Απορίες για Ιατρική ΣΣΑΣ

PaNaGiOtIS.

Νεοφερμένος

Ο PaNaGiOtIS. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γεια σας!!
Έχω μια απορία!
Είναι αληθεια οτι τα αγορια με τρύπα για σκουλαρικι δεν γινονται δεκτα στην Στρατιωτική Ιατρικη?
Γιατι θέλω πολυ να κάνω αλλα δεν μπορω να το διακινδυνευσω!
Ας μου απαντήσει οποιος ξέρει στα σιγουρα !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marwan

Νεοφερμένος

Ο marwan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
το να εχεις τρυπα νομιζω δεν θα το προσεξουν καν αλλα οπως κ στο στρατο δεν επιτρεπεται να φορασ σκουλαρικι κ ν εχεις μακρια μαλλια το ιδιο ειναι κ στη σσασ. εγω θα δηλωσω για σσασ ψυχολογια. για περισσοτερες πληροφοριες πηγαινε στ www.ssas.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Άμα πιάσεις τη σχολή θα 'σαι μάγκας... όχι αν βάλεις σκουλαρίκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PaNaGiOtIS.

Νεοφερμένος

Ο PaNaGiOtIS. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Το ξέρω!!
Αλλα σκουλαρίκι δεν βάζω για μαγκιά...
Βάζω γιατι μου αρέσει...
Δεν είναι μέρος των υγειονομικών εξετάσεων;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Το ξέρω!!
Αλλα σκουλαρίκι δεν βάζω για μαγκιά...
Βάζω γιατι μου αρέσει...
Δεν είναι μέρος των υγειονομικών εξετάσεων;;

μεσα στη σχολη σιγουρα δεν αφηνουν
100%
εδω κουρευουν και τα μαλλια.
εξω οατν εισαι με τα πολιτικα ρουχα κανε οτι θες.απλο ειναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

k@terin@ st@rsky

Νεοφερμένος

Η katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να μάθω αν στη ΣΣΑΣ μπορούν να μπούν αλλοδαποί. Ξένοι. Που τα καταφέρνουν στο σχολειο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.

k@terin@ st@rsky

Νεοφερμένος

Η katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
το ειδα αλλα δεν καταλαβα κι πολλα γιατι λεει ελληνες του γενος που δεν εχουν ελληνική ιθαγένεια (δηλ αυτοι μπορουν να εισαχθουν)
αλλά οταν λεει ελληνες του γενος που δεν εχουν ελληνική ιθαγένεια , Τι εννοεί? οτι εχουν δικαιωμα μονο αυτοι που εχουν ελληνες γονείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
χμ, δεν δοκιμαζεις να παρεις ενα τηλ στη γραμματεια της ΣΣΑΣ να σου πουν ακριβως τι παιζει; το τηλ θα το βρεις στη σελίδα της σχολης (www.ssas.gr)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

k@terin@ st@rsky

Νεοφερμένος

Η katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
οκ
ευχαριστώ ............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Μπορούν και υπάρχουν ξένοι μέσα στη ΣΣΑΣ. Συνήθως όμως είναι παιδιά ΥΠΕΘΑ από τη Λιβύη, την Ιορδανία και γενικά τέτοιες χώρες (Αραβικές).
Εγώ είμαι πρωτοετής στη ΣΣΑΣ φέτος. Τα παιδιά αυτά δεν είναι ηαφρόκρεμα των μαθητών, όπως εδώ στην Ελλάδα που πρέπει να είσαι πάνω από 18,5-19 για να μπεις, αλλά μπαίνουν είτε όπως είπα παραπάνω είτε με συμφωνίες. Αυτοί μας δίνουν στρατιωτικές βάσεις και εμείς τους δίνουμε εκπαίδευση. Αν θες κάτι άλλο στείλε πμ αλλά μην είσαι σίγουρη ότι θα απαντήσω μετά τη Δευτέρα που μπαίνω μέσα ξανά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
παιδει εβλεπα τις βασεις για φετος και ειδα ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΣΑΣ ΕΙΔ. ΚΑΤ. Ν3648/β....περση αυτη η σχολη λεει οτι ηταν 18.526 και φετος ειναι 14.959....μπορει κανεις να μου πει αν ξερει για τι ειδους ιατρικη αναφερεται και αν ειναι καλη σχολη???? νομιζω οτι ειναι για τριτεκνους αυτη η σχολη.....sos!!!!!!!!!
-----------------------------------------
παιδια εειδα τις φετινες βασεις και ειδα μια σχολη ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΣΑΣ ΕΙΔ. ΚΑΤ. Ν. 3648/ β....η βαση της για φετος ειναι 14.959 και περσυ ηταν 18.526....μπορει να μου πει κανεις τιποτα για αυτη τη σχολη....????????? SOS!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
ειναι ΣΣΑΣ Ιατρικό , απλώς έχει αλλη βαση γιατι αναφερεται σε ειδικη κατηγορια υποψηφιων. Σ αυτους που ειχαν χασει κάποιο δικο τους σε πολεμο η κατι τετοιο. Αυτοι μπαινουν στη ΣΣΑΣ σαν ειδικη κατηγορια, δεν ανταγωνιζονται δλδ τους υπολοιπους υποψηφιους αλλα μεταξυ τους μονο και διαμορφωνουν δικη τους βαση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
δηλαδη δεν ειναι ειδικη κατηγορια γαι τους τριτεκνους και για τους πολυτεκνους???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
οχι, η ειδικη κατηγορια για τους τριτεκνους και τους πολυτεκνους ειναι αλλη (υπαρχουν 2 ειδ. κατ.).
διαβασε λιγο την εγκυκλιο που εδωσα παραπανω, τα γραφει αναλυτικα για τις ειδικες κατηγοριες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
οκ...ευχαριστω πολυ:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Αυτή η ειδική κατηγορία είναι για Ομογενεις Έλληνες του Εξωτερικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
παιδει εβλεπα τις βασεις για φετος και ειδα ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΣΑΣ ΕΙΔ. ΚΑΤ. Ν3648/β....περση αυτη η σχολη λεει οτι ηταν 18.526 και φετος ειναι 14.959....μπορει κανεις να μου πει αν ξερει για τι ειδους ιατρικη αναφερεται και αν ειναι καλη σχολη???? νομιζω οτι ειναι για τριτεκνους αυτη η σχολη.....sos!!!!!!!!!
-----------------------------------------
παιδια εειδα τις φετινες βασεις και ειδα μια σχολη ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΣΑΣ ΕΙΔ. ΚΑΤ. Ν. 3648/ β....η βαση της για φετος ειναι 14.959 και περσυ ηταν 18.526....μπορει να μου πει κανεις τιποτα για αυτη τη σχολη....????????? SOS!!!!!!!!!!!

Από την εγκυκλιο που εδωσα παραπανω (σελ.19/68):

Στις ειδικές κατηγορίες υπάγονται οι παρακάτω περιπτώσεις του άρθρου 11 του Ν. 3648/08, για τις οποίες απαιτούνται τα αναγραφόμενα σε κάθε μία δικαιολογητικά:

α. Επί του εκάστοτε καθοριζόμενου αριθμού εισακτέων και μέχρι ποσοστού
τριάντα πέντε επί τοις εκατό (35%), εισάγονται κατά σειρά επιτυχίας οι ανήκοντες στις παρακάτω
ειδικές κατηγορίες:
(1) Τέκνα Πολυτέκνων
Βεβαίωση κυρωμένη από την Ανωτάτη Συνομοσπονδία Πολυτέκνων
(με τη σφραγίδα «τυγχάνει έγκυρο» (Υπόδειγμα «4»).
(2) Τέκνα Οικογενειών με τρία παιδιά
Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από τον οικείο ήμο.


β. Επί του ανωτέρω ποσοστού (35 %) και μέχρι ποσοστού δέκα επί τοις εκατό
(10%) επʼ αυτού σε κάθε περίπτωση όμως τουλάχιστον ένα άτομο, εισάγονται κατά σειρά επιτυχίας, οι
ανήκοντες στις παρακάτω ειδικές κατηγορίες:
(1) Τέκνα ή αδελφοί αναπήρων και τραυματισθέντων σε πολεμικές
επιχειρήσεις, καθώς και στρατιωτικών και των τριών Κλάδων των Ενόπλων υνάμεων ειρηνικής
περιόδου, οι οποίοι έχουν αναπηρία σε ποσοστό εξήντα επτά επί τοις εκατό (67%) και άνω, λόγω
παθήσεώς τους σε διατεταγμένη υπηρεσία και ένεκα αυτής.
(2) Τέκνα των θανόντων στρατιωτικών των Ενόπλων υνάμεων στον
πόλεμο ή στην ειρήνη κατά την εκτέλεση διατεταγμένης υπηρεσίας και ένεκα αυτής (Υπόδειγμα «3»).
(3) Τέκνα Ελλήνων Μονίμων Στρατιωτικών Εφέδρων και Κληρωτών
οπλιτών, που συμμετείχαν με οποιονδήποτε τρόπο στα πολεμικά γεγονότα της χρονικής περιόδου από
την 20η Ιουλίου έως την 20η Αυγούστου 1974 στην Κύπρο, καθώς και στα γεγονότα που έλαβαν χώρα
το 1964 στην Τυληρία και Λευκωσία και το 1967 στην Κοφίνου και τους Αγ. Θεοδώρους της Κύπρου.


γ. Οι Έλληνες του Εξωτερικού του άρθρου 3 παρ. 1 του Ν. 1351/1983 (ΦΕΚ 56
Αʼ), όπως οι διατάξεις αυτού τροποποιήθηκαν και συμπληρώθηκαν με τις διατάξεις της παρ. 11 του
άρθρου 10 του Ν. 2327/1995 (ΦΕΚ 156 Αʼ) και της παρ. 4 του άρθρου 5 του Ν. 2517/1997 (ΦΕΚ 16 Αʼ)
σε ποσοστό 3 %, όπως το άρθρο 12 του Ν. 2552/97 ορίζει.
Η κατηγορια 3648/β (για την οποια ρωταει) ειναι αυτο. Οι Ελληνες του Εξωτερικου (ομογενεις) ανηκουν στην κατηγορια 3648/γ και οι βασεις αυτης της κατηγοριας δεν βγηκαν μαζι με τις υπολοιπες βασεις του 90%. Η 3648/α ειναι οι πολύτεκνοι κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria3773

Νεοφερμένος

Η maria3773 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αν κάποιος είναι τέκνο πολυτέκνων τότε τι αλλάζει; Αλλάζει τίποτα με τις βάσεις;

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ ΔΕ ΜΕΤΡΑΕΙ Η ΓΕΝΙΚΗ ΣΕΙΡΑ.ΠΑΝΕ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΠΟΛΗ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ.ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΑΝ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΚΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ.ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ 18000 ΜΟΡΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ 14300.ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΛΕΟΝΕΚΤΕΙ Ο ΤΡΙΤΕΚΝΟΣ.

το διαβασα σε ενα σιτε αυτο ισχυει? και οι πολυτεκνοι ειναι πιο πολυ ευνοημενοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Oι πολύτεκνοι έχουν το δικαίωμα μετεγγραφής και χαμηλότερα μόρια εισαγωγής.
Δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι για τη ΣΣΑΣ συγκεκριμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top