Προετοιμασία για Γ' Λυκείου

ren a

Νεοφερμένος

Η ren a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
hi!παιδια !λοιπον ειμαι β λυκειου κ εχω τρομερο αγχος για τις πανελλαδικεσ!θελω να περασω σσασ ψυχολογια(19000 μορια περιπου)!ειμαι καλη στην κατευθυνση γυρω στο 17 δηλαδη!εχω σκεφτει να κανω διαφορα πραγματα φετος οπωσ να αγορασω το βιβλιο ιστοριασ τσ γ η να κανω μαθηματα γ λυκειου στο φροντιστηριο τον μαρτιο που ξεκινανε και τ καλοκαιρι προετοιμασια ιοθνιο κ αυγουστο....γιατι του χρονου θα ειμαι πιεσμενη..τι λετε να κανω?παιζει να εξαντληθω?θελω οσο τιποτα αλλο να περασω κ αν δεν τ καταφερω με την 1η τοτε θα ξαναδωσω........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
καταλαβαινω το αγχος σου αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται απο τωρα να κανεις την υλη της γ λυκειου.. καλυτερα να εξασκηθεις σε βασικα πραγματα τωρα στα αρχαια τα λατινικα και την εκθεση για να πας προετοιμασμενη καλα στη γ λυκειου.. για την υλη της γ λυκειου πιστευω πρεπει να ξεκινησεις φροντ απο αυγουστο αν και δεν ξερω απο που εισαι.. συνηθως στην νοτια ελλαδα τα φροντ αρχιζουν τον ιουνιο κανουν ολο τον ιουλιο και σταματαν αυγουστο ενω στη βορεια αρχιζουμε τον αυγουστο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ren a

Νεοφερμένος

Η ren a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
απο θεσσαλονικη ειμαι.....κ εμεις θα κανουμε μαθημα ιουνιο κ αυγουστο..ετσι μου ειπανε........ευχαριστω παντωσ,,,,,:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
απο θεσσαλονικη ειμαι.....κ εμεις θα κανουμε μαθημα ιουνιο κ αυγουστο..ετσι μου ειπανε........ευχαριστω παντωσ,,,,,:xixi:
οκ τοτε.. τελειωνε πρωτα τη β λυκειου εχοντας μαθει ολα τα απαραιτητα για την γ λυκειου και απο το καλοκαιρι ξεκινα κανονικα την υλη της γ λυκειου..
τιποτα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
οκ τοτε.. τελειωνε πρωτα τη β λυκειου εχοντας μαθει ολα τα απαραιτητα για την γ λυκειου και απο το καλοκαιρι ξεκινα κανονικα την υλη της γ λυκειου..
τιποτα:P

+1 στο Θάνο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
:worry:Αυτό είναι ένα μεγάλο άγχος και για εμένα. Διαβάζω για παιδιά που καλύπτουν μεγάλο μέρος της ύλης για τη Γ από τη Β Λυκείου. Δεν έχω κάνει καμιά προετοιμασία για Γ. Θα πιεστώ πολύ? Και πώς θα ανταγωνιστώ παιδιά που έχουν βγάλει τη μισή ύλη μια χρονιά πριν??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
:worry:Αυτό είναι ένα μεγάλο άγχος και για εμένα. Διαβάζω για παιδιά που καλύπτουν μεγάλο μέρος της ύλης για τη Γ από τη Β Λυκείου. Δεν έχω κάνει καμιά προετοιμασία για Γ. Θα πιεστώ πολύ? Και πώς θα ανταγωνιστώ παιδιά που έχουν βγάλει τη μισή ύλη μια χρονιά πριν??????


Βρε παιδιά!!Μην αγχώνεστε..Δεν είναι τόσο τραγικά και δύσκολα τα πράγματα..Εγώ προσωπικά άρχισα τα μαθήματα αρχές Σεπτεμβρίου,χωρίς να έχω έρθει σε επαφή μέχρι τότε με την ύλη της Γ',με λίγα απλώς εξτρά μαθήματα για να συμβαδίσω με το τμήμα μου!Και τώρα είμαι σε πάρα πολύ καλό επίπεδο,και νιώθω έτοιμη να δώσω!Και μάλιστα με κάποια κενά απ'τη Β' που τα αναπλήρωσα φέτος!Μην επηρεάζεστε από το τι κάνει ο καθείς και το κάθε φροντιστήριο..Η άποψή μου είναι το καλοκαίρι να το περάσετε όσο πιο ανέμελα και ξέγνοιαστα μπορείτε..Κοινώς..Γεμίστε τις μπαταρίες σας για την σχολική χρονιά!Και μη σκοτίζεστε από τώρα για την ύλη..Γιατί όταν θα σας έρθει(η ύλη) τότε δεν θα θέλετε ούτε να τη βλέπετε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Μην αγχώνεστε ρε παιδιά... ειναι νωρίς ακομα...

EDIT: Συμφωνώ με την προλαλήσασα. Εγω τελίωσα το Λυκειο (ΤΕΕ μαλιστα) πριν 9 χρόνια περίπου και αναπλήρωσα όλα τα κενά της θεωριτικής του ενιαίου απο τον Σεπτεμβριο μέχρι τώρα. Σε 8 μήνες δηλαδή.. και τα τελευταια διαγωνίσματα ήταν γυρω στο 16-17. Οπότε μην αγχώνεστε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss2009

Νεοφερμένος

Ο boss2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Λοιπόν το καλοκαίρι θα έχεις αρκετό χρόνο να διαβάσεις και θα βγάλεις αρκετά μεγάλο κομμάτι της ύλης! Προετοιμασία απο τα μέσα τις β'λυκείου δεν χρειάζεται μόνο κάτι ψιλά δες αλλά ως εκεί!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουρουπουπου

Νεοφερμένος

Η Πουρουπουπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σου Ren a..ισως να σου γραφω λιγο καθυστερημενα αλλα τωρα εγινα μελος στο site.Λογικα θα εχεις ξεκινησει τα καλοκαιρινα μαθηματα.ελπιζω να μην εκανεσ την τεραστια,κατα τη γνωμη μου,χαζομαρα να ξεκινησεισ να διαβαζεισ την υλη της Γ' απο το χειμωνα..υπηρξαν αρκετα παιδια απο το σχολειο μου που ειχαν βγαλει τισ εισαγωγεσ απο τα αρχαια και το 1ο κεφαλαιο ιστοριας απο τη Β' λυκειου.δεν σου κρυβω οτι ενιωθα ασχημα γι αυτο.νομιζα οτι μειονεκτουσα αλλα τελικα καταλαβα πωσ ολα αυτα ειναι βλακειεσ.οσο για το αγχοσ,πιστεψε με σε καταλαβαινω απολυτα,οπωσ και αλλα φανταζομαι συνειδητοποιημενα παιδια που ειχαν το κλασσικο αγχοσ των πανελληνιων.προσωπικα ειχα παθει 5 φορεσ κριση αγχουσ εκ των οποιων τη μια πηγα και στο νοσοκομειο..τωρα που τελειωσαν ολα καταλαβα ποσο χαζη ημουν και ποσο αδικα καταπονουσα τον οργανισμο μου με το να σκεφτομαι τι θα γινει αν δεν περασω και ολα τα σχετικα..πραγματικα δεν υπαρχει λογοσ για τοσο αγχος.οι πανελληνιεσ ειναι υπερτιμημενες και καποια στιγμη πρεπει να σταματησει ολοσ αυτοσ ο ντοροσ που γινεται..για να εχεισ τοσο υψηλο στοχο σημαινει πωσ εισαι καλη οποτε χαλαρα..οποιοσ διαβαζει στη θεωρητικη σκιζει!!και δεν εννοω το υπερβολικο διαβασμα..το μονο που χρειαζεται ειναι τακτικο διαβσμα,να μην αφησεις κενα..αντε και καλη τυχη στη νεα φουρνια υποψηφιων!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna_ioanna

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γειά σας παιδια!!! πηγαίνω Β΄λυκείου, αλλά θα ήθελα να πάρω κάποια βοηθήματα για τη γ΄. Απευθύνομαι σε μαθητές της γ', απόφοιτους ή καθηγητές, καθώς θα ήθελα κυρίως να μου πείτε με ποιο μάθημα θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσω την προετοιμασία από μόνη μου (πριν από τα θερινά μαθήματα του φροντιστηρίου).
Λοιπόν, έχουμε: Αρχαία(Γνωστό), Κείμενα, Ιστορία, Λατινικά.
Εγώ σκέφτομαι να αρχίσω ή με Αρχαία(Αριστοτέλη) ή με Λογοτεχνία(ποιήματα)... Εσείς τι λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Κοίτα, ειδικά αρχαία (γνωστό) και λογοτεχνία που σκέφτεσαι να αρχίσεις μόνη σου, δε νομίζω πως θα καταφέρεις πολλά, απλώς γιατί χρειάζεται χρόνος για να εγκλιματιστείς και να καταλάβεις πως πρέπει να διαβάζεις. Δεν είναι οτί είναι δύσκολα ή κάτι, όμως θα δείς πως αφού στα εξηγήσει καλά κάποιος καθηγητής, θα σου είναι πολύ εύκολο να τα μάθεις.

Η δική μου συμβουλή, αν πραγματικά το έχεις πάρει απόφαση, είναι να αρχίσεις να μαθαίνεις τις εισαγωγές των αρχαίων. Δεν υπάρχει τίποτα που να μη γίνεται κατανοητό, η δουλειά σου μέχρι τις πανελλαδικές είναι να τις ξέρεις απέξω κι ανακατοτά, όπως είναι γραμμένες στο βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna_ioanna

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!!
Καλά τα λες Χριστιάννα... Ίσως είναι καλύτερα να ξεκινήσω με μαθήματα που έχουν (απλή) αποστήθιση όπως η εισαγωγή των αρχαίων ή η ιστορία.
Thanks :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgekod92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georgekod92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ιωάννα καλή επιτυχία αρχικά! Το γεγονός ότι από τώρα ενδιαφέρεσαι για τη χρονιά που έρχεται είναι θετικό και δείχνει πως έχεις δυνατότητες να τα πας πολύ καλά!:) Αν σκοπεύεις να αρχίσεις από τώρα, πράγμα που πραγματικά δε χρειάζεται(το ακριβώς ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ), επίσης θα σου πρότεινα εισαγωγή αρχαίων(το πρώτο μέρος) και ιστορία. Δώσε προτεραιότητα στα αρχαία κατά τη γνώμη μου! Πάντως να ξέρεις πως δε θα χάσεις κάτι αν ξεκινήσεις μετά το πέρας της φετινής σχολικής χρονιάς,τον Ιούνιο, όταν ξεκινούν τα φροντιστήρια! Απλά τότε, εννοείται, τα πάντα τέλεια!;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna_ioanna

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

Σ' ευχαριστώ πολύ george!!!
Εντάξει λοιπόν, το αποφάσισα! Θ' αρχίσω από τα αρχαία!!!

Είμαι καινούρια εδώ κ χαίρομαι πολύ που υπάρχουν άτομα που μπορούν ανά πάσα στιγμή να σε βοηθήσουν σε κάτι, ό,τι κι αν είναι αυτό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgekod92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georgekod92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ george!!!
Εντάξει λοιπόν, το αποφάσισα! Θ' αρχίσω από τα αρχαία!!!

Είμαι καινούρια εδώ κ χαίρομαι πολύ που υπάρχουν άτομα που μπορούν ανά πάσα στιγμή να σε βοηθήσουν σε κάτι, ό,τι κι αν είναι αυτό ;)
;) Οποιαδήποτε απορία έχεις μη διστάσεις να ρωτήσεις! Πρόπερσι ήμουν κι εγώ στη θέση σου και σε καταλαβαίνω! Πάντως τώρα μην αγχώνεσαι! Όταν ξεκινήσουν τα φροντιστήρια(αν βέβαια κάνεις το καλοκαίρι) τον Ιούνιο διάβασε πάρα πολύ, όταν σταματήσουν στα μέσα Ιουλίου ξεκουράσου και μετά ΔΙΑΒΑΣΜΑ ασταμάτητο! Τώρα χαλαρά! Έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου! Ίσως να συναντήσεις κάτι ακραία, πχ κάποιοι άρχιζαν την ιστορία απο τον Ιανουάριο της Β λυκείου(έλεος:P), ΠΟΤΕ να μην επηρεαστείς από τους άλλους!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna_ioanna

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ευχαριστώ και πάλι!!!
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikrh-zouzouna

Νεοφερμένος

Η Zo0Zo0nii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Πόσες ώρες διάβασμα χρειάζεται την ημέρα κάποιος της θεωρητικής??:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kel12

Νεοφερμένος

Η kel12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
η θεωρητικη εχει πολυ διαβασμα γιατι παιζεται στη λεπτομερεια και δεν εχει σε μεγαλο τουλαχιστον βαθμο κατανοηση -οπως το να λυνεις ασκησεις στα μαθηματικα-. Δεν υπαρχει στανταρ προγραμμα ο καθενας ειναι διαφορετικος και ακολουθει τις αναγκες του. Εγω εδωσα φετος και μεχρι τα Χριστουγεννα το πηγαινα πολυ χαλαρα αλλα μετα σοβαρευτηκα. Μολις βγει η υλη κατα το Μαρτιο μην πηγαινεις φροντιστηριο οποτε δε χρειαζεται (π.χ αν εχεις τρεις σελιδες να μαθεις ιστορια γιατι να πας στο μαθημα και να κανεις αλλα που ξερεις;). Διαβαζα κανα δυωρο μετα το σχολειο, πηγαινα φροντιστηριο και αλλη μια ωρα το βραδακι μετα... Βγαινει και η παπαγαλια και ολα αλλωστε τοσοι και τοσοι το κανουν καθε χρονο.. καλη επιτυχια:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Πόσες ώρες διάβασμα χρειάζεται την ημέρα κάποιος της θεωρητικής??:P:P:P

Αναλογα το ρυθμο που αποστηθιζει(κυριως-βλ. Ιστορια) και κατανοει καποια πραγματα(βλ. Γραμματικη Αρχαιων).Δεν θα ελεγα οτι γενικα υπαρχουν στανταρ ωρες,διαβαζε οσες χρειαζεται για να νιωθεις ικανοποιημενη με την υλη που εχεις βγαλει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top