Διδακτορικό και παράλληλες (προπτυχιακές) σπουδές

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Καλησπέρα ischoolίτες!

Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να κάνω παράλληλα με διδακτορικό στη μοριακή βιολογία σπουδές(προπτυχιακές) σε τμήμα φυσικής; Στο εξωτερικό. Διάθεση υπάρχει! Για το χρόνο δεν ξέρω.. γνωρίζετε περιπτώσεις σχετικές; Με ενδιαφέρει πολύ ένα τέτοιο σενάριο.. ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
νομιζω οτι στο εξωτερικο μπορεις να κανεις ο,τι θες, ανεξαρτητα απο το τι κανεις εδω. Ωστοσο, λιγο ανεφικτο δεν ειναι? Με ολο το σεβασμο δηλαδη, δεν ειναι καλυτερα να αφοσιωθεις σε ενα, απο το να κανεις κ τα δυο μετρια? Δεν αμφισβητω τις ικανοτητες σου προφανως. Αν πιστευεις οτι μπορεις να το κανεις, τοτε ψαξ'το λιγο. Οταν ομως κανεις διδακτορικο δεν πρεπει να εισαι Ελλαδα για να παρουσιαζεις την εξελιξη της δουλειας σου κτλ? Πως θα συνδυασεις κ τα δυο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Όταν κάνεις διδακτορικό υποτίθεται ότι φτάνεις στο σημείο που παράγεις γνώση ο ίδιος για την Επιστήμη σου. Αυτό σημαίνει πολύ σκληρή δουλειά και μεγάλο πάθος για το αντικείμενο σου. Αν ξεκινήσεις να ασχολείσαι σοβαρά θεωρώ πως θα είναι δύσκολο να τα συνδυασεις και τα δύο. Παίζει ρόλο φυσικά και το που θα κάνεις διδακτορικό και πόσο πολύ θέλεις να το τραβήξεις ο ίδιος, αλλά μιλάμε για μίνιμουμ 3 χρόνια έως 8. Πρώτα δες αν είσαι σίγουρος ότι θες να κάνεις διδακτορικό, ότι το κομμάτι που θα ασχοληθείς θα κάνει απόσβεση αυτών των χρόνων, ότι θα εξασφαλίσεις τα προς το ζην για εκείνο το διάστημα και πως γενικά θα είσαι έτοιμος για πολλές θυσίες από τον χρόνο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση! όχι δεν προσβάλλομαι, ειλικρινής η ένσταση σου!! Θεωρητικά ρωτά προς το παρόν. Αργότερα ίσως γειωθούν καλύτερα οι σκέψεις μου. Εννοούσα στο εξωτερικό και τα δύο, στην ίδια πόλη/περιοχή. Συμφωνώ ότι καλύτερα να αφοσιωθεί κανείς σε κάτι για να το κάνει καλά. Απλά η φυσική είναι η μεγάλη μου αγάπη και νομίζω ότι θα μπορούσα να ειδικευτώ σε έναν τομέα, ανάμεσα στα δύο. Η μοριακή βιολογία αποτελεί ένα πεδίο σύγκλισης επιστημών όπως η φυσική, η χημεία κλπ και στο άμεσο μέλλον οι εφαρμογές της θα βασίζονται στο μεταίχμιο των τελευταίων εξελίξεων τους. Βλέπε nanobots π.χ. Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο σενάριο που να με εξιτάρει περισσότερο!..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
αα εξωτερικο κ τα δυο, αρα στο ιδιο πανεπιστημιο?? να σου πω την αληθεια δε νομιζω οτι αυτο επιτρεπεται, οπως πχ δεν επιτρεπεται στην ελλαδα. Μπορεις να μου πεις χωρα? Ισως μπορω να σε βοηθησω αν ειναι για αγγλια, να μαθω δλδ αν γινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ναι, για Αγγλία θα ψαχνόμουν κ εγώ! Αν μπορείς να ρωτήσεις θα σου ήμουν ευγνώμων ;)

Δεν ξέρω αν τα δύο τμήματα θα υπάγονται στο ίδιο πανεπιστήμιο. Ίσως όχι απαραίτητα.. Διδακτορικό στο αντικείμενο μου κ σπουδές σε ένα τμήμα φυσικής, αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
δυσκολο να μην υπαγονται, γιατι στην αγγλια τα πανεπιστημια πανε ανα πολη, οχι ανα αντικειμενο οπως εδω. Και οι περισσοτερες πολεις εχουν μονο ενα πανεπιστημιο, εκτος απο το Λονδινο που ειναι η μονη πολη που εχει αρκετα καλα. Μετα κ το Μπερμινγχαμ εχει 3 πανεπιστημια αλλα τα δυο δεν ειναι καθολου καλα. Το μονο δηλαδη που εχει πανω απο 1 καλο ειναι το Λονδινο...θα ρωτησω κ θα σου πω...αλλα ειμαι σχεδον 99% σιγουρη οτι η απαντηση θα ειναι αρνητικη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
στη φιλολογια γινεται να κανεις κατευθειαν διδακτορικο;γενικα ποσα χρόνια είναι το διδακτορικό και ποσο κοστίζει;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
αναμένω! ευχαριστώ κ πάλι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
στη φιλολογια γινεται να κανεις κατευθειαν διδακτορικο;γενικα ποσα χρόνια είναι το διδακτορικό και ποσο κοστίζει;;

οχι, για να κανεις διδακτορικο πρεπει πρωτα να εχεις κανει μεταπτυχιακο. Ενας χρονος ειναι το μεταπτυχιακο κ 3 το διδακτορικο. Τα διδακτρα εξαρτωνται απο το πανεπιστημιο, γυρω στις 7000 λιρες υπολογιζε, αλλα μαζι με τη ζωη κτλ, καμια 16.000 θα σου στοιχισει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
στην ελλαδα δεν μπορεις να κανεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
στην ελλαδα δεν μπορεις να κανεις;;
Γίνεται.
Το θέμα είναι ότι αν θες μία μεγαλύτερη αναγνώριση το μεταπτυχιακό ενός καλού πανεπιστημίου στο εξωτερικό είναι απαραίτητο.
Εκτός αν θες να το πάρεις για σένα παράλληλα με μία εργασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Γίνεται.
Το θέμα είναι ότι αν θες μία μεγαλύτερη αναγνώριση το μεταπτυχιακό ενός καλού πανεπιστημίου στο εξωτερικό είναι απαραίτητο.
Εκτός αν θες να το πάρεις για σένα παράλληλα με μία εργασία.
Και θέλεις να πεις, δηλαδή, ότι για διδακτορικό στην ελληνική φιλολογία -που ρώτησε- είναι καλύτερα νας πας στο εξωτερικό;
Δε νομίζω.
@GABRIELLA
Μεταπτυχιακά στην φιλολογία στην Ελλάδα (ίσως και διδακτορικά - δεν το έψαξα) είναι δωρεάν. Δες εδώ: https://career.duth.gr/postgrads/
---
Στον φίλο που άνοιξε το topic.
Δεν ξέρω αν επιτρέπεται κάτι τέτοιο, αλλά αν επιτρεπόταν, πιστεύεις ότι θα άντεχες;
Όπως ήδη ειπωθηκε το διδακτορικό είναι κάτι που απαιτεί αφοσίωση και το πτυχίο Φυσικής δεν το παίρνεις για πλάκα.
Αν μιλήσουμε δε για τα ελληνικά δεδομένα με πλήρη αφοσίωση στο πτυχίο φυσικής θα το έπαιρνες στα 5-6 χρόνια.
Βέβαια στην Ελλάδα υπάρχουν και οι κατατακτήριες - δε γνωρίζω το σύστημα του εξωτερικού.
Γιατί πρέπει να γίνουν παράλληλα αυτά τα δύο;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Και θέλεις να πεις, δηλαδή, ότι για διδακτορικό στην ελληνική φιλολογία -που ρώτησε- είναι καλύτερα νας πας στο εξωτερικό;
Δε νομίζω.
@GABRIELLA
Μεταπτυχιακά στην φιλολογία στην Ελλάδα (ίσως και διδακτορικά - δεν το έψαξα) είναι δωρεάν. Δες εδώ: https://career.duth.gr/postgrads/
---
Στον φίλο που άνοιξε το topic.
Δεν ξέρω αν επιτρέπεται κάτι τέτοιο, αλλά αν επιτρεπόταν, πιστεύεις ότι θα άντεχες;
Όπως ήδη ειπωθηκε το διδακτορικό είναι κάτι που απαιτεί αφοσίωση και το πτυχίο Φυσικής δεν το παίρνεις για πλάκα.
Αν μιλήσουμε δε για τα ελληνικά δεδομένα με πλήρη αφοσίωση στο πτυχίο φυσικής θα το έπαιρνες στα 5-6 χρόνια.
Βέβαια στην Ελλάδα υπάρχουν και οι κατατακτήριες - δε γνωρίζω το σύστημα του εξωτερικού.
Γιατί πρέπει να γίνουν παράλληλα αυτά τα δύο;:hmm:

μιλοντας εκ πειρας ως φοιτητρια φιλολογιας στην αθηνα με ερασμους σε αγγλικο πανεπιστημιο εχω να πω οτι αν η κοπελα θελει κλασσικη φιλολογια τα αγγλικα πανεπιστημια (τα καλα μιλαμε τωρα, οχι το 100ο στη λιστα) ειναι ετη φωτος μπροστα! Ας μη λεμε το κλασικο "μα που καλυτερα για αρχαια ελληνικα απο την ελλαδα??" γιατι κατ αρχας κλασσικη φιλολογια ειναι κ τα λατινικα που στην ελλαδα παραγνωριζονται κ γιατι κατα δευτερον τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι φτωχα κ ελλειπως καταρτησμενα. Αν εχεις τη δυνατοτητα να πας στο εξωτερικο, ειναι χιλιες φορες καλυτερα. Αν θες τωρα νεα ελληνικα, ισως η ελλαδα ειναι οντως καλυτερη, καθως ελαχιστα πανεπιστημια το διδασκουν, αλλα κ παλι αν δεις τα CV των καθηγητων μας στα πανεπιστημια ολοι στο εξωτερικο εχουν κανει μεταπτυχιακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
αλλα κ παλι αν δεις τα CV των καθηγητων μας στα πανεπιστημια ολοι στο εξωτερικο εχουν κανει μεταπτυχιακα
Αυτό δε μου λέει κάτι δεδομένου ότι σχετικά πρόσφατα στην ελλάδα άρχισαν να γίνονται εκτεταμένα μεταπτυχιακά προγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Αυτο δεν αλλαζει τα υπολοιπα που ειπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αυτο δεν αλλαζει τα υπολοιπα που ειπα
Δεν ξέρω τι παίζει με τα φιλολογικά τμήματα, για αυτό και δε σχολίασα τίποε άλλο.:)

Μπορώ, όμως, επιπλέον να σχολιάσω το ότι πολλές φορές οι Έλληνες υποτιμάμε τη χώρα μας επειδή μας έχει μπει μέσα στο κεφάλι από την κοινωνία ότι είμαστε οι χειρότεροι σε όλα, κάτι που συνήθως το δεχόμαστε άκριτα.

Γνωρίζω τι ισχύει στο εξωτερικό σχετικά με τη Φυσική -γιατί αυτό με ενδιαφέρει- και δεν βλέπω καμία ουσιαστική διαφορά στην εκπαίδευση τουλάχιστον όσον αφορά στο θεωρητικό υπόβαθρο. Η μεγαλύτερη διαφορά που υπάρχει είναι το ότι τα ξένα πανεπιστήμια έχουν "καλό όνομα".
Όσον αφορά στην έρευνα εννοείται ότι στο εξωτερικό είναι καλύτερα, γιατί υπάρχει μεγάλη χρηματοδότηση, σε αντίθεση με την Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Το διδακτορικό είναι το λιγότερο 4 χρόνια. Βασικά, είναι στην αρμοδιότητα του επιβλέποντος καθηγητού, να στο δώσει. Αν σαν διδακτορικός φοιτητής είσαι άριστος με πολλές διακρίσεις, προτώτυπες δημοσιεύσεις,...κ.α., είναι λίγο δύσκολο να στο δώσει ο επιβλέπων καθηγητής...γιατί πολύ απλά, θα του «φύγεις» και θα σε χάσει από «δεξί χέρι». Ουσιαστικά, ένας διδακτορικός φοιτητής, είτε Ελλάδα, είτε ΗΠΑ, εκτελεί χρέη χαμάλη-βοηθού και image maker του επιβλέποντος (διαφήμιση ερευνητικής ομάδας,...κτλ). Συγκεκριμένα, εκτός από το νεροκουβάλημα, αναλαμβάνεις το συνεπικουρικό έργο σε μεταπτυχιακά μαθήματα (διδασκαλία, διόρθωση γραπτών) αλλά και συγγραφή δημοσιεύσεων εκ μέρους του καθηγητή (για το βιογραφικό του καθηγητή) και οι οποίες όλες θα φέρουν μόνο την σφραγίδα του καθηγητή (ΔΕΠ). Ύστερα, από πολύ αγώνα, μετά τα 30 ίσως τελειώσεις το διδακτορικό εφόσον είχες άψογη «ερευνητική-γνωσιακή» συμπεριφορά, χαμηλό προφίλ (και όχι μόνο) και γίνεις μεταδιδακτορικός φοιτητής-ερευνητής εν αναμονή για μια πιθανή-απίθανη θέση μέλους ΔΕΠ (λέκτορα, επίκουρου,...κτλ). Οι πλειοψηφία ξεκινάει με μεταπτυχιακές σπουδές με σίγουρες προοπτικές για διδακτορικό (αν και μεγάλο μέρος πάει για εφφέ...για να πουλήσουν μούρη στην γκόμενα ή στον κοινων.περίγυρο) και κάπου στην πορεία την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια, δηλ., άντε με το ζόρι να τελειώσουν το μεταπτυχιακό...ενώ το διδακτορικό φαντάζει πλέον, άθλος του Ηρακλή. Οι (μετα)διδακτορικές σπουδές είναι τρομερά δύσκολες σε χρήμα και προσωπική κούραση με αβέβαιο ανταποδωτικό τέλος, διότι ο παγκόσμιος επιστημονικός τόπος βρωμάει από προσφορά με μικρή ζήτηση (εξαιρουμένης της υπάρχουσας «κλίκας» των εκλεκτόρων-καθηγητών σε κάθε Παν/μιακό Τμήμα). Από την άλλη θεωρείται καλή προσωπική «επένδυση» αλλά θα πρέπει να έχεις έναν μπαμπά-Ωνάση να σε χρηματοδοτεί μέχρι τα 40 σου...διότι ο διδακτορικός φοιτητής δεν έχει μισθό, εκτός από ένα εικονικό ποσό για λειτουργικά έξοδα (έρευνας, βιβλίων,...κτλ)...τα περισσότερα χρήματα τα καρπώνονται οι καθηγητές (ΔΕΠ). Βέβαια, πάρα πολλοί διδακτορικοί φοιτητές για να «επιβιώσουν» δηλ., να αποκτήσουν ένσημα για κοινωνική πρόνοια στα γεράματα, εφόσον είναι ουσιαστικά άνεργοι, «τρέχουν» να βρουν ερευνητικά προγράμματα (υπό την σκέπη και «έγκριση» πάντα του επιβλέποντος). Όμως, για να μην θεωρηθώ ότι τα λέω όλα μαύρα και παρερμηνευθώ πάλι από ορισμένους-ορισμένες, ένας καθηγητής μου, απόφοιτος και με διδακτορικές σπουδές από ΗΠΑ, μου είπε ότι παντού για να γίνεις δεκτός σαν έμμισθος μεταδιδακτορικός ερευνητής ή επίσημα Λέκτορας, θα πρέπει να σε έχουν ανάγκη (η επιτροπή αξιολόγησης), δηλ., να τους «μιλήσεις» μέσω του έργου σου (πρωτότυπων δημοσιεύσεων, πανδύσκολων δημοσιεύσεων,...κ.α.)...ενώ προσωπικά, μου είπε, ότι στην σημερινή εποχή, είναι πολύ δύσκολος ο δρόμος της ακαδημαϊκής-ερευνητικής καριέρας, παγκοσμίως, διότι εκτός από τα δεδομένα όπως γνώσεις-πτυχία χρειάζεσαι και «βύσματα» γνωριμιών με πρόσωπα-κλειδιά στο Παν/μιακό Τμήμα ή στο Ερευνητικό Κέντρο (βλέπετε, η ζήτηση είναι μικρή και η προσφορά πάρα πολύ μεγάλη λαμβάνοντας και την πιθανοτικά μακροχρόνια περίοδο της οικονομικής ύφεσης)... :)

Υ.Σ.: Χώρες που φαντάζουν εργασιακές επαγγελίες στα «λόγια» λόγω διαφήμισης όπως Αγγλία, ΗΠΑ,...κ.α., στα επόμενα χρόνια θα έχουν τρομερά οικονομικά προβλήματα. (Η διαπίστωση αυτή έγινε, μέσω προσωπικού διαβάσματος ξένων έγκυρων οικονομικών εφημερίδων...:worry:)

Υ.Σ.: Ενημερωτικά, ένας καθηγητής-μέλος ΔΕΠ, εκτός από τον μισθό του, παίρνει ειδικό επίδομα έρευνας πολλών χιλιάρικων, επίδομα εργαστηριακών μαθημάτων, ειδικό επίδομα ερευνητικών ταξιδίων, ειδικό επίδομα βιβλιοθήκης, επίδομα συγγραφής βιβλίων, ειδικό επίδομα δημοσιεύσεων, επίδομα διευθυντή τομέα/ οικονομικού διαχειρηστή,...κ.α. όπως και ειδική αύξηση μισθού, ανάλογα με την προαγωγή του σε μεγαλύτερη βαθμίδα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
πω πω δυσκολα τα πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Δεν θέλω να τρομοκρατήσω ή να αποτρέψω κάποιον-α από τον στόχο αυτό. Απλά, παραθέτω κάποιες εμπειρίες από συνομιλία που είχα με γνωστούς μου, διδακτορικούς φοιτητές. Δεν είναι κακό να είμαστε και λίγο ρεαλιστές και να κοιτάμε την (ελληνική και όχι μόνο) πραγματικότητα στα μάτια τώρα που έχουμε χρονικά περιθώρια, προσωπικές αντοχές,...κ.α. πριν φτάσουμε στα 40 και δεν μπορούμε να «πισωγυρίσουμε» για να διορθώσουμε την ζωή μας! :/: Καλά τα όνειρα..αλλά και η προσγείωση δεν βλάπτει. Δεν ζούμε και στις καλύτερες εποχές. Και γω ήθελα και θέλω πολλά από τον εαυτό μου, από την ζωή μου...αλλά δεν θέλω να καταλήξω στο ψυχιατρείο με κατεστραμμένη προσωπική ζωή...σε μεγαλύτερες δύσκολες ηλικίες (π.χ. από 45 και άνω). Τέσπα...

Δεν θέλω να επηρεάσω ή να σε επηρεάσω Gabriella. :) Καλή συνέχεια στις σπουδές σας και μακάρι, να μπορέσετε να υλοποιήσετε τα ερευνητικά «όνειρά» σας. Πάντως, να ξέρετε, ανεξαρτήτως σε ότι και αν αποφασίσετε να κάνετε, ότι ο δρόμος προς το διαταύτα (ανταποδωτικό τέλος), είναι μια αβέβαιη Ιθάκη του Καβάφη.

Φιλικά,
nPb
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top