΦΠΨ (που εχουν 3, επισης δεν φαινεται να αντιστοιχει σε 2 χρονια) κ ολοι, θα πρεπει να κανουμε αλλα 2 χρονια.
Παράθεση

santwno

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H santwno glossa-kai-nees-texnologies.blogspot.com έγραψε στις 10:57, 27-04-10:

Μήπως θα είναι και αυτό ένα επιπλέον χαρτί που θα πρέπει να προσθέσουμε στη συλλογή μας για να μπούμε στην εκπαίδευση; Κάτι σαν το τεστ δεξιοτήτων; Γιατί άμα είναι έτσι, πάλι τα φροντιστήρια θα κάνουνε χαρές και όχι εμείς....
Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 427 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 18:35, 01-05-10:

npb τι εννοεις?
εγω μιλαω για μεταπτυχιακο στις επιστημες της αγωγης για να παρω την παιδαγωγικη επαρκεια,οχι για να γινω παιδαγωγος
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 19:09, 01-05-10:

νομίζω ότι με σεμινάρια αποκτάται κάποια επάρκεια...
το τμήμα αποφοίτησης τι λέει γι' αυτό το θέμα;
με ενδιαφέρει και μένα...
Παράθεση

freedom1985

Νεοφερμένος

H freedom1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H freedom1985 έγραψε στις 00:09, 07-05-10:

παιδαγωγική επάρκεια έχουν μόνο τα τμήματα φπ, φπψ, παιδαγωγικο δημοτικησ και προσχολικης εκπαιδευσης.ουτε η φιλολογία ούτε το ιστορικό αρχαιολογικό έχουν την επάρκεια.
Παράθεση

Ο αναγνώστης

Φοιτητής

H Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H Ο αναγνώστης έγραψε στις 10:16, 07-05-10:

καποιος ειπε πισω πως κ το φιλολογικο οταν δινει ΑΣΕΠ κανει τικ στο κουτακι που λεει πιστοποιηση παιδαγωγικης επαρκειας...επομενως??
Παράθεση

freedom1985

Νεοφερμένος

H freedom1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H freedom1985 έγραψε στις 22:53, 09-05-10:

ο καθηγητής στο πανεπιστημιο αυτό μας είπε.οτι τα συγκεκριμενα τμηματα εχουν την επαρκεια.δεν ξερω να σας πω κατι παραπάνω.
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 10:10, 04-08-10:

Για την παιδαγωγική επάρκεια τυχαία είδα ότι το Πανεπιστήμιο Κρήτης στα Τμήματα Βιολογίας, Μαθηματικών έχει θεσπίσει ειδικό πρόγραμμα σπουδών με κάποια μαθήματα. Για τα Τμήματα Σχολών Θετικών Επιστημών άλλων Πανεπιστημίων της Ελλάδας έχετε ακούσει κάτι;
Παράθεση

VouDou (Δημήτριος)

Καθηγητής

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , Καθηγητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 876 μηνύματα.

O VouDou έγραψε στις 12:18, 04-08-10:

Παιδαγωγική επάρκεια... το νέο plus κριτήριο στις προσλήψεις καθηγητών μέσω ΑΣΕΠ. Ας τα πάμε όμως με τη σειρά, γιατί τα είδα λίγο μπερδεμένα στα προηγούμενα posts...

A) Μέχρι και σήμερα "παιδαγωγική επάρκεια" θεωρούνταν από το ΥΠΕΠΘ ότι έχουν όοοοοοολοι οι απόφοιτοι των "καθηγητικών" σχολών (Μαθηματικός, Φυσικός, Χημικός, Γεωλόγος, Βιολόγος, Φιλόλογος-Ιστορικός-ΦΠΨ, Οικιακής Οικονομίας,Θεολογίας, Φυσικής Αγωγής, Ξενόγλωσσες φιλολογίες, Καλών Τεχνών, Μουσικής, ΑΣΠΑΙΤΕ/ΣΕΛΕΤΕ), ενώ όοοοολοι οι υπόλοιποι των "Μη-καθηγητικών" σχολών (Οικονομολόγοι, Κοινωνιολόγοι, Μηχανικοί, Περιβαλλοντολόγοι, Νομικής, Πολιτικών Επιστημών, Γεωπόνοι, Δασολόγοι, Ιατροί, Φαρμακοποιοί, Οδοντίατροι, ΑΤΕΙ κλπ κλπ) ΕΠΡΕΠΕ να πάνε για 1 έτος στην ΠΑΤΕΣ στην ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΣΕΛΕΤΕ) για να αποκτήσουν την "παιδαγωγική επάρκεια".

Μέχρι και σήμερα λοιπόν στις λίστες του ΥΠΕΠΘ για τις προσλήψεις των Καθηγητών το "κουτάκι" της Παιδαγωγικής Κατάρτισης ήταν για όλους "ΝΑΙ" στις καθηγητικές σχολές και "ΝΑΙ ή ΟΧΙ" στους υπόλοιπους ανάλογα με το αν είχαν πάει ή όχι στην ΠΑΤΕΣ ΑΣΠΑΙΤΕ ή (εναλλακτικά) είχαν μεταπτυχιακό τίτλο σχετικό με την "παιδαγωγική αγωγή".

Οι δάσκαλοι και νηπιαγωγοί (πρωτοβάθμια εκπαίδευση) είχαν και έχουν "παιδαγωγική επάρκεια" και άρα δεν τους αφορά το όλο θέμα...

Στο προσεχές μέλλον λοιπόν για τους απόφοιτους των "καθηγητικών σχολών" ΔΕΝ ισχύει το αυτόματο "ΝΑΙ" στο κουτάκι της παιδαγωγικής επάρκειας μιας και δεν υπήρχε το ολοκληρωμένο πρόγραμμα μαθημάτων υποχρεωτικής παρακολούθησης στα πρότυπα της ΠΑΤΕΣ αν θέλετε στα προπτυχιακά προγράμματα όλων των "καθηγητικών σχολών". Αυτό το κενό εκπαίδευσης έρχεται τώρα το ΥΠΕΠΘ να το θεσμοθετήσει... με ποια μορφή (σεμινάρια, επιπλέον παρακολούθηση 1-2 εξαμήνων μέσα στη σχολή μετά τη λήψη του πτυχίου, ως μάστερ, ως, κάτι άλλο) αναμένεται...

Ελπίζω να ήμουν σαφής...
Παράθεση

VouDou (Δημήτριος)

Καθηγητής

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , Καθηγητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 876 μηνύματα.

O VouDou έγραψε στις 12:51, 13-08-10:

Προσλήψεις στη σχολική εκπαίδευση: Ποιες σχολές έχουν παιδαγωγική επάρκεια μέχρι την εφαρμογή του νέου νόμου 3848/2010
ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2014 ΟΙ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΙΣΧΥΟΝ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΡΚΕΙΑ
Προσλήψεις στη σχολική εκπαίδευση: Ποιες σχολές έχουν παιδαγωγική επάρκεια μέχρι την εφαρμογή του νέου νόμου 3848/2010

Σύμφωνα με το Υπουργείο Παιδείας, μέχρι να ισχύσουν όσα προβλέπει ο νέος ν. 3848/2010 όσον αφορά το Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής Επάρκειας (δηλαδή μέχρι τουλάχιστον και το 2014 καθώς στο νόμο 3848/2010 διευκρινίζεται ότι για τον πρώτο και τον επόμενο διαγωνισμό του Α.Σ.Ε.Π., δηλαδή για το διαγωνισμό του 2012 και 2014 δεν απαιτείται Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής Επάρκειας και θα ισχύσει ότι ίσχυε πριν από την ψήφιση του νόμου), οι σχολές που θεωρείται ότι έχουν παιδαγωγική επάρκεια είναι οι παρακάτω:
Τα πτυχία που αντικαθιστούν το πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΣΕΛΕΤΕ) είναι τα κάτωθι:
α) Των Τμημάτων Α.Ε.Ι.:
-Παιδαγωγικού Νηπιαγωγών (και Ειδικής Αγωγής)
-Δημοτικής Εκπαίδευσης (και Ειδικής Αγωγής)
-Επιστημών της Αγωγής ή Επιστημών Αγωγής Προδημοτικής Εκπαίδευσης ή Επιστημών της
Αγωγής Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου της Κύπρου
-Φιλοσοφίας
-Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας
-Φιλοσοφίας και Κοινωνικών Σπουδών
β) Σχολής Νηπιαγωγών
γ) Παιδαγωγικής Ακαδημίας
δ) Διδακτορικό δίπλωμα ή μεταπτυχιακός τίτλος στις επιστήμες της Αγωγής και
ε) Καθηγητικών Σχολών.

Σημειώνεται, ότι Καθηγητικές σχολές κατά την έννοια των διατάξεων του άρθρου 2, παρ. 5 του ν. 1894/1990 (ΦΕΚ 110 Α΄), σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 8, παρ. 2 του ν. 3194/2003 (ΦΕΚ 267/τ. Α΄/20-11-2003), για τους διορισμούς εκπαιδευτικών και τις προσλήψεις αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών από το έτος 2004 και εφεξής, νοούνται τα πανεπιστημιακά τμήματα, των οποίων οι πτυχιούχοι διορίζονται στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, σύμφωνα με τα άρθρα 12, 13 και 14 του ν. 1566/1985 και το άρθρο 19, παρ. 1 του ν. 3699/2008, χωρίς την απαίτηση πρόσθετου πτυχίου ή πιστοποιητικού παιδαγωγικής κατάρτισης, σε θέσεις εκπαιδευτικών των κλάδων ΠΕ60 Νηπιαγωγών, ΠΕ61 Νηπιαγωγών ΕΑΕ, ΠΕ70 Δασκάλων, ΠΕ71 Δασκάλων ΕΑΕ, και των κλάδων ΠΕ01 Θεολόγων, ΠΕ02 Φιλολόγων, ΠΕ03 Μαθηματικών, ΠΕ04 Φυσικών, ΠΕ05 Γαλλικής Γλώσσας, ΠΕ06 Αγγλικής Γλώσσας, ΠΕ07 Γερμανικής Γλώσσας, ΠΕ08 Καλλιτεχνικών Μαθημάτων, ΠΕ11 Φυσικής Αγωγής, ΠΕ15 Οικιακής Οικονομίας, ΠΕ16 Μουσικής (ΠΕ16.01, ΠΕ16.02 πτυχιούχων Πανεπιστημίων), ΠΕ32 Θεατρικών Σπουδών, ΠΕ33 Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης (ΜΙΘΕ), ΠΕ34 Ιταλικής Γλώσσας, ΠΕ40 Ισπανικής Γλώσσας και του Τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιώς (ΠΕ19), καθώς και η Ανώτερη Σχολή Εκπαιδευτικών Τεχνολόγων Μηχανικών (Α.Σ.Ε.ΤΕ.Μ.) της Σ.Ε.Λ.Ε.Τ.Ε. και η Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.) για διορισμό εκπαιδευτικών στον κλάδο ΠΕ17 (άρθρο 8, παρ. 2 του ν. 3194/2003, όπως συμπληρώθηκε με το άρθρο 18, παρ. 5 του ν. 3404/2005 (ΦΕΚ 260/τ. Α΄/17-10-2005), το άρθρο 1, παρ. 3 του ν. 3687/2008 και το άρθρο 39, παρ. 1 του ν. 3794/2009).

ΤΙ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ Ο ΝΕΟΣ ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ
Σύμφωνα με όσα έχει ανακοινώσει φέτος το Υπουργείο Παιδείας ανάμεσα στο Φθινόπωρο του 2011 και πριν από την Άνοιξη του 2012, το ΑΣΕΠ σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας θα διεξάγει τον 7ο Διαγωνισμό για την πρόσληψη εκπαιδευτικών στην Α/βάθμια και Β/βάθμια Εκπαίδευση. Θα είναι ο πρώτος διαγωνισμός εκπαιδευτικών (αν εξαιρεθεί ο Διαγωνισμός για τους εκπαιδευτικούς ειδικών σχολείων που θα γίνει καλώς εχόντων των πραγμάτων στο τέλος του 2010 ή στις αρχές του 2011) που θα πραγματοποιηθεί με όσα καθορίζει ο ν. 3848/2010, καθώς θα υπάρξει μεταβατική περίοδος (τα σχολικά έτη 2010/11 και 2011/12) στην οποία έχει οριστεί ο τρόπος πρόσληψης των εκπαιδευτικών.
Σύμφωνα, λοιπόν, με τη νέα νομοθεσία, και μετά τη μεταβατική περίοδο των δυο ετών, οι κενές θέσεις εκπαιδευτικών και οι λειτουργικές ανάγκες της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης θα καλύπτονται από όσους συγκεντρώνουν βαθμολογία πάνω από τη βάση στο διαγωνισμό του Ανώτατου Συμβουλίου Επιλογής Προσωπικού (Α.Σ.Ε.Π.). Το Α.Σ.Ε.Π. θα προκηρύσσει και διενεργεί κάθε δύο έτη διαγωνισμό για την κατάρτιση πίνακα κατάταξης εκπαιδευτικών κατά κλάδο και ειδικότητα με σκοπό το διορισμό ή την πρόσληψή τους στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ύστερα από αίτημα του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, το οποίο διαμορφώνεται ανάλογα με τις εκπαιδευτικές ανάγκες. Στο διαγωνισμό γίνονται δεκτοί όσοι διαθέτουν τα ειδικά τυπικά προσόντα διορισμού στην πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις, καθώς και πιστοποιημένη παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια.

Η παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια πιστοποιείται:
ή α) Με βεβαίωση περί επιτυχούς παρακολούθησης ειδικού προγράμματος σπουδών τουλάχιστον εξαμηνιαίας διάρκειας, το οποίο παρέχεται από τμήμα Ανώτατου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος (Α.Ε.Ι.) ή από ομάδες συνεργαζόμενων τμημάτων του ίδιου ή περισσότερων Α.Ε.Ι. σε αποφοίτους τμημάτων που έχουν τα ειδικά τυπικά προσόντα διορισμού στην πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις. Tο πρόγραμμα αυτό καταρτίζεται με απόφαση του οικείου Α.Ε.Ι., που εγκρίνεται από τον Υπουργό Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, ύστερα από γνώμη του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, και αξιολογείται μετά το πρώτο έτος λειτουργίας του, εν συνεχεία δε κάθε τέσσερα έτη.
ή β) Με την κατοχή πτυχίου τμήματος Α.Ε.Ι., το πρόγραμμα σπουδών του οποίου εξασφαλίζει την προς του το αναγκαία θεωρητική κατάρτιση και πρακτική εξάσκηση και οι απόφοιτοι του οποίου έχουν τα ειδικά τυπικά προσόντα διορισμού στην πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια εκπαίδευση σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις. Το πρόγραμμα σπουδών αξιολογείται ως προς την εξασφάλιση της παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας μετά το πρώτο έτος λειτουργίας του, εν συνεχεία δε κάθε τέσσερα έτη. Ως προς την εξασφάλιση της παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας εκδίδεται διαπιστωτική απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, ύστερα από γνώμη του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.
ή γ) Με την κατοχή πτυχίου παιδαγωγικών τμημάτων Α.Ε.Ι.
ή δ) Με την κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών ή διδακτορικού διπλώματος στις επιστήμες της αγωγής,
ή ε) Με την κατοχή παιδαγωγικού πτυχίου της Παιδαγωγικής Τεχνικής Σχολής (ΠΑ.ΤΕ.Σ.) ή της Ανωτέρας Σχολής Εκπαιδευτικών Τεχνολόγων Μηχανικών (Α.Σ.Ε.ΤΕ.Μ.) της πρώην Σχολής Εκπαιδευτικών Λειτουργών Επαγγελματικής και Τεχνικής Εκπαίδευσης (Σ.Ε.Λ.Ε.Τ.Ε.) ή της Ανώτατης Σχολής Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.).
Παράθεση

giannakis7

Νεοφερμένος

Ο giannakis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O giannakis7 έγραψε στις 13:43, 06-09-10:

μιας και αρχιζει το ακαδημαικο εξαμηνο εχει βγαλει καποια σχολη θετικων επιστημων προγραμμα για την αποκτηση του πιστοποιητικου παιδαγωγικης επαρκειας;ψαχνω για τμηματα πληροφορικης αλλα δεν βλεπω φως
Παράθεση

EfakiK

Νεοφερμένος

H EfakiK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H EfakiK έγραψε στις 19:48, 23-09-10:

Απ' όσο ξέρω ΦΠΨ κ ΦΚΣ μόνο θεωρούνται παιδαγωγικές σχολές από τα τμήματα της Φιλοσοφικής. Οι απόφοιτοι των υπολοίπων, συμπεριλαμβανομένου Φιλολογίας κ Ιστορικου, θα χρειαστεί να αποκτήσουν επιπλέον παιδαγωγική επάρκεια. Τουλάχιστον έτσι είχε ανακοινωθεί αρχικά, τώρα ποιος ξέρει τι θα γίνει εν τέλει...
Παράθεση

vicky1986

Νεοφερμένος

H vicky1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H vicky1986 έγραψε στις 23:26, 04-05-11:

Καλησπέρα σας όλους Έχω διαβάσει τη συζήτηση σχετικά με το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας και πολλά ακόμα άρθρα σχετικά με αυτό αλλά δεν έχω βγάλει άκρη Εγώ έχω τελειώσει οικονομικό δεν έχω κάνει παιδαγωγικά μαθήματα και θέλω να δώσω εξετάσεις στον επόμενο διαγωνισμό ΑΣΕΠ δηλ στις αρχές του 2012. δεν νομίζω ότι προλαβαίνω να πάρω το πιστοποιητικό οπότε τι κάνω;;;; δε δίνω ή πάω εκεί και απλά δεν έχω ελπίδα;;;;; Και οκ από εκεί και πέρα πως θα πάρω το πιστοποιητικό;;;Από ΑΣΠΑΙΤΕ ή από κάποια άλλη σχολή και πότε και πως θα κάνω αίτηση;;; (Παρεμπιπτόντως οι σχολές έχουν ενημερωθεί και προετοιμαστεί ;δε νομίζω) Σας παρακαλώ βοηθήστε με να βγάλω άκρη
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 23:40, 04-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από vicky1986
Καλησπέρα σας όλους Έχω διαβάσει τη συζήτηση σχετικά με το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας και πολλά ακόμα άρθρα σχετικά με αυτό αλλά δεν έχω βγάλει άκρη Εγώ έχω τελειώσει οικονομικό δεν έχω κάνει παιδαγωγικά μαθήματα και θέλω να δώσω εξετάσεις στον επόμενο διαγωνισμό ΑΣΕΠ δηλ στις αρχές του 2012. δεν νομίζω ότι προλαβαίνω να πάρω το πιστοποιητικό οπότε τι κάνω;;;; δε δίνω ή πάω εκεί και απλά δεν έχω ελπίδα;;;;; Και οκ από εκεί και πέρα πως θα πάρω το πιστοποιητικό;;;Από ΑΣΠΑΙΤΕ ή από κάποια άλλη σχολή και πότε και πως θα κάνω αίτηση;;; (Παρεμπιπτόντως οι σχολές έχουν ενημερωθεί και προετοιμαστεί ;δε νομίζω) Σας παρακαλώ βοηθήστε με να βγάλω άκρη

Διάβασα στα ΝΕΑ πως αυτός ο ΑΣΕΠ δεν χρειάζεται πιστοποιητικό... Ρηλαξ.

υγ.
αλλωστε, μια ανοησία είναι το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας
αυτοί που εξετάζουν την επάρκειά μας, κάνουν μάθημα το ίδιο ξερά όπως όλοι
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 04-05-11 στις 23:57.
Παράθεση

vicky1986

Νεοφερμένος

H vicky1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H vicky1986 έγραψε στις 23:52, 04-05-11:

Σωστό και αυτό!!!! Οπότε έχω ακόμα μια ελπίδα!!!! Σε ευχαριστώ πολύ!!!
Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 09:02, 05-05-11:

Δεν είμαι τόσο σίγουρος για τους οικονομολόγους. Θα εξηγήσω γιατί.

Στους παλαιότερους ΑΣΕΠ, για να δώσεις ως οικονομολόγος στον ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών, έπρεπε να έχεις παιδαγωγική κατάρτιση, γιατί οι οικονομικές σχολές δεν θεωρούνταν καθηγητικές (άσχετα αν, όπως εγώ, είχα κάνει παιδαγωγικά μαθήματα). Οι υπόλοιποι κλάδοι (φιλόλογοι, μαθηματικοί, φυσικοί, κτλ) θεωρούνταν ότι είναι καθηγητικές σχολές και δεν χρειάζεται να πιστοποιήσουν κάπως την παιδαγωγική τους επάρκεια. Οι οικονομολόγοι όμως, έπρεπε να έχουν ή χαρτί από την ΑΣΠΑΙΤΕ, ή μεταπτυχιακό πάνω στα παιδαγωγικά ή δεύτερο πτυχίο από καθηγητική σχολή ή δεύτερο πτυχίο από παιδαγωγικό, για να πιστοποιήσουν την παιδαγωγική τους επάρκεια. Αν δεν είχαν κάτι από αυτα, δεν είχαν καμία τύχη.

Θέλω να πω ότι δεν νομίζω στον επόμενο ΑΣΕΠ να κάνουν την χάρη στους οικονομολόγους και να τους θεωρήσουν απόφοιτους καθηγητικής σχολής, απλά μάλλον θα κάνουν την χάρη στους υπόλοιπους να μην τους ζητήσουν πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας. Ό,τι δηλαδή γινόταν και μέχρι τώρα.

Μακάρι βέβαια να μην γίνει έτσι, αλλά χλωμό το κόβω.
Παράθεση

EfakiK

Νεοφερμένος

H EfakiK έγραψε στις 12:25, 05-05-11:

Καλησπέρα Vicky1986.
Νομίζω ότι έχουν δίκιο όλοι οι προηγούμενοι. Στους επόμενους 2 διαγωνισμούς δε θα απαιτείται το πιστοποιητικό αλλά αυτό αφορά αποφοίτους 'καθηγητικών σχολών'. Εάν η δική σου δε σου παρέχει παιδαγωγική επάρκεια τότε θα πρέπει να την αποκτήσεις έξτρα μέσω ΑΣΠΑΙΤΕ ή κάποιας άλλης δομής. Το θετικό σε αυτό είναι ότι επειδή ίσχυε το ίδιο μέχρι τώρα, υπάρχουν τμήματα για οικονομολόγους άρα κάτι μπορεί να βρεις. Εγώ είμαι φιλόλογος, είμαι από ΦΚΣ κ απ' όσο ξέρω δε θα χρειάζεται για εμάς αλλά παρόλ' αυτά θα ήθελα να παρακολουθήσω ένα πρόγραμμα παιδαγωγικής κατάρτισης. Μπήκα λοιπόν στη διαδικασία αναζήτησης πληροφοριών για να δω αν προβλέπεται κάτι για την περίπτωση που δεν υποχρεούσαι αλλά θέλεις να το κάνεις για να δω αν θα έχω τη δυνατότητα. Επικοινώνησα με διάφορους 'υπεύθυνους' αλλά δεν ήξεραν τίποτα κ με παρέπεμπαν ο ένας στον άλλο. Εν τέλει, ο αντιπρόεδρος του παιδαγωγικού Ινστιτούτου στον οποίο με είχαν παραπέμψει μου είπε ότι δεν ήταν σε θέση να μου απαντήσει κ ότι το ζήτημα το χειρίζεται άμεσα το Υπ. Παιδείας.
Προς το παρόν δεν έχω ασχοληθεί περαιτέρω κ δεν ξέρω αν μπω στη διαδικασία.
Περιμένω ακόμα απάντηση από την ΑΣΠΑΙΤΕ αλλά δεν ξέρω αν θα τη λάβω ποτέ.
Αν μάθετε κάτι, θα χαιρόμουν πολύ αν με ενημερώνατε.
Παράθεση

vicky1986

Νεοφερμένος

H vicky1986 έγραψε στις 13:37, 05-05-11:

Αν μπορέσω να μάθω κάτι θα σας ενημερώσω προς τα παρόν όσο το ψάχνω τόσο πιο πολλές 'τρύπες' βλέπω στο σύστημα κανείς δε ξέρει και όλοι είναι μπερδεμένοι και ψάχνονται!!!! Ελπίζω να βγάλουμε άκρη σύντομα Αν κάποιος μάθει κάτι σχετικά με αυτό το ζήτημα θα τον παρακαλούσα να ενημερώσεις και τους υπολοίπους Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παράθεση

fragl

Καθηγητής

H fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H fragl έγραψε στις 18:38, 05-05-11:

Καλά αν γίνει ΑΣΕΠ... και να δούμε και με πόσες θέσεις...και πότε θα απορροφηθούν οι διοριστέοι...
Παράθεση

Irene_atg

Πτυχιούχος

H Irene_atg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Irene_atg έγραψε στις 10:42, 11-05-11:

Θα ήθελα να διευκρινίσω ότι μέχρι τώρα οι οικονομολόγοι μπορούν να δώσουν εξετάσεις με το ΑΣΕΠ είτε έχουν παιδαγωγική επάρκεια, είτε όχι. Αλλά αυτοί που έχουν παιδαγωγική επάρκεια αρκεί να γράψουν πάνω από τη βάση (55 στα 100 νομίζω) και προηγούνται των υπολοίπων. Δηλαδή στην κατάταξη θα είναι πρώτα όλοι όσοι έχουν παιδαγωγική επάρκεια και έχουν περάσει τη βάση, και (εφόσον αυτοί δεν έχουν καλύψει όλες τις θέσεις) ακολουθούν οι οικονομολόγοι χωρίς παιδαγωγική επάρκεια σύμφωνα με τον αριθμό μορίων.
Παράθεση

EfakiK

Νεοφερμένος

H EfakiK έγραψε στις 12:28, 11-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Irene_atg
Θα ήθελα να διευκρινίσω ότι μέχρι τώρα οι οικονομολόγοι μπορούν να δώσουν εξετάσεις με το ΑΣΕΠ είτε έχουν παιδαγωγική επάρκεια, είτε όχι. Αλλά αυτοί που έχουν παιδαγωγική επάρκεια αρκεί να γράψουν πάνω από τη βάση (55 στα 100 νομίζω) και προηγούνται των υπολοίπων. Δηλαδή στην κατάταξη θα είναι πρώτα όλοι όσοι έχουν παιδαγωγική επάρκεια και έχουν περάσει τη βάση, και (εφόσον αυτοί δεν έχουν καλύψει όλες τις θέσεις) ακολουθούν οι οικονομολόγοι χωρίς παιδαγωγική επάρκεια σύμφωνα με τον αριθμό μορίων.
Ξέρεις αν θα ισχύει από τον επόμενο διαγωνισμό ο μη προκαθορισμένος αριθμός θέσεων αλλά όσοι περνούν τη βάση να διορίζονται (λέμε τώρα!);
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 12:34, 11-05-11:

ρε παιδιά, έλεος με αυτό το δημόσιο
η ζωή δεν είμαι μόνο ένας διορισμός...

όλος ο Ελληνικός λαός ψάχνει για μια θέση στο δημόσιο
έλεος
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

EfakiK

Νεοφερμένος

H EfakiK έγραψε στις 12:38, 11-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από nPb

έλεος
Εγώ δεν ψάχνω για θέση στο δημόσιο. Ίσα ίσα έχω ήδη θέση να με περιμένει από σεπτέμβρη σε σχολείο στην Ισπανία.
Κ αν είχες διαβάσει τα προηγούμενα θα είχες δει που αναφέρω ξεκάθαρα ότι δεν το χρειάζομαι το πιστοποιητικό, το παρέχει η σχολή μου! Με ενδιαφέρει όμως να παρακολουθήσω κάποιο αντίστοιχο τμήμα για να βελτιωθώ εγώ η ίδια.
Παράθεση

Irene_atg

Πτυχιούχος

H Irene_atg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Irene_atg έγραψε στις 13:18, 11-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από EfakiK
Ξέρεις αν θα ισχύει από τον επόμενο διαγωνισμό ο μη προκαθορισμένος αριθμός θέσεων αλλά όσοι περνούν τη βάση να διορίζονται (λέμε τώρα!);
Δυστυχώς δεν ξέρω, αλλά εδώ δεν ξέρουμε καν πότε θα γίνει ο επόμενος διαγωνισμός...

Αρχική Δημοσίευση από EfakiK

έλεος
Συγγνώμη κιόλας που ψάχνουμε κάθε εναλλακτική για το πού θα δουλέψουμε.
Μήπως στον ιδιωτικό τομέα υπάρχουν άπλετες θέσεις εργασίας για τους καθηγητές και από επιλογή δεν θέλουμε να πάμε;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ~LoVeR BoY~ : 28-05-11 στις 11:13. Αιτία: merge
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vicky1986

Νεοφερμένος

H vicky1986 έγραψε στις 22:40, 11-05-11:

Δε ξέρω αν εργάζεσαι ή όχι, αλλά εγώ είμαι εδώ και 1,5 χρόνο άνεργη και δε μπορώ να βρω δουλειά ούτε και στον ιδιωτικό τομέα. Δε κοιτάω απλά να βολευτώ στο δημόσιο αλλά δε γίνεται και να παραβλέψω ένα διαγωνισμό.
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 22:45, 11-05-11:

για ποιο δημόσιο και διαγωνισμό μιλάτε;
γιατί επόμενη 3ετία - 5ετία...το δημόσιο πρέπει να απασχολεί τουλάχιστον 250-300.000 κόσμο
οπότε πού βλέπετε τους διορισμούς; στον ύπνο σας;
Παράθεση

vicky1986

Νεοφερμένος

H vicky1986 έγραψε στις 22:59, 11-05-11:

Η αλήθεια είναι ότι μάλλον στον ύπνο μας τους βλέπουμ,ε στα όνειρά μας!!!!!! Anyway λέγεται πως θα γίνει διαγωνισμός το 2012 Αν λοιπόν γίνει ποτέ κάποιος διαγωνισμός θέλουμε να ξέρουμε τη μας γίνετε
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 23:00, 11-05-11:

ψάχνομαι και εγώ βίκυ
Παράθεση

santwno

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H santwno glossa-kai-nees-texnologies.blogspot.com έγραψε στις 14:38, 15-05-11:

Εγώ απ' ότι ξέρω, τουλάχιστον για το διαγωνισμό που αφορά τους εκπαιδευτικούς, θα πρέπει να γίνει αρχές του 2012 για το σχολικό έτος 2012-2013. Και πού το στηρίζω αυτό;
Είχαν πει πως από τους ήδη επιτυχόντες θα πάρουν για το σχολικό έτος 2010-2011 (φέτος) και 2011-2012 (του χρόνου) και στη συνέχεια οι πάντες θα περνάν από ΑΣΕΠ και δεν θα ισχύουν οι παλιές βαθμολογίες.
Το κακό είναι πως δεν έχει υπάρξει ακόμα κάποια ανακοίνωση για το πότε πράγματι θα γίνει ο διαγωνισμός. Και νομίζω επίτηδες, για να υπάρχουν και λιγότεροι επιτυχόντες. Επομένως, θα έλεγα, πως όποιος θέλει να δώσει, καλύτερα να αρχίσει να προετοιμάζεται....
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 19:49, 15-05-11:

Επειδή θα ορκιστώ στο Πανεπιστήμιο μάλλον Σεπτέμβριο, γενικά από τέλη Σεπτεμβρίου θα έχω όλο το χρόνο για προετοιμασία. Από πού μπορώ να προετοιμαστώ; Είναι αρκετός ο χρόνος Σεπτέμβριος-Απρίλιος; Επίσης για να δώσω στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ χρειάζεται να έχω πάει φαντάρος;
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,391 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 20:05, 15-05-11:

Από ότι ξέρω δε χρειάζεται να έχεις πάρει φαντάρος. Όμως όταν διοριστείς θα πρέπει να έχεις κανει την θητεία σου αλλιώς δε σε δέχονται.
Για τα άλλα δε ξέρω. συγγνώμη
Παράθεση

Νόντας

Νεοφερμένος

Ο Νόντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Νόντας έγραψε στις 10:46, 28-05-11:

Γεια σας συνάδελφοι, ο μη προκαθορισμένος αριθμός θέσεων γιατο ασεπ θα ισχύει από τον προσεχή διαγωνισμό αλλά δεν θα διορίζονται όσοι περνούντη βάση μόνο οι άριστοι, πολύτεκνοι, όσοι ξέρουν ξένες γλώσσες και έχουνμια συλλογή από πτυχία κερδίζουν πολλά μόρια σε συνδυασμό με το κλείσιμο 205 γυμνασίων λυκείωνκαι τον διορισμό 1 στους 5 ή 10 που λένε είναι απίθανο να διοριστεί κάποιος.

Ανεξάρτητα από τις θέσεις έχουν περάσει 3 χρόνια από τον προηγούμενο διαγωνισμό που ήταντο 2008 αν δεν κάνω λάθος έγινε Ιανουάριοτου 2009 αλλά κανονικά ο επόμενος έπρεπε να είχε γίνει ήδη κα όσοι περνούσαν ναδιοριζόταν το Σεπτέμβριο του 11οπως αντιλαμβάνεστε οι νέοι πτυχιούχοι και οι αδιόριστοιείναι υπερβολικά μεγάλος αριθμός και αν γίνει τον Απρίλιο θα αυξηθεί δραματικάο αριθμός τον πτυχιούχων και τον ανέργων.

Το πρόβλημα είναι πως εμείς που έχουμε ήδη το πτυχίο αν δεν διοριστούμεμέχρι το 2015 από το 16 θα χρειάζεται το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειαςγια να δώσουμε ασεπ.

Δηλαδή να περάσουμε 8-10 παιδαγωγικά μαθήματα πως όμως ακόμηδεν γίνετε τίποτα εγώ μόλις πήρα πτυχίο και όσο σπούδαζα στο μαθηματικό Ιωαννίνωνμας απαγόρευαν να πάρουμε πάνω από 2 παιδαγωγικά μαθήματα από άλλο τμήμα καιστο τμήμα μας δεν γινόταν τα 2 μαθήματα που υπήρχαν λόγο έλλειψης καθηγητών.

Τώρα που θα βρούμε λεφτά να ξανά πάμε για σπουδές 10 μαθήματαπρέπει να περάσουμε!!!

Λένε για διδασκαλία μέσω ιντερνέτ αλλά οσοι μενουμε μακριά ποιος θα μας πληρώσει τα έξοδα για να δώσουμετις εξετάσεις.

Είναι και πέρα από το αντικείμενο που σπουδάσαμε για όλους τουςκαθηγητές θα δυσκολευτώ πολύ να τα περάσω και εκτός από αυτό οι νέοι θα πάρουν10 μαθήματα λιγότερα από αυτά που πήραμε όλοι εμείς.

Αδικεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Προβλέπω μεγάλο χαμό αν ξυπνήσουν όλοι οι αδιόριστοι εκπαιδευτικοίκαι όσοι θα τελείωναν σύντομα .

Πιστοποιητικό να πάρει αυτή η βλαχάρα από την Κοζάνη που γεννήθηκεσε μεταλλείο (υπουργός παιδείας).
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 10:52, 28-05-11:

Νομίζω ότι τα μαθήματα Παιδαγωγικής του Τμήματος Μαθηματικών δεν ανήκουν στην κατηγορία Παιδαγωγικών μαθημάτων. Μας το είπαν οι καθηγητές. Απλά είναι μαθήματα εφαρμογής των μαθηματικών στα θεμέλια μαθηματικών, μαθηματική παιδεία, μαθηματική λογική, διδακτική,...κτλ.

Προσωπικά σαν συνάδελφός σου (ίδια επιστήμη με σένα) δεν επέλεξα κανένα Παιδαγωγικό μάθημα, επειδή η διδασκαλία ήταν ανιαρή και η βαθμολογία ένα αμφιλεγόμενο 5άρι. Δυστυχώς δεν ήθελα να φτιάξω συλλογή από 5άρια...

Πιστεύεις ότι έχασα πολλές γνώσεις, που δεν επέλεξα κάποιο "Παιδαγωγικό" μάθημα, ως μαθηματικός;

Τα 10 μαθήματα ακούγεται ότι θα τα διδάσκει το Τμήμα αποφοίτησης με ανανεωμένο πρόγραμμα σπουδών και καθηγητές από το Τμήμα Παιδαγωγικής...το οποίο είναι ακόμη υπό μελέτη.
Παράθεση

vicky1986

Νεοφερμένος

H vicky1986 έγραψε στις 11:01, 28-05-11:

Στο δικό μου τμήμα υπήρχε ένα μάθημα παιδαγωγικό και δε διδασκόταν γιατί ήταν λίγα τα άτομα που το επέλεγαν μέχρι που τελικά καταργήθηκε! πως μετά να πάρουμε αυτό το πιστοποιητικό όταν αυτοί που τα αποφασίζουν όλα αυτά δεν έχουν ιδέα τι γίνετε μέσα στα πανεπιστήμια και αυτά που ζητάνε δε πρόκειται να γίνουν ποτέ!
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 11:06, 28-05-11:

Από παιδιά που ξέρω τα οποία έδωσαν ΑΣΕΠ τις εποχές πριν το 2009, μου είχαν πει ότι τα παιδαγωγικά μαθήματα σε μη παιδαγωγικές σχολές (π.χ. μαθηματικών, φυσικής, βιολογίας, ...) δεν βοήθησαν ιδιαίτερα. Χρειάστηκαν να ξαναμελετήσουν από την αρχή, μόνοι τους ειδικά βιβλία του εμπορίου, πάνω στις συγκεκριμένες ασκήσεις παιδαγωγικής και διδακτικής που ζητάει ο ΑΣΕΠ.
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,391 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 11:47, 28-05-11:

Εγώ θα υπερασπιστώ αυτή την κίνηση του υπουργείου και φυσικά δε το κάνουν για να βγάλουν λεφτά αλλά γιατί πρέπει να γίνει.
Όταν τέλειωσα την νοσηλευτική και σκεφτόμουνα για δουλειά σκέφτηκα να κάνω και δήλωση στο ΑΣΕΠ ως εκπαιδευτιικός (στα ΕΠΑΛ υπάρχει μάθημα νοσηλευτικής που πρέπει διδάσκεται από νοσηλευτες αλλά συνήθως διδάσκονται και από βιοεπιστήμονες ασχετοι με αυτό το επάγγλεμα).

Ο λόγος που σκέφτηκα την εκπαίδευση ήταν ότι ο μισθός ως εκπαιδευτικός θα ήταν ο ίδιος, θα δούλευα λιγότερο από 8 ώρες την ημέρα (και 4 μήνες το χρόνο)..., δε θα χα κυκλικό ωράριο, θα είχα off τα Σαββατοκύριακα και δε θα είχα τοσο μεγάλη ευθύνη που θα είχα σε ένα νοσοκομεικο ή σε ένα τμήμα πολυκλινικής.
Δε μου δινόταν η ευκαιρία να δηλώσω στο ΑΣΕΠ επειδή δεν είχα πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας.

Στο πρόγραμμα σπουδών του τμήματος μου υπάρχει ένα μάθημα επιλογής (ηταν τότε) διδακτική καθώς και μαθήματα ψυχολογίας, ψυχιατρικής καθώς και μαθήματα παιδιατρικής, παιδοψυχολογίας. Επίσης λόγω της φύσης του επαγγέλματος εκπαιδευτηκάμε και αλληλεπιδράσαμε όχι μόνο με παιδιά υγιή αλλά και παιδιά που ήταν βαριά άρρωστα. Όποιος νοσηλευτής θέλει να ασχοληθεί με την εκπάιδευση πρέπει να ακολουθησει διετές προγραμμα σπουδών από το ΑΠΑΙΤΕ.

Σε άλλες σχολές όπως το μαθηματικό (που λένε και τα παιδιά πάνω), το φυσικό, το τμήμα βιολογίας , το τμήμα μοριακής βιολογίας και ΣΕΜΦΕ ως τώρα δινεται παιδαγωγική επάρκεια χωρίς να υπάρχει επαρκή πρόγραμμα σπουδών. Τα τμήματα αυτά άσχετα αν οι απόφοιτοι στην Ελλάδα στρέφονται κυρίως στην εκπαίδευση δεν σε κάνουν παιδαγωγό. Παλιότερα εξαιτίας της έλλειψης προσωπικού αυτό παραβλεπόταν τώρα όμως που γέμισε ο κόσμος καθηγητές πρέπει να γίνει ένα ξεκαθάρισμα και κατά την γνώμη μου καλώς γίνεται.

Τα μαθήματα πολλοί πιστεύουν ότι δε προσφέρουν κάτι μεγάλο παρόλα αυτά πρέπει να γίνονται (γιατί έχουμε να κάνουμε με παιδιά) και με την παιδεία μας γενικότερα και όποιος θέλει να ακολουθήσει το επάγγελμα του καθηγητή θα πρέπει να λαμβάνει την κατάλληλη εκπαίδευση για αυτό.

Πολλοί ίσως ενοχλήθηκαν με αυτή την κίνηση του υπουργείου αλλά είναι κάτι που πρέπει να γίνει.
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 14:13, 28-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Τα μαθήματα πολλοί πιστεύουν ότι δε προσφέρουν κάτι μεγάλο παρόλα αυτά πρέπει να γίνονται (γιατί έχουμε να κάνουμε με παιδιά) και με την παιδεία μας γενικότερα και όποιος θέλει να ακολουθήσει το επάγγελμα του καθηγητή θα πρέπει να λαμβάνει την κατάλληλη εκπαίδευση για αυτό.

Πολλοί ίσως ενοχλήθηκαν με αυτή την κίνηση του υπουργείου αλλά είναι κάτι που πρέπει να γίνει.
Σαφώς και κάτι πρέπει να γίνει. Απλά θα πρέπει να σταματήσει το κορόϊδεμα με τα «παιδαγωγικά» μαθήματα σε Τμήματα Σχολής Θετικών Επιστημών. Τα Τμήματα Σχολής Θετικών Επιστημών δεν είναι ανθρωπιστικού και κοινωνικού χαρακτήρα. Μόνο παιδαγωγικά δεν είναι τα συγκεκριμένα μαθήματα, ενώ το διδακτικό προσωπικό δεν έχει επαφή...με τις διδακτικές ανάγκες του Ελληνικού σχολείου αφού είναι πτυχιούχοι θετικών επιστημών με μεταπτυχιακά πάνω στην διδακτική αλλά στο εξωτερικό! Καλύτερα ας αναμορφωθεί το υπάρχον πρόγραμμα σπουδών με 10 επιπλέον προπτυχιακά μαθήματα αμιγώς παιδαγωγικά προσφερόμενα από Τμήματα Παιδαγωγικής Δημοτικής Εκπαίδευσης και με προσφερόμενους καθηγητές από αυτά τα Τμήματα, πέρα από τις συγκεκριμένες προπτυχιακές απαιτήσεις για την λήψη του πτυχίου.
Παράθεση

Νόντας

Νεοφερμένος

Ο Νόντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Νόντας έγραψε στις 14:55, 28-05-11:

Μην ξεφεύγουμε από το θέμα.

Άλλο παιδαγωγός και άλλοκαθηγητής. Οι παιδαγωγοί χιάζονται στα ιδρύματα όχι στα σχολεία.

Αν σπουδάσεις καθηγητής σε οποιαδήποτε ειδικότητα σε πρώτο βαθμότο κάνεις για να διδάξεις σε σχολείο.

Ένας μαθηματικός ξέρει να διδάσκει μαθηματικά, στο πανεπιστήμιοασφαλώς και δεν μαθαίνεις τίποτα χρήσιμο για να διδάξεις σε σχολεία, υποθέτωκαι στις άλλες ειδικότητες.

Δεν μπορείς να βρεις πουθενά αλλού δoυλιά στο αντικείμενοπου σπούδασες εκτός από ιδιαίτερα, για να βρεις αλλού δoυλιά για παράδειγμα σε τράπεζαθα πρέπει να κάνεις κάνα μεταπτυχιακό στα οικονομικά .

Το θέμα είναι ότι όταν επέλεξα να σπουδάσω καθηγητής υπήρχε νόμοςπου μπορούσες να διοριστείς ως καθηγητής, το πρόγραμμα του τμήματος δεν το έκαναεγώ, σε εμάς δεν μας επέτρεπαν να πάρουμε περισσότερα από 2 μαθήματα από τα παιδαγωγικάτμήματα.

Δεν λέω πως δεν πρεπει ενας καθηγητής να ξέρει να διδάσκει αλλάτι να γινει ας διοριστει πρωτα να πληρωνετε και μετα ως τον ‘’εκπαιδεύσουν’’.

Δεν γίνετε έτσι ξαφνικά να ξυπνήσει η υπουργός και να θέλει όλοιοι πτυχιούχοι καθηγητές η όσοι τελειώνουν φέτος να έχουν πιστοποιητικό που να το βρουν είναι αδύνατονπρακτικά να ξανά σπουδάσουν δεν λέω πως βαριούνται αλλά όπως καταλαβαίνετε πώςνα ξαναγίνουν φοιτητές για ένα χρόνο σεμια πόλη είναι πρακτικό το θέμα και κυρίως οικονομικό πολλοί έχουν και οικογένεια.

Τώρα που το θυμήθηκα κάπου άκουσα πως για δυο χρόνια ακόμη και αν διοριστείςθα είσαι ‘’δόκιμος’’ και αν κάνεις στον ‘’εκπαιδευτή’’ σου τότε θα σεμονιμοποιήσε αλλιώς θα σε διώχνουν ξέρει κανείς κάτι περισσότερο?
Παράθεση

asteriva88

Νεοφερμένος

Ο asteriva88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O asteriva88 έγραψε στις 20:02, 28-05-11:

Νομίζω ότι τα μαθήματα Παιδαγωγικής του Τμήματος Μαθηματικών δεν ανήκουν στην κατηγορία Παιδαγωγικών μαθημάτων. Μας το είπαν οι καθηγητές. Απλά είναι μαθήματα εφαρμογής των μαθηματικών στα θεμέλια μαθηματικών, μαθηματική παιδεία, μαθηματική λογική, διδακτική,...κτλ.

Προσωπικά σαν συνάδελφός σου (ίδια επιστήμη με σένα) δεν επέλεξα κανένα Παιδαγωγικό μάθημα, επειδή η διδασκαλία ήταν ανιαρή και η βαθμολογία ένα αμφιλεγόμενο 5άρι. Δυστυχώς δεν ήθελα να φτιάξω συλλογή από 5άρια...

Πιστεύεις ότι έχασα πολλές γνώσεις, που δεν επέλεξα κάποιο "Παιδαγωγικό" μάθημα, ως μαθηματικός;

Τα 10 μαθήματα ακούγεται ότι θα τα διδάσκει το Τμήμα αποφοίτησης με ανανεωμένο πρόγραμμα σπουδών και καθηγητές από το Τμήμα Παιδαγωγικής...το οποίο είναι ακόμη υπό μελέτη.
Να δώσω αυτό για όσους θέλουν να πάρουν μια ιδέα
http://web-server.math.uoc.gr:1080/p.../pistopoihtiko
από το Μαθηματικό της Κρήτης. Λογικά αν ισχύσει η ιστορία με το θέμα της "παιδαγωγικής επάρκειας" θα κάνουν αντίστοιχα προγράμματα και οι υπόλοιπες καθηγητικές σχολές.
Παράθεση

Νόντας

Νεοφερμένος

O Νόντας έγραψε στις 08:59, 29-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από asteriva88
Να δώσω αυτό για όσους θέλουν να πάρουν μια ιδέα
http://web-server.math.uoc.gr:1080/p.../pistopoihtiko
από το Μαθηματικό της Κρήτης. Λογικά αν ισχύσει η ιστορία με το θέμα της "παιδαγωγικής επάρκειας" θα κάνουν αντίστοιχα προγράμματα και οι υπόλοιπες καθηγητικές σχολές.

Αυτό για την κριτή είναι πολύ παλιό από το 1997 και δεν ισχύειτα μαθήματα για το πιστοποιητικό είναι άλλα σύμφωνα με τις απαιτήσεις της υπουργούπαιδείας θα πρέπει:

την ενότητα τωνμαθημάτων υποδομής (για παράδειγμα, Κοινωνιολογία της Εκπαίδευσης, Ιστορία τηςΕκπαίδευσης, Συγκριτική Παιδαγωγική, Αναπτυξιακή Ψυχολογία, ΕκπαιδευτικήΨυχολογία) και
• την ενότητα μαθημάτων Ειδικής Διδακτικής (για παράδειγμα, Διδακτική τωνΜαθηματικών, της Ιστορίας, Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας, ΠαιδαγωγικέςΕφαρμογές ειδικών αντικειμένων) - Στην ενότητα αυτή εντάσσεται καιπραγματοποίηση Πρακτικής Άσκησης η οποία ενσωματώνεται στο Πρόγραμμα με βάσητις δυνατότητες των Πανεπιστημίων.

http://www.pekp.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=1963

Για την πρακτική άσκηση όταν ήμουν εγώ φοιτητής δεν υπήρχε στο πρόγραμμασπουδών.
Παράθεση

astathmitos

Φοιτητής

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 650 μηνύματα.

O astathmitos έγραψε στις 13:14, 29-05-11:

Δεν μπορώ να κατανοήσω γιατί τέτοια πρεμούρα ξαφνικά με το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας.Εχει σταλεί εγκύκλιος σε όλες τις σχολές για υποχρεωτική προσθήκη 8-10 μαθημάτων παιδαγωγικών,κάτι που σημαίνει ότι με εξαίρεση ίσως το φπψ όλα τα άλλα τμήματα της Φιλοσοφικής(ιστορικό,φιλολογία) θα πρέπει να εντάξουν στο προγραμμα σπουδών τους αυτά τα μαθήματα.Προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο και υπερβολικό.Τους είπε κανείς ότι θέλουμε πχ εμείς του ιστορικού να γίνουμε παιδαγωγοί;Αν θέλαμε θα δηλώναμε παιδαγωγικά τμήματα.Είναι δυνατόν να υποβαθμίζουν μια επιστήμη όπως η ιστορία ή η αρχαιολογία προς χάρην της παιδαγωγικής;
Στο τμήμα μου τα παιδαγωγικά μαθήματα είναι 2 απο τα οποία το ένα είναι προαιρετικό,απο κει και πέρα υπάρχουν αρκετά μαθήματα επιλογής.Τι θέλουν τελικά επιστήμονες με την δυνατότητα να διδάξουν το γνωστικό τους αντικείμενο,η παιδαγωγούς που ξέρουν λίγο απο όλα ας μας πούν.
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 13:20, 29-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από astathmitos
Δεν μπορώ να κατανοήσω γιατί τέτοια πρεμούρα ξαφνικά με το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας.Εχει σταλεί εγκύκλιος σε όλες τις σχολές για υποχρεωτική προσθήκη 8-10 μαθημάτων παιδαγωγικών,κάτι που σημαίνει ότι με εξαίρεση ίσως το φπψ όλα τα άλλα τμήματα της Φιλοσοφικής(ιστορικό,φιλολογία) θα πρέπει να εντάξουν στο προγραμμα σπουδών τους αυτά τα μαθήματα.Προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο και υπερβολικό.Τους είπε κανείς ότι θέλουμε πχ εμείς του ιστορικού να γίνουμε παιδαγωγοί;Αν θέλαμε θα δηλώναμε παιδαγωγικά τμήματα.Είναι δυνατόν να υποβαθμίζουν μια επιστήμη όπως η ιστορία ή η αρχαιολογία προς χάρην της παιδαγωγικής;
.
Συμφωνώ δεν είστε παιδαγωγοί. Αλλά αν μετά το πέρας των σπουδών σας αποφασίσετε ότι θέλετε να ασχοληθείτε με την δευτεροβάθμια εκπαίδευση θα πρέπει να παρακολουθήσετε αντίστοιχο προγραμμα στο ΑΣΠΑΙΤΕ.
Παράθεση

EfakiK

Νεοφερμένος

H EfakiK έγραψε στις 13:30, 29-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από astathmitos
Στο τμήμα μου τα παιδαγωγικά μαθήματα είναι 2 απο τα οποία το ένα είναι προαιρετικό,απο κει και πέρα υπάρχουν αρκετά μαθήματα επιλογής.Τι θέλουν τελικά επιστήμονες με την δυνατότητα να διδάξουν το γνωστικό τους αντικείμενο,η παιδαγωγούς που ξέρουν λίγο απο όλα ας μας πούν.
Το ΦΠΨ πράγματι δε χρειάζεται παιδαγωγική επάρκεια (ούτε το δικό μου που είναι το αντίστοιχο της Κρήτης) γιατί έχουμε παιδαγωγική κατάρτιση στον οδηγό σπουδών μας και τα έχουμε διδαχθεί ήδη. Από αυτό όμως δεν προκύπτει λογικά ότι υπολειπόμαστε κάτι άλλο;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους