Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εδώ μπορούμε να γράφουμε ότι απορίες μπορεί να έχουμε σχετικά με τα μεταπτυχιακά στο εξωτερικό

Λοιπόν....... Άρχισα να ψάχνομαι για μεταπτυχιακά και ήδη έχω δηλώσει συμμετοχή για το TOEFL που απαιτείται και σύντομα θα δώσω και για GRE. Εκτός από αυτά όμως, σε διάφορα πανεπιστήμια στις ΗΠΑ ζητάνε και το GPA. Ξέρει κανένας πως μπορώ να τον υπολογίσω, μιας και σε εμάς το σύστημα είναι 1-10, ενώ στις ΗΠΑ είναι με γράμματα; Βρήκα στο ίντερνετ κάτι, αλλά είναι μόνο για υπολογισμό βάσει του αμερικάνικου συστήματος βαθμολόγησης...

επίσης, ξέρει κανείς που πρέπει να πάω και πόσο να πληρώσω για να μου το βγάλουν επίσημα; :whistle:

THX!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Το GPA στα πανεπιστήμια της USA είναι στα 5, οπότε κάνεις την αναγωγή..
Για το επίσημο θα σε γελάσω, ρώτα καμιά πρεσβεία και κανένα καθηγητή σου.

Πολύ τρέξιμο ρε γμτ με το GRE και το TOEFL και τις αιτήσεις και τις συστατικές και το CV και το purpose και και και.. (και τα λεφτά πάνω από όλα :()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ναι ρε γμτ! Στις ΗΠΑ θέλουν $50 - $60 για να "επεξεργαστούν την αίτησή σου"! Ευχαριστώ πάντως για το tip για το GPA, γιατί νόμιζα οτι είναι στα 4! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Ασχετο:

Μοναχέ θελεις να πας στις ΗΠΑ? Εγώ στη θέση σου θα καθόμουν να κάνω το μεταπτυχιακό μου Κύπρο. Γιατί καίγεσαι να πας ΗΠΑ? Το θες πραγματικά? Αυτή η ιστορία μπορεί να σου κοστίσει πολύ χρήμα. ;) (οχι ότι η Κύπρος είναι φτηνή)Εκτός αυτού θα πρέπει να μπείς στη διαδικασία να ταξιδεψεις σε μια τελείως άγνωστη χώρα. Δε ξέρω αλλά εμένα μου φαίνεται αυτό βουνό δύσβατο. (Φυσικά είναι η προσωπική μου άποψη και μόνο. Οι άνθρωποι διαφέρουν)Στη θέση σου θα το έκανα Κύπρο με τους φίλους μου από το πανεπηστήμιο και σε γνώριμα μέρη. Δε θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία. Εξάλλου τα πτυχία είναι ισότιμα. ;) Βουνό μου φάνηκε που πήγα Θεσσαλονίκη από Αθήνα, όχι να παω... Αμερική. (Περι ορέξεως βέβαια...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Εξάλλου τα πτυχία είναι ισότιμα. ;)
Αν 2 άνθρωποι έχουν τελειώσει ψυχολογία στην Κύπρο και ο ένας έχει εμταπτυχιακό στην Κύπρο και ο άλλος στην Αμερική, ποιος λές να προτιμη8εί?
Και στο κάτω κάτω, είναι και θέμα ποιότητας εκπαίδευσης, κάτι στο οποίο η Αμερική είναι, κακά τα ψέματα, κορυφαία.
Μοναχέ, εγώ θα σου έλεγα να το προσπαθήσεις όσο μπορείς.Προσωπικά, η εμπειρία του να ζήσει κάποιος σε ξένη χώρα, όχι μόνο δε με φοβίζει, αλλά μου φαίνεται αρκετά συναρπαστική και πολύ χρήσιμη.Γι'αυτό κι εγώ προετοιμάζομαι για εξωτερικό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
άσταυτα. για ξανθιέςδίμετρεςμεμπλεμάτια προετοιμάζεσαι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Btw, το ξέρετε οτι στο ΔΙΚΑΤΣΑ δεν αναγνωρίζονται τα πτυχία των ΗΠΑ; YEAH! Τι να πει κανείς...; Αν πάω Αμερική με βλέπω να μένω εκεί (ή να πηγαίνω σε μια ευρωπαϊκή χώρα που οι υπηρεσίες/πανεπιστήμια ειναι σοβαρές και δέχονται πτυχία από τη Μέκκα της Ψυχολογίας (=ΗΠΑ) :P

Θέλω όπωσδήποτε να πάω σε ξένη χώρα γιατί νοιώθω οτι πνίγομαι και μαζί με εμένα και το μέλλον μου. Το να πάω σε ξένο τόπο όχι μόνο δεν με φοβίζει, αλλά είναι κίνητρο για εμένα η γλώσσα, η κουλτούρα, οι νέες γνωριμίες.

Εαν μείνω στην Ελλάδα (για τον συγκεκριμένο τομέα που σπουδάζω εγώ λέω) το μέλλον μου είναι πιο αβέβαιο και από αβέβαιο!

Εξάλλου τα μεταπτυχιακά στην Κύπρο δεν με ενδιαφέρουν καθόλου. Και από Ελλάδα ουσιαστικά μόνο ένα πρόγραμμα Κλινικής Ψυχολογίας στην Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
https://en.wikipedia.org/wiki/GPA#United_States
Τελικά είναι στα 4 και είπα βλακεία... :redface: sorry..

Πλέον είναι ΔΟΑΤΑΠ και όχι ΔΙΚΑΤΣΑ αλλά δεν ξέρω τι κάνει με τα της Αμερικής, τα πτυχία από τα ηλίθια πανεπιστήμια των προαστίων της Αγγλίας τα αναγνωρίζει πάντως. Έλεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Ναι το ήξερα ότι υα πτυχία των ΗΠΑ δεν αναγνωρίζονται.Ισχύει και για τις ιατρικές ειδικότητες αυτό.Δηλάδή κάποιος με πτυχίο από το Χάρβαρντ πρέπει να περιμένει το ΔΙΚΑΤΣΑ ή ΔΟΑΤΑΠ, ενώ κάποιος από τη Ρουμανία πχ δεν έχει πρόβλημα...:confused:
Γι'αυτό πιστεύω ότι είναι ευκαιρία να πάει κάποιος σε κάποια προηγμένη χώρα της ΕΕ, γιατί είναι σχετικά εύκολη η πρόσβαση κι όλα αναγνωρίζονται αυτόματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Γι'αυτό πιστεύω ότι είναι ευκαιρία να πάει κάποιος σε κάποια προηγμένη χώρα της ΕΕ, γιατί είναι σχετικά εύκολη η πρόσβαση κι όλα αναγνωρίζονται αυτόματα.

Εννοείς οτι τα αναγνωρίζει η Ελλάδα, έτσι;

Αυτό το μπάχαλο όμως (ειδικά για τις ΗΠΑ) έχω ακούσει οτι δεν ισχύει στο εξωτερικό (εννοώ άλλες χώρες της Ε.Ε.). Ισχύει; Γιατί έτσι;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Είναι τόσο παράλογο που δε νομίζω να ισχύει κάπου αλλού...
Ναι, εννοώ ότι αναγνωρίζονατι εδώ, αν φυσικά κάποιος σκέφτεται κάποια στιγμή να επαναπατριστεί.Αν είναι να μείνει έξω, μάλλον δεν τον πολυνοιάζει.Αν αποφασίσει αργότερα να έρθει όμως θα συναντήσει δυσκολίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
:confused: :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ξερει κανεις καποιο site που να μπορει ο υποψηφιος να δει ΟΛΑ τα μεταπτυχιακα προγραμματα πανω στον τομεα που τον ενδιαφερει?
οκ, ειναι δυνατο και το αλλο, να μπαινεισ σε καθε πανεπιστημιο ξεχωριστα και να ψαχνεις ετσι.. αλλα ειναι πολυ χρονοβορο, δεν ειναι?
τελοσπαντων, ας πει ο καθενας τον τροπο που ψαχνει μπας και παρουμε και μεις οι υπολοιποι καμια ιδεα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
https://www.gradschools.com/

Έχει πάρα πολλά πανεπιστήμια από όλο τον κόσμο ταξινομημένα ανα θεματολογία. Μη τρομάξεις που στην αρχή θα σου βγάλει έναν χάρτη με τα αμερικάνικα πανεπιστήμια. Αν δεις κάπου στα δεξιά του χάρτη έχει ένα link που λέει για σπουδές εκτός USA. Πάτα εκεί θα σου βγάλει όλα τα μεταπτυχιακά προγράμματα για τον υπόλοιπο κόσμο. Μέχρι και της Ελλάδας ειναι ταξινομημένα εκεί μέσα.
;)

Υ.Γ. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για σπουδές σε Γερμανία www.daad.com
Αν επίσης κάποιος ενδιαφέρεται για Ολλανδία https://www.internationaleducationmedia.com/netherlands/index.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ισχύει ότι τα μεταπτυχιακά του εξωτερικού είναι 1 χρόνο, ενώ στην Ελλάδα συνήθως 2? Γιατί έτυχε να το ακούσω και αυτό...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ναι, στο εξωτερικό τα περισσότερα μεταπτυχιακά είναι full-time ένα χρόνο, αν και μπορείς να επιλέξεις part-time και να δουλέψεις συγχρόνως.

Αλλά και στην Ελλάδα υπάρχουν μερικά που είναι ένα χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αυτά δηλαδή που είναι part time κρατάνε 2 χρόνια?
Απ' ότι ξέρω στην Ελλάδα τα περισσότερα μεταπτυχιακά έχουν καθημερινή παρακολούθηση συνήθως μεσημέρι με απόγευμα για 3-4 διδακτικές ώρες.

Πρακτικά τα part time του εξωτερικού τι απαιτήσεις σε ώρες έχουν?
Πόσο εύκολο είναι παράλληλα να βρεις δουλειά, όταν είσαι στο εξωτερικό?
Συμφέρει άραγε κάτι τέτοιο?:hmm:

Υ.Γ. Να υποθέσω ότι ακόμη και σε χώρες της Ε.Ε. πληρώνεις τσουχτερά δίδακτρα, ε?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ που είμαι Σκωτία πληρώνω τα ίδια δίδακτρα με έναν Βρετανό ως πολίτης Ε.Ε. Αλλά σίγουρα είναι αρκετά τα λεφτά. Σε άλλες χώρες δεν έχει δίδακτρα. Ξέρω κοπέλα που πήγε Γαλλία και ήταν δωρεάν.

Όσο για το part-time είναι 2-4 χρόνια. Και το κάθε μεταπτυχιακό έχει το δικό του σύστημα. Εδώ έχω πολλούς που δουλεύουν και κάνουν το μεταπτυχιακό part-time με παρακολουθήσεις 2 φορές την εβδομάδα. Όσο για δουλειά αν θες βρίσκεις, αλλά όχι απαραίτητα την κυριλέ και φοβερή. Αλλά να βγάζεις ορισμένα έξοδα και να βιώσεις το΄πώς λειτουργούν τα πράγματα σε μια άλλη χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τα μεταπτυχιακά έχουν διαφορές στη διάρκειά τους...
Εγώ έκανα ένα 12μηνο (σε αντίθεση με τα αγγλικά, που είναι 9μηνα), άλλα που με ενδιέφεραν ήταν 2 έτη, ειδικά στη Γερμανία.
Δηλαδή 2 χρόνια δε σημαίνει απαραίτητα part-time...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είμαι εκτός θέματος ή όχι, αλλά μου έχει δημιουργηθεί η εξής απορία' Άς υποθέσουμε ότι κάποιος θέλει να σπουδάσει ένα διάστημα στο εξωτερικό. Τι είναι προτιμότερο να κάνει?
1) Να πάει ένα εξάμηνο Erasmus? Όπου όμως στο τέλος δε θα του μείνει κάποιος "αξιοποιήσιμος" τίτλος.
2) Ή να πάει μόνο για μεταπτυχιακό?

Κάποιοι πάνε στην αρχή για Erasmus και αργότερα κάνουν στην ίδια πόλη ή χώρα και μεταπτυχιακό. Αυτό πολύ φασαρία μου φαίνεται. 2 φορές να πας και να 'ρχεσαι?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top