[Παλιό Σύστημα] Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ξέρω ότι έχει συζητηθεί πολλές φορές αυτό το θέμα αλλά ακόμα δεν καταλαβαίνω!Ανεβάζει τα μόρια στο 2ο και 4ο πεδίο ; Ακόμα και αν δεν γράψεις 20 ; και πώς το κάνει αυτό ; αν κανονικά π.χ είχα 17.000 μόρια στο 4ο πεδίο , αν έγραφα ΑΟΘ και έγραφα καλά θα είχε για τις ίδιες σχολές πάλι του 4ου πεδίου παραπάνω απο 17.000 μόρια ; δεν ενδιαφέρομαι για 5ο πεδίο .. να πάρω ΑΟΘ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Ξέρω ότι έχει συζητηθεί πολλές φορές αυτό το θέμα αλλά ακόμα δεν καταλαβαίνω!Ανεβάζει τα μόρια στο 2ο και 4ο πεδίο ; Ακόμα και αν δεν γράψεις 20 ; και πώς το κάνει αυτό ; αν κανονικά π.χ είχα 17.000 μόρια στο 4ο πεδίο , αν έγραφα ΑΟΘ και έγραφα καλά θα είχε για τις ίδιες σχολές πάλι του 4ου πεδίου παραπάνω απο 17.000 μόρια ; δεν ενδιαφέρομαι για 5ο πεδίο .. να πάρω ΑΟΘ;
το θεμα νομιζω εχει ξανασυζητηθει.
αν γραψεις πολυ καλα θα σε βοηθησει αλλα για να γινει αυτο θα πρεπει να εχεις διαβασει και πολυ.αρα θα ηταν καλυτερο να εχεις αφιερωσει τον χρονο που χρειαζεται στα αλλα μαθηματα που εξεταζεσαι.
αν δεν θες 5 πεδιο μην το παρεις,τζαμπα χρονος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parapan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
αν δεν θες 5 πεδιο μην το παρεις,τζαμπα χρονος.
+1

και μπορεί να σου γυρίσει και μπούμερανγκ. φίλος μου από θεωρητική που το πήρε, έγραψε 16 και ενώ είχε 19+ σε όλα τα άλλα (εκτός από έκθεση) πιθανότατα χάνει τη νομική Θεσσαλονίκης. Αν δε το χε πάρει θα ήταν 99% μέσα τώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
απαντήστε και στα άλλα ερωτήματα μου σχεδόν μόνο στο τελευταίο απαντήσατε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ξέρω ότι έχει συζητηθεί πολλές φορές αυτό το θέμα αλλά ακόμα δεν καταλαβαίνω!Ανεβάζει τα μόρια στο 2ο και 4ο πεδίο ; Ακόμα και αν δεν γράψεις 20 ; και πώς το κάνει αυτό ; αν κανονικά π.χ είχα 17.000 μόρια στο 4ο πεδίο , αν έγραφα ΑΟΘ και έγραφα καλά θα είχε για τις ίδιες σχολές πάλι του 4ου πεδίου παραπάνω απο 17.000 μόρια ; δεν ενδιαφέρομαι για 5ο πεδίο .. να πάρω ΑΟΘ;
Λοιπόν:P:
Επηράζει τα μόρια σε όλα τα πεδία.Ακόμα κι αν δεν γράψεις 20.Νομίζω πως το ''μπόνους'' αν γράψεις 20 είναι +300 μόρια.Για να δώσεις πρέπει να δώσεις υποχρεωτικά και μαθηματικά γενικής.Πάντως αφού δεν ενδιαφέρεσαι για 5ο πεδίο εγώ θα σου πρότεινα να μην τη δώσεις,θα σου τρώει χρόνο από τα άλλα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Μπορείς να τη δώσεις και με βιολογία απλά δεν ανοίγει το 5ο πεδίο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Μπορείς να τη δώσεις και με βιολογία απλά δεν ανοίγει το 5ο πεδίο:)
Νομίζω πως δεν μπορείς να το δώσεις χωρίς μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
To λέω αυτό γιατί μπορούν να την επιλέξουν και άτομα ως επιλογής για γενικές γνώσεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σαφώς και μπορείς. Απλά δεν ανοίγει το 5ο πεδίο. Χαμένος κόπος, λεφτά και άγχος δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

breaking_dawn

Νεοφερμένος

Η breaking_dawn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
και εγώ είμαι θεωρητική και μάλλον θα το πάρω για να έχω πρόσβαση και στο 5 πεδιο που εχει περισσοτερες σχολεσ απο οτι το 3...
μπορειτε να μου πειτε οποιος ξερει αν ειναι δυσκολο μαθημα κτλ...και πως ειναι..δεν εχω ιδεα!ειναι θεωρια μονο?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsoump

Νεοφερμένος

Ο tsoump αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Όλο ακούω και ακούω και ακούω.... Μας τα τσουρεκιάσανε! Ο καθένας το βιολί του.

Τελικά αν του χρόνου πάρω Οικονομία , αυτή θα μου δώσει μόρια και στα άλλα πεδία ή απευθύνεται αποκλειστικά στο 5ο;

Αναμένα μια υπεύθυνη απάντηση, γιατί κάποιοι καθηγητές υποστηρίζουνε πως δεν δίνει σε άλλα πεδια (έστω και αυτά τα 200-600 μορια) , άλλοι ισχυρίζονται το αντίθετο.


Ευχαρισατώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Από φέτος Οικονομία και Μαθηματικά Γ.Π. πάνε υποχρεωτικά μαζί αν θες να διαλέξεις ΑΟΘ και μετράνε σε όλα τα πεδία με το ζόρι τα μόρια που πήρες (ή έχασες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsoump

Νεοφερμένος

Ο tsoump αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Α, όμορφα. Αγκούρι δηλαδή.
Μωρέ, το σκεφτόμουνα επειδή εύκολο μάθημα είναι, το 5ο πεδίο δεν με ενδιαφέρει... οπότε ίσως μπεί στις υποχρεώσεις μου. Απεναντίας αν δεν καίγεσαι για τα 500 (έστω) μόρια, δεν το παίρνεις. Αν καίγεσαι?

Καίγομαι όμως? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ακριβως. Αν στις ΑΟΘ βγαλεις βαθμο παραπανω απο τον μεσο ορο των υπολοιπων 6 μαθηματων, τοτε σου δινει μορια, ανεξαρτητως πεδιου. Στο 5ο πεδιο δινει περισσοτερα μορια γιατι ειναι μαθημα βαρυτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsoump

Νεοφερμένος

Ο tsoump αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ευχαριστώ guys. Γνωστά τα όσα γράφονται, αλλά η παραπληροφόρηση στις μέρες μας έχει φτάσει σε σημείο να θες να σκοτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Από φέτος Οικονομία και Μαθηματικά Γ.Π. πάνε υποχρεωτικά μαζί αν θες να διαλέξεις ΑΟΘ και μετράνε σε όλα τα πεδία με το ζόρι τα μόρια που πήρες (ή έχασες)

Απο φέτος? Νόμιζα ότι αυτό ίσχυε ανέκαθεν :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Το να πάρεις υποχρεωτικά Μαθηματικά και ΑΟΘ? Όχι από 2006-2009 μπορούσες να συνδυάσεις οποιοδήποτε μάθημα επιλογής με το ΑΟΘ για να κερδίσεις μόρια (χωρίς να ανοίγεις το 5ο πεδιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Α, όμορφα. Αγκούρι δηλαδή.
Μωρέ, το σκεφτόμουνα επειδή εύκολο μάθημα είναι, το 5ο πεδίο δεν με ενδιαφέρει... οπότε ίσως μπεί στις υποχρεώσεις μου. Απεναντίας αν δεν καίγεσαι για τα 500 (έστω) μόρια, δεν το παίρνεις. Αν καίγεσαι?

Καίγομαι όμως? :/

Να ξερεις οτι οι ΑΟΘ δεν ειναι τοσο ευκολο μαθημα οσο το παρουσιαζουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsoump

Νεοφερμένος

Ο tsoump αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Τι να πώ. Γελοίο έχω ακούσει ότι είναι. Το μόνο που χρειάζεται είναι να έχεις κάποιον πάνω από το κεφάλι σου να σου λέει να μην παραλείπεις να διαβάσεις ΑΟΘ. Συνήθως τον ρόλο αυτόν τον πληρώνουμε στα φροντιστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Τα στατιστικα του 2009 παντως λενε οτι μολις το 28% των υποψηφιων ξεπερασαν το 18, σε αυτο το, κατα τα αλλα, γελοιο μαθημα. Παρομοια ποσοστα ανω του 18 ειχαν επισης:

Η Βιολογια γενικης παιδειας (26,68%),
Η Βιολογια θετικης κατευθυνσης (32%),
Τα μαθηματικα θετικης κατευθυνσης (26%),
Η φυσικη θετικης κατευθυνσης (32%),
Οι ΑΟΔΕ τεχνολογικης (25%).

Το 2009 επισης, το 24% των υποψηφιων στις ΑΟΘ εγραψε κατω απο την βαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top