Ερωτήσεις σχετικά με το απολυτήριο και τη βεβαίωση πρόσβασης

maria122132

Νεοφερμένος

Η maria122132 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Κατα ποσο μετραει ο βαθμος αυτος αργοτερα?πχ σε κανα μεταπτυχιακο αργοτερα,μετραει?(αναφερομαι κυριως σε μεταπτυχιακα εξωτερικου)
Ή αν θελει καποιος να σπουδάσει εξωτερικο,κυριως Γερμανία,ζητάνε απολυτηριο?μεχρι ποιο βαθμο σε περνουν σε καλα τμήματα?πχ νομική,πολυτεχνεια κτλ..
Ευχαριστώ!
Καποιες αποριες συμμαθητων μου...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
για το εξωτερικό μετράει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Πάντως το θεωρώ γελοίο να μετράει,από τη στιγμή που όποιος πάει σε ιδιωτικο εδώ στην ελλάδα έχει άριστο βαθμό απολυτηρίου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Για να περάσεις σε πανεπιστήμιο στη Γερμανία πρέπει να στείλεις αντίγραφο απολυτηρίου και βεβαίωση πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση στη χώρα σου. Πολλά πανεπιστήμια υπάγονται σε ένα σύστημα με αιτήσεις το οποίο σε χρεώνει για την εξέταση της αίτησης, αλλά υπάρχουν και πανεπιστήμια (ανάλογως το κρατίδιο) που έχουν την αποδοχή φοιτητών ως εσωτερική διαδικασία (οπότε αντί να στείλεις χαρτιά στην επιτροπή, το στέλνεις απευθείας στο πανεπιστήμιο). Ο βαθμός μετράει, σε κάποιες σχολές (αναλόγως πάλι το κρατίδιο και τη φύση της σχολής) αποκλειστικά, άλλες σχολές έχουν πχ. 80% το βαθμό πρόσβασης απ'τις πανελλαδικές και το υπόλοιπο 20% μοιράζεται στο interview ή σε κάποια extras που μπορεί να απαιτούνται. Η εισαγωγή στα πανεπιστήμια γίνεται με κύρια βάση το βαθμό πάντως, και λαμβάνεται υπ'όψην εκτός του βαθμού πρόσβασης (ή των βαθμών στα εκάστοτε μαθήματα που θεωρούνται βαρύτητας για τη σχολή), και ο βαθμός απολυτηρίου.

Ομολογουμένως σε σχολές μεγάλης ζήτησης, θα απαιτείται και υψηλότερος βαθμός (ή θα σε διευκολύνει αν είναι υψηλότερος και θα γλιτώσεις από αναμονές κτλ.).

Σημειοτέον οτι για υψηλές σχολές απαιτούνται και καλά γερμανικά (Oberstufe ή Kleines / Großes Sprachdiplom ή TestDAF ή DSH με συγκεκριμένη βαθμολογία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria122132

Νεοφερμένος

Η maria122132 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Thanks!!
Μια φιλη μου εβγαλε βαθμο απολυτηριου 18 περιπου,θεωρειται καλος για να μπει σε ενα καλό πανεπιστημιο της γερμανιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Πάντως το θεωρώ γελοίο να μετράει,από τη στιγμή που όποιος πάει σε ιδιωτικο εδώ στην ελλάδα έχει άριστο βαθμό απολυτηρίου....

Συγγνώμη, αλλά κάνεις πολύ μεγάλο λάθος γιατί όποιος πάει στο ιδιωτικό δε βγάζει τέλειους βαθμούς. Καταρχάς αυτό εξαρτάται από το ιδιωτικό στο οποίο πας.(καποια ιδιωτικα συμφωνω ότι χαριζουν βαθμους).Εγώ πιστεύω ότι στα περισσότερα ιδιωτικά προσπαθουν να ανεβάσουν τους βαθμους στους κακούς μαθητές ωστε να περάσουν την τάξη και γι αυτό έχει δημιουργηθεί ηάποψη αυτή για τα ιδιωτικά . Στους άριστους όμωσ μαθητές αντιθέτως είναι πολύ αυστηροί. Εγώ πάω σε ιδιωτικό και για παραδειγμα από την τάξη μου έμειναν 7 παιδια και τρία έβγαλαν γενικό μέσο όρο πάνω απο 18.5.Οπότε δεν μπορεί να λες ότι όσοι πάνε στο ιδιωτικο παίρνουν τέλειους βαθμους. Εξάλλου, πολλά παιδια που εχουν ερθει από δημόσια σχολεια στο δικό μου και ειχαν μέσο όρο 18 , στο σχολείο μου βγάζουν 16 το πολύ 17. Οπότε δεν μπορεί να είσαι απόλυτος γιατί όλα τα ιδιωτικα δεν ακολουθούν την ίδια τακτική. Εγω για παράδειγμα, τώρα τελείωσα τη γ γυμνασίου και ήμουν η μόνη που εβγαλε γενικό μέσο όρο 20, αλλά για να το βγάλω αυτο το βαθμο διάβαζα όλη τη χρονια κάθε μέρα το λιγότερο 4 ώρες και στις εξετάσεις ειχα <<παιθάνει>> στο διάβασμα όλες τις ημέρες και εξάλλου οι μέσοι όροι και όλα αυτα φαίνονται από τους βαθμούς που παίρνεις στις εξετάσεις. Εκεί φαίνεται ο μαθήτης. Γι'αυτο μην είσαι απόλυτοσ γιατί αυτό δεν ισχύει πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Καλά στη Γ γυμνασίου τι περίμενες? Εγώ πάντως από παιδιά που πηγαίνουν σε ιδιωτικά ξέρω ότι βγάζουν άνετα 20άρια ακόμη και μαθητές που σε προηγούμενες χρονιές καθώς και στις πανελλήνιες βγάζουν γύρω στο 17. Και μετά βλέπω ότι έχασα 39 μόρια στις πανελλήνιες λόγω προφορικών βαθμών στα μαθηματικά κατεύθυνσης και είναι να μην τσαντίζομαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Για προπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό πράγματι μετράει...αλλά για μεταπτυχιακά noway!!!:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Thanks!!
Μια φιλη μου εβγαλε βαθμο απολυτηριου 18 περιπου,θεωρειται καλος για να μπει σε ενα καλό πανεπιστημιο της γερμανιας?
Εξαρτάται σε ποιο πανεπιστήμιο θέλει να μπει, σε τι τμήμα, τι γενικό βαθμό πρόσβασης έχει και τι προαπαιτούμενα έχει το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο. Αν ξέρει γερμανικά μπορεί να ρίξει μια ματιά στο www.zvs.de και αν θέλει να προλάβει το ακαδημαϊκό έτος 2008-09 πρέπει να κάνει αίτηση πριν τις 15. Ιουλίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Καλά στη Γ γυμνασίου τι περίμενες? Εγώ πάντως από παιδιά που πηγαίνουν σε ιδιωτικά ξέρω ότι βγάζουν άνετα 20άρια ακόμη και μαθητές που σε προηγούμενες χρονιές καθώς και στις πανελλήνιες βγάζουν γύρω στο 17. Και μετά βλέπω ότι έχασα 39 μόρια στις πανελλήνιες λόγω προφορικών βαθμών στα μαθηματικά κατεύθυνσης και είναι να μην τσαντίζομαι?

Κοίτα οι πανελλήνιες δεν έχουν καμία σχέση με το μέσο όρο του σχολείου. Στις πανελλήνιες δεν γινεται να βγάλεις είκοσι και γενικά για να γράψεις σε κάποιο μάθημα πάνω από 17, θα πρέπει να εχεις διαβάσει πάρα πολύ καλά και υπερβολικά πολλέσ ωρες(αν στο σχολείο εχεισ 20 και για παράδειγμα αρχαια η μαθηματικά γράψεις 17 είναι πάρα πολύ καλό και αυτό δε σημαίνει ότι το σχολείο χάρισε βαθμούς) . Επίσης όπως είπα και προηγουμένως εξαρτάται από το ιδιωτικο αλλα και στη γ λυκείου τα περισσότερα σχολεία είτε ιδιωτικα είτε δημοσια λίγο πολύ προσπαθουν να βοηθήσουν τους μαθητές στους βαθμούς των μαθημάτων και ιδιαίτερα αν οι καθηγητές βλέπουν ότι ο μαθητής προσπαθει και δεν είναι αδιάφορος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo18

Νεοφερμένος

Ο geo18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγω παντως ξερω γονεις που τα παιδια τους πηγαιναν σε ιδιωτικο και χτυπαγαν το χερι στον διευθυντη να τους βαλει εικοσι! Κι εγω εχασα καποιο μορια απο τον βαθμο στην εκθεση επειδη η καθηγητρια μ δεν με πηγαινε και τοσο και ειναι οντως πολυ μεγαλη βλακεια! Στα ιδιωτικα νομιζω αν οι γονεις εχουν τσαμπουκα τοτε το παιδι παιρνει 20 ανετα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Πάντως το θεωρώ μεγάλη αδικία να μετρά για το οτιδήποτε ο βαθμός του απολυτηρίου. Η βαθμολογία πολλές φορές είναι άκρως υποκειμενική. Επίσης μπορεί κάποιο παιδί να ήταν όλη τη χρονιά αφοσιωμένο στο στόχο του και να μήν καθόταν να διαβάζει μαθήματα του τύπου θρησκευτικά, κοινωνιολογία και δέ συμμαζεύεται. Χίλιες φορές καλύτερα να μετράει ο βαθμός πρόσβασης της τελευταίας φοράς που έδωσε κάποιος πανελλήνιες! Επίσης το θεωρώ αδικία να μετράει ο προφορικός στα μόρια. Πολλές φορές μαθητες που έγραψαν πολύ καλά χάνουν μόρια και κάποιοι άλλοι που έγραψαν μέτρια κερδίζουν! Και αυτές οι φαινομενικά μικρές διαφορές ειναι αυτές που τελικά κρίνουν το αποτέλεσμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panteras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Για μεταπτυχιακα στα Οικονομικα(που ξερω τουλαχιστον)δεν μετραει.Το μονο που μετραει ειναι ο βαθμος που εβγαλες στη σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Κοίτα οι πανελλήνιες δεν έχουν καμία σχέση με το μέσο όρο του σχολείου. Στις πανελλήνιες δεν γινεται να βγάλεις είκοσι και γενικά για να γράψεις σε κάποιο μάθημα πάνω από 17, θα πρέπει να εχεις διαβάσει πάρα πολύ καλά και υπερβολικά πολλέσ ωρες(αν στο σχολείο εχεισ 20 και για παράδειγμα αρχαια η μαθηματικά γράψεις 17 είναι πάρα πολύ καλό και αυτό δε σημαίνει ότι το σχολείο χάρισε βαθμούς) . Επίσης όπως είπα και προηγουμένως εξαρτάται από το ιδιωτικο αλλα και στη γ λυκείου τα περισσότερα σχολεία είτε ιδιωτικα είτε δημοσια λίγο πολύ προσπαθουν να βοηθήσουν τους μαθητές στους βαθμούς των μαθημάτων και ιδιαίτερα αν οι καθηγητές βλέπουν ότι ο μαθητής προσπαθει και δεν είναι αδιάφορος.

Κοίτα άλλο οι πανελλήνιες. Μιλάω για τα προφορικά, όπου καμμιά φορά όπως έγινε με εμένα οι μαθητές δημοσίων χάνουν μόρια από αυτά ενώ στα ιδιωτικά δε χάνουν ποτέ αφού και του 15 μαθητής να είναι κανείς παίρνει ίσως και 19 στα μαθήματα πανελληνίων.

Το δεύτερο ζήτημα και πιο σημαντικό είναι ο βαθμός απολυτηρίου όπου τα προφορικά μετράνε πάρα πολύ. Και σου είπα. Μαθητές βγάζουν στα τετράμηνα ΚΑΘΑΡΟ 20 και 17 στις πανελλήνιες (!) σε πολλά ιδιωτικά. Μετά εγώ που πήρα 17 σχέδιο ενδοσχολικά και 17 θρησκευτικά με αποτέλεσμα να έβγαλα 19.4 στις πανελλήνιες και 19 στο απολυτήριο με ποιον πρέπει να τα βάλω όταν θα κοιτάξει ο εργοδότης το απολυτήριό μου και θα είναι χαμηλότερο από μαθητή ιδιωτικού??

Και για να μην πεις ότι ξυνόμουνα και πρέπει να τα βάζω με τον εαυτό μου, να σε πληροφορήσω ότι είχαμε Μ.Ο. τμήματος στα προφορικά στα αγγλικά 14.5! Είναι όλη η τάξη τόσο άχρηστη ώστε σε ιδιωτικά στο ίδιο μάθημα να έχει Μ.Ο. τμήματος 18?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AgreSor

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Για να βγάλω απολυτήριο της τάξης του 17-18 πρέπει να γράψω πολύ καλά στις παννελήνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Ο βαθμός του απολυτηρίου εξαρτάται, από τους βαθμούς που θα γράψεις στις ενδοσχολικές εξετάσεις στο τέλος και, από την βαθμολογία των τετραμήνων, όχι μόνο από τους βαθμούς των πανελληνίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adiafthoros

Νεοφερμένος

Ο adiafthoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Δεν έχει καμία σχέση.Μπορεί να πάρεις απολυτήριο 19+ και να γράψεις κατω απο 16 στις πανελλήνιες ή να γράψεις 18+ στις πανελλήνιες και να πάρεις απολυτήριο με 15.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω στις πανελληνιες ειχα βαθμο προσβασης 16,67 και το απολυτηριο το πηρα με 18,7! :P Αυτο εγινε επειδη στις ενδοσχολικες εγραψα σε ολα 20 (εκτος απο τη λογοτεχνια που εγραψα 16). Ηξερα οτι δεν τα πηγα και τοσο καλα στις πανελληνιες, οποτε στις ενδοσχολικες διαβαζα αρκετα (σημειωτεον, δεν ανοιγα βιβλιο ολη τη χρονια στα γενικης παιδειας :P)! Επεσαν και αρκετα ευκολα θεματα, οποτε... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AgreSor

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Οκ Ευχαριστώ πολύ παίδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κωστας Μακρης

Νεοφερμένος

Ο Κωστας Μακρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
καλα και αν δεν μετρανε οι πανελληνιες γιατι αναγραφωντεστο απολυτηριο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top