Πληροφορίες για το Τμήμα Επιστήμης Τροφίμων και Διατροφής στη Λήμνο

Aggel

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ξερει καποιος πληροφοριες γι αυτο το νεο τμημα στην λημνο και σχετικα με την επαγγελματικη αποκατασταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mike-kun

Νεοφερμένος

Ο mike-kun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Θα ήθελα και έγω να μάθω περισσότερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πολύ ελκυστική βάση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Πιστευω οτι θα ανεβει τα επομενα χρονια, ενα 14-15 θα το πιασει (παρα το γεγονος οτι ειναι λιγο στην εξορια :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Μια χαρά είναι η Λήμνος ρε:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Για διακοπες ναι. Για φοιτητικη ζωη παλι... δεν μου φαινεται τοσο καλη. :P Γενικα για φοιτητικη ζωη θα προτιμουσα αστικα κεντρα, οπως και η πλειοψηφια των προτιμησεων που διαμορφωνει και τις βασεις (το λεω οντας στην αρχη της φοιτητικης ζωης στην Αθηνα που δυσκολα θα την εβρισκα αλλου :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eξαρτάται τι θέλει ο καθένας:P.Εγώ δεν θα θελα μεγάλο αστικό κέντρο και από ότι ξέρω οι φοιτητές του Παν.Αιγαίου δεν περνάνε και άσχημα:fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Και του ΕΚΠΑ μια χαρα περνανε... :fss: (οφφ, αλλα τι να κανω, ανθρωπος ειμαι κι εγω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εσύ κάνεις μπάνιο οκτώβρη μήνα;:P


Mας βλέπω οφφ Χρήστο αλλά καιγόμουν να ρωτήσω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mike-kun

Νεοφερμένος

Ο mike-kun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Πέρα του θέματως της φοιτητικής ζωής, έχει κάποια εργασιακή αποκατάσταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Δεν το λέω επειδή είμαι από εκεί,αλλά έχω ακούσει ότι όντως αυτό το τμήμα έχει δυνατές επαγγελματικές προοπτικές.Για παραπάνω θα ρωτήσω ένα γνωστό μου που πέρασε φέτος και θα σου πω.Για το κόστος και τις συνθήκες ζωής μπορώ να σε διαφωτίσω περισσότερο πάντως.Πάρε και 2 εικόνες από τα κτίρια.Το πρώτο βλέπει κατευθείαν στη θάλασσα και είναι δίπλα στην καλύτερη καφετέρια του νησιού:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • DSC01436.jpg
    DSC01436.jpg
    231.9 KB · Εμφανίσεις: 703
  • DSC01656.jpg
    DSC01656.jpg
    212.1 KB · Εμφανίσεις: 1,366

mike-kun

Νεοφερμένος

Ο mike-kun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ευχαριστώ θα περιμένω για περαιτέρω Info :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δεν το λέω επειδή είμαι από εκεί,αλλά έχω ακούσει ότι όντως αυτό το τμήμα έχει δυνατές επαγγελματικές προοπτικές.Για παραπάνω θα ρωτήσω ένα γνωστό μου που πέρασε φέτος και θα σου πω.Για το κόστος και τις συνθήκες ζωής μπορώ να σε διαφωτίσω περισσότερο πάντως.Πάρε και 2 εικόνες από τα κτίρια.Το πρώτο βλέπει κατευθείαν στη θάλασσα και είναι δίπλα στην καλύτερη καφετέρια του νησιού:).

Εγώ θα το δηλώσω του χρόνου πάντως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daphne_P

Νεοφερμένος

Η Daphne_P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σε ολους ...
Αυτο το μυνημα απευθυνεται κυριως σε φοιτητες της σχολης διατροφης στη Λημνο.Προσφατα πηρα τα αποτελεσματα των πανελλαδικων και ειδα πως με την περισυνη βαση περναω στο τμημα διατροφης που ηθελα.Το προβλημα μου ειναι οτι μενω Αθηνα και η Λημνος ειναι αρκετα μακρια και ισως ειναι μεγαλη η αλλαγη.Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη των φοιτητων για το τμημα αυτο,τους καθηγητες και τη φοιτητικη ζωη στη Λημνο
Ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
χτες βρισκομουν σε μια ενημερωση για τις σχολες, και ο καθηγητης που μας μιλησε ειπε οτι η σχολη αυτη δεν εχει τοσο καλο επιπεδο σπουδων..Δεν θελω να προσβαλω κανεναν απο αυτους που βρισκονται εκει, παντως εμας ο καθηγητης μου μας ειπε να την αποφυγουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_patmos

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Εχεις τα ίδια δικαιώματα με αυτούς που τελειώνου ένα τει διατροφής και διαιτολογίας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
λοιπον ακουστε η μαλλον διαβαστε.....το τμημα ειναι κατι μεταξυ της σχολης διατροφολογιας του χαροκοπειου πανεπιστημιου αθηνων και του τμηματος επιστημης οι τροφιμων του γεωπονικου πανεπιστημιου αθηνων,οι προοπτικες ευρεσης εργασιας ειναι παρα πολυ καλες οι αποφοιτοι απορροφουνται κυριωσ σε βιομηχανιες που παρασκευαζουν διαφορα τροφιμα ωστε να ελεγχουν την ποιοτητα τουσ .επιπλεον καταρτιζουν αναλυτικεσ ετικετεσ οπου γραφουν αναλυτικα τιν θερμιδικη αξια του προιοντος οπω λιπαρα , πρωτεινεσ κτλπ.για το μονο που δεν ειμαι σιγουρη ειναι για το αν μπορουν να δουλεψουν σαν διαιτολογοι σε δικο τουσ γραφειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kopitis89

Νεοφερμένος

Ο kopitis89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Αν υπάρχει κανείς με προσωπική εμπειρία σε αυτό το τμήμα...ας μου στείλει...να τα πούμε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

olga3_pap

Νεοφερμένος

Η ΟΛΓΑ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Χαιρετώ σας παιδιά.Εγώ είμαι ήδη από το πρώτο έτος λειτουργίας του τμήματος φοιτήτρια στη Λήμνο.Το Τμήμα Επιστήμης τροφίμων και Διατροφής ξεκίνησε με 11.685 μόρια το 2009 που εισήχθηκα κι εγώ,η βάση ανέβηκε κατά 1.029 μόρια το 2010 και αναμένεται άνοδος αυτής.Αποτελεί ένα πολλά υποσχόμενο τμήμα ,τόσο στον επιστημονικό τομέα ,όσο και στην αγορά εργασίας.Το ακαδημαϊκό επίπεδο της σχολής θα το έκρινα πολύ καλό, έως άριστο.Άριστα καταρτισμένοι οι καθηγητές, άρα και η παίδευση πάνω στην επιστήμη των τροφίμων και της διατροφής ,πολύ καλή. Για να μην μπερδεύεστε όμως σχετικά με το αντικείμενο της σχολής,δεν είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό του Τμήματος Διαιτολογίας και Διατροφής της Χαροκοπείου,ούτε με εκείνο της Τεχνολογίας τροφίμων του Γεωπονικού.Το δικό μας αντικείμενο είναι Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ,γιατί αυτά τα δυο αλληλοσυνδέονται.Προοπτική από ότι πληροφορούμαστε από τους πολύ συχνά ενημερωνόμενους καθηγητές μας σε διεθνές επίπεδο, υπάρχει.Η "ομπρέλα" των σπουδών μας στο τμήμα ετούτο ,περιλαμβάνει ένα μεγάλο εύρος επαγγελμάτων βγαίνοντας στην αγορά εργασίας. Και πάνω απ'ολα μας ενδιαφέρει η ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ στον τομέα μας.Με τα εφόδια που θα λάβουμε αυτά τα 4 χρόνια ,και στη συνέχεια στις μεταπτυχιακές σπουδές μας ,ανάλογα με το αντικείμενο που επιθυμεί ο καθένας να ασχοληθεί στο μέλλον του, μπορούμε να εισάγουμε νέα,φρέσκα,καινοτόμα και κερδοφόρα επαγγέλματα .

Το μόνο "μειονέκτημα" στα μάτια των εκτός σχολής και εκτός της νήσου είναι η απόσταση.Σίγουρα δεν είναι τόσο ελκυστικό να βρίσκεσαι στην άκρη του Αιγαίου ,μακριά από συγγενείς και φίλους.Σας διαβεβαιώ όμως ,πως εμείς περνάμε πολύ καλά.Έχουμε μια πολύ καλή φοιτητική ζωή,θα μπορούσα να πω και καλύτερη από αυτή στα μεγάλα αστικά κέντρα.Κτίρια υπάρχουν 5,με εργαστήρια πλήρως εξοπλισμένα και κοντά μεταξύ τους.(2 εξ αυτών αποτελούν παλαιά αρχοντικά και παρθεναγωγεία,μπροστά στη θάλασσα,και προέρχονται από δωρεές ντόπιων Λημνιών).Θα ήθελα να τονίσω την υπερηφάνεια μου που βρίσκομαι σε αυτό το τμήμα, κομμάτι του Πανεπιστημίου Αιγαίου, τόσο για την άριστη επιστημονική κατάρτιση που μας προσφέρει,όσο και για τη πολύ ευχάριστη και ήρεμη φοιτητική ζωή που ΔΥΣΤΥΧΩΣ οι φοιτητές της Αθήνας,της Πάτρας κι άλλων αστικών κέντρων δεν έχουν την ευκαιρία να γευτούν.

ΠΟΛΛΑ ΧΑΙΡΕΤΗΣΜΑΤΑ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΗΣ ΛΗΜΝΟΥ ,ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ :)
ΟΛΓΑ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗ

Σαν επιπροσθετο στα σχολια σας,θα ηθελα να σας ενημερωσω πως περισσοτερα δικαιωματα θα εχουμε απο τους αποφοιτους τει,γιατι η σχολη ανηκει στα πανεπιστημια (αει).εκτος απο τις βιομηχανιες,αν επιθυμει καποιος να "ανοιξει διαιτολογικο γραφειο" , βεβαιως και μπορει...εγω για παραδειγμα θελω να γινω κλινικος διαιτολογος.το πτυχιο που παραλαμβανουμε μετα τις προπτυχιακες σπουδες μας ,ειναι μια αρχη γι αυτο που εχουμε ονειρευτει να κανουμε.μην μενετε σε κλασικα,και συνηθισμενα επαγγελματα...ονειρευτειτε τον εαυτο σας οπως εσεις θελετε να τον δειτε,και μεσα απο μεταπτυχιακες σπουδες επιτυχετε το στοχο σας....καλη επιτυχια...!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kkiren

Νεοφερμένος

Η kkiren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια! θα ηθελα να μαθω σχετικα με τη σχολη αν στα μαθηματα περιλαμβανονται πολλα εργαστηρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top