Εγκληματολογία

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Καλημέρα! Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση: Μπορει κανεις να κανει μεταπτυχιακο οποιασδηποτε σχολης εφοσον εχει ηδη ενα πτυχιο, ακομα και αν το αντικειμενο σπουδων ειναι ασχετο; Πιο συγκεκριμενα, θα μπορουσα να τελειωσω Παιδαγωγικο και να κανω μεταπτυχιακο στην Εγκληματολογια το οποιο εντασσεται στο τμημα της Νομικης η πρεπει να δωσω κατατακτηριες, να μπω Νομικη να την βγαλω και μετα; Ελπιζω να βοηθησετε οσοι ξερετε! Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

froso a.

Νεοφερμένος

Η froso a. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αρχαία Ολυμπία (Ηλεία). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
η εγκληματολογια σχετιζεται πιο πολυ μα την κοινωνιολογια η την ψυχολογια....και εμενα μου αρεσει αυτοσ ο κλαδοσ..8α δηλωσω ψυχολογια και μετα σκεφτομαι ισωσα για μεταπτυχιακο στην εγκληματολογια...αλλα δνε ξερω κατα ποσο υπαρχει πεγγελματικη αποκατσταση στην ελλαδα..παντωσ με το παιδαγωγικο δεν νομιχω οτι σχετιζεται...καλυτερα να ρωτησεισ καποιον ειδικο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Το ξερω οτι δεν σχετιζεται, απλα ειναι δυο αντικειμενα που με ενδιαφερουν για διαφορετικους λογους βεβαια. Παντως, επειδη το θεμα με την Εκληματολογια το 'χω ψαξει αρκετα πρεπει να σου πω οτι το μεταπτυχιακο της Παντειου με τιτλο ''η συγχρονη Εγληματικοτητα και η αντιμετωπιση της'' (αν θυμαμαι σωστα τον τιτλο) δεν εχει αμεση συναφεια με την εγληματολογια σε πρακτικο επιπεδο, αναφερεται κυριως σε ακαδημαικο επιπεδο. Εγκληματολογια=Νομικη. Βεβαια, κατι πρεπει να παιζει και με τη ψυχολογια, οπως ηδη αναφερεις αλλα δεν εχω ακομη καταλαβει τι πως που κτλ. Ευχαριστω για την ανταποκριση σου στο ερωτημα μου και ελπιζω να υπαρξουν αρκετες ακομη απαντησεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maryactr

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Και εμένα μου αρέσει αυτός ο κλάδος (εγκληματολογία), νομίζω ότι η καλύτερη επιλογή είναι από ψυχολογία μεταπτυχ. στην εγκληματολογία και από εκεί να μπεις στο δημόσιο με προκυρήξεις της αστυνομίας... Ωστόσο είναι πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά, καθώς σε τέτοιες θέσεις μπαίνουν κυρίως όσοι έχουν τελιώσει την Αξιωματικών Ελλ. Αστυνομίας από 5o μόνο πεδίο, νομίζω.. Σε μια ενημέρωση όμως που έκανε η orientum (σύμβουλοι σταδιοδρομίας) στην πόλη μου (Βέροια), όταν ένα κορίτσι ρώτησε σχετικά μ' αυτό, της είπαν με λίγα λόγια να το ξεχάσει.. και έπειτα μας έδειξε στον προτζέκτορα το ελληνικό C.S.I (έλληνες εγληματολόγους) .. 6 άνθρωποι ήταν όλοι κι' όλοι... Ψάξτο πάντως και στο Κεσυπ της πόλης σου.. Ξέρουν πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
ρε παιδια δεν ειναι τοσο δυσκολος ο δρομος...απλα περνας κοινωνιολογια Παντειου και στο δεθτερο ετοσ παιρνεισ κατευθυνση εκγληματολογια...so simple...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Eξαρτάται για το πώς θες να προσεγγίσεις την εγκληματολογία.Εννοώ,από ψυχολογίκη,κοινωνική ή νομική θεώρηση?Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ακολουθήσεις τον ανάλογο κλάδο.Εγώ μάλλον θα την πάρω σα μάθημα επιλογής στο πρώτο εξάμηνο της νομικής(3 βιβλία έχει:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.


27/6/2009



Νέο τμήμα στα ΑΕΙ

Την ίδρυση ειδικού πανεπιστημιακού τμήματος αντεγκληματικής πολιτικής και εγκληματολογικών επιστημών πρότεινε χθες ο υπουργός Παιδείας Άρης Σπηλιωτόπουλος, μιλώντας στους πρυτάνεις των πανεπιστημίων στα Ιωάννινα. Ο υπουργός Παιδείας τόνισε ότι τα προβλήματα ασφάλειας και εγκληματικότητας που υπάρχουν στην ελληνική κοινωνία κάνουν επιτακτική την ανάγκη ανάπτυξης εξειδικευμένης επιστημονικής γνώσης στον τομέα αυτό. Επίσης, πρότεινε τη μελέτη συστήματος ηλεκτρονικής διαχείρισης της διανομής πανεπιστημιακών συγγραμμάτων σ΄ όλα τα πανεπιστήμια.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amethyst

Νεοφερμένος

Ο Amethyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλημέρα! Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση: Μπορει κανεις να κανει μεταπτυχιακο οποιασδηποτε σχολης εφοσον εχει ηδη ενα πτυχιο, ακομα και αν το αντικειμενο σπουδων ειναι ασχετο; Πιο συγκεκριμενα, θα μπορουσα να τελειωσω Παιδαγωγικο και να κανω μεταπτυχιακο στην Εγκληματολογια το οποιο εντασσεται στο τμημα της Νομικης η πρεπει να δωσω κατατακτηριες, να μπω Νομικη να την βγαλω και μετα; Ελπιζω να βοηθησετε οσοι ξερετε! Ευχαριστω εκ των προτερων!


Δε γνωρίζω για το παιδαγωγικό, όμως έχω μάθει ότι π.χ. στα μεταπτυχιακά προγράμματα της Νομικής Αθήνας δε δέχονται φιλολόγους. (ενδιαφερόταν η ξαδελφη μου πριν δυο χρόνια, και έτσι την ενημέρωσαν από τη γραμματεία της νομικής.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Α μαλιστα... Ευχαριστω! Κριμα παντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amethyst

Νεοφερμένος

Ο Amethyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Α μαλιστα... Ευχαριστω! Κριμα παντως!


Ναι, κρίμα...
Κι εμένα με εκνευρίζουν τέτοιου είδους τυπικοί περιορισμοί...
Ειδικά στο χώρο της εκπαίδευσης έπρεπε να παί ζει περισσότερο ρόλο η ουσία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Πες στα ρε φιλε. Αλλα ετσι ειναι αφου δεν αξιωνονται να κανουν την εγληματολογια αυτοτελη επιστημη. Ελλαδαρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Επανερχομαι στο θεμα μεταπτυχιακα γενικα γιατι δεν εχω καταλαβει και πολλα πραγματα. Ρε παιδια να ρωτησω κατι: Ας πουμε οτι καποιος θελει να σπουδασει φιλολογια. Σπουδαζει, τελειωνει. Αλλα περα απο αυτο γουσταρει και την εγκληματολογια. Και θελει να την σπουδασει. Οχι, για να ασχοληθει κατ'αναγκην επαγγελματικα με αυτην, αλλα ετσι γιατι το γουσταρει. Σε αυτη την περιπτωση η λυση ειναι μονο μια; Δηλαδη, φτου κι απ' την αρχη πανελληνιες για νομικη και μετα μεταπτυχιακο; Δεν υπαρχει πιο συντομος δρομος; Ξερω 'γω σπουδες για 2 χρονια πχ, αλλα αποκλειστικα εστιασμενες στην εγκληματολογια; Αναφερομαι και στο εξωτερικο. Και μιλαω γενικα για τετοιες περιπτωσεις. Φιλολογια-Εγληματολογια ηταν ενα παραδειγμα γιατι με ενδιαφερει προσωπικα.

Αν ξερει καποιος να απαντησει θα με βοηθουσε σημαντικα. Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Επανερχομαι στο θεμα μεταπτυχιακα γενικα γιατι δεν εχω καταλαβει και πολλα πραγματα. Ρε παιδια να ρωτησω κατι: Ας πουμε οτι καποιος θελει να σπουδασει φιλολογια. Σπουδαζει, τελειωνει. Αλλα περα απο αυτο γουσταρει και την εγκληματολογια. Και θελει να την σπουδασει. Οχι, για να ασχοληθει κατ'αναγκην επαγγελματικα με αυτην, αλλα ετσι γιατι το γουσταρει. Σε αυτη την περιπτωση η λυση ειναι μονο μια; Δηλαδη, φτου κι απ' την αρχη πανελληνιες για νομικη και μετα μεταπτυχιακο; Δεν υπαρχει πιο συντομος δρομος; Ξερω 'γω σπουδες για 2 χρονια πχ, αλλα αποκλειστικα εστιασμενες στην εγκληματολογια; Αναφερομαι και στο εξωτερικο. Και μιλαω γενικα για τετοιες περιπτωσεις. Φιλολογια-Εγληματολογια ηταν ενα παραδειγμα γιατι με ενδιαφερει προσωπικα.

Αν ξερει καποιος να απαντησει θα με βοηθουσε σημαντικα. Ευχαριστω!
από όσο ξέρω και στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο, το ΠΜΣ εγκληματολογίας θέτει ως όρο να έχει κανείς πτυχίο νομικής ελληνικού πανεπιστημίου ή αναγνωρισμένο πτυχίο νομικής εξωτερικού. Το μόνο μεταπτυχιακό πρόγραμμα Εγκληματολογίας, που θα δεχτεί ίσως πτυχίο άλλης σχολής είναι (με επιφύλαξη) αυτό του Παντείου Πανεπιστημίου, αλλά όπως προαναφέρθηκε είναι καλύτερο να διδαχθείς εγκληματολογία σε νομικό τμήμα, δεδομένου ότι πρόκειται για νομικό κλάδο.:) Συνήθως (καλώς ή κακώς-για μένα καλώς) οι μεταπτυχιακές σπουδές για να έχουν και κάποιο αντίκρυσμα και κάποιο αποτέλεσμα πρέπει να συνίστανται σε εξειδίκευση των ήδη κεκτημένων γνώσεων (αυτός είναι άλλωστε ο στόχος του μεταπτυχιακού). Αν σε ενδιαφέρει λοιπόν και κάποια άλλη επιστήμη, δε χρειάζεται να δώσεις πανελλήνιες. Με κατατακτήριες εξετάσεις μπορείς να μπεις σε τμήμα της αρεσκείας σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Ξερεις τι? Εγω εχω περασει φιλολογια και ξερω οτι αυτο θελω να κανω στη ζωη μου. Αλλα το αλλο ειναι δικο μου κολλημα, αν το κανω δηλαδη θα ειναι για την παρτη μου..Καταλαβες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
κατάλαβα τι εννοείς ακριβώς και σου απάντησα... Να αλλάξω τη νομοθεσία ειναι λιγάκι δύσκολο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Κριμα να μην εισαι νομοθετης!:P Anyway, thanks a lot for your help!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
πού ξέρεις, μπορεί και να γίνω κάποτε:D παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
πού ξέρεις, μπορεί και να γίνω κάποτε:D παρακαλώ.


εννοείται θα γίνεις!σε βλέπω σε καμιά 10αριά χρονια στη νομοπαρασκευαστική επιτροπή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
lool... χμμ, καλό ακούγεται (ψώνιο...):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
lool... χμμ, καλό ακούγεται (ψώνιο...):P


καλά κάνεις και ψωνίζεσαι!έχεις τα φόντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top