Γερμανικά άνευ διδασκάλου

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Είμαι στο επίπεδο του Zertifikat δηλαδή θα έδινα ή φετος το καλοκαίρι ή για περισσότερη άνεση τον επόμενο Ιανουάριο, αλλά η καθηγήτριά μου λόγω δύσκολης εγκυμοσύνης πρέπει να μείνει μέχρι το Σεπτέμβριο στο κρεβάτι. Τι θα μου προτείνατε να κάνω για να προχωρήσω τα γερμανικά μόνος μου όσο μπορώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Θεωρείς ότι έχεις κενά σε λεξιλόγιο/γραμματικοσυντακτικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
ιδιαιτερα....
μην τα αφησεις ξεχνιουνται πολυ ευκολα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Θεωρείς ότι έχεις κενά σε λεξιλόγιο/γραμματικοσυντακτικό;

Το λεξιλογιο μου θελει βελτιωση και στη γραμματικη μια καλη γενικη επαναληψη κακο δε θα εκανε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελφ

Νεοφερμένος

Η ελφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
https://www.dw-world.de/dw/0,,2724,00.html
ένα πάρο πολύ καλό site με πολύ υλικό για εξάσκηση ή για εκμάθηση απο το 0 (αριστερα στη στηλη, περιπου στη μεση θα δειτε links με προγραμματα εκμαθησης γερμανικών online και φυσικά δωρεάν!)
μου το προτεινε η καθηγητρια μου καθώς εχουμε συμφωνήσει να διαβάζω βασικά μόνη μου και να κανουμε οποτε θελω καποιες ωρες προφορικά, απορίες κτλ.

μπορεί καποιος να μου προτεινει βιβλια γραμματικής και coursebook για προετοιμασια β2 goethe? που να διαβαζονται ευκολα χωρις καθηγητη;
αυτά που μου προτεινε η καθηγητρια μου δε μου αρεσουν καθολου και αρνηται να δωσει άλλα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dandan

Νεοφερμένος

Ο dandan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ενδιαφέρον βιβλιο για το Β2 ειναι το Mittelpunkt B2 από εκδοσεις KLETT. (www.klett.gr kai www.klett.de). υπάρχει και γλωσσαριο στα ελληνικά.Απο γραμματική πέρα απο αυτή του Κουκκίδη (www.praxis.gr), υπαρχει και η Deutsch als Fremdsprache- Übungsgrammatik für Fortgeschrittene , από Hueber Verlag. Ρίξε μια ματιά!Για προετοιμασια στο Β2 του Γκαίτε,υπαρχουν τα Tips fürs B2(Hueber),Erfolg in B2 (Klett) & Station B2 (Praxis).Viel Erfolg!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
@hantzos
θα σε συμβουλευα να παρακολουθησεις γερμανικες εκπομπες, σειρες κλπ στο διαδυκτιο. ειναι πολυ χρησιμο κατι τετοιο και για τον προφορικο λογο. προσωπικα θα σου προτεινα να βρεις γερμανικη stand-up comedy. περα απο το οτι εχουνε τρομερους κωμικους, σε αυτο το ειδος θα "αγχωνεσαι" (με την θετικη εννοια) να καταλαβεις τι λενε. ο προφορικος λογος ειναι πολυ πιο διαφορετικος απο τον γραπτο και εξισου σημαντικος για την εκμαθηση μιας γλωσσας.
π.χ. εγω στην ελλαδα ειχα κανει 2 χρονια γερμανικα και οταν ηρθα γερμανια δεν καταλαβαινα γρι. μετα με τον καιρο αρχισα να καταλαβαινω μπαινοντας στο λουκι της επικοινωνιας. το αστειο βεβαια ειναι το οτι ο αδερφος μου βλεποντας τον μπομπ τον σφουγγαρακη στη γερμανικη τηλεοραση και επειτα προσπαθωντας να μιλησει γερμανικα μονος του εχει ιδιο λεξιλογιο με εμενα (αν οχι πλουσιοτερο), την ιδια ωρα που εγω εχω το Β2, αν και δεν κατεχει τοσο το γραμματικο μερος απο μεριας κανονων και ορισμων. απο μεριας χρησης ομως τα παει κι εκει καλα κατι που αχρηστευει εν μερη τη αναγκη να ξερει το γιατι βαζει δοτικη π.χ. σε μια προταση και οχι αιτιατικη.

ακου γερμανικα να συνηθισει το αυτι σου, επικοινωνησε προφορικα στα γερμανικα με καποιον (με την καθηγητρια σου π.χ.) να λυθει η γλωσσα σου και επειτα θα γραφεις και πιο ανετα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αυτό που λέει ο αμπελοφιλόσοφος, προφανώς ισχύει για κάθε γλώσσα. Εδώ στα αγγλικά που μας πρήζουν από το δημοτικό, βγαίνεις σε μια ξένη χώρα και σου παίρνει μέρες για να ανοίξει η γλώσσα σου και να καταλαβαίνεις/σε καταλαβαίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Είμαι στο επίπεδο του Zertifikat δηλαδή θα έδινα ή φετος το καλοκαίρι ή για περισσότερη άνεση τον επόμενο Ιανουάριο, αλλά η καθηγήτριά μου λόγω δύσκολης εγκυμοσύνης πρέπει να μείνει μέχρι το Σεπτέμβριο στο κρεβάτι. Τι θα μου προτείνατε να κάνω για να προχωρήσω τα γερμανικά μόνος μου όσο μπορώ.
το καλύτερο είναι να παρακολουθεις γερμανική τηλεοραση!!!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ελφ

Νεοφερμένος

Η ελφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ein Blog für Deutschlerner in aller Welt
βρήκα και αυτό. εχει πολυ υλικο για τα παντα. απο θεωρια γραμματικης εως λινκς για γερμανικη τηλεοραση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

met0511

Νεοφερμένος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
παιδάκιααα μικρά και μεγαλα...διαβάσα όλα τα ποστς και μπορώ να πω ο,τι απο εκεί που είχα τα μαύρα μεσανυχτα είδα ενα μικρο φως στο τούνελ...είμαι φοιτήτρια -ακόμη τουλάχιστον για 2 χρόνια- εχω επίπεδο Β2 σε αγγλικά και γαλλικά και θέλω να μάθω Γερμανικά..διαβασα οτι για να φτάσει κάποιος σε επιπεδο Β1 μπορεί να χρειαστεί και ένας χρόνος...το θέμα μου εμένα είναι οτι δεν γίνεται να αρχισω φέτος-δηλαδη το καλοκαιρι-αν και θα το ήθελα πολύ δυστυχως κανω αγγλικα και μαθήματα υπολογιστων -οταν τελειωσω με το καλο το prof. τον Δεκεμβριο σκεφτομαι να ξεκινήσω είτε σε φροντιστήριο είτε ιδιαιτερα-αναλογα τα οικονομικα-(παρεπιπτοντως ξέρει κανείς να μου πει τιμες σε θεσσαλονικη (μαζι με βιβλια)πολύ θα το εκτιμούσα...ποιο ομως είναι το ζητούμενο του ποστ..χμμμ με εχει πιάσει τρέλα....δεν με ενδιαφέρει το πτυχιο αλλα η Γλώσσαθελω να μάθω οτιδήποτε...και σκέφτομαι να αγοράσω κάποια βιβλια για αρχάριους..εχετε να μου προτείνετε κάποιο για τα βασικά ανευ διδασκάλου??

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Γερμανικά: βαθμίδες εκμάθησης & πτυχία"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
τον Δεκεμβριο σκεφτομαι να ξεκινήσω είτε σε φροντιστήριο είτε ιδιαιτερα-αναλογα τα οικονομικα-(παρεπιπτοντως ξέρει κανείς να μου πει τιμες σε θεσσαλονικη (μαζι με βιβλια)πολύ θα το εκτιμούσα...ποιο ομως είναι το ζητούμενο του ποστ..χμμμ με εχει πιάσει τρέλα....δεν με ενδιαφέρει το πτυχιο αλλα η Γλώσσαθελω να μάθω οτιδήποτε...και σκέφτομαι να αγοράσω κάποια βιβλια για αρχάριους..εχετε να μου προτείνετε κάποιο για τα βασικά ανευ διδασκάλου??
με μια συντομη ερευνα που εκανα στο νετ βρηκα τα παρακατω βιβλια :

τιτλος εκδοσεις
Η γερμανική άνευ διδασκάλου Αστήρ

κλικαρε στο google :
-βιβλιοπωλειο ΝΟΤΟΣ (εχει μονο βιβλια εκμαθησεις γερμανικων )
-γερμανικες εκδοσεις χρ.καραμπατος (εχει βιβλια για ολες τις ηλικιες ,τα βιβλια των ενηλικων μπορουν να σε βοηθησουν να φτασεις σε ενα αρκετα ικανοποιητικο επιπεδο [δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ευκολο να φτασεις σε επιπεδο β1 οπως αναφερει το βιβλιο χωρις καθοδηγηση απο εναν εμπειρο καθηγητη]
-deutsch durch die lupe verlag (υπαρχουν επεισης βιβλια για ενηλικες )
-μπορεις επεισης να μαθεις γερμανικα σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο απο τη :
*deutsche welle
ή απο τη linguaphone (εγω προσωπικα μαθαινω ιταλικα απο αυτην τη μεθοδο και εχω μινει πολυ ευχαριστημενος τα βιβλια με τα cd τα εξηγουν ολα πολυ καλα [μπορεις να δωσεις και ενα πτυχειο απο την linguaphone σε επιπεδο Α2 ]νομιζω οτι και για τα γερμανικα το ιδιο θα ισχει )
για λιγοτερες γνωσεις ψαξε στο www.byki.com ( εκει μπορεις να μαθεις καποιες λεξεις η εκφρασεις και να βεβαιωθεις αν οντως τα γερμανικα σου αρεσουν και αν πραγματικα θελεις να τα ξεκινησεις (το προγρμαμμα ειναι δωρεαν).

μια γραμματικη που θα σου χριαστει σιγουρα για βοηθημα ειναι

-γερμανικη γραμματικη και συντακτικο εκδ.praxis verlag

ενα λεξικο καλο ειναι το pons (δεν ειναι αναγκαιο να το αγορασεις αφου μπορεις να το βρεις και σε ηλεκτρονικη μορφη στο νετ www.pons.de/www.pons.eu)

Υ.Γ ελπιζω να βοηθησα ο,τι αλλο θα ηθελες να μαθεις ρωτα με .


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki75e

Νεοφερμένος

Η maraki75e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!!! Λοιπόν θα ήθελα την βοήθεια σας!!! Επειδή μόλις τέλειωσα το σχολείο και σε λίγο θα είμαι φοιτήτρια (δεν είμαι σίγουρη ακόμα που ακριβώς!!) έχω άπειρο χρόνο στη διάθεση μου!! Σκέφτηκα λοιπόν να κάνω μια προσπάθεια να διαβάσω μόνη μου γερμανικά!! Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ στο παρελθόν αλλά επειδή μ’ αρέσει πολύ αυτή η γλώσσα θα ήθελα να αρχίσω λίγο να δω πως είναι!!! Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο με λεξιλόγιο και γραμματική για να μπορώ να διαβάσω χωρίς καθηγητή??!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!:D

κανείς??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Εδώ θα αρχίσεις να μαθαίνεις το βασικό λεξιλόγιο των γερμανικών και στάνταρ φράσεις που χρησιμοποιούνται ανάλογα με την περίσταση.

Εδώ θα βρεις ένα ηλεκτρονικό λεξικό για να μεταφράζεις λέξεις από τα ελληνικά στα γερμανικά και αντιστρόφως.

Για την γραμματική, σου προτείνω ανεπιφύλακτα αυτό το βιβλίο.
________________________________________________________

Όταν μάθεις τα βασικά από λεξιλόγιο και γραμματική, μπορείς να εξασκηθείς ακούγοντας ειδήσεις της Deutsche Welle για να μαθαίνεις σιγά σιγά και την προφορά (πατώντας το ''MP3'', στο παράθυρο που σου ανοίγει, αν κάνεις κλικ στο ''weitere Informationen'' , σου βγάζει και το κείμενο που ακούς ;)).


Ελπίζω να βοήθησα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki75e

Νεοφερμένος

Η maraki75e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ευχαριστω πολύυυυυυυυ!!!!! θα τα δω όλα!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω...Πόσο δύσκολο είναι να μάθεις την γερμανική σε σημείο που να μπορείς να παρακολουθήσεις μαθήματα πανεπιστημιακού επιπέδου με άνεση. Και πόσος χρόνος απαιτείται για αυτό.
Να πώ πως budget για καθηγητή δεν υπάρχει όποτε μόνο self-study και internet είναι οι διαθέσιμες επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Κανονικά (δηλαδή κατά μέσο όρο και με καθηγητή) θα έλεγα γύρω στα δύο με τρία χρόνια για άτομο της ηλικίας σου, καθώς μιλάς για το ανώτατο επίπεδο κατανόησης.
Τώρα, με τα μέσα που παραθέτεις,δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό, καθώς δε θα έχεις μέθοδο και πειθαρχία στη μελέτη.
Πιστεύω πως γίνεται με σταθερή προσωπική προσπάθεια, αλλά καλό θα ήταν να σου έδινε κάποιος γενικές κατευθύνσεις πριν ξεκινήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
να συνεχισεις με αλλη καθηγητρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Σιγουρα θα ειναι πολυ δυσκολα χωρις δασκαλο... Γιατι οτι και να κανεις ακομα και μαθηματα online με e-δασκαλο δεν ειναι το ιδιο με το να εχεις μια καθηγητρια να σου λυνει τις αποριες, να σε διορθωνει αμέσως κλπ. Θα σου προτηνα να πας σε καποιο αλλο φροντ ή να βρεις μια αλλη καθηγητρια... Αν βεβαια δεν το επιθυμεις μπορεις να κανεις ονλαιν ασκησεις, ακουστικα να ψαξεις ιδεες για εκθεσεις να διαβαζεις βιβλια

Ειναι σιγουρα καλυτερα να πας σε ενα φροντ αν διαθετεις τα χρηματα γτ ξερω εγω ειναι διαφορετικα να εχεις εκει τον δασκαλο και να τον ρωτας με καταλαβαινεις; το να πας γερμανια ειναι..... ειναι.... ειναι.........
:redface::clapup::clapup: ΤΕΛΕΙΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dtsberlin

Νεοφερμένος

Ο dtsberlin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γερμανικά χωρίς δάσκαλο νομίζω ότι ειναι πολυ δύσκολο.
Ειδικά για να φτάσεις στο C1 που χρειαζεσαι για τις σπουδες σου!
Βεβαια ολα ειναι πιθανά αρκει να εχεις όρεξη και κουραγιο :)
Παντως θα σου παρει αρκετό καιρο για το επίπεδο που θελεις οπως και να εχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top