[Ειδικό Μάθημα] Βοήθεια/Απορίες στο Σχέδιο

Nanou!!

Νεοφερμένος

Η Nanou!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
γεια σας παιδιά! σκέφτομαι να δώσω για αρχιτεκτονική, πράγμα το οποίο απαιτεί (πολύ καλές) γνώσεις σχεδίου. δίνει/έδωσε κανείς σας για ειδικό γραμμικό ή/και ελεύθερο σχέδιο. αν ναι, τι θα έπρεπε να προσέξω; και πώς αντέξατε το εξάωρο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Και εγω σκοπευω να δοσω σχεδιο.

Δεν εχω ακομα προσωπικη εμπειρια αλλα θα σου πω τι μου ειπαν φιλοι μου που εδοσαν.

Μια κοπελα που εδοσε πριν λιγα χρονια μου ειπε πως δεν υπαρχει κλιματισμος και επειδη ειναι καλοκαιρι πρεπει να προσεχεις λογω ιδρωτα στα χερια σου να μην το μουτζουρωσεις κλπ...
Για το γραμμικο παιδι που εδοσε φετος, μου ειπε πως τα χαρτια δεν ηταν πολυ καλης ποιοτητας και δε μπορουσες να το ξυσεις πολυ-πολυ με το ξυραφακι για να διορθωσεις γιατι το χαρτι ηταν λεπτο και καταστρεφοταν ευκολα.
Α, επισης για το ελευθερο δε μπορεις να χρησιμοποιησεις και πολυ μαλακα μολυβια, γιατι δε σε αφηνουν να το φιξαρεις, και φανταζεσε πως θα γινει αμα τριβεται απο δω και απο κει :P

τωρα για το εξαωρο.. τι να σου πω δεν ξερω :(
εγω κανω τριωρα στο σχεδιο μεχρι στιγμης και δεν ξερω πως θα μου φαινοταν το εξαωρο. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nanou!!

Νεοφερμένος

Η Nanou!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
καλα για τις συνθήκες που γινονται οι εξετασεις εχω ακούσει κ εγώ πάρα πολλά... δυστυχώς! αλλά αυτο για το fixateur δεν το ξερα! Ελεος!! Αυτό τα καταστρέφει τα σχέδια!!!

να σε ρωτήσω, στο ελεύθερο πώς κάνατε φωτοσκίαση; με τι μολύβια εννοώ; στο φροντιστήριό μου στη Σάμο χρησιμοποιούμε μεγάλη γκάμα μολυβιών (3Η-2Β), ανάλογα με το αντικείμενο, ομως έτυχε να κάνω εντατικά σε μεγάλο φροντιστήριο κ εκεί τα κάναμε όλα με 2Β. με μπερδεψε λίγο αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
να σε ρωτήσω, στο ελεύθερο πώς κάνατε φωτοσκίαση; με τι μολύβια εννοώ; στο φροντιστήριό μου στη Σάμο χρησιμοποιούμε μεγάλη γκάμα μολυβιών (3Η-2Β), ανάλογα με το αντικείμενο, ομως έτυχε να κάνω εντατικά σε μεγάλο φροντιστήριο κ εκεί τα κάναμε όλα με 2Β. με μπερδεψε λίγο αυτό...


Εμεις χρησιμοποιουμε κυριως 2Β. Μερικες φορες χρησιμοποιουμε και 4,5,6,... Β
αλλα οχι Η.
αλλα τα Β εχουν το προβλημα οτι επειδη ακριβως ειναι πολυ μαλακα μουντουρωνουν ευκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nanou!!

Νεοφερμένος

Η Nanou!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
μου φαίνεται ότι τλκ καθένας κάνει ό,τι του κατέβει... τελείως χύμα το ελεύθερο. στο ΥΠΕΠΘ που κοίταξα δν βρήκα κτ συγκεκριμένο πάντως... κ δυστυχώς δν κατάφερα να βρώ κ τα θέματα του γραμμικού. οι εικόνες που δίνει είναι φρικτής ποιότητας... οργανωμένες εξετάσεις σου λέει μετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
ε το ελευθερο ειναι.. ελευθερο, αυτο ακριβως:P
δεν ειναι συγκεκριμενο οπως το γραμμικο...
χρησιμοποιείς εσυ οτι πιστευεις για να βγαλεις το αποτελεσμα που θελεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kay

Νεοφερμένος

Η kay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
:)εγω εδωσα φετος...
να πω οτι το ελευθερο ΔΕΝ ειναι ελευθερο...υπαρχουν πολλοι σημαντικοι κανονες που πρεπει να εχεις υποψιν σου ...επισης θα συμβουλευα να χρησιμοποιειτε απο Β εως 2Β διοτι στις εξετασεις τα σχεδια τα βαζουν το ενα πανω στο αλλο και αν εχεις χρησιμοποιησει πολυ μαλακο μολυβι θα μουτζουρωθει...το φετινο ελευθερο ηταν μαλλον ευκολο αλλα ηθελε λιγο παραπανω χρονο διοτι μας ειχαν αφησει για φοντο πισω το μαυροπινακα!:mad:δλδ ελεος ειχαμε να κανουμε ενα ετσι κ αλλιως μεγαλο θεμα και ολη αυτη η μαυριλα πισω μας αποτελειωσε!κανονικα επρεπε να εχει κατι πιο ανοιχτοχρωμο πισω(16.5 εγραψα).

το γραμμικο ηταν πολυ ευκολο ως θεμα(μιλαω ομως αν εχεις κανει τουλ. εναμιση χρονο προετοιμασια) αλλα εκει ειχες να αντιμετωπισεις αλλο προβλημα διοτι ειχε παρα πολυ ζεστη εκεινη τη μερα.προσπαθησε να διατηρεις τα μελανια σου δροσερα (εγω τα ειχα βαλει σε μια σακουλα με κρυα μπουκαλακια νερου και πορτοκαλαδες σε μια φαση και ευτυχως δε μου πολυχαλασαν) οποτε παρε κανενα φορητο ψυγειακι μαζι σου!!!(17.9 στο γραμμικο)

κυριως θα σ ελεγα να προσεξεις στη διαρκεια της χρονιας να δινεις πολυ σημασια στο σχεδιο διοτι εχει πολυ μεγαλο συντελεστη και μπορει να σε σωσει απο καποια ατυχια σε αλλο μαθημα...ετσι και αλλιως ειναι πολυ πιο ευχαριστο απο τα υπολοιπα!και θα ηταν καλο να εχεις φτασει σε ενα καλο επιπεδο τωρα το καλοκαιρι...και να πας σε μεγαλο οργανωμενο φροντιστηριο...




επισης να συνεχισω...λογω της ζεστης τα χερια ιδρωνουν πολυ ...στο ελευθερο ειχα παρει μαντιλακια οινοπνευματος αλλα τλκ πρεπει να ειχαν λιγη γλυκερινη μεσα και μ κολλουσαν λιγο τα χεριαα..στο γραμμικο ομως πηρα μαζι μου ενα μπουκαλι λευκο οινοπνευμα που ηταν το καλυτερο γιατι εξατμιζεται κατευθειαν και δροσιζει!(σε μια φαση εριχνα πανω μου οινοπνευμα μπας και δροσιστω!)επισης να ντυθειτε ελαφρα!οχι τζην και τετοια θα σκασετε !εγω ειχα παει και τις δυο μερες με σορτσακι και αμανικο ευτυχως!σημασια εχει η ανεση!και να ελεγξετε οτι εχετε μαζι σας ολα τα πραγματα!


παντως το εξαωρο περναει χωρις να το καταλαβετε και ειναι απιθανο να τελειωσετε πχ στο 5ωρο διοτι απλως τα θεματα ειναι φτιαγμενα για ακριβως 6 ωρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nanou!!

Νεοφερμένος

Η Nanou!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
thanx για τις συμβουλές. ειλικρινά βοήθησες πάρα πολύ. εγώ κάνω σχέδιο απο καλοκαίρι γ' γυμνασίου, οπότε εχω αρκετή εμπαιρία ήδη. όσο για το μεγάλο φροντιστήριο... πολύ μανίκι. έκανα ένα μηνα Αθήνα κ τα παιξα... άσε που άλλα μαθαίναμε εδώ κ άλλα εκεί.

παντως δεν είχαν όλοι μαύρο πίνακα για φόντο. κάποιοι ήταν τυχεροί κ είχαν άσπρους (απ αυτόυς για το μαρκαδόρο). αυτό είναι πολύ άδικο όμως!

το θέμα του γραμμικού κατάφερα να το δώ κι εγώ. ναι, ήταν αρκετά απλό. δυστυχώς, γιατί οι καλύτεροι ξομοιώθηκαν με τους υπολοιπους... απ την άλλη όμως, έδωσε πολλά μόρια. ευτυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kay

Νεοφερμένος

Η kay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
ΤΙΙΙΙΙΙΙΙ!Ἅ δεν το ειχα μαθει αυτο για τον ασπρο πινακα!τι ηλιθιοι!!!ε οχι!αισχος!προφανως επειδη ειναι ασχετοι ολοι εκει μεσα ...

καλα αν κανεις απο την τριτη γυμνασιου σχεδιο θα σου φανουν παιχνιδακι ολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nanou!!

Νεοφερμένος

Η Nanou!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
κι όμως ισχύει. ετυχε τις μέρες που δίντετε να κάνω μαθήματα στν Αθήνα κ άκουγα τις διαμαρτυρίες... Αχ μακάρι να ναι όπως τα λες! ακόμα νιώθω αρκετά ανασφαλής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kay

Νεοφερμένος

Η kay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
στο σχεδιο αν πας με ηρεμια και δεν ειναι αντιξοες οι συνθηκες (πχ 44 βαθμοι κελσιου στην αιθουσα εξετασης) ειναι σιγουρο οτι θα γραψεις το μεγιστο των δυνατοτητων σου...δε χρειαζεται αγχος:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
:)εγω εδωσα φετος...
να πω οτι το ελευθερο ΔΕΝ ειναι ελευθερο...υπαρχουν πολλοι σημαντικοι κανονες που πρεπει να εχεις υποψιν σου ...


καλα δεν ειπαμε να τους το κανεις κυβιστικο η σουρεαλιστικο :P αλλα οχι και οτι ειναι τελειως περιορισμενο απο κανονες οπως το γραμμικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kay

Νεοφερμένος

Η kay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
οταν λεμε ελευθερο εννουμε ελευθερο απο γραμμικα οργανα σχεδιασης:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nanou!!

Νεοφερμένος

Η Nanou!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ακριβως. το μονο που εχεις ειναι η βελονα, κι αυτη μονο στις μεγαλες αναλογιες κ τις κλισεις βοηθα. ολα τα υπολοιπα ειναι χερι κ ματι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starzy

Νεοφερμένος

Ο starzy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν στο σχέδιο πρέπει ο υποψήφιος να περάσει τη βάση και στα δύο σχέδια ή αν αυτό δεν είναι απαραίτητο...
Για παράδειγμα αν κάποιος γράψει 9 και 11 τότε ο βαθμός του ειδικού μαθήματος είναι το 10 ή δεν έχει δικαίωμα να δηλώσει τις σχολές που το απαιτούν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
ειμαι 95% σιγουρη οτι πρεπει να περασεις και τα δυο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nanou!!

Νεοφερμένος

Η Nanou!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
δυστυχως πρεπει να περασεισ και τα δυο... εχω φιλη που επαθε ακριβως αυτο και δεν περναει πουθενα τωρα... αλλα κι εγω που ειμαι λιγο πανω απ τη βαση, ε, δν εχω και τισ τρελες επιλογες... σκεφτεσαι να δωσεις? ή εδωσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starzy

Νεοφερμένος

Ο starzy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Όχι,έδωσα αλλά ευτυχώς πέρασα και στα δύο σχέδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nanou!!

Νεοφερμένος

Η Nanou!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
μπραβο! πως πηγες? που λες να εισαι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starzy

Νεοφερμένος

Ο starzy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλά τα πήγα,Είμαι 400 μόρια πάνω από το ΕΜΠ οπότε μάλλον ΕΜΠ,ελπίζω δηλαδή.Εσύ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top