Βοήθεια στη διδασκαλία/προετοιμασία μαθημάτων για Ιδιαίτερα

vicsavvin

Νεοφερμένος

Η vicsavvin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου κάτι: Ποιο βιβλίο θα πρέπει να ακολουθήσει το Top Secret 3 για κοριτσάκι 14 ετών που θέλει να φθάσει γρήγορα στο ECCE? Θα κάνουμε 4 ώρες/ εβδομάδα. Να προσπεράσουμε την προετοιμασία για το ΚΕΤ? Χρειάζονται επιπλέον βιβλία Practice Tests etc? Θα μπορέσει να δώσει σε 2 χρόνια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anti mayday

Νεοφερμένος

Η anti mayday αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Για ECCE γρήγορα σου συνιστώ το καινούριο Impact από macmillan αν και έχει και FCE μέσα αλλα το testbook του είναι πολύ καλο. Και το The macmillan course for MICHIGAN ECCE πάλι από ίδιες εκδόσεις.τώρα καλά βιβλία θα βρείς και από τις εκδόσεις longman στο www.longman.gr. Όσο αναφορά για την γραμματική επέλεξε Connect B1 που είναι D class από εκδόσεις burlington.
όσο για την κοπέλα στο πρώτο μήνυμα εγώ αυτό που συνιστώ στις μικρές τάξεις είναι να αγαπήσουν τη γλώσσα σαν παιχνίδι και όχι σαν καταναγκαστικό έργο. Τραγούδια ,ανέκδοτα,ιστορίες και flashcards βοηθάν πολύ. στο www.britishcouncil.org/learnenglish έχει τεραστια γκάμα τραγουδιών και παραλληλων ασκήσεων. Τέλος χρησιμοποίησε flashcards για το vocabulary αντί να δίνεις την ελληνική ερμηνεία. γενικά στις μικρές τάξεις καλή είναι η εστιάση σε εικόνες των πραγμάτων έτσι ώστε το παιδί να μαθαίνει παραδειγματικά τις έννοιες όπως θα γινόταν αν ήταν μητρική του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alexandra4u

Νεοφερμένος

Η alexandra4u αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας φέτος για πρώτη φορά θα ξεκινήσω να κάνω ιδιαίτερα σε 2 παιδιά. Το ένα είναι B junior και το άλλο C class. Μετά απο λίγο ψάξιμο αποφάσισα να τους διδάξω απο τα βιβλία της Burlington Our Town για B junior και Here we go 3 για C class. Απλά έχω απορίες στο πόσες ώρες να κάνουμε την βδομάδα και αν επαρκούν. Συνεννοηθήκαμε για 2 ώρες την βδομάδα με την μικρή και 3 ώρες την βδομάδα με την μεγάλη, 2 φορές την βδομάδα. είναι αρκετές???? δεν ξέρω αν είναι όντως αρκετές για να κάνουμε και το βιβλίο της γραμματικής με την μεγάλη. Απλά σε σχέση με τις ώρες του φροντιστηρίου που και οι δυο τάξεις κάνουν 3 φορές την εβδομάδα απο 1.5 ώρα. Σας παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει και να μου πει και οτιδήποτε που μπορεί να με βοηθήσει μιας και είναι η πρώτη φορά και έχω και λίγο άγχος. Ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aurelia

Νεοφερμένος

Η Aurelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Νομίζω ότι μια χαρά θα τα καταφέρετε. Το ιδιαίτερο δεν μπορεί να συγκριθεί με το μάθημα στο φροντιστήριο. Τρεις ώρες εβδομαδιαίως είναι το maximum για μένα για ιδιαίτερο, ακόμα κι αν πρόκειται για επίπεδο proficiency.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οι ωρες ειναι ok, τα βιβλια επισης.Της Burlington ερχονται δευτερα σε πωλησεις παγκοσμιως, ειναι εκσυγχρονισμενα και με πολυ καλο υλικο των teachers'.
Το our town εχει πολυ magic, κατι που ξετρελαινει τα παιδια αλλα παραλληλως σε μερικους ενηλικες, θρησκευομενους, δεν αρεσει σαν ιδεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alexandra4u

Νεοφερμένος

Η alexandra4u αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας.... βασικά αν γνωρίζει κανείς γενικά από πόσες ώρες χρειάζεται η κάθε τάξη????και μπορεί κάποιος να δώσει lower από την e class....η πρέπει να τελειώσει e class και μετά να κάνει την τάξη του lower???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Η e class εχει καταργηθει σαν ονομασια και πλεον ειναι η pre-fce. Τοτε ξεκινα η προετοιμασια για δυο εννιαμηνα περιπου. Μπορει καποιος, αν ειναι αστερι, να δωσει στο τελος της pre-fce αλλα η προετοιμασια δε θα ειναι ολοκληρωμενη, εκει απλως παιζει με πιθανοτητες ποσο καλος ειναι στα αγγλικα του, τι βασεις εχει και ποσο καλη αντιληπτικη ικανοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hionoula

Νεοφερμένος

Η hionoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα σας!Κανω ιδιαιτερα μαθηματα αρκετα χρονια αλλα ποτε δεν ετυχε να κανω σε E class...Οποτε δεν εχω ιδεα ουτε για βιβλια ουτε εχω υλικο για τεστακια...και θα ηθελα τη βοηθεια σας αν και εφοσον μπορειτε να μου πειτε καποια ιδεα για βιβλια,ηλικο και συμβουλες!thanks!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
υλικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Το βιβλίο που σου πρότεινε ο Polorst στο συστήνω ανεπιφύλακτα.Το choices είναι πολύ καλό.Αν διαλέξεις το choices,να προσέξεις να πάρεις την revised έκδοση,που είναι ανανεομένη.Παρ'όλα αυτά,το choices θα σε τσούξει λίγο στις τιμές (φέτος κάνω το choices revised level B2,στο οποίο μόνο το student's κάνει 38,5 ευρώ!!Eξαρτάται βέβαια και από το βιβλιοπωλείο που θα το αγοράσεις..)
Ένα βιβλίο που θα σου πρότεινα επίσης,το οποίο (αν θυμάμαι καλά) είναι πιο φτηνό και αρκετά καλό είναι το Outsiders (θα σου πρότεινα να μην πάρεις το Β1 αλλά το Β1+,επειδή είναι λίγο πιο κοντά στο επίπεδο των αγγλικών του Β2).

Link για το Outsiders B1+ εδώ https://www.elthillside.com/catalog1.asp?Cat_ID=943

Νομίζω ότι έγραψα βλακεία για τις τιμές!!
Εκπαιδευτικός δεν είσαι,σωστά;;
Σε μπέρδεψα για μαθητή!!
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Όντως, το choices E class Burlington REVISED είναι κατά την γνώμη μου η πιο σωστή επιλογή. Εξετάζει πληθώρα θεμάτων, περιέχει grammar apendixes με πολλές ασκήσεις και αν πάρετε και το companion το λεξιλόγιο δεν θα είναι λίγο και θα συνοδεύεται από ασκήσεις. Είναι ότι πρέπει για το επίπεδο, παρά τις τσουχτερές τιμές. Καλύτερα να πάρει κανείς με ένα μέτριο προς υψηλό ποσό χρημάτων κάτι που εγγυάται σίγουρη πρόοδο (σήμερα όμως δεν είναι και τόσο εφικτό αλλα τέλος πάντων)

Απο πλευράς συμβουλών, προσπαθήστε να κάνετε τον μαθητή να συνηθίσει στο format του FCE και προς το τέλος της χρονιάς αρχίστε την μετάβαση. Αν κάναμε ένα χρονοδιάγραμμα, θα πρότεινα από Οκτώβριο ως μέσα Μαρτίου-αρχές Απριλίου να κάνετε Ε class και έπειτα τον Μάιο να βάζετε στον μαθητή λίγες ασκήσεις απο FCE ώστε να εξοικιωθεί περισσότερο και να μην του έρθει κατακέφαλα την επόμενη χρονιά. Επίσης, σε ένα τέτοιο επίπεδο, το κλειδί είναι οι ασκήσεις. Παρόλο που θα βρείτε πολλές στο βιβλίο, φτιάξτε δικές σας ανάλογα με τις δυσκολίες του μαθητή. Τέλος, προσπαθήστε να μιλάτε όσο το περισσότερο με τον μαθητή (speaking) για να του "λύσετε" την γλώσσα και να εκφέρει άποψη για κάποια θέματα, που θα τον βοηθήσουν και στην έκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DOCTOR XXX

Νεοφερμένος

Ο DOCTOR XXX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια... Sos... Aυριο στις 20 του μηνος πρεπει να παραδωσω εκθεση και δεν μπορω διοτι δεν προλαβαινω γιατι ταυτοχρονα αυριο γραφω 4 διαγωνισματα στο σχολιο... Μπορει καποιος αμεσα να μου γραψει μια με θεμα;;:your friend john has got a problem with his parents .His parents don't allow him to go abroad with his friend .Advise him by an e-mail what actions to take! Αυτο ειναι το θεμα.

Ευχαριστο προκαταβολικα πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hrictina

Νεοφερμένος

Η hrictina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα!!! Θα ήθελα την βοήθειά σας λίγο. Έχω πτυχίο Proficiency και κάνω ιδιαίτερα τώρα σε μια κοπέλα 14χρονών που παρακολουθεί τώρα σε φροντιστήριο την D'class. Έχω αναλάβει να της κάνω μαθήματα για να προχωράει ταυτόχρονα στην E'class και τον Δεκέμβριο (με εντατικά μαθήματα το καλοκαίρι) να κάνει την πρώτη της προσπάθεια για το ECCE (η μαμά της το θέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bakiraki

Νεοφερμένος

Η bakiraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
σμαραγδα αν ειναι ευκολο στειλε μου και μενα το μσν σου θελω να σου κανω μερικες ερωτησεις...ευχαριστω πολυ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anthouli

Νεοφερμένος

Η anthouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας! Θα ήθελα την γνώμη σας...σε λίγες μέρες προκειταί να ξεκινήσω σε ένα παιδάκι την Α΄class και έχω υπόψη μου δυο σειρές βιβλίων, η μια είναι τα Access by Virginia Evans & Jenny Dooley (Express Bublishing) και η άλλη είναι το Hit the road by Celia & John Boukouvalas με το βιβλίο γραμματική το To the point (LITERA). Βέβαια από το φροντιστήριο μου είχαν προτείνει για παιδιά που κάνω σε B' & C' Class τα Here we go 2&3 αντίστοιχα, που τα βρήκα προσωπικά επιεικώς απαράδεχτα και θα τα αλλάξω του χρόνου. Φέτος μου έδωσαν την επιλογή να διαλέξω και θα ήθελα την γνώμη σας για τα συγκεκριμένα βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos15

Νεοφερμένος

Ο panos15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
είμαι ενας μαθητής της Ε class και ψάχνω ενα site για λυσείσ πάνω στο choices ecce for E class (οχι το REVISED)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greg289

Νεοφερμένος

Ο greg289 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

Έχω να κάνω ιδιαίτερο σε παιδιά δημοτικού και γυμνασίου αλλάδεν έχω κατασταλάξει σε βιβλία καθώς είναι η πρώτη μου φορά
Για την JUNIOR CLASS : Our Town One-yearCourse for Juniors είναι καλή επιλογή ?
Και για τις επόμενες τάξεις A-B-C:1.HEROES(OXFORD) ή μήπως 2.HERE WE GO από (BURLINGTON) ποιο απότα δύο να διαλέξω ?
Ακόμα, ποιο βιβλίο να πάρω για την D’ UPDATE[BURLINGTON] ή RESULT [OXFPRD]
Και έχετε καμιά άποψη για τα ακόλουθα βιβλία? γιατί μουφάνηκαν αρκετά καλά:
1.COOL ENGLISH(BURLINGTON)2.ON COURSE (GRIVAS)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

angelikoulitsa

Νεοφερμένος

Η angelikoulitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
για τις ταξεις junior είναι καλα και τα βιβλία του γριβα magic ball δεν εχει σημασια φυσικα σε αυτο το επιπεδο το τι βιβλιο θα κανεις όσο το να δωσεις στα παιδια κινητρα να μαθουν. παιχνιδια πολλα ακουστικα ή ακομα και κινουμενα σχεδια επισης διαδραστικος πινακας ειναι σχεδον απαραιτητος σε μικρα παιδια. τωρα όταν φτανεις στις a b c d e senior ταξεις εκει θα προτεινα ανεπιφύλακτα τα heroes ή ακομα και τα spark είναι βιβλία με πολλά πραγματα μεσα και σε βοηθουν πολύ. επιπλέον να επιμένεις τα παιδια να μιλάνε αγγλικα όσο μπορούν. για μεγαλες ταξεις είναι πολύ καλα και τα βιβλία της burligton. για γραμματική εγω κάνω τα profile του μπουκουβαλα εκδοσεις λιτερα. ή για εξτρα υλικο γραμματικη functionnal express publishing.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top