Είναι εφικτό να μπω στην Ιατρική από Θεωρητική Κατεύθυνση;

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
αν φτάσαμε σε σημείο να περάσει ιατρική άτομο της θεωρητικής που δεν έχει κανένα υπόβαθρο θετικών επιστημών (και ναι σοβαρή δουλειά σε βιολογία χημεία και φυσική γίνεται μονο στην κατεύθυνση και όχι σε μαθήματα γενικής παιδείας) και το μόνο που έχει μάθει είναι να παπαγαλίζει κατεβατά (γιατί δυστυχώς αυτό κάνουν στη θεωρητική ακόμα και στο μάθημα της λογοτεχνίας) έχουμε πιάσει πάτο...

Εκτίθεσαι.

Τι να πρωτοπιάσω και τι να αφήσω. Συνοπτικά.

Ξέρεις δε μαζεύονται όλες οι διάνοιες μόνο στις θετικές επιστήμες.
Υπάρχουν θεωρητικοί που βάζουν κάτω τους θετικούς.
Η Έκθεση είναι καθαρά θέμα εξάσκησης και παιδείας.
Η Ιατρική και γενικότερα τα επαγγέλματα υγείας είναι προσιτά στον καθένα ανεξαρτήτως κατέυθυνσης.
Η καραμελίτσα της Ιατρικής μόνο για θετικάριους, μόνο γέλωτα φέρνει. Ως σχολή είναι καθαρή παπαγαλία. Τα μαθήματα του λυκείου σχεδόν άχρηστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ως σχολή είναι καθαρή παπαγαλία.

Εκτίθεσαι.
Εκεί μέσα είμαι και έχω μάτια και βλέπω και διαβάζω.
Παπαγαλία, ναι και σε μεγάλο βαθμό.
ΜΟΝΟ παπαγαλία, όχι.

Άντε γιατί αυτή η ατάκα του φόκου "η ιατρική είναι μόνο αποστήθιση και άρα είναι προσιτή και εύκολη" πολλή πέραση είχε τελικά εδώ μέσα.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Εκτίθεσαι.

Τι να πρωτοπιάσω και τι να αφήσω. Συνοπτικά.

Ξέρεις δε μαζεύονται όλες οι διάνοιες μόνο στις θετικές επιστήμες.
Υπάρχουν θεωρητικοί που βάζουν κάτω τους θετικούς.
Η Έκθεση είναι καθαρά θέμα εξάσκησης και παιδείας.
Η Ιατρική και γενικότερα τα επαγγέλματα υγείας είναι προσιτά στον καθένα ανεξαρτήτως κατέυθυνσης.
Η καραμελίτσα της Ιατρικής μόνο για θετικάριους, μόνο γέλωτα φέρνει. Ως σχολή είναι καθαρή παπαγαλία. Τα μαθήματα του λυκείου σχεδόν άχρηστα.

Δεν εισαι τελειως λαθος αλλα ισοπεδωνεις πολλα πραγματα. Καταρχην δεν ειναι σχολη παπαγαλιας αποδεδειγμενα. Ειμαι σχεδον σιγουρος επισης χωρις να εχω υπαρξει φοιτητης ιατρικης(κ ουτε θελω να γινω δε θα αντεχα αυτη τη δουλεια μια ζωη) οτι ενας θεωρητικος θα βρει χοντρα μπαστουνια στη χημεια πχ. Οχι γιατι ειναι χαζος ή δεν μπορει να σκεφτει. Απλα γιατι δεν εχει ασχοληθει ποτε μαζι της. Δεν κατεχει το τι ειναι mole να το πω χοντρικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
@Evangeline
1. Είναι δική μου άποψη, όχι τρίτου.
2. Που ακριβώς διαφωνείς; Τα ίδια λέμε.

@Stathis
Προφανώς ο θεωρητικός πρέπει να μοχθήσει. Όμως θα τη βγάλει γιατί τα θετικά είναι λίγα και όχι καθαρά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
@Evangeline
@Stathis
Προφανώς ο θεωρητικός πρέπει να μοχθήσει. Όμως θα τη βγάλει γιατί τα θετικά είναι λίγα και όχι καθαρά

Σε βρισκω σωστο γενικα γιατι ορισμενα τελειως θεωρητικα και σχετικα με την ιατρικη κομματια της βιολογιας κατευθυνσης φετος γοητευαν πιο πολυ τη μανα μου που ναι δικηγορος(θεωρητικη) παρα εμενα που μου αρεσουν πολυ μαθηματικα φυσικη χημεια που η μανα μου δεν εχει καμια σχεση. Ειναι ψιλοασχετο το ενα με τ αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Σε βρισκω σωστο γενικα γιατι ορισμενα τελειως θεωρητικα και σχετικα με την ιατρικη κομματια της βιολογιας κατευθυνσης φετος γοητευαν πιο πολυ τη μανα μου που ναι δικηγορος(θεωρητικη) παρα εμενα που μου αρεσουν πολυ μαθηματικα φυσικη χημεια που η μανα μου δεν εχει καμια σχεση. Ειναι ψιλοασχετο το ενα με τ αλλο.

Ασχετο, αλλα ξερω απειρους θεωρητικους που μισουν μαθηματικα φυσικη, αλλα λατρευουν ή τελος παντων τους αρεσει αρκετα η βιολογια...:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ξέρω μια κοπέλα απο Θεωρητική Κατ. πέρασε με ΓΕΝΙΚΗ ΣΕΙΡΑ (λίγο πάνω απο 18400) στην Ιατρική Θράκης και επίσης ξέρω 2 αγόρια που μπήκαν απο θεωρητική κατεύθυνση (ο ένας πολύτεκνος και ο άλλος τρίτεκνος!) στην Ιατρική Αθηνών. Και μπορώ να πω ότι αποδίδουν και πολύ καλά οι 2 απο τους 3 (μέχρι στιγμής τουλάχιστον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
@Evangeline
1. Είναι δική μου άποψη, όχι τρίτου.
2. Που ακριβώς διαφωνείς; Τα ίδια λέμε.

Είπες "καθαρή παπαγαλία". Σε αυτό διαφώνησα, γιατί δεν είναι ΜΟΝΟ παπαγαλία, και επειδή είμαι σε αυτή την σχολή πιστεύω ότι μπορώ να έχω καλύτερα σχηματισμένη άποψη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Ποια είναι η λογική του να μπείς σε μια καθαρά θετική σχολή, από τη στιγμή που στα 2 χρόνια ειδικευσής σου είχες αφοσιωθεί στα αρχαία κείμενα και στην φιλοσοφία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Είπες "καθαρή παπαγαλία". Σε αυτό διαφώνησα, γιατί δεν είναι ΜΟΝΟ παπαγαλία, και επειδή είμαι σε αυτή την σχολή πιστεύω ότι μπορώ να έχω καλύτερα σχηματισμένη άποψη. :)

Το ότι είσαι φοιτήτρια της εν λόγω σχολής, δε σημαίνει ότι οι υπόλοιποι μη φοιτητές της δεν μπορούν να εκφέρουν άποψη. Αλήθεια γιατί δε δίνεις ένα πχ που να τεκμηριώνει το συλλογισμό σου; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το ότι είσαι φοιτήτρια της εν λόγω σχολής, δε σημαίνει ότι οι υπόλοιποι μη φοιτητές της δεν μπορούν να εκφέρουν άποψη. Αλήθεια γιατί δε δίνεις ένα πχ που να τεκμηριώνει το συλλογισμό σου; :)

Δεν είπα να μην εκφέρεις άποψη, αλίμονο, ούτε προσπάθησα να περάσω την δική μου σώνει και καλά.:P

Θες τεκμήριο που να αποδεικνύει ότι η Ιατρική δεν είναι μόνο αποστήθιση αλλά και κατανόηση? Δοκίμασε να μάθεις Φυσιολογία όταν έχεις να ασχοληθείς με Χημεία/Βιολογία από τα 15 σου. Που να χτυπιέσαι και να αποστηθίσεις όλο το βιβλίο, δε θα το μάθεις.:)
Επίσης, μπορείς να αποστηθίσεις όλο το βιβλίο της Ανατομίας, και να βρεθείς στο επόμενο εξάμηνο πάνω από το πτώμα (όπως εγώ καλή ώρα) για εξάσκηση, και να μην μπορείς να ξεχωρίσεις τους μύες μεταξύ τους, παρότι θυμάσαι όλες τις ανατομικές τους λεπτομέρειες νεράκι. :)

Η Ιατρική θέλει συνδυαστική σκέψη, να βλέπεις ένα σύμπτωμα και να μπορείς να καταλάβεις 50 κρυμμένα νοήματα από πίσω, και αυτό δεν μπορείς να το πετύχεις έχοντας απλά αποστηθίσει και παπαγαλίσει τα πάντα.



Αν δε σε καλύπτω, πες το μου να ξαναδοκιμάσω αύριο γιατί τώρα νυστάζω και δε τα εκφράζω και όπως θέλω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Σαφέστατο είναι.

Το πχ σου αντικατοπτρίζει τι γίνεται σε οποιοδήποτε ελληνικό ΑΕΙ. Διάσταση θεωρίας με την πράξη. Στο πχ σου αν δε ξέρεις τη θεωρία της Ανατομίας δεν πρόκειται να απαντήσεις. Αν την ξέρεις, μετά το πρώτο σοκ, αφού τους εντοπίσεις, θα τους βρίσκεις πάντα. Μη ξεχνάς, η παπαγαλία βολεύει διδάσκοντες και διδασκόμενους.
Κλείνοντας, το πχ σου συνεχίζεται και στον πραγματικό κόσμο, μετά τη σχολή. Εξ ου η πληθώρα διαγνώσεων και τα τραγικά ιατρικά λάθη που βγάζουν μάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IronMaiden

Νεοφερμένος

Ο IronMaiden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
αν φτάσαμε σε σημείο να περάσει ιατρική άτομο της θεωρητικής που δεν έχει κανένα υπόβαθρο θετικών επιστημών (και ναι σοβαρή δουλειά σε βιολογία χημεία και φυσική γίνεται μονο στην κατεύθυνση και όχι σε μαθήματα γενικής παιδείας) και το μόνο που έχει μάθει είναι να παπαγαλίζει κατεβατά (γιατί δυστυχώς αυτό κάνουν στη θεωρητική ακόμα και στο μάθημα της λογοτεχνίας) έχουμε πιάσει πάτο...

χημεία και βιολογία είναι αλληλένδετα μαθήματα.. μαθηματικά δεν χρειαζονται αυτα καθ'αυτά αλλά η καλλιέργεια του τρόπου σκέψης μέσω αυτών.. Τώρα για το βιολογία γενικής, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο το 1ο κεφάλαιο της βιολογίας γενικής, που περισσότερο παραμυθάκι τη λες, και η γενετική που κάνουμε στην βιολογία κατεύθυνσης ας μην κοροϊδευόμαστε είναι απαραίτητη και δεν αρκεί να την παπαγαλίσεις αλλά να την κατανοήσεις, κάτι που ένα άτομο της θεωρητικής δεν πρόκειται να καταφέρει

άτοπο το σχόλιο σου περι παπαγαλίας στην ιατρική. άλλωστε δεν θέλουμε γιατρούς παπαγάλους αλλά γιατρούς επιστήμονες,, και δεν είναι κωλογενικευση αλλά αλήθεια.. Δεν έχω γνωρίσει ούτε ένα άτομο από θεωρητική κατεύθυνση που να βασίζεται στην κριτική σκέψη και όχι στην παπαγαλία..Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι τους βαθμούς από 90 και πανω στην έθεση δεν τους παίρνουν οι της θεωρητικής αλλά οι της θετικής. επίσης αν ένα άτομο θελει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ιατρική γιατί να πάει θεωρητική?

Πραγματικά ,δε ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω με τα βλακώδη σχόλια σου,τα οποία μόνο σε αλήθειες δε στηρίζονται παρά σε ηλίθιες,προερχόμενες από σένα και μόνο, στερεοτυπικές γενικεύσεις!
Fact No.1: Προσπάθησε να μεταφράσεις από την αρχαία ελληνική στη νέα, Πλάτωνα,Αριστοτέλη,Θουκιδίδη,Δημοσθένη,Λυσία κλπ.Πίστεψε με,μόνο η αποστήθιση δε θα σε βοηθήσει .Για να κάνεις κάτι τέτοιο πρέπει να έχεις νοήσει και κατανοήσει ουσιαστικώς τη δομή του αρχαίου λόγου,που, όπως έχει αποδειχθεί μέσω διαφόρων ερευνών, στηρίζεται σε αμιγώς μαθηματική λογική (όπως,άλλωστε ,και η δομή κάθε άλλης γλώσσας), και παράλληλα να τη συνδυάσεις με τη δομή της νέας ελληνικής που είναι,αρκετά,διαφοροποιημένη. Συν τοις άλλοις, τα κείμενα που δίδονται προς μετάφραση είναι είτε ρητορικά,είτε φιλοσοφικά, ή ιστορικά. Χρειάζεται οξυμένη αντιληπτική ικανότητα ώστε ο μαθητής να καταφέρει να συλλάβει τα,συνήθως, σύνθετα νοήματα και να τα αποδώσει ικανοποιητικά στη νεοελληνική.
Fact No.2: Το μάθημα της αρχαίας ελληνικής συμπεριλαμβάνει και, το λεγόμενο γνωστό κείμενο ,το φιλοσοφικό λόγο. Δίδονται αποσπάσματα έργων του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη τα οποία ο μαθητής πρέπει να μεταφράσει αλλά και να τα χρησιμοποιήσει για να απαντήσει σε σχετικές ερωτήσεις. Για να απαντήσει κανείς επαρκώς σε ερωτήσεις φιλοσοφικού τύπου είναι απαραίτητο να έχει μια έμφυτη τάση προς το φιλοσοφικό στοχασμό,καθώς οι φιλοσοφικοί συλλογισμοί ,ούτως ώστε να νοηθούν πλήρως από το άτομο, απαιτούν 1) συνδυαστική σκέψη 2) αφαιρετική ικανότητα3) σύλληψη αόριστων/σύνθετων εννοιών (π.χ. ελευθερία,ηθική,είναι)...Είναι δυνατόν η παπαγαλία και η αποστήθιση να σε βοηθήσει σ'αυτό ;;;Δε το νομίζω...(ακόμη και να μάθεις κάτι απ'έξω-όντας ένας μη σκεπτόμενος παπαγάλος-πώς θα ενσωματώσεις τη γνώση,το περιεχόμενο της οποίας δεν έχεις συλλάβει δια της σκέψης,στην απάντηση σου;)
Fact No.3: Αναφορικά με το μάθημα της ιστορίας ,πρέπει να σε ενημερώσω πως το 50% της συνολικής βαθμολογίας καταλαμβάνουν οι απαντήσεις ,που,κατ'εσέ, απαιτούν αποστήθιση. Το υπόλοιπο 50% ο μαθητής ,ώστε να το εξασφαλίσει, οφείλει να απαντήσει σε ιστορικές πηγές. Το άτομο καλείται να συνδυάσει (σου λέει κάτι το ρήμα;;;-συνδυαστική σκέψη μήπως- ;;;) την ήδη γνωστή ιστορική γνώση με χωρία της πηγής ,απαντώντας σε μια συγκεκριμένη απάντηση και επιλέγοντας ,κατ'επέκταση , συγκεκριμένα μόνο στοιχεία(αφαιρετική ικανότητα -μήπως-;;;). Σημειωτέον πως, όχι λίγες φορές, δεδομένα του ιστορικού κειμένου είναι σε κάποιο βαθμό (πολλές φορές τελείως έμμεσο) διαφοροποιημένα από την ιστορική γνώση, γεγονός το οποίο ο μαθητής καλείται να εντοπίσει.
Δε πρόκειται να γράψω τη λογοτεχνία γιατί αυτή χρειάζεται ότι απαιτούν τα δυο τελευταία μαθήματα μαζί.

δεν είναι κωλογενικευση αλλά αλήθεια.. Δεν έχω γνωρίσει ούτε ένα άτομο από θεωρητική κατεύθυνση που να βασίζεται στην κριτική σκέψη και όχι στην παπαγαλία
Από αυτό το χωρίο της απάντησης σου φαίνεται πόσο "κριτικά" και "συνδυαστικά" σκέφτεσαι εσύ ο ίδιο !!!! Όχι κωλογενίκευση αλλά αλήθεια--> απ'ό,τι έμαθα φέτος στην έκθεση ,με το φτωχό θεωρητικό μυαλό που διαθέτω, για να υποστηρίξεις μια θέση πρέπει να έχεις ένα τουλάχιστον αποδεικτικό στοιχείο που την πιστοποιεί (επιχείρημα,τεκμήριο κλπ.)
Το ότι εσύ δεν έχεις γνωρίσει ένα άτομο που να μη βασίζεται στην κριτική σκέψη αλλά στην αποστήθιση είναι ένα ασταθέστατο τεκμήριο που βασίζεται σε προσωπική σου ΚΑΙ ΜΟΝΟ,ίσως και εκλειφθέισα λανθασμένα, άποψη. Πόσα άτομα της θεωρητικής έχεις γνωρίσει ; 200 ,300,500,1000 ;;;; Ακόμη και αν είναι όλοι παπαγαλάκια,όπως τους παρουσιάζεις, απ'αυτά δεν απορρέει βέβαιο συμπέρασμα...Κάθε χρόνο 40.000 υποψήφιοι δίνουν πανελλαδικές εξετάσεις στα θεωρητικά μαθήματα !!! Οι 200 που έχεις γνωρίσει εσύ είναι απειροελάχιστοι σε σχέση με τον παραπάνω αριθμό !!!!! Στατιστικά και μόνο το τεκμήριο σου είναι ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ !!!!
Ελπίζω,τρόπον τινά, να κατάλαβες την ,ελπίζω,επαρκώς τεκμηριωμένη,άποψη μου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Ποια είναι η λογική του να μπείς σε μια καθαρά θετική σχολή, από τη στιγμή που στα 2 χρόνια ειδικευσής σου είχες αφοσιωθεί στα αρχαία κείμενα και στην φιλοσοφία;
και εδώ τους τάπωσες όλους και κανείς δεν σου απάντησε xD συμφωνώ μαζί σου...

επίσης είμαστε καλά? ρε παιδιά ειλικρινά θέλετε να σας πω ένας θεωρητικάριος ποια μαθήματα θα περνούσε από το τωρινό μου Β' εξάμηνο? Ιστορία Ιατρικής... Και με τα χίλια ζόρια ανατομία... όλα τα υπόλοιπα στηρίζονταν καθαρά σε γνώσεις του λυκείου που παίρνεις από την κατεύθυνση. Και για να μην γελιόμαστε, ρε σεις. Εδώ εμείς δεν μπορούμε να τα πάμε καλά με τη ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ, θα μπορεί ένας της θεωρητικής??? :Ο :Ο

και γενικότερα, μπορώ να δεχτώ ότι έστω αν περάσει ένας τέτοιος ιατρική θα βγάλει την ιατρική με τεράστιο μόχθο, αλλά πρέπει να κάτσει να μελετήσει όλα αυτά που κάναμε εμείς στην κατεύθυνση. θα αναγκαστεί να το κάνει! γιατί διαφορετικα ποτέ δεν θα μπορέσει να τα αφομοιώσει αυτά που μαθαίνει έτσι όπως πραγματικά είναι: η αρμονική συνύπαρξη των νόμων της φυσικής, της χημείας και των μαθηματικών που δημιουργούν μια τελείως νέα οντότητα, μαζί και επιστήμη: την βιολογία και απ'αυτήν την ιατρική. μπορεί να φαίνεται φαντασμένο αυτό που λέω αλλά έχει βαρύνουσα σημασία στο να μπορέσεις να εκτιμήσεις αυτό που μαθαίνεις και να καταφέρεις να διακρίνεις και να ομαδοποιήσεις τη γνώση που παίρνεις, ώστε να μην σου φαίνεται στείρα παπαγαλία και επομένως δυσκολότατη.

και λοιπόν από όλο αυτό οδηγούμαστε πίσω στο ερώτημα του μέλους που επέλεξα να παραθέσω το ερώτημά του: αν είναι λοιπόν να τα κάνεις όλα από την αρχή, ποιο το νόημα να διαλέξεις εξ αρχής θεωρητική κατεύθυνση έναντι της θετικής?
(και για όσους δεν καταλάβατε και πάτε να απαντήσετε το "είχα κλίση στα θεωρητικά και δεν ήθελα μαθηματικά κλπ γτ δεν υπάρχουν στην ιατρική", σας ξεκαθάρισα ότι είναι γεμάτη από αυτά. απλά φαίνεται λιγότερο. δεν είσαι καλός. δεν τα χωνεύεις, αλλά χωρίς να το πάρεις χαμπάρι θα αναγκαστείς να γίνεις καλός σε αυτά.)

είναι απλό το θέμα και δεν ισχύει μόνο για την ιατρική. όπως εμείς δεν μπορούμε έτσι απλά από τη θετική να πάμε φιλολογία, έτσι και οι άλλοι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
θεωρητική και ιατρική...ο ένας όρος αναιρεί τον άλλον βασικά! :P
αν και παίδες,ξέρω μια περιπτωσάρα! xD
η γυναικολόγος μιας φίλης-γνωστής μου πρώτα τέλειωσε φιλόλογος και με κατατακτήριες μπήκε ιατρική..πώς στο καλό το έκανε τώρα αυτό,ρωτήστε την! :laugh: (οχι,δεν κανω πλακα,ειλικρινα!!!!!!στην αρχή ούτε εγώ το πίστευα)
κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σας~!μεταφυσικό το βρίσκω προσωπικά να θέλουμε και την ιατρική από πάνω!αν θες τη σχολή,ΘΕΤΙΚΗ θα πας...κάποιο λόγο δε θα'χει άλλωστε που είναι 3ο πεδίο;
άμα είναι έτσι,ας σκορπίσουμε τις σχολές να περνάει ο καθένας όπου να'ναι,αφού ''ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ''..
κι έστω ότι δε χρειάζεται το περιεχόμενο,άντε...ο τρόπος κι η φιλοσοφία διαβάσματος όμως φυσικά και χρειάζονται,απαιτούνται δηλαδή!αν εγώ έχω μάθει μια ζωή να δουλεύω πάνω σε κείμενα,να παπαγαλίζω ιστορίες,να μαθαίνω γραμματική και συντακτικό στα αρχαία,πώς θα ανταπεξέλθω μετά σε πρακτικές ασκήσεις χημείας,ή ότι θετικό μάθημα υπάρχει τέλος πάντων σε μια σχόλή που απαιτεί θετική σκέψη;Ίσχύει και το αντίστροφο!
Όσο ένας θετικός θα φρίξει στη νομική,άλλο τόσο κι ένας θεωρητικός θα φρίξει στην ιατρική! :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
θεωρητική και ιατρική...ο ένας όρος αναιρεί τον άλλον βασικά! :P
αν και παίδες,ξέρω μια περιπτωσάρα! xD
η γυναικολόγος μιας φίλης-γνωστής μου πρώτα τέλειωσε φιλόλογος και με κατατακτήριες μπήκε ιατρική..πώς στο καλό το έκανε τώρα αυτό,ρωτήστε την! :laugh: (οχι,δεν κανω πλακα,ειλικρινα!!!!!!στην αρχή ούτε εγώ το πίστευα)
κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σας~!μεταφυσικό το βρίσκω προσωπικά να θέλουμε και την ιατρική από πάνω!αν θες τη σχολή,ΘΕΤΙΚΗ θα πας...κάποιο λόγο δε θα'χει άλλωστε που είναι 3ο πεδίο;
άμα είναι έτσι,ας σκορπίσουμε τις σχολές να περνάει ο καθένας όπου να'ναι,αφού ''ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ''..
κι έστω ότι δε χρειάζεται το περιεχόμενο,άντε...ο τρόπος κι η φιλοσοφία διαβάσματος όμως φυσικά και χρειάζονται,απαιτούνται δηλαδή!αν εγώ έχω μάθει μια ζωή να δουλεύω πάνω σε κείμενα,να παπαγαλίζω ιστορίες,να μαθαίνω γραμματική και συντακτικό στα αρχαία,πώς θα ανταπεξέλθω μετά σε πρακτικές ασκήσεις χημείας,ή ότι θετικό μάθημα υπάρχει τέλος πάντων σε μια σχόλή που απαιτεί θετική σκέψη;Ίσχύει και το αντίστροφο!
Όσο ένας θετικός θα φρίξει στη νομική,άλλο τόσο κι ένας θεωρητικός θα φρίξει στην ιατρική! :laugh:

Γιαυτο υπαρχει και το μαθημα επιλογης,για να μην δεσμευομαστε σε 1 πεδιο αλλα να μπορουμε να επιλεγουμε μεταξυ και αλλων πεδιων,βεβαια υπαρχει μειωση μοριων,αλλα αυτο πρεπει να το εχει λαβει υποψιν του ο υποψηφιος.

Τι σημαινει κοριτσι μου θετικη σκεψη?Μηπως εχει και αρνητικη σκεψη?Το οτι ενας θεωρητικος εξ αναγκης για να περασει σε μια σχολη που ηθελε επρεπε να παπαγαλισει,cause thats the way the system works,δεν εστι οτι δεν μπορει να σκεφτει,δηλαδη ελεος με αυτη την καραμελα.Εσυ τωρα μπορει να εμαθες μια ζωη να παπαγαλιζεις,αμα ησουν μια ζωη στην Γ λυκειου.Αν ισχυει αυτο σε σενα παω πασο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Εντάξει παιδιά και εγώ θεωρητική ήμουν αλλά αν και δεν είναι παράνομο, ούτε τίποτα κακό δεν θεωρώ λογική επιλογή να μπαίνει κάποιος στα υψηλόβαθμα τμήματα του 3ου πεδίου από θεωρητική κύριως. Άντε εντάξει με τα τει του 3ου είναι καλές επιλογές για όλες τις κατευθύνσεις. Με ποια λογική να πας φαρμακευτική, βιολογία ή πολύ σπάνια ιατρική; Τόσα μόρια θα χαραμιστούν σε μια σχολή που δεν έχεις σοβαρό υπόβαθρο για να την τελειώσεις. Γιατί κακά τα ψέμματα για να γράψεις τόσα μόρια ώστε να πιάνεις υψηλόβαθμες σχολές στο 3ο πεδίο, έγραψες άριστα λατινικά, ιστορία, αρχαία και οτιδήποτε άλλο. Τα μαθήματα αυτά ουδέποτε θα τα συναντήσεις στην σχολή σου. Γνωστή μου πέρυσι από θεωρητική, σε μία από τις πιο απαιτητικές πανελλήνιες εξετάσεις έγραψε κοντά στα 19400 μόρια και πέρασε βιολογικό, αν και έπιανε οποιαδήποτε σχολή της κατεύθυνσης της. Συναντά μεγάλες δυσκολίες στην σχολή της όπως ήταν λογικό και νόμιζε πως οι καθηγητές θα την βοηθούσαν να καλύψει τα όποια κενά της σε χημεία, μαθηματικά, φυσική. Ωστόσο όπως οι περισσότεροι καθηγητές πανεπιστημίου δεν δίνουν δεκάρα ποια προβλήματα έχει ο κάθε φοιτητής. Η κοπέλα δεν έκανε κάτι κακό αλλά δεν έκανε μία λογική κίνηση. Για μένα πρέπει να πας στην κατεύθυνση στην οποία σε ενδιαφέρουν οι περισσότερες σχολές και να διαλέγεις μία που να ανταποκρίνεται στις δυνατότητες σου. Ας μην υπερεκτιμούμε τις δυνατότητες μας, να είμαστε προσγειωμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Γιαυτο υπαρχει και το μαθημα επιλογης,για να μην δεσμευομαστε σε 1 πεδιο αλλα να μπορουμε να επιλεγουμε μεταξυ και αλλων πεδιων,βεβαια υπαρχει μειωση μοριων,αλλα αυτο πρεπει να το εχει λαβει υποψιν του ο υποψηφιος.

Τι σημαινει κοριτσι μου θετικη σκεψη?Μηπως εχει και αρνητικη σκεψη?Το οτι ενας θεωρητικος εξ αναγκης για να περασει σε μια σχολη που ηθελε επρεπε να παπαγαλισει,cause thats the way the system works,δεν εστι οτι δεν μπορει να σκεφτει,δηλαδη ελεος με αυτη την καραμελα.Εσυ τωρα μπορει να εμαθες μια ζωη να παπαγαλιζεις,αμα ησουν μια ζωη στην Γ λυκειου.Αν ισχυει αυτο σε σενα παω πασο. :)

Το θέμα δεν είναι τι έχω μάθει εγώ να κάνω (εντάξει,πότε παπαγάλιζα,πότε όχι,όπως μου έβγαινε..του χρόνου όμως θα αναγκαστούμε να το κάνουμε όσοι είμαστε θεωρητικοί,είτε θέλουμε,είτε όχι).
Μα δεν καταλαβαίνω τη λογική αυτή,επειδή το αντικείμενο των μαθημάτων είναι ΑΣΧΕΤΟ!δηλαδή κορόιδα είναι όσοι πάνε θετική κατεύθυνση;Κάποιος λόγος δε θα υπάρχει;
Και όχι,πού είδες να λέω εγώ ότι δε μπορεί ο θεωρητικός να σκεφτεί;Απλά δεν έχει λάβει το βασικό γνωστικό υπόβαθρο και εχει να κανει με εντελως διαφορετικο αντικειμενο..εκεί είναι η ένστασή μου,πού είδες να λέω ότι οι θεωρητικοί είναι χαζοι για μια τετοια σχολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Γνωστή μου πέρυσι από θεωρητική, σε μία από τις πιο απαιτητικές πανελλήνιες εξετάσεις έγραψε κοντά στα 19400 μόρια και πέρασε βιολογικό,

Θεωρητικη ημουν,δες διπλα σχολη :)
(ξαναδινω για ιατρικη)

Το θέμα δεν είναι τι έχω μάθει εγώ να κάνω (εντάξει,πότε παπαγάλιζα,πότε όχι,όπως μου έβγαινε..του χρόνου όμως θα αναγκαστούμε να το κάνουμε όσοι είμαστε θεωρητικοί,είτε θέλουμε,είτε όχι).
Μα δεν καταλαβαίνω τη λογική αυτή,επειδή το αντικείμενο των μαθημάτων είναι ΑΣΧΕΤΟ!δηλαδή κορόιδα είναι όσοι πάνε θετική κατεύθυνση;Κάποιος λόγος δε θα υπάρχει;
Και όχι,πού είδες να λέω εγώ ότι δε μπορεί ο θεωρητικός να σκεφτεί;Απλά δεν έχει λάβει το βασικό γνωστικό υπόβαθρο και εχει να κανει με εντελως διαφορετικο αντικειμενο..εκεί είναι η ένστασή μου,πού είδες να λέω ότι οι θεωρητικοί είναι χαζοι για μια τετοια σχολη;

Ενω δηλαδη οι της θετικης,εχουν μαθει απο το λυκειο ανατομιες,φυσιολογιες κτλπ?Σε λιγο θα μας πειτε οτι οι της θετικης,βγαινουν και ετοιμοι τυποποιημενοι γιατροι απο την κατευθυνση τους.Το βασικο γνωστικο υποβαθρο,το αποκταει πολυ ευκολα,μεσα σε ενα καλοκαιρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
ρε παιδια..και εγω πιανω μοριακης βιολογιας και γενετικης και βιολογικο κρητης με τις περσινες βασεις...αλλα δεν το σκεφτομαι...προσωπικα μου ειναι ξενο το αντικειμενο...θα μπορουσε ενας της θεωρητικης να τα καταφερει σε τετοιες σχολες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top