Βοήθεια στη διδασκαλία/προετοιμασία μαθημάτων για Ιδιαίτερα

greg289

Νεοφερμένος

Ο greg289 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
thnx a lot!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Έκανα το brilliant (δεν θυμάμαι τι τάξη ήταν, αλλά ήταν της burlington - πολύ καλό) και το here we go (C' class)και απ'ότι θυμάμαι ήταν ένα ενδιαφέρον βιβλίο... Για την D'CLASS έκανα το choices της burlington το οποίο ήταν εξίσου καλό πιστεύω.
Το cool english το έκανα στο σχολείο. Απ'οσα θυμάμαι (λίγα) δεν μου τράβηξε πολύ το ενδιαφέρον (,επιφυλάσσομαι όμως).

Βέβαια όλα τα παραπάνω συνοδεύονταν κλασικά από τα grammar book, companion & workbook
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greg289

Νεοφερμένος

Ο greg289 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
''heroes'' vs ''here we go''. Ποιο θεωρείται απαιτητικότερο; Ή μήπως το ''access'' που έχω ακούσει ότι έχει δύσκολο λεξιλόγιο, άρα και τα παιδιά μαθαίνουν περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Πιστεύω ότι το λεξιλόγιο είναι πολύ σημαντικό, αλλά ένας βομβαρδισμός με δύσκολο λεξιλόγιο θα απωθούσε τα παιδιά από την γλώσσα πιστεύω. Καλύτερα ένα καθορισμένο λεξιλόγιο που θα το βλέπουν σε κείμενα και θα ανταποκρίνεται στο επίπεδο κάθε τάξης, παρά δύσκολο λεξιλόγιο από την αρχή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greg289

Νεοφερμένος

Ο greg289 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ποιες σειρές βιβλίων μου προτείνετε για τάξεις αγγλικών a, b, c, d:hmm:
για ποιόν λόγο τα θεωρείτε καλά βιβλία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta84

Νεοφερμένος

Η zeta84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας! Έκανα πριν κάποια χρόνια ιδιαίτερα μαθήματα αγγλικών χωρίς όμως να έχω αναλάβει εξ ολοκλήρου να διδάξω την ύλη μιας τάξης. Φέτος έχω αναλάβει κάποια παιδιά σε διάφορα επίπεδα. Πόσες ώρες προτείνετε την εβδομάδα για κάθε τάξη? Από Junior A, Junior B, A, B, C, D, Pre-Lower και Lower? Το ξέρω ότι αυτό εξαρτάται από το κάθε παιδί αλλά ρωτάω για να δω περίπου ενδεικτικά τις ώρες. Ευχαριστώ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tchraki

Νεοφερμένος

Η Tchraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γειά σας είμαι καινούρια στο forum και το πρώτο πράγμα που ήθελα να κάνω αφού διάβασα πολλές απο τις δημοσιεύσεις είναι μία βασική ερώτηση
Πήρα το lower στην πρώτη λυκείου νομίζω (σήμερα είμαι 21 ετών) και σταμάτησα τα αγγλικά λόγω της προετοιμασίας των πανελληνίων (πέρασα ελληνική φιλολογία).
Πολλές φορές διάβαζα κάποια παιδάκια στα αγγλικά τους χωρίς βέβαια να πληρώνομαι και έμενα μόνο στα βασικά ,δηλαδή προετοιμασία για το σχολείο ,δεν είχα μπεί στην διαδικασία να επιλέξω βιβλία.
Έχω εξασκηθεί πολύ στα αγγλικά (σχεδόν όλες τις ταινίες που βλέπω και πιστέψτε με είναι πάρα πολλές τις βλέπω με αγγλικούς υπότιτλους.)
Θεωρείτε 'ότι θα μπορούσα να διδάξω επαγγελματικά a junior kai b junior μόνο ?Σκοπεύω φυσικά παράλληλα να κάνω μαθήματα proficiency ,αλλα επειδή φέτος μου έγινε μία πρόταση για a junior με χαμηλές χρηματικές απολαβές το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.
Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας αν δεν βαριέστε!!Ευχαριστώ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Θεωρω οτι μπορεις να τα καταφερεις,εφοσον εχεις διατηρησει τα αγγλικα σου σε ενα καλο επιπεδο,και επειδη αυτες οι ταξεις δεν απαιτουν καποια ιδιαιτερη προετοιμασια,σε σχεση με τις ανωτερες τους βεβαια.Νομιζω ομως οτι τα φροντιστηρια θα προτιμουσαν εναν κατοχο του προφισιενσυ(απο την αλλη ομως,λογω της οικονομικης δυσπραγιας,ενας τετοιος θα επρεπε να κρυβει το διπλωμα αυτο,γιατι τοτε θα ηταν υποχρεωμενοι να τον πληρωνουν περισσοτερα:P:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
εδω διδασκουν αλλοι και αλλοι εσυ δν 9α μπορεσεις να διδαξεις? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tchraki

Νεοφερμένος

Η Tchraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Νίκο απο το Ρέθυμνο και Έμιλυ σας ευχαριστώ για την απάντηση.
Ναι τα αγγλικά μου τα έχω διατηρήσει σε καλό επίπεδο και τα χρήματα που μου πρότειναν είναι πάρα πολύ λίγα σχετικά με άλλες τιμές που κυκλοφορούν οπότε μπορείς να πείς ότι με τα πτυχία που έχω παίρνω το ανάλογο εισόδημα(σαράντα ευρώ το μήνα).Το κακό είναι βέβαια με αυτές τις απολαβές ότι χρειάζομαι δύο μηνιάτικα για να αγοράσω teacher's books αλλα στηρίζομαι στους υπόλοιπους μήνες διδασκαλίας.
Μία ακόμη γνώμη θα ήταν πολύτιμη,.Ευχαριστώ για τις απάντησεις μέχρι στιγμής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Νίκο απο το Ρέθυμνο σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Ναι τα αγγλικά μου τα έχω διατηρήσει σε καλό επίπεδο και τα χρήματα που μου πρότειναν είναι πάρα πολύ λίγα σχετικά με άλλες τιμές που κυκλοφορούν οπότε μπορείς να πείς ότι με τα πτυχία που έχω παίρνω το ανάλογο εισόδημα(σαράντα ευρώ το μήνα).Το κακό είναι βέβαια με αυτές τις απολαβές ότι χρειάζομαι δύο μηνιάτικα για να αγοράσω teacher's books αλλα στηρίζομαι στους υπόλοιπους μήνες διδασκαλίας.
Μία ακόμη γνώμη θα ήταν πολύτιμη,.Ευχαριστώ για την απάντηση μέχρι στιγμής.
Φυσικα και ναι..Και προτινω να συνεχισεις οπως νμιζω πως ανεφερες για proficency οποτε θα βελτιωνεσαι σιγα σιγα και το παιδι θα μπορει να συνεχισει μεχρι και το FCE τουλαχιστον!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
40 ευρω? σε ενα παιδακι 9α κανεις μονο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tchraki

Νεοφερμένος

Η Tchraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σπυράκο ευχαριστώ και σένα και ναι θα συνεχίσω και για prof ...Μόλις δημοσίευσα το μήνυμα περίμενα αρνητικές απαντήσεις ...αυτά που μου λέτε είναι με κάνουν να νιώθω τουλάχιστον πιο ασφαλής για την απόφαση μου.
Έμιλυ ναί σε ένα παιδάκι θα διδάξω αγγλικά δυστυχώς.Έπρεπε πρώτα να δώ πόσο κάνουν τα βιβλία και μετά να ορίσω μία τιμή.Δεν πειράζει ούτως ή άλλως κάνω ιδιαίτερα και σε ελληνικά (φοιτήτρια φιλολογίας)οπότε θα μπορέσω να τα βάλω απο την τσέπη μου για αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
καλη αρχη λοιπον!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tchraki

Νεοφερμένος

Η Tchraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά!!!!Απο το στόμα σου κα στου θεού το αυτί!!
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας να έχετε ένα καλό απόγευμα!!και καλή αρχή σε όλους μας για την νέα σχολική χρονιά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
γεια σαααας:)
τον μαιο πηρα το proficiency το michigan και μια οικογενειακη φιλη μου προτεινε να κανω ιδιαιτερα μαθηματα στο γιο της για την a junior ωστε να βγαζω κι εγω ενα χαρτζιλικι:) το θεμα ειναι οτι δεν εχω ιδεα ποια σειρα βιβλιων να του αρχισω οπως επισης και τις ωρες ανα βδομαδα:ΣΣ γενικα οποια συμβουλη ευπροσδεκτηηη... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
γεια σαααας:)
τον μαιο πηρα το proficiency το michigan και μια οικογενειακη φιλη μου προτεινε να κανω ιδιαιτερα μαθηματα στο γιο της για την a junior ωστε να βγαζω κι εγω ενα χαρτζιλικι:) το θεμα ειναι οτι δεν εχω ιδεα ποια σειρα βιβλιων να του αρχισω οπως επισης και τις ωρες ανα βδομαδα:ΣΣ γενικα οποια συμβουλη ευπροσδεκτηηη... :D
Θα σου πω τι θα έκανα στη θέση σου: Θα πήγαινα σε ένα μεγάλο βιβλιοπωλείο σε ώρα χωρίς πολύ κόσμο. Θα έπιανα κουβέντα με την πωλήτρια και θα ξεφύλλιζα όσα βιβλία της τάξης που ήθελα υπήρχαν στα ράφια. Στο μεταξύ, κάποια άλλη πελάτισσα καθηγήτρια θα έρχονταν και θα άνοιγα σχετική συζήτηση.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
γεια σαααας:)
τον μαιο πηρα το proficiency το michigan και μια οικογενειακη φιλη μου προτεινε να κανω ιδιαιτερα μαθηματα στο γιο της για την a junior ωστε να βγαζω κι εγω ενα χαρτζιλικι:) το θεμα ειναι οτι δεν εχω ιδεα ποια σειρα βιβλιων να του αρχισω οπως επισης και τις ωρες ανα βδομαδα:ΣΣ γενικα οποια συμβουλη ευπροσδεκτηηη... :D

Αν κυκλοφορούν ακόμα τα Brilliand που έκανα εγώ αυτά να κάνεις!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας:) θα παω σημερα και απο ενα βιβλιοπωλειο να τσεκαρωωω;) αληθεια ποσες φορες την εβδομαδα να του κανωω? 2 ωρες ειναι αρκετες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mrs Robinson

Νεοφερμένος

Η Mrs Robinson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,

θα ήθελα μια βοήθεια παρακαλώ...
Πώς βγάζετε τα πλάνα μαθημάτων,πώς χωρίζετε την ύλη κλπ?και πώς υπολογίζετε τί θα διδάξετε την ώρα του ιδιαίτερου?-χρονικά εννοώ....
Ευχαριστώ πολύ!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top