Μα καλά τούρκικα;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
qwertyuiop, αν προσπαθείς να αποδειξεις οτι εσεις εχετε τα στοιχεια των Ενετων και οι υπολοιποι των Τούρκων εισαι πρώτον κομπλεξικός γιατι ο πολιτισμός της Τουρκίας δεν υστερεί σε τίποτα του πολιτισμού της Βενετίας και δεύτερον εισαι άσχετος γιατι αγνοεις οτι μεχρι το 1925 οι μισοί κρητικοί ήταν Τουρκοκρήτες...Έχετε και κατι υπεροχα τζαμιά κάτω, να τα ανακαινίσετε. Θα μου πεις βεβαια ειναι τοσα πολλά που δε φτανουν τα λεφτά, οπότε πάω πάσο.

Προσωπικα θα ηθελα να καταλαβαίνω τι τραγουδάει αυτή εδώ η κουκλάρα.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=_Pl5obRnEZ0&feature=related[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Aπό ελληνικάτούρκικα τραγούδια...άλλο τίποτα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
οι εξευρωπαισμένες τουρκάλες είναι δυναμίτης.
τα τσεμπερια και τα λοιπά όμως δεν θέλω να τα βλέπω μπροστά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
qwertyuiop, αν προσπαθείς να αποδειξεις οτι εσεις εχετε τα στοιχεια των Ενετων και οι υπολοιποι των Τούρκων εισαι πρώτον κομπλεξικός γιατι ο πολιτισμός της Τουρκίας δεν υστερεί σε τίποτα του πολιτισμού της Βενετίας και δεύτερον εισαι άσχετος γιατι αγνοεις οτι μεχρι το 1925 οι μισοί κρητικοί ήταν Τουρκοκρήτες...Έχετε και κατι υπεροχα τζαμιά κάτω, να τα ανακαινίσετε. Θα μου πεις βεβαια ειναι τοσα πολλά που δε φτανουν τα λεφτά, οπότε πάω πάσο.

1)Που σου ρθε πάλι αυτή η κοτσάνα;

2)Το 1897 όλοι οι τουρκοκρήτες πήραν πόδι και φύγανε για τουρκία. Υπάρχουν ακόμα κάποιοι παππούδες εκεί που ξέρουν κρητικά.

3)Ναι, η υπόλοιπη ελλάδα δεν έχει κανένα. Εγώ σε όλη την κρήτη 2-3 έχω δει.

Από αυτά που λες φαίνεται πόσο κομπλεξικός είσαι και δεν πρόκειται να ασχοληθώ ξανά ούτε μαζί σου, ούτε με οποιονδήποτε κομπλεξικο κομπλεξικιά παρουσιαστεί.

Χαίρετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
1)Που σου ρθε πάλι αυτή η κοτσάνα;

2)Το 1897 όλοι οι τουρκοκρήτες πήραν πόδι και φύγανε για τουρκία. Υπάρχουν ακόμα κάποιοι παππούδες εκεί που ξέρουν κρητικά.

3)Ναι, η υπόλοιπη ελλάδα δεν έχει κανένα. Εγώ σε όλη την κρήτη 2-3 έχω δει.

Από αυτά που λες φαίνεται πόσο κομπλεξικός είσαι και δεν πρόκειται να ασχοληθώ ξανά ούτε μαζί σου, ούτε με οποιονδήποτε κομπλεξικο κομπλεξικιά παρουσιαστεί.

Χαίρετε.


Εδω και δέκα χρονια χαιρετάς κι ακομη ποδι δεν πηρες...Να με πουν βρε συ άλλοι κομπλεξικο να το δεχτώ, να πω κι ευχαριστώ ισως, αλλά οχι κι εσύ, μην το ξεσκιζουμε το θεμα δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
qwrtyuiop, απαιτω να παραδεχτεις πως πριν ειχες λαθος στον ισχυρισμο σου γιατι προσεβαλλες ολους αυτους οπου καταγονται απο την ηπειρωτικη Ελλαδα. Δεν εχεις ακουσει το Λελα ε;Εμ δεν το χεις ψαξει το θεμα.

Από αυτά που λες φαίνεται πόσο κομπλεξικός είσαι και δεν πρόκειται να ασχοληθώ ξανά ούτε μαζί σου, ούτε με οποιονδήποτε κομπλεξικο κομπλεξικιά παρουσιαστεί.
Λεει ο γαιδαρος τον πετεινο κεφαλα! Ρε εχεις συναισθηση του τι λες;Ενταξει να πω οτι δεν ξερεις τι σου γινεται οσον αφορα το θεμα αλλα το παραπανω ειναι ανω ποταμων!Εσυ εισαι ο αρχηγος των κομπλεξικων σε τουτο το θεμα!

Η τοπικη αρχιτεκτονικη στην Κρητη ειναι σχεδον εξολοκληρου αραβικη!Το κρητικο ιδιωμα περιεχει τουρκικες και ιταλικες λεξεις!Και εσυ μπορει να μην ειδες τζαμια και τιποτα τετοιο αλλα εγω που πηγαινω καθε καλοκαιρι Κρητη και δεν συχναζω στα μπαρ και στα ιντερνετ καφε εχω δει πολλα.

Μια χαρά ήξερα τι έλεγα.
Χμμ.Αυτο το λες εσυ...

και τα -ογλού τι προελεύσεως είναι τότε;
Εχεις δει -ογλου στην Στερεα Ελλαδα και στην Πελοποννησο;;Ειναι αποτελεσμα προσπαθειας εκτουρκισμου οπου υπαρχει.

Επιμενεις στον ισχυρισμο σου οτι οι περισσοτεροι ελληνες της ηπειρωτικης ελλαδας ειναι απογονοι Αρβανιτων και Βλαχων;;
Ποτε θα καταλαβεις οτι ειναι μεγαλη κοτσανα αυτο;;Αφου δεν εχεις επιχειρηματα. Η παρομοια μουσικη παραδοση και τα γλωσσικα δανεια ειναι αποτελεσματα της συναντησης των πολιτισμων. Το ιδιο ισως και σε μεγαλυτερο βαθμο εχει γινει στην Κρητη με Αραβικο και Βενετικο πολιτισμο.

Εγω φευγω.
Φιλε costantinekoτs αστον να λεει. Αλλος ειναι εδω ο κομπλεξικος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φωνή βοώντος εν τη ερήμω. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Επειδη το εχετε χασει λιγο το θεμα και δεν εχω καταλαβει τιποτα :
Θα εισαχθει η τουρκικη γλωσσα στα σχολεια ?
Ποτε ? Ως τι ? Ως μαθημα επιλογης ? Ως υποχρεωτικο μαθημα ? Σε ποιες βαθμιδες ?
Μηπως μονο σε περιοχες με τουρκικη μειονοτητα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Haydi sikiyorum θα έλεγα...Ρε παιδιά κανένας που ξερει Τουρκικα;
-----------------------------------------
Επειδη το εχετε χασει λιγο το θεμα και δεν εχω καταλαβει τιποτα :
Θα εισαχθει η τουρκικη γλωσσα στα σχολεια ?
Ποτε ? Ως τι ? Ως μαθημα επιλογης ? Ως υποχρεωτικο μαθημα ? Σε ποιες βαθμιδες ?
Μηπως μονο σε περιοχες με τουρκικη μειονοτητα ?

Παιδακι μου, σαν δευτερη γλώσσα επιλογής θα εισαχθει, οπως τα γαλλικα, τα γερμανικά, τα ιταλικά και τα ισπανικά. Όποιος θελει την επιλέγει. Φανταζομαι αφορά γενικως τα Γυμνάσια γιατι στα σχολεία της μειονότητας ανέκαθεν κάνουν και τις δύο γλώσσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Yok.
Aλλά θέλω να μάθω και τις τελευταίες μέρες θέλω πιο πολύ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Το Yok σημαινει τέλος. Το όχι ειναι hayir. Και το ναι evet...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
A τον παλιοgoogle translator:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Παρακαλώ να μην γράφετε άλλο στα μογγολικά. Αυτο ειναι ελληνικο forum.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Φίλε ατύχησες. Ήρθες σε φιλομογγολικό φόρουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Καλύτερα να βουτάμε τη γλώσσα μας στο μυαλό πριν μιλήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Καλύτερα να βουτάμε τη γλώσσα μας στο μυαλό πριν μιλήσουμε.
Απαιτητικός άνθρωπος κι εσύ..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Το θεμα εχει ξεφυγει τελειως για τελειως. Οποτε... :lock:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top