Μακιγιάζ σε εφηβικές ηλικίες

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Edit : Ποια είναι η γνώμη σας για το μακιγιάζ στις εφηβικές ηλικίες ;

Η θηλυκότητα έχει σχέση με την προσωπικότητα και την ψυχοσύνθεση μιας κοπέλας ή γυναίκας...η οποία επηρεάζεται σήμερα, από τον δήθεν και υλικό κόσμο της τηλεόρασης (εύπεπτα επιβαλλόμενα πρότυπα). Αλλά, το φταίξιμο δεν είναι μονόπλευρο. Ποτέ δεν φταίει μόνο ο ένας. Φταινε και τα δυο φύλα. Υπάρχουν κάτι μαμάκηδες και μαλάκες άντρες...:whistle:

Χαίρομαι με την απάντηση γιατί πολλοί ορίζουν τη θηλυκότητα ως τακούνια-βάψιμο-φούστες κλπ....Οι μ***κες πιστεύω ότι είναι πιο επικίνδυνοι από τους μαμάκηδες, τουλάχιστον στην ηλικία μου. Απλά πλέον η διαφορά έγκειται στο αν κάποιος φαίνεται και είναι μαλάκας ή αποδεικνύεται στην πορεία...:confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Nαι. Δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι το ίδιο. Παραπάνω, εξέφρασα μια καθαρά υποκειμενική άποψη για το πως θεωρώ προσωπικά την θηλυκότητα. Κάποιος άλλος ορίζει κάπως αλλιώς την θηλυκότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Χαίρομαι με την απάντηση γιατί πολλοί ορίζουν τη θηλυκότητα ως τακούνια-βάψιμο-φούστες κλπ....

Πανω σ'αυτο που λες το 'χω παρατηρησει.Ας πουμε αν μια κοπελα ειναι ομορφη και βγει μια παπουτσια κανονικα ,απλα,σπορτεξ και λοιπα δεν θα την πολυκοιτανε .Αν ομως βαλει μια κοωτη φουστα ή βαλει τακουνια ολοι θα την κοιτανε.Την λογικη αυτου του πραγματος ακομα δεν την καταλαβα.Και αντε πες η φουστα καλα,αλλα τα τακουνια που κολλανε;Σου δινουν υποτιθεται ''αερα'';Πολυ με προβληματιζει το συγκεκριμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πανω σ'αυτο που λες το 'χω παρατηρησει.Ας πουμε αν μια κοπελα ειναι ομορφη και βγει μια παπουτσια κανονικα ,απλα,σπορτεξ και λοιπα δεν θα την πολυκοιτανε. Αν ομως βαλει μια κοωτη φουστα ή βαλει τακουνια ολοι θα την κοιτανε.Την λογικη αυτου του πραγματος ακομα δεν την καταλαβα.Και αντε πες η φουστα καλα,αλλα τα τακουνια που κολλανε;Σου δινουν υποτιθεται ''αερα'';Πολυ με προβληματιζει το συγκεκριμενο.

Μου αρέσει μια κοπέλα να είναι ο εαυτός της και η ηλικία της και όχι να προσπαθεί να δείξει 40άρα στο βάψιμο, στην συμπεριφορά (ομιλία, κινήσεις) και στο ντύσιμο. Μου αρέσει και το casual ντύσιμο (φόρμα, σπορτεξ,...κ.α.). Πιστεύω ότι της τονώνει την θηλυκότητα και την ομορφιά. Αν μια κοπέλα είναι εκ φύσεως όμορφη (ωραία μάτια, ωραίο χαμόγελο,...κ.α.) τότε ότι και να φορέσει πάλι ωραία θα είναι...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Μου αρέσει μια κοπέλα να είναι ο εαυτός της και η ηλικία της και όχι να προσπαθεί να δείξει 40άρα στο βάψιμο, στην συμπεριφορά (ομιλία, κινήσεις) και στο ντύσιμο. Μου αρέσει και το casual ντύσιμο (φόρμα, σπορτεξ,...κ.α.). Πιστεύω ότι της τονώνει την θηλυκότητα και την ομορφιά. Αν μια κοπέλα είναι εκ φύσεως όμορφη (ωραία μάτια, ωραίο χαμόγελο,...κ.α.) τότε ότι και να φορέσει πάλι ωραία θα είναι...:redface:

Ακριβως και μου κανει πολυ μεγαλη εντυπωση γιατι βλεπω στο δρομο ατομα που ειναι 14,15 ή και 20 και μοιαζουν με 30.Και ειναι ρκιμα γιατι μερικες κοπελες ειναι ποιλυ ομορφες και ετσι χανεται ολη η φυσικη τους ομορφια.Ενταξει δε λεω θα βαφτεις αλλα οχι να ''μπουκωσεις'' και το προσωπο με make-up και τετοια και καθημερινα.Το σχολειο εχει γινει πασαρελα πλεον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Χαίρομαι με την απάντηση γιατί πολλοί ορίζουν τη θηλυκότητα ως τακούνια-βάψιμο-φούστες κλπ....

Πανω σ'αυτο που λες το 'χω παρατηρησει.Ας πουμε αν μια κοπελα ειναι ομορφη και βγει μια παπουτσια κανονικα ,απλα,σπορτεξ και λοιπα δεν θα την πολυκοιτανε .Αν ομως βαλει μια κοωτη φουστα ή βαλει τακουνια ολοι θα την κοιτανε.Την λογικη αυτου του πραγματος ακομα δεν την καταλαβα.Και αντε πες η φουστα καλα,αλλα τα τακουνια που κολλανε;Σου δινουν υποτιθεται ''αερα'';Πολυ με προβληματιζει το συγκεκριμενο.

Εμένα να δεις!...Κοίτα έχω παρατηρήσει ότι εγώ ας πούμε όταν φοράω τακούνια νιώθω περισσότερη αυτοπεποίθηση...Ίσως γι' αυτό τα τακούνια να μαγνητίζουν τα βλέμματα...Γιατί πολλοί άντρες λένε πως οι γυναίκες που έχουν αυτοπεποίθηση τους ελκύουν περισσότερο!Όσο για τη φούστα,πρέπει να είναι φυσικά μίνι για να θεωρηθεί θηλυκή!Αυτό κι αν είναι κουλό!...Γενικά έχω παρατηρήσει πως υπάρχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και κινήσεις που τους κάνουν 'κλικ', ενώ κάποιες (και γω μαζί μ' αυτές) τις θεωρούν ανόητες,φτηνές,μέχρι και αποκρουστικές!

Ακριβως και μου κανει πολυ μεγαλη εντυπωση γιατι βλεπω στο δρομο ατομα που ειναι 14,15 ή και 20 και μοιαζουν με 30.Και ειναι ρκιμα γιατι μερικες κοπελες ειναι ποιλυ ομορφες και ετσι χανεται ολη η φυσικη τους ομορφια.Ενταξει δε λεω θα βαφτεις αλλα οχι να ''μπουκωσεις'' και το προσωπο με make-up και τετοια και καθημερινα.Το σχολειο εχει γινει πασαρελα πλεον.
Μόνο πασαρέλα;!Εδώ ξυπνάς το πρωί και δεν ξέρεις τι θα αντικρύσεις με το που θα πατήσεις το πόδι σου στο προαύλιο...Εγώ είμαι υπέρ του να βαφόμαστε ελαφρά στην ηλικία μας, π.χ. μολύβι,καμιά μάσκαρα,άντε και καμιά σκιά πού και πού...

Μου αρέσει μια κοπέλα να είναι ο εαυτός της και η ηλικία της και όχι να προσπαθεί να δείξει 40άρα στο βάψιμο, στην συμπεριφορά (ομιλία, κινήσεις) και στο ντύσιμο. Μου αρέσει και το casual ντύσιμο (φόρμα, σπορτεξ,...κ.α.). Πιστεύω ότι της τονώνει την θηλυκότητα και την ομορφιά. Αν μια κοπέλα είναι εκ φύσεως όμορφη (ωραία μάτια, ωραίο χαμόγελο,...κ.α.) τότε ότι και να φορέσει πάλι ωραία θα είναι...:redface:
nPb, μάλλον είσαι από τους ελάχιστους που εκτιμούν τα casual και το λίγο βάψιμο!Και με την τελευταία πρόταση συμφωνώ!Αν είσαι όντως όμορφη, γιατί να βάλεις σοβά;;;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μόνο πασαρέλα;!Εδώ ξυπνάς το πρωί και δεν ξέρεις τι θα αντικρύσεις με το που θα πατήσεις το πόδι σου στο προαύλιο...Εγώ είμαι υπέρ του να βαφόμαστε ελαφρά στην ηλικία μας, π.χ. μολύβι,καμιά μάσκαρα,άντε και καμιά σκιά πού και πού...
...
nPb, μάλλον είσαι από τους ελάχιστους που εκτιμούν τα casual και το λίγο βάψιμο!Και με την τελευταία πρόταση συμφωνώ!Αν είσαι όντως όμορφη, γιατί να βάλεις σοβά;;;:D

Έλα ντε. :D Μάλλον κρίνω από τις σμυφοιτήτριές μου. Βασικά στο Πανεπιστήμιο, ο καθένας φοράει ότι του καπνίσει. Άλλες φοράνε casual ρούχα (π.χ. τζινάκι), άλλες έρχονται με ρούχα τύπου Τζούλιας, άλλες έρχονται λες και έχρονται από ξεχύχτι στα μπουζούκια (με 2 πακέτα τσιγάρα, 1 φρέντο και έντονο make-up),...κ.α. :D :D :D:clapup::clapup: Μετά φταίμε εμείς οι φοιτητές και οι καθηγητές Πανεπιστημίου που μας φουντώνετε; Φταίνε οι βιαστές; Τα θέλει ο πωπός σας. :laugh: χαχαχαχαχαχαχα Αλλά βεβαίως, κυκλοφορούν και σοβατισμένα μπάζα, που όσο και να βαφτούν (και λίφτινγκ να κάνουν) πάλι μπάζα θα είναι! Η μπαζοποίηση υπάρχει και στο μυαλό όχι μόνο στην ένδυση και στην εμφάνιση! Ένα ωραίο χαμόγελο ή ένα ναζιάρικο βλέμμα και χωρίς σπατουλάρισμα, πάλι ωραίο και ναζιάρικο θα είναι...:D :laugh: Είναι νόμος της φύσης. Το ωραίο είναι ωραίο εκ φύσεως. Επίσης, δεν γίνεται όλες να είναι όμορφες! Υπάρχουν και οι άσχημες με διαβαθμίσεις (απλό μπάζο, μαρία η άσχημη μέχρι φρικιό) που όσο και να βαφτούν άσχημες θα είναι (αρχή διατήρησης της ασχήμιας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Μόνο πασαρέλα;!Εδώ ξυπνάς το πρωί και δεν ξέρεις τι θα αντικρύσεις με το που θα πατήσεις το πόδι σου στο προαύλιο...Εγώ είμαι υπέρ του να βαφόμαστε ελαφρά στην ηλικία μας, π.χ. μολύβι,καμιά μάσκαρα,άντε και καμιά σκιά πού και πού...

Ε ναι,αλλα εμενα προσωπικα δεν μ'αρεσει στο σχολειο.Ισως κανα μολθβι,αλλα δεν ειναι μονο οτι πολλες κοπελες βαφονται δεν ξερουν και πώς να βαφτουν οποτε φαινεται ασχημα.Το χειροτερο που 'χε δει ειναι το make-up το οποιο αντι να βαλουν και στο λαιμο βαζουν μεχρι την κατω γναθο και δεν το παιρνουν σε αποχρωση ιδια με αυτη του δερματος τους βαζοντας ενα τονο οποτε φαινονται σαν να καναν αποτυχημενο σολαριουμ και η υπερβολικη μασκαρα στην οποια αντι να μεγαλωνει ο ογκος των βλεφαριδων και να κολακευει κολλαν ολες μαζι και υπαρχουν και μαυρα κομματακια πανω στο ματι.Χωρια που δε λεει να βαζεις και στις πανω και στις κατω.Στις κατω θα βαλεις λιγο.Αντε και πολυ το ανελυσα αυτο.:)

nPb, μάλλον είσαι από τους ελάχιστους που εκτιμούν τα casual και το λίγο βάψιμο!Και με την τελευταία πρόταση συμφωνώ!Αν είσαι όντως όμορφη, γιατί να βάλεις σοβά;;;:D

αυτο κι εγω ακομα το 'χω απορια.Γιατι μια πανεμορφη κοπελα να παει να βαλει στη φατσα τηγ το ντουκοχρωμα να πουμε.Χειροτερα θα γινει παρα καλυτερα.Παντως κι εγω αμα βαλω τακουνι(οχι ψηλο κατι μποτες με λιγακι τακουνι χοντρο εχω τιποτα τρομερο)νιωθω να'χω πιο πολυ αυτοπεποιθηση.Σ'αυτο εχεις δικιο.Και λογικο μια κοπελα να αρεσει πιο πολυ οταν εχει εναν αερα αυτοπεποιθησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Κοιτάξτε εγώ πιστεύω ότι γενικά έχουμε ξεφύγει!Δεν είναι κατάσταση αυτή!Βγαίνει το κάθε σούργελο, αψηφώντας κάθε ίχνος ασθητικής και καλαισθησίας και θεωρεί πως κάνει κάτι σημαντικό.Στο σχολείο ας πούμε έρχονται όλες λες και βγαίνουν Σαββατόβραδο για μπαρότσαρκα!Και μετά έχουν άδικο κάποιοι καθηγητές και διευθυντές που κατακρίνουν την εμφάνισή μας!Εμ τί να κάνουν κι αυτοί οι έρμοι που τους έχουμε τρελάνει;;;;;Γενικότερα είμαι υπέρ της ατομικής ελευθερίας,πιστευώ πως καθένας έχει δικαίωμα να πράττει όπως αυτός πιστεύει, αλλά όταν βλέπω άτομα που απλώς προσπαθούν να αντιγράψουν το λουκ μιας σταρ που είδαν σε κάποιο περιοδικό,ε εκεί είναι που τρελαίνομαι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i-r-i-a

Νεοφερμένος

Η i-r-i-a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
γεια παιδια! κατα την γνωμη μου το υπερβολικα εντονο μακιγιαζ ειναι απλωσ γελοιο. Βεβαια εχει τρομερη πλακα οταν καποια κοπελα εχει βαλει καποιο μεικ-υπ στο προσωπο που αλλοιωνει το φυσικο τησ χρωμα δερματος και δεν εχει βαψει τον λαιμο αρα κανει τρομερη αντιθεση. Φυσικα δεν ειναι για γελια το γεγονος οτι πιστευουν πως το βαψιμο θα τις κανει θεες και το οτι οι αντρες ψαρωνουν με τετοια αμφιεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω τον άνθρωπο που έκανε το θέμα με τον τίτλο γιατί είχαμε βγει off-topic.Εγώ πάντως βλέπω πως αυτοί οι κλόουν έχουν κάποιον να τις κρατάει από το χέρι!Βέβαια δεν πιστεύω πως είναι σχέσεις ποιότητας,αλλά έχουν κάποιον...Τώρα αν αυτοί δίπλα τους είναι κορόιδα ή απλά τυφλοί,αυτό το αφήνω στα αγόρια του θέματος να το απαντήσουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Θα συμφωνησω με ολα αυτα π λετε..θεωρω οτι πολλεσ εχουν ξεφυγει κ νομιζουν οτι ειναι καπιοεσ...και κυριωσ στ λυκειο υπαρχουν κοριτσια π ερχονται γ ν κανουν πασαρελα και τιποτα αλλο..το παιζουν 20αρεσ και πανω και νομιζουν οτι οι υπολοιπεσ ειναι κατωτερεσ τουσ..δηλαδη ελεοσ...τ νομιζουν οτι ειναι...και ακριβωσ αυτο π ειπατε μετα φταινε οι καθηγητεσ π γκρινιαζουν γ τ εμφανιση?δικαιο εχουν οι ανθρωποι...πολλεσ ερχονται ντυμενεσ οπωσ βγαινουν τ σαββατο τ βραδυ!ξεφτιλα δηλαδη..φυσικα ο καθενασ ντυνεται οπωσ νομιζει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Θα συμφωνησω με ολα αυτα π λετε..θεωρω οτι πολλεσ εχουν ξεφυγει κ νομιζουν οτι ειναι καπιοεσ...και κυριωσ στ λυκειο υπαρχουν κοριτσια π ερχονται γ ν κανουν πασαρελα και τιποτα αλλο..το παιζουν 20αρεσ και πανω και νομιζουν οτι οι υπολοιπεσ ειναι κατωτερεσ τουσ..δηλαδη ελεοσ...τ νομιζουν οτι ειναι...και ακριβωσ αυτο π ειπατε μετα φταινε οι καθηγητεσ π γκρινιαζουν γ τ εμφανιση?δικαιο εχουν οι ανθρωποι...πολλεσ ερχονται ντυμενεσ οπωσ βγαινουν τ σαββατο τ βραδυ!ξεφτιλα δηλαδη..φυσικα ο καθενασ ντυνεται οπωσ νομιζει..

Έχουμε πέσει πολύ χαμηλά!και δεν είναι μόνο τα ρούχα. Υπάρχουν προιόντα ομορφιάς τα οποία βλάπτουν την υγεία μας ή δεν έχει αποδειχθεί αν είναι τελείως άκακα. Ποιός είπε ας πούμε ότι οι βαφές των μαλλιών δεν έχουν βλαβερά χημικά;Γιατί μπορεί να μην έβλαψαν τις γυναίκες που τις χρησιμοποιούσαν για 30 χρόνια,αλλά όταν στην εποχή μας ξεκινάμε να βάφουμε τα μαλλιά μας από τα 15,ποιος εγγυάται πως δε θα έχει κάποιο αντίκτυπο στην υγεία μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Έχουμε πέσει πολύ χαμηλά!και δεν είναι μόνο τα ρούχα. Υπάρχουν προιόντα ομορφιάς τα οποία βλάπτουν την υγεία μας ή δεν έχει αποδειχθεί αν είναι τελείως άκακα. Ποιός είπε ας πούμε ότι οι βαφές των μαλλιών δεν έχουν βλαβερά χημικά;Γιατί μπορεί να μην έβλαψαν τις γυναίκες που τις χρησιμοποιούσαν για 30 χρόνια,αλλά όταν στην εποχή μας ξεκινάμε να βάφουμε τα μαλλιά μας από τα 15,ποιος εγγυάται πως δε θα έχει κάποιο αντίκτυπο στην υγεία μας;

Χαχ. Τωρα τι να κανουμε. Ετσι ηρθαν οι καιροι. Μαγαλωνουμε πριν την ωρα μας και δεν το ξερουμε.:P
Οσο για το αλλα που λες, στην εφηβεια, ειδικα οι κοπελες, νιωθουν απαισια με τον εαυτο τους, δεν τους αρεσει αυτο που βλεπουν στον καθρεφτη και κανουν ο,τι ειναι δυνατο για να αρεσουν - συνηθως φταινε και τα αγορια:P - κανουν διαιτες, ντυνονται προκλητικά, βαφονται εντονα, και με το περασμα του χρονου αυτα τους φαινονται φυσιολογικα και το υιοθετούν για ολη τους τη ζωη.
Δεν νομιζω να νοιαζονται πολλες για την υγεια τους, αλλα μονο για το φαινεσθαι. Και ας μη τα ριχνουμε ολα στα ΜΜΕ, φταιει και το ιδιο το ατομο και καταληγει ετσι, και μερικες φορες φταιει και το οικογενιακο περιβαλλον. Τοσα εχω ακουσει.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Χαχ. Τωρα τι να κανουμε. Ετσι ηρθαν οι καιροι. Μαγαλωνουμε πριν την ωρα μας και δεν το ξερουμε.:P
Οσο για το αλλα που λες, στην εφηβεια, ειδικα οι κοπελες, νιωθουν απαισια με τον εαυτο τους, δεν τους αρεσει αυτο που βλεπουν στον καθρεφτη και κανουν ο,τι ειναι δυνατο για να αρεσουν - συνηθως φταινε και τα αγορια:P - κανουν διαιτες, ντυνονται προκλητικά, βαφονται εντονα, και με το περασμα του χρονου αυτα τους φαινονται φυσιολογικα και το υιοθετούν για ολη τους τη ζωη.
Δεν νομιζω να νοιαζονται πολλες για την υγεια τους, αλλα μονο για το φαινεσθαι. Και ας μη τα ριχνουμε ολα στα ΜΜΕ, φταιει και το ιδιο το ατομο και καταληγει ετσι, και μερικες φορες φταιει και το οικογενιακο περιβαλλον. Τοσα εχω ακουσει.:/:

Σίγουρα φταίνε και οι γονείς.Εγώ πάντως έχω καταλάβει πως ένα σωστό άτομο μαθαίνει να μην επηρεάζεται από κανέναν. Αν και όντως σ' αυτή την ηλικία είναι δύσκολο να καταλάβουμε πως δεν χρειάζεται να αλλάξουμε για κανέναν και να φτάσουμε σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο αυτοεκτίμησης....Γιατί όλα από εκεί ξεκινάνε τελικά!Όλα είναι στο χέρι μας!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Προσωπικώς, είμαι υπέρ του απλού μακιγιάζ. Απεχθάνομαι τις υπερβολές στο θέμα της εμφάνισης.

Ωστόσο, τί είναι αυτό που ωθεί τα κορίτσια από την αρχή της εφηβείας να βάφονται τόσο έντονα???
Σίγουρα τα αρνητικά πρότυπα ομορφιάς παίζουν ένα ρόλο. Αν, όμως, οι κοπέλες αυτές δεν έβρισκαν ανταπόκριση από τα αγόρια, θα συνέχιζαν να βάφονται έντονα? Θα συνέχιζαν να ντύνονται σαν 40άρες σε μπάρ? Δεν νομίζω... Προφανώς και η εμφάνισή τους ελκύει τους άνδρες και αυτές επιβεβαιώνουν τη "θηλυκότητά" τους, όχι μόνο έχοντας όλους τους άνδρες στα πόδια τους, αλλά και κάνοντας όλες τις άλλες κοπέλες να ζηλεύουν και να προσπαθούν να αντιγράψουν το στύλ τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Πιστεύω ότι αυτό που ωθεί τα κορίτσια στην εφηβεία ν βάφονται τόσο έντονα είναι οτι νομίζουν ότι τ αγόρια τις θεωρούν πιο ωραίες από τις υπόλοιπες κοπέλες..και ο τρόπος που ντύνονται συνήθως δείχνει ότι θέλουν να μεγαλώσουν... επίσης νομίζουν ότι οι υπόλοιπες είναι παρακατιανές τους και οτι αν ντυθούν έτσι θα θέλουν μετα και άλλα κορίτσια να μοιάζουν μ αυτές.. όσο για την βαφή των μαλλιών που αναφέρατε π πανω..αστα να πανε,,.. από 15 χρ μην σ πω κ π νωρίς οι μισές κ παραπανω τ εχουν βαμενα...και τ βαφουν κ συχνα...χωρισ βεβαια ν ξερουν τισ επιπτωσεισ π θ εχουν αργότερα.. γιατί σίγουρα θα έχουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
χεχεχε...και σε εμας στο γυμνασιο κανουν ετσι!...και χειροτερα...βεβαια,ο καθενας ντυνεται οπως νομιζει αλλα πιστευω πως ολες αυτες με το βαμμενο μαλλι απο 1η γυμνασιου, τα ρουχα οπως τα περιγραψατε και μακιγιαζ στο full που θελουν να παραστησουν τις dives, δεν περιοριζονται μονο στην εμφανιση η οποια δεν κολλαει καθολου σε κοριτσι Α' γυμνασιου αλλα εχουν και αναλογη συμπεριφορα κυριως σε σχεση με τα αγορια,που αυτη και αν δεν κολλαει σε κοριτσι τετοια ηλικειας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Ένα από τα χειρότερα που παθαίνουν αυτές οι κοπέλες είναι ότι τους δημιουργείται η ψευδαίσθηση πως είναι θεές, ότι όλα τα αγόρια τις κοιτάζουν, ότι περπατάνε και τρίζουν τα πεζοδρόμια!Ενώ στην πραγματικότητα τις κοροιδεύουν πίσω από την πλάτη τους!Ακόμα και φίλοι τους τις κοροιδεύουν...Γιατί δε μιλάει κανένα αρσενικό για να μάθουμε και την άλλη πλευρά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Ξερετε απο αυτα που βλεπω τι συμβαινει;
Τα κοριτσια αυτα νοτως τα κοιτανε τα αγορια.Το θεμα ειναι ομως οτι καταλαβαινουν οτι ιεναι ευκολη λεια.Κι αυτες το ξερουν.Ειναι σαν ενα παιχνιδι.Αν ομως με το παραμικρο μια κοπελα τα δωσει ολα σε καποιον (οχι τελειως ολα ,αλλα καταλαβαινετε)επομενο δεν ειναι ο αλλος να βαρεθει;
Επισης,απ'οτι βλεπω τα αγορια λενε ''α εδω ειμαστε'' αλλα μετα αμα το καλοσκεφτειετε οταν ειναι να κανεις μια σοβαρη σχεση τα περισσοτερα αν οχι ολα τα αγορια δεν θελουν ''χρησιμοποιημενες''.Περα απο εμφανιση θα κοιταξουν χαρακτηρες και αλλα.Εχω παρατηρησει οτι πολλα κοριτσια που φερονται ετσι εχουν καποιο προβλημα στο σπιτι,αρα σιγουρα παιζει ρολο το οικογενειακο περιβαλλον και ειναι λογικο γιατι στην ηλικια που ειμαστε και γενικα στην εφηβεια θελουμε πολυ προσοχη.Κι αν ειχαμε ηδη πολυ θελουμε ακομα περισσοτερη.Τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει ως τωρα.Σιγουρα δεν θα πρεπει να επηρεαζομαστε απο κακα προτυπα ,αλλα δεν ειναι ολοι ωριμοι αρκετα για να κανουν σοφες επιλογες απο τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top