Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΕΜΠ vs Φυσικής

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Όσο για το αν θα μπει στο ΤΕΕ οι πληροφορίες σου πρέπει να προέρχονται από πολύ ψηλά :papas: γιατί τις ακούω τα τελευταία 10 χρόνια:lol:

Προσωπικά εμενα δεν με ενδιαφερει αν η Σεμφε θα μπει ή οχι στο ΤΕΕ γιατι εχω αλλες βλεψεις (εξωτερικο, ερευνα κτλ.) Παρολα αυτα θα ηθελα παρα πολυ να μπει γιατι αυτο θα βελτιωνε τα επαγγελματικα δικαιωματα των αποφοιτων της...

Ομως αυτο που πραγματικα δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν μας υποστηριζουν σε αυτο οι φυσικομαθηματικοι? Δεν καταλαβαινουν οτι με αυτη την προσπαθεια η Σεμφε θα ανοιξει καινουργιους δρομους, θα δημιουργηθουν καινουργιες κατηγοριες στο ΤΕΕ και οτι και αυτοι θα μπορουσαν στο μελλον να διεκδυκισουν θεση στο ΤΕΕ, τουλαχιστον οσοι εχουν κατευθυνση εφαρμοσμενων μαθματικων/φυσικης...

Για αυτο, συναδελφοι φυσικομαθηματικοι, σας προτεινω αντι να σνομπαρετε την προσπαθεια της Σεμφε να μπει στο ΤΕΕ να τη βοηθησετε ή να το προσπαθησετε μονοι σας ;)


@kkantoutsis, σου απαντησα στο αλλο τοπικ...
Δεν ειναι μλκιες τα μαθηματα που εχουν, τουλαχιστον δεν εισαι εσυ αυτος που θα το κρινει...
Τωρα αν εχεις να προτεινεις καποια αλλαγη ευχαριστος να την ακουσουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Προσωπικά εμενα δεν με ενδιαφερει αν η Σεμφε θα μπει ή οχι στο ΤΕΕ γιατι εχω αλλες βλεψεις (εξωτερικο, ερευνα κτλ.) Παρολα αυτα θα ηθελα παρα πολυ να μπει γιατι αυτο θα βελτιωνε τα επαγγελματικα δικαιωματα των αποφοιτων της...

Ομως αυτο που πραγματικα δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν μας υποστηριζουν σε αυτο οι φυσικομαθηματικοι? Δεν καταλαβαινουν οτι με αυτη την προσπαθεια η Σεμφε θα ανοιξει καινουργιους δρομους, θα δημιουργηθουν καινουργιες κατηγοριες στο ΤΕΕ και οτι και αυτοι θα μπορουσαν στο μελλον να διεκδυκισουν θεση στο ΤΕΕ, τουλαχιστον οσοι εχουν κατευθυνση εφαρμοσμενων μαθματικων/φυσικης.

Για αυτο, συναδελφοι φυσικομαθηματικοι, σας προτεινω αντι να σνομπαρετε την προσπαθεια της Σεμφε να μπει στο ΤΕΕ να τη βοηθησετε ή να το προσπαθησετε μονοι σας ;)


@kkantoutsis, σου απαντησα στο αλλο τοπικ...
Δεν ειναι μλκιες τα μαθηματα που εχουν, τουλαχιστον δεν εισαι εσυ αυτος που θα κρινει αν ειναι...
Τωρα αν εχεις να προτεινεις καποια αλλαγη ευχαριστος να την ακουσουμε...
Να μπουν και οι φυσικομαθηματικοί στο ΤΕΕ; Καλά. Ξεφτιλίστηκε το θέμα. Γιατί δεν το κάνουμε το ΤΕΕ ΙΚΑ να τελειώνουμε; Το ΤΕΕ είναι μηχανικών όχι παραμυθάδων.
Τις προτάσεις μου τις έχω πει στην Κυριάκη. Μην αγχώνεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Να μπουν και οι φυσικομαθηματικοί στο ΤΕΕ; Καλά. Ξεφτιλίστηκε το θέμα. Γιατί δεν το κάνουμε το ΤΕΕ ΙΚΑ να τελειώνουμε; Το ΤΕΕ είναι μηχανικών όχι παραμυθάδων.
Τις προτάσεις μου τις έχω πει στην Κυριάκη. Μην αγχώνεσαι.

Να μπουν στο ΤΕΕ οσοι ακολουθουν καποια κατευθυνση εφαρμοσμενων μαθηματικων/φυσικης, υπο νεα κατηγορια (οπως εχουν οι Χημικοι Μηχανικοι). Οι υπολοιποι προφανως και οχι.

Για πες και σε μας τις προτασεις σου.
Και δεν αγχωνομαι, σου ειπα οτι δεν με με ενδιαφερει ιδιαιτερα το θεμα του ΤΕΕ. Εσυ μαλλον εχει αγχωθει για καποιο αγνωστο λογω. Μην φοβασαι, δεν θα σας παρουμε τη θεση στο ΤΕΕ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Προσωπικά εμενα δεν με ενδιαφερει αν η Σεμφε θα μπει ή οχι στο ΤΕΕ γιατι εχω αλλες βλεψεις (εξωτερικο, ερευνα κτλ.) Παρολα αυτα θα ηθελα παρα πολυ να μπει γιατι αυτο θα βελτιωνε τα επαγγελματικα δικαιωματα των αποφοιτων της...

Ομως αυτο που πραγματικα δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν μας υποστηριζουν σε αυτο οι φυσικομαθηματικοι? Δεν καταλαβαινουν οτι με αυτη την προσπαθεια η Σεμφε θα ανοιξει καινουργιους δρομους, θα δημιουργηθουν καινουργιες κατηγοριες στο ΤΕΕ και οτι και αυτοι θα μπορουσαν στο μελλον να διεκδυκισουν θεση στο ΤΕΕ, τουλαχιστον οσοι εχουν κατευθυνση εφαρμοσμενων μαθματικων/φυσικης...

Για αυτο, συναδελφοι φυσικομαθηματικοι, σας προτεινω αντι να σνομπαρετε την προσπαθεια της Σεμφε να μπει στο ΤΕΕ να τη βοηθησετε ή να το προσπαθησετε μονοι σας ;)


@kkantoutsis, σου απαντησα στο αλλο τοπικ...
Δεν ειναι μλκιες τα μαθηματα που εχουν, τουλαχιστον δεν εισαι εσυ αυτος που θα το κρινει...
Τωρα αν εχεις να προτεινεις καποια αλλαγη ευχαριστος να την ακουσουμε...

Το έχω γράψει ξανά ότι δεν βλέπω με αρνητικό μάτι μελλοντικά να μπείτε στο ΤΕΕ... ΑΛΛΑ αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να γίνει με οποιοδήποτε τρόπο επειδή κάποιοι το έταξαν.
Θα μπορούσε π.χ τα 6 επιπλέον μαθήματα που έχει το ΣΕΜΦΕ σαν 2η κατεύθυνση να προσφέραν κάποια κοινή εξειδίκευση στους αποφοίτους του τμήματος ώστε να μπουν στο ΤΕΕ με όποια ειδικότητα νομίζουν εκείνοι αλλά δεν νομίζω να βλέπουν τόσο μακρία.
Επίσης θα ήθελα σε ένα εφαρμοσμένο τμήμα να υπάρχουν κατευθύνσεις που δεν προσφέρονται σε "παραδοσιακά" τμήματα φυσικομαθηματικών ώστε να έχει πραγματικά κάτι καινούργιο να προσφέρει (π.χ κατεύθυνση/ροη βιοιατρικής).
Δυστυχώς οι ίδιοι που δημιούργησαν το τμήμα δεν θα αφήσουν να γίνει ποτέ κάτι τέτοιο για ευνόητους λόγους.
Τέλος ο δρόμος για το ΤΕΕ δεν εμποδίζεται από τα φυσικομαθηματικά τμήματα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Επίσης θα ήθελα σε ένα εφαρμοσμένο τμήμα να υπάρχουν κατευθύνσεις που δεν προσφέρονται σε "παραδοσιακά" τμήματα φυσικομαθηματικών ώστε να έχει πραγματικά κάτι καινούργιο να προσφέρει (π.χ κατεύθυνση/ροη βιοιατρικής).
Δυστυχώς οι ίδιοι που δημιούργησαν το τμήμα δεν θα αφήσουν να γίνει ποτέ κάτι τέτοιο για ευνόητους λόγους.
Σε αυτο εχεις απολυτο δικιο, ωραια θα ηταν να εχει η Σεμφε καποιες πιο πρωτοτυπες ροες αλλα δυστυχως...
(η αληθεια ειναι οτι εχουμε καποια πρωτοτυπα μαθηματα οπως πχ. εισαγωγη στην εμβιομηχανικη, εμβιομηχανικη του μυοσκελετικου, μαθηματικη προσομοιωση στην εμβιομηχανικη κ.α., τα οποια δεν διδασκονται πουθενα αλλου, και θα μπορουσε ανετα να δημιουργηθει μια ξεχωριστη ροη για αυτα τα μαθηματα)

Τέλος ο δρόμος για το ΤΕΕ δεν εμποδίζεται από τα φυσικομαθηματικά τμήματα.;)

Δεν εμποδιζεται (?) αλλα πολλες φορες εχω ακουσει πολλα αρνητικα λογια για αυτην την προσπαθεια (οχι εδω στο φορουμ)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Να μπουν στο ΤΕΕ οσοι ακολουθουν καποια κατευθυνση εφαρμοσμενων μαθηματικων/φυσικης, υπο νεα κατηγορια (οπως εχουν οι Χημικοι Μηχανικοι). Οι υπολοιποι προφανως και οχι.

Για πες και σε μας τις προτασεις σου.
Και δεν αγχωνομαι, σου ειπα οτι δεν με με ενδιαφερει ιδιαιτερα το θεμα του ΤΕΕ. Εσυ μαλλον εχει αγχωθει για καποιο αγνωστο λογω. Μην φοβασαι, δεν θα σας παρουμε τη θεση στο ΤΕΕ...
Οι αλλαγές που προτείνω για τον μαθηματικό εφαρμογών:
Κατάργηση των ροών στατιστική και Εφαρ/νη Μηχανική - Υπολογιστική Προσομοίωση. Στη θέση τους να μπει μια ροή μαθηματικά για μηχανικούς.
Αυτή είναι μια απλή αρχή και βέβαια όχι η λύση του προβλήματος.
Το πρώτο πράγμα που σκέφτομαι κάθε πρωί είναι μήπως μου πάρουν τη θέση οι ΣΕΜΦίτες.:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
Απλά δεν θέλω όπως είπα και παραπάνω να ξεφτιλιστεί το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Μα εσυ ξεφτιλιζεις το θεμα με αυτα που λες. Το να λες να καταργηθει η ροη της Στατιστικης και Υπολογιστικης Μηχανικης ειναι αστεια πραγματα. Ειδικα η Στατιστικη...

ΥΓ. μου κανει εντυπωσει που ενας ΗΜΜΥτης πηγε στην Κυριακη για να προτεινει αλλαγες στο προγραμμα της Σεμφε. Μηπως εισαι προην Σεμφιτης? (ξερω εναν που παρατησε την ΣΕΜΦΕ γιατι δεν μπορουσε να ανταπεξελθει στις δυσκολιες της και πηγε στους ΗΜΜΥ)
-----------------------------------------
Στη θέση τους να μπει μια ροή μαθηματικά για μηχανικούς.

Τι παει να πει μαθηματικα για τους μηχανικους? Πλακα μας κανεις? Τα μαθηματικα για μηχανικους ειναι το πολυ ενα μαθημα. Αλλα πραγματικα, νομιζεις οτι εμεις χρειαζομαστε τετοιο μαθημα με τα μαθηματικα που κανουμε? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Μα εσυ ξεφτιλιζεις το θεμα με αυτα που λες. Το να λες να καταργηθει η ροη της Στατιστικης και Υπολογιστικης Μηχανικης ειναι αστεια πραγματα. Ειδικα η Στατιστικη...
Γιατί είναι αστεία; Αν κατάλαβες καλά δεν αμφισβητώ το επίπεδο της ΣΕΜΦΕ, αλλά την απαίτηση των αποφοίτων της για εισαγωγή στο ΤΕΕ. Είναι δυνατόν κάποιοι που έχουν περάσει μαθήματα της Στατιστικής να έχουν την απαίτηση να μπουν σε ΤΕΕ που αποτελείτε πλειοψηφικά από μηχανικούς;

ΥΓ. μου κανει εντυπωσει που ενας ΗΜΜΥτης πηγε στην Κυριακη για να προτεινει αλλαγες στο προγραμμα της Σεμφε.
Σιγά μην πήγαινα στην Κυριάκη να προτείνω αλλαγές για την ΣΕΜΦΕ. Η Κυριάκη ήρθε στα Ν. Κτ. Ηλεκτρολόγων πριν 2 χρόνια (που ήμουν 2 έτος) στα πλαίσια της διδασκαλίας του μαθήματος Διαφορικές Εξισώσεις. Την πρώτη μέρα λοιπόν του μαθήματος της είπα τις απόψεις μου για την ΣΕΜΦΕ, αφού την κουβέντα την άνοιξε αυτή με την φράση:"Χαίρομαι πολύ που διδάσκω στη ΣΗΜΜΥ".
Μηπως εισαι προην Σεμφιτης?
Σου φαίνομαι για τέτοιος; Τις πληροφορίες μου για τη ΣΕΜΦΕ τις ξέρω από τον κολλητό μου που θέλει να περάσει ΣΕΜΦΕ.
(ξερω εναν που παρατησε την ΣΕΜΦΕ γιατι δεν μπορουσε να ανταπεξελθει στις δυσκολιες της και πηγε στους ΗΜΜΥ)
Πράγματι. Ο μόνος λόγος για να παρατήσεις τη ΣΕΜΦΕ και να έρθεις στην ΗΜΜΥ είναι γιατί δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στη δυσκολία της ΣΕΜΦΕ.
Τι παει να πει μαθηματικα για τους μηχανικους? Πλακα μας κανεις? Τα μαθηματικα για μηχανικους ειναι το πολυ ενα μαθημα. Αλλα πραγματικα, νομιζεις οτι εμεις χρειαζομαστε τετοιο μαθημα με τα μαθηματικα που κανουμε? :(
Με τίτλο μαθηματικά ναι ένα μάθημα. Εγώ όμως δεν λέω αυτά. Εγώ λέω μαθηματικά για μηχανικούς τα οποία θα διδάσκουν μηχανικοί. Σου ξανά λέω:
Δεν αμφισβητώ το επίπεδο της ΣΕΜΦΕ, αλλά την απαίτηση των αποφοίτων της για εισαγωγή στο ΤΕΕ.
Πίστεψέ με. Για να μπουν στο ΤΕΕ οι απόφοιτοι της ΣΕΜΦΕ πρέπει να γίνουν σημαντικές αλλαγές στο πρόγραμμα σπουδών. Και δεν λέω να βγάλουν τη Στατιστική και να βάλουν για παράδειγμα μάθημα που μελετάει "αν ο ορισμός της παραγώγου είναι καλός για περιοχές κοντά σε μία μαύρη τρύπα". Πρέπει να διδάσκουν στη ΣΕΜΦΕ μηχανικοί από άλλες σχολές του ΕΜΠ μαθήματα όπως μαθηματικά ή φυσική για μηχανικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Είναι δυνατόν κάποιοι που έχουν περάσει μαθήματα της Στατιστικής να έχουν την απαίτηση να μπουν σε ΤΕΕ που αποτελείτε πλειοψηφικά από μηχανικούς;

Οπως σου ειπα, οσοι εχουν ροη Στατιστικης εχουν υποχρεωτικα και μια δευτερη ροη + υποχρεωτικα μαθηματα της κατευθυνσης του μαθηματικου εφαρμογων + μαθηματα επιλογης που τα περισσοτερα δεν εχουν σχεση με την στατιστικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
μια ερώτηση γενικής απορίας:

γιατί στην Ελλάδα, έχουμε θεοποιήσει το ΤΕΕ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Οι μηχανικοι το εχουν θεοποιησει... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Οι μηχανικοι το εχουν θεοποιησει... :)

γιατί;

ας πούμε, οι νομικοί γιατί δεν έχουν θεοποιήσει τον δικηγορικό σύλλογο; :hmm: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Να μπουν και οι φυσικομαθηματικοί στο ΤΕΕ; Καλά. Ξεφτιλίστηκε το θέμα. Γιατί δεν το κάνουμε το ΤΕΕ ΙΚΑ να τελειώνουμε; Το ΤΕΕ είναι μηχανικών όχι παραμυθάδων.
Τις προτάσεις μου τις έχω πει στην Κυριάκη. Μην αγχώνεσαι.

Πώς γίνεται να σε διδάσκουν παραμυθάδες και τελικά να γίνεσαι μηχανικός?Εννοώ ότι έπρεπε να σε διδάσκουν αποκλειστικά μηχανικοί.Έτσι δεν είναι?Αλλά τα μαθηματικά και τις φυσικές ποιός σου τα διδάσκει στη σχολή σου?Δε λένε με όποιον δάσκαλο καθίσεις?Νομίζω πώς οι υπερβολικοί(ή απαξιωτικοί) χαρακτηρισμοί δεν ωφελούν.Εξ άλλου κανείς δεν ζήτησε να μπούν οι Φυσικομαθηματικοί στο ΤΕΕ αφού η δουλειά τους είναι να παράγουν γνώση κι εσύ να την εφαρμόζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Πώς γίνεται να σε διδάσκουν παραμυθάδες και τελικά να γίνεσαι μηχανικός?Εννοώ ότι έπρεπε να σε διδάσκουν αποκλειστικά μηχανικοί.Έτσι δεν είναι?Αλλά τα μαθηματικά και τις φυσικές ποιός σου τα διδάσκει στη σχολή σου?Δε λένε με όποιον δάσκαλο καθίσεις?Νομίζω πώς οι υπερβολικοί(ή απαξιωτικοί) χαρακτηρισμοί δεν ωφελούν.Εξ άλλου κανείς δεν ζήτησε να μπούν οι Φυσικομαθηματικοί στο ΤΕΕ αφού η δουλειά τους είναι να παράγουν γνώση κι εσύ να την εφαρμόζεις.
Κύριε lostG (Ο σεβασμός και ο πληθυντικός που ακολουθούν είναι επειδή είστε μεγαλύτερός μου και καθηγητής). Προφανώς και δεν βγαίνω μηχανικός επειδή με διδάσκουν μαθηματικοί και φυσικοί. Υπάρχουν και οι μηχανικοί και εννοείτε πως θα προτιμούσα να είχα μόνο αυτούς. Συμφωνώ μαζί σας ότι οι υπερβολικοί ή απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί δεν ωφελούν και ζητάω συγνώμη αν πρόσβαλα κανέναν. Το θέμα είναι (όπως είπα και σε άλλο τοπικ) ότι δεν μπορώ να βρω άλλη πιο κατάλληλη λέξη (από το παραμύθι) για κάτι που δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Το θέμα είναι (όπως είπα και σε άλλο τοπικ) ότι δεν μπορώ να βρω άλλη πιο κατάλληλη λέξη (από το παραμύθι) για κάτι που δεν υπάρχει.

δηλαδή ένας Μαθηματικός ή Φυσικός Επιστήμων, είναι παραμυθάς; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
δηλαδή ένας Μαθηματικός ή Φυσικός Επιστήμων, είναι παραμυθάς; :hmm:
Ναι. Το είπα όμως χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κάποιον. Ωστόσο αφού βλεπω ότι πειράζει κάποιους, το παίρνω πίσω.
Μήπως και ο χαρακτηρισμός "μη ρεαλιστής" πειράζει κανέναν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Το θέμα είναι (όπως είπα και σε άλλο τοπικ) ότι δεν μπορώ να βρω άλλη πιο κατάλληλη λέξη (από το παραμύθι) για κάτι που δεν υπάρχει.
αυτο που δεν υπαρχει ειναι η βαση οσων κανεις ως μηχανικος, επομενως ειτε ο μηχανικος ειναι παραμυθας, ειτε αυτο το κατι τελικα υπαρχει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αν εννοείς ότι είμαστε παραμμυθάδες και μη ρεαλιστές οι φυσικομαθηματικοί επειδή θέλουμε να ασχολούμαστε με τη φυσική/μαθηματικά ατόφια και μας αρέσει να μαθαίνουμε πράγματα χωρίς να έχουμε αυτοκοπό μας την εφαρμογή των και να παράγουμε γνώση έστω και αν αυτή φαίνεται άχρηστη σε όλους του άλλους, τότε ναι είμαστε παραμμυθάδες και μάλιστα χαιρόμαστε για αυτό.

Θα υπήρχαν άραγε οι μηχανικοί αν δεν υπήρχαν οι παραμμυθάδες; ΟΧΙ!

Ξέρεις πόσες εφαρμογές έχουν ξεκινήσει από το CERN; Και τι είναι το CERN; Ένα πείραμα που προσπαθεί να αποδείξει μία φυσική θεωρία στα στοιχειώδη σωμάτια. Και αναφέρω το CERN, γιατί εσύ ως μηχανικός μπορεί να μην έχεις και κανένα άλλο πείραμα φυσικής υπόψη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Κύριε lostG (Ο σεβασμός και ο πληθυντικός που ακολουθούν είναι επειδή είστε μεγαλύτερός μου και καθηγητής). Προφανώς και δεν βγαίνω μηχανικός επειδή με διδάσκουν μαθηματικοί και φυσικοί. Υπάρχουν και οι μηχανικοί και εννοείτε πως θα προτιμούσα να είχα μόνο αυτούς. Συμφωνώ μαζί σας ότι οι υπερβολικοί ή απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί δεν ωφελούν και ζητάω συγνώμη αν πρόσβαλα κανέναν. Το θέμα είναι (όπως είπα και σε άλλο τοπικ) ότι δεν μπορώ να βρω άλλη πιο κατάλληλη λέξη (από το παραμύθι) για κάτι που δεν υπάρχει.
Μιά ερώτηση απλοϊκή μόνο θα κάνω.Δεν ξέρω σε ποιά σχολή σπουδάζεις αλλά ας πάρουμε γιά παράδειγμα τον Πολιτικό Μηχανικό.Θα μπορούσε ποτέ να στήσει ένα οικοδόμημα αν δεν γνώριζε Μηχανική και Μαθηματικά?Δηλαδή αν δεν μάθαινε παραμύθια όπως λές?
Να υποθέσω ότι αφού δεν σού αρέσουν ατα παραμύθια αφού είσαι κάργα ρεαλιστής, άρα να υποθέσω ότι δεν πας ποτέ σινεμά, δεν παίζεις βιντεοπαιχνίδια και ίσως να μην πιστεύεις και στο Θεό αφού δεν τον βλέπεις?
Θέλω να μού πείς ένα διάσημο Μηχανικό που κατέγραψε η Ιστορική μνήμη γιά να σου παραθέσω εγώ δεκάδες Φυσικομαθηματικούς επιστήμονες.Αυτό από μόνο του λέει κάτι γιά το ποιές επιστήμες είναι η βάση γιά τις υπόλοιπες.Προφανώς ο Αινστάιν δεν ήταν Μηχανικός και γι αυτόν δεν είχε σημασία να κρατά ένα κατσαβίδι(sic) αλλά το πώς να κτυπήσει την πόρτα τού ..Θεού.
Κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να αποφασίζει τι θα κάνει στη ζωή του.Δεν πρέπει όμως να στρεβλώνουμε τα πράγματα.

edit:
Άκουσα τον Νανόπουλο να λέει σε συνέντευξη ότι τελέιωσε τους Μηχανολόγους(δεν είμαι σίγουρος γιά τη σχολή) στο Μετσόβειο και τελικά διαπίστωσε πως δεν βρήκε κάτι ενδιαφέρον αφού τον ενδιιέφερε η έρευνα.Και κατάλαβε ότι ήταν μονόδρομος ή ενασχόλησή του με το μαγευτικό χώρο τού σύμπαντος.Και όπως αποδείχτηκε καλά έκανε ο άνθρωπος αφού έγινε διάσημος με πλούσιο έργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
edit:
Άκουσα τον Νανόπουλο να λέει σε συνέντευξη ότι τελέιωσε τους Μηχανολόγους(δεν είμαι σίγουρος γιά τη σχολή) στο Μετσόβειο και τελικά διαπίστωσε πως δεν βρήκε κάτι ενδιαφέρον αφού τον ενδιιέφερε η έρευνα.Και κατάλαβε ότι ήταν μονόδρομος ή ενασχόλησή του με το μαγευτικό χώρο τού σύμπαντος.Και όπως αποδείχτηκε καλά έκανε ο άνθρωπος αφού έγινε διάσημος με πλούσιο έργο.
O Νανόπουλος έχει πτυχίο από το Τμήμα Φυσικής του ΕΚΠΑ.
https://en.wikipedia.org/wiki/Dimitri_Nanopoulos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top