Γλώσσας Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών Θράκης (Κομοτηνή)

Gorthaur

Νεοφερμένος

Ο Καλλίδωρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος που σπουδάζει στο συγκεκριμένο τμήμα; Θα ήθελα μερικές πληροφορίες.

edit: Παρευξείνιων Χωρών ήθελα να γράψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fame

Νεοφερμένος

Η fame αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
εγω το μονο που ξερω για αυτο το τμημα ειναι απο μια ομιλια ενος ειδικου για τον επαγγελματικο προσανατολισμο που μας ειχε πει πως απο αυτο το τμημα δεν βγαινεις κατι συγκεκριμενο.δλδ δεν μπορεις να εχεις καποιο συγκεκριμενο επαγγελμα(πχ φιλολογος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofaki__18

Νεοφερμένος

Η sofaki__18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
τελικα περασεσ σε αυτην την σχολη?εγω περασα 13η...εχω ακουσει οτι ειναι καλη σχολη και οτι οταν τελειωσεισ βρισκεισ σχετικα ευκολα δουλεια..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofaki__18

Νεοφερμένος

Η sofaki__18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
τελικα ρε παιδια κανενας δεν γνωριζει κατι για αυτην την σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gorthaur

Νεοφερμένος

Ο Καλλίδωρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
τελικα περασεσ σε αυτην την σχολη?εγω περασα 13η...εχω ακουσει οτι ειναι καλη σχολη και οτι οταν τελειωσεισ βρισκεισ σχετικα ευκολα δουλεια..:)

Ναι πέρασα 78ος...
Κι εγώ άκουσα ότι βρίσκεις εύκολα δουλειά, και πιο συγκεκριμένα με την ειδικότητα της Τούρκικης και Ρώσικης γλώσσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sofaki__18

Νεοφερμένος

Η sofaki__18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ωραια...εγω τουρκικη θα επιλεξω...μηπως γνωριζεις τι χαρτια χρειαζονται για τις εγγραφες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Βλέπω ότι μπορείς να μάθεις μέχρι και τρεις γλώσσες εκεί. Την κύρια παρευξείνια γλώσσα που επιλέγεις, μία δυτικοευρωπαική και ακόμη μία παρευξείνια από το Γ εξάμηνο και μετά. Εάν κάποιος επιλέξει να μάθει συνολικά τρεις γλώσσες πιστεύετε θα υπάρξει πρόβλημα ή σύγχηση στην κατανόησή τους; Ξέρω ότι για τις παρευξείνιες δεν χρειάζεται να τις γνωρίζουμε ήδη. Τη δυτικοευρωπαική όμως; Πρέπει να την γνωρίζουμε ήδη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Γειαα

Αν δεν κάνω λάθος δίνεται έμφαση στη Ρώσικη γλώσσα, έτσι?
Μπορεί κάποιος που να έχει τελειώσει τη σχολή να τη διδάξει κάπου, σε κάποιο φροντιστήριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ποιες είναι οι παρεξεύνειες χώρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Ποιες είναι οι παρεξεύνειες χώρες?

Αυτές που είναι γύρω από τον Εύξεινο Πόντο/Μαύρη θάλασσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εννοειται οτι μπορει να διδαξει σε φροντιστηριο, σαν μεταφραστης, διερμηνεας. Το τμημα αυτο ειναι οπως οι ξενες φιλολογιες. Εγω παντως το βρισκω πολυ ενδιαφερον τμημα και με μελλον. Γνωμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Εννοειται οτι μπορει να διδαξει σε φροντιστηριο, σαν μεταφραστης, διερμηνεας. Το τμημα αυτο ειναι οπως οι ξενες φιλολογιες. Εγω παντως το βρισκω πολυ ενδιαφερον τμημα και με μελλον. Γνωμη μου.

Πολύ ωραία!!
Είναι η αδυναμία μου από παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Αχ ρε παιδιά... Πολύ ωραίο τμηματάκι φαίνεται από το λίγο που το είδα!! :eek: Ζήλεψα να σας πω την αλήθεια!! :P
Δεν ξέρω τι παίζει με τα επαγγελματικά δικαιώματα, αλλά αν κρίνω από τα ρώσικα τουλάχιστον που ζήτανε σε δουλειές σήμερα, πιστεύω ότι θα έχει ζήτηση αν μπορείς όντως να βγεις σαν καθηγητής, μεταφραστής, κλπ. κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι μήπως κάποιος/-α, πόσοι μαθητές επιλέγουν αυτό το τμήμα? Για να ξέρω αν υπάρχει ανταγωνισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίτα το 2013 στο τμήμα εισήχθησαν 103 υποψήφιοι με αριθμό μορίων του τελευταίου τα 11371. Τώρα πιο αναλυτικά 153 τη δήλωσαν 1η επιλογή, 135 2η επιλογή, 187 3η επιλογή και το σύνολο των υποψηφίων που τη δήλωσαν ήταν 5212. Νομίζω παλεύεται εύκολα η κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Ξέρετε κάτι για το πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητών στο τμήμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Τι επαγγελματικά δικαιώματα προσφέρει αυτό το τμήμα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Τι επαγγελματικά δικαιώματα προσφέρει αυτό το τμήμα; :hmm:



ΤΥΠΙΚΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ - ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ

Οι απόφοιτοι μπορούν να απασχοληθούν, σαν μεταφραστές και διερμηνείς, σαν καθηγητές ξένων γλωσσών στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα μαθήματα, σε κρατικές ελληνικές υπηρεσίες ,σε προξενικά γραφεία ,ή ιδιωτικές επιχειρήσεις σε Παραευξείνιες Χώρες.Επίσης ως εμπειρογνώμονες ή ως σύμβουλοι διπλωματικών αποστολών. Οι προοπτικές του κλάδου είναι πολύ καλές και οι αμοιβές ικανοπιοητικές προπάντων στο κλάδο των διερμηνειών.



ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ

Μεταφραστής - Διερμηνέας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ce gia te

Νεοφερμένος

Η ce gia te αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
απορια?????? πωσ διδασκονται οι γλωσσεσ σε αυτο τμημα??????????? ειναι αρκετη η σχολη ή χρεἵαζονται και ιδιαιτερα.....??????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top