Βιβλιομετρική Αξιολόγηση Ελληνικών Οικονομικών Τμημάτων

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Πρόκειται για μία συγκριτική μελέτη-αξιολόγηση του ερευνητικού έργου των Τμημάτων Οικονομικής Επιστήμης (Ομοειδή Τμήματα δηλαδή) των Πανεπιστημίων της Ελλάδας, αλλά και της Κύπρου. Εδώ:

https://afroditi.uom.gr/modip/files/economic_dpts_comparison.pdf

Επίσης, σε αυτή τη μελέτη αναφέρονται πολλοί βιβλιομετρικοί δείκτες. Στην τελευταία σελίδα δίνεται η κατάταξη των τμημάτων με βάση κάθε έναν από αυτούς τους δείκτες. Η μέση κατάταξη (τελευταία σειρά του πίνακα) είναι:

1.63 ΟΠΑ >2.58 Κύπρου >4.32 ΕΚΠΑ >4.47 ΠΑ.Μακεδονίας >4.95 Κρήτης >5.53 Πάτρας >6.47 ΑΠΘ >6.84 Πελοποννήσου >7.84 Θεσσαλίας >9.74 Ιωαννίνων >10.21 Πειραιώς.

Τα στοιχεία ευρέθησαν στην ιστοσελίδα της ΜΟ.ΔΙ.Π. του ΠΑ.ΜΑΚ. (https://afroditi.uom.gr/modip/) με υπεύθυνους της δουλειάς, κ. Ζωντανό και τον αντιπρύτανη και πρόεδρο της ΜΟ.ΔΙ.Π. κ. Κατρανίδη.

Στην ίδια ιστοσελίδα αναφέρεται η βιβλιομετρική μελέτη/παρουσίαση και του ερευνητικού δυναμικού των τμημάτων του ΠΑ.ΜΑΚ.. Εδώ:

https://afroditi.uom.gr/modip/files/parousiasi_tmimatwn_pamak.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Να πω την αληθεια δεν πολυκαταλαβα την ολη διαδικασια.Δηλαδη το ΕΚΠΑ ειναι πανω απο το ΠΑΜΑκ και το ΠΑΠΕΙ τελευταιο;Παραξενο μου φαινεται.
Αναφερομαι στα τμηματα οικονομικων επιστημων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Να πω την αληθεια δεν πολυκαταλαβα την ολη διαδικασια.Δηλαδη το ΕΚΠΑ ειναι πανω απο το ΠΑΜΑκ και το ΠΑΠΕΙ τελευταιο;Παραξενο μου φαινεται.
Αναφερομαι στα τμηματα οικονομικων επιστημων.

Όντως είναι λίγο προχωρημένα αυτά τα πράγματα για forum σαν το ischool. Πρόκειται για μία συγκριτική "βιβλιομετρική μελέτη-αξιολόγηση" ΚΑΙ ΜΟΝΟ των οικονομικών πανεπιστημίων.

Ας το πούμε πιο εκλαϊκευτικά η επιστημονική δραστηριότητα των μελών ΔΕΠ του κάθε πανεπιστημίου. Για αυτό το θέμα έχουν θεσπιστεί διάφοροι δείκτες (αυτοί που αναφέρονται και στις μελέτες που σας παρέθεσα), οι οποίοι ποσοτικοποιούν τρόπο τινά την όλη διαδικασία και έτσι με ένα μετρήσιμο μέγεθος είναι εφικτές οι συγκρίσεις μεταξύ τμημάτων ή/και πανεπιστημίων.

Το έβαλα εδώ με σκοπό να πάρετε μια ιδέα, δεν το έχω ξαναδει στην Ελλάδα τουλάχιστον τόσο εμπεριστατωμένα (α ρε αξιολόγηση...) και γενικά να αντιληφθείτε, ότι δεν λέμε λόγια τύπου "το Χ πανεπιστήμιο είναι καλύτερο από το Υ, γιατί έτσι λένε στην πιάτσα", αλλά συμβουλευόμαστε σχετικές μελέτες.

Φυσικά τα πράγματα μπορεί να αλλάξουν στο άμεσο μέλλον. Απλά η δημοσιοποίηση τέτοιων μελετών κάνουν κάποιους να ανασκουμπωθούν και στο πλαίσιο του "συναγωνισμού" των unis να βελτιωθούν...

και ναι... σύμφωνα με αυτή τη μελέτη σε αυτό τον τομέα...... ΟΠΑ πρώτο και το ΠΑΠΕΙ τελευταίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Nα ρωτησω...η ερευνα αυτη σχετιζεται για το συνολο των πανεπιστημιων η μονο για τα τμηματα οιοκονομικων επιστημων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Nα ρωτησω...η ερευνα αυτη σχετιζεται για το συνολο των πανεπιστημιων η μονο για τα τμηματα οιοκονομικων επιστημων;

το δεύτερο... Δηλαδή συγκρίνονται Πανεπιστήμια που έχουν Τμήματα που βγαίνεις ΠΕ Οικονομολόγος. Δηλαδή όλα τα τμήματα (εκτός από 2-3) που ανήκουν στο 5ο Πεδίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Kαταλαβα.Οποτε σιγουρα θα ηταν πρωτο το ΟΠΑ,μετα το ΠΑΜΑΚ(αφηνω εκτος την Κυπρο).Καλα το ΠΑΠΑΕΙ τελευταιο;;;Μου κανει τρομερη εντυπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Kαταλαβα.Οποτε σιγουρα θα ηταν πρωτο το ΟΠΑ,μετα το ΠΑΜΑΚ(αφηνω εκτος την Κυπρο).Καλα το ΠΑΠΑΕΙ τελευταιο;;;Μου κανει τρομερη εντυπωση.

Εγώ που έχω αρκετούς γνωστούς που σπουδάζουν στο ΠΑΠΕΙ τα χειρότερα ακούω. Εκτός από το ότι δεν είναι οργανωμένοι καθόλου, πέφτουν τρελές αντιγραφές και γενικά το χάος. Στο μεταπτυχιακό του Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής που είναι ένας φίλος μου λέει Τι βλακεία έκανα που δεν πήγα ΑΣΟΕΕ. Γενικά δεν είναι οργανωμένο και αυτό από μόνο του κάτι δείχνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top