Ψυχολογία Αθήνας, Θεσσαλονίκης ή Ρεθύμνου;

froso a.

Νεοφερμένος

Η froso a. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αρχαία Ολυμπία (Ηλεία). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
εβγαλα 18.227 μορια και πιανω ολα τα τμηματα που θελω..πλεον κατασταλλαξα στην ψυχολογια....αλλα ποιο απο τα τρια πανεπιστημια ειναι το καλυτερο΄΄΄εχω ακουσει οτι στο ρεθυμνο το τμημα της ψυχολογίας ειναι πολυ οργανωμένο...αλλα και το παντειο ειναι σταθερή αξια...εγω παλι πιστευω θεσαλονίκη ειναι πολυ ωραια...εσεις τι λετε΄΄ δεν ρωταω μονο απο άποψη πολης αλλα και σχολης...που ειναι πιο καλα...ας με βοηθήσει καποιος που γνωριζει...

ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Κατ αρχας συγχαρητηρια!!!

Μια φιλη μου εχει περασει ψυχολογια ρεθυμνου.
Δεν ξερω σαν σχολη τι διαφορες εχει απο αυτη της Θεσσαλονικης, το μονο που ξερω σιγουρα ειναι πως θα κανει 10% του χρονου για να ρθει Θεσσαλονικη:P

Γνωμη μου, επελεξε την πολη που σου αρεσει περισσοτερο. Σ αυτη θα μεινεις 4-5 χρονια και πρεπει να σου αρεσει. Αν εισαι καλος σε οποια σχολη και να πας καλος θα βγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
εβγαλα 18.227 μορια και πιανω ολα τα τμηματα που θελω..πλεον κατασταλλαξα στην ψυχολογια....αλλα ποιο απο τα τρια πανεπιστημια ειναι το καλυτερο΄΄΄εχω ακουσει οτι στο ρεθυμνο το τμημα τησ χυχολογιασ ειναι πολυ οραγανομενο...αλλα και το παντειο ειναι στα8ερη αξια...εγω παλι πιστευω 8εσαλονικη ειναι πολυ ωραια...εσεισ τι λετε΄΄ δεν ρωταω μονο απο αποψη πολησ αλλα και σχολησ...που ειναι πιο καλα...ασ εμ βοη8ησει καποιοσ που γνωριζει...

ευχαριστω

η θεσσαλονικη εχει κλασικα τις καλυτερες σχολες! πηγαινε εκει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

froso a.

Νεοφερμένος

Η froso a. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αρχαία Ολυμπία (Ηλεία). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
η θεσσαλονικη εχει κλασικα τις καλυτερες σχολες! πηγαινε εκει!

και εγω 8εσαλονικη λεω αλλα οσο και να το κανεισ παντειο δεν ειναι καλυτερα΄΄΄΄;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
και εγω 8εσαλονικη λεω αλλα οσο και να το κανεισ παντειο δεν ειναι καλυτερα΄΄΄΄;;;;

Το καλυτερο τμημα ειναι του παντειου.αλλα η θεσσ ειναι καλυτερη πολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adiafthoros

Νεοφερμένος

Ο adiafthoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Κατ ' αρχάς συγχαρητήρια.
Εγώ απλά θα σου πώ οτι πράγματι το τμήμα του ρεθύμνου απ ότι ξέρω είναι πιο οργανωμένο απο τα άλλα δύο, ωστόσο αυτό του πάντειου απλά είναι το πιο καλό.
Γενικά έχει πολύ καλούς καθηγητές και πολύ καλό πρόγραμμα.Είμαι Α' έτος ψυχολογίας στο πάντειο και γενικά απο το τμήμα έχω καλές εντυπώσεις,απο την οργάνωση βέβαια του πάντειου έχω απογοητευθεί....δικιά σου η επιλογή,αλλά αν πιάνεις το τμήμα του πάντειου, μη ρωτάς τί να επιλέξεις.........:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

froso a.

Νεοφερμένος

Η froso a. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αρχαία Ολυμπία (Ηλεία). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
δηλαδη αν πιανω παντειο να μην το ξανασκεφτω τι θα δηλωσω...;;; ωραιααααα........

εγω ακουω συνεχωσ οτι το τμημα στο ρε8υμνο ειναι το πιο οργανωμένο...αρα γιατι να παω παντειο;; δεν ξερω...

τα μαθήματα στο πρωτο ετος πως σου φανηκαν;;; ευκολα;;; οι καθηγητες καλοι;; εγω εχω ψιλοαγχωθει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stellicha!

Νεοφερμένος

Η Στελλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ποια ειναι η καλυτερη σχολη, της Θεσσαλονικης ή του Ρεθυμνου?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki362

Νεοφερμένος

Η maraki362 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Η αδερφη μου σπουδασε στην Θεσσαλονικη αλλα τη ρωτησα και νομιζει καλυτερη ειναι η σχολη του Ρεθυμνου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Μόλις ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στο τμήμα Ψυχολογίας,στην Κρήτη.Αναμφισβήτητα,το επίπεδο των σπουδών είναι το πιο υψηλό σε σύγκριση με τα υπόλοιπα τμήματα ψυχολογίας.Το πρόγραμμα σπουδών καλύπτει όλους τους κλάδους σε μκρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό (δίνοντας στον καθένα την ευκαιρία τόσο της εξειδίκευσης όσο και της απόκτησης μιας πιο σφαιρικής γνώσης).Οι καθηγητές είναι νέοι επαγγελματίες,με αρκετή πείρα και σπουδές σε Ευρώπη και Αμερική.Τι γεγονός ότι το τμήμα βρίσκεται στην ελληνική περιφέρεια λειτουργεί προς όφελος των φοιτητών-λιγότερα άτομα συνεπάγεται πιο στενή σχέση με τους καθηγητές,οι οποίοι είναι εξαιρετικά προσιτοί.Επιπλέον,το συγκεκριμένο τμήμα δίνει αρκετά εφόδια για μετέπειτα σπουδές στο εξωτερικό (κυρίως,σε αγγλόφωνα πανεπιστήμια) μέσα από την έμφαση στην αγγλική βιβλιογραφία (οι φοιτητές δεν απαλλάσσονται από τα μαθήματα των αγγλικών όπως συμβαίνει στα τμήματα της Αθήνας τουλάχιστον) και στην ανάθεση εργασιών (αντίθετα με ότι συμβαίνει π.χ. στο Πρόγραμμα Ψυχολογίας,όπου υπάρχουν φοιτητές οι οποίοι δεν έχουν εκπονήσει ούτε μία απαλλακτική/προσθετική/υποχρεωτική εργασία μέχρι να αναλάβουν την πτυχιακή τους...Επίσης,μεγάλη έμφαση δίνεται στις ομαδικές ή ατομικές παρουσιάσεις εργασιών.Βέβαια,ίσως κάποιοι να δυσαρεστηθούν επειδή τα μαθήματα του οδηγού σπουδών έχουν γίνει αλυσίδες,αλλά,κατά τη γνώμη μου,αυτό κινητοποιεί σε μεγαλύτερο βαθμό τους φοιτητές (από τη στιγμή που οι παρακολουθήσεις δεν είναι υποχρεωτικές) προκειμένου να ξεμπερδέψουν στην ώρα τους με τα πιο απαιτητικά μαθήματα.Φυσικά,υπάρχουν και ψεγάδια στο τμήμα,όπως π.χ. η ελλείψεις υλικοτεχνικής υποδομής,αλλά αυτό συμβαίνει σε κάθε τμήμα.Σε γενικές γραμμές,προσωπικά θεωρώ τόσο το τμήμα Ψυχολογία στην Κρήτη όσο και αυτό της Θεσσαλονίκης,είναι κλάσης ανώτερα από τα αντίστοιχα τμήματα της Αθήνας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μόλις ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στο τμήμα Ψυχολογίας,στην Κρήτη.Αναμφισβήτητα,το επίπεδο των σπουδών είναι το πιο υψηλό σε σύγκριση με τα υπόλοιπα τμήματα ψυχολογίας.

ως προς τι είναι το πιο υψηλό. Δυστηχώς ή ευτυχώς δεν μπορείς να κρίνεις αντικειμενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Φυσικά και μπορείς να κρίνεις αντικειμενικά κάποια στοιχεία...Για παράδειγμα,οι καθηγητές είναι πάντοτε συνεπείς στις υποχρεώσεις τους και πρόθυμοι να βοηθήσουν όταν υπάρχουν απορίες.Το πρόγραμμα σπουδών δεν είναι μονότονο (βλέπε Ψυχολογία Παντείου,όπου ο φόρτος των μαθημάτων Κοινωνικής Ψυχολογίας σε κάνει να αναρωτιέσαι εάν σπουδάζεις Ψυχολογία ή,κυρίως,Κοινωνική Ψυχολογία),αλλά πλουραλιστικό καλύπτοντας όλα σχεδόν τα αντικείμενα.Η βαθμολόγηση είναι αντικειμενική και ξεκάθαρη στις περισσότερες περιπτώσεις και παρουσιάζονται αρκετές ευκαιρίες για συμμετοχή σε έρευνα.Δεν προσπαθώ να σε πείσω για την αίγλη του τμήματος,απλά σου μεταφέρω τα λεγόμενα και το γενικότερο κλίμα που επικρατεί από την πλειοψηφία των φοιτητών (συμπεριλαμβανομένων των δικών μου βιωμάτων και κρίσεων πάνω στο θέμα).Εάν γνωρίζεις τι σημαίνει Ψυχολογία,σε διαβεβαιώ ότι το τμήμα της Κρήτης είναι ότι καλύτερο υπάρχει για τα ελληνικά δεδομένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emmag

Νεοφερμένος

Η Emmag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας παιδιά! Εμμ..Κι εγώ ενδιαφέρομαι για Ψυχολογία και ήθελα να σας ρωτήσω αν το Πάντειο αξίζει παρά τα όσα λένε..Και τη Φρόσω -λίγο πιο πάνω- πιο πανεπιστήμιο επέλεξε και αν έμεινε ευχαριστημένη. Ευχαριστώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
υπαρχει κ το ΦΠΨ προγραμμα Ψυχολογιας. Αυτο ειναι καλο γενικα? Εχω μια φιλη που το εβαλε πρωτη της επιλογη, πριν 4 χρονια βεβαια που διναμε εμεις, αρα φανταζομαι θα ειναι πολυ καλο, γιατι η κοπελα ειχε 19.300 μορια, επιανε δηλαδη οποιο ηθελε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Έχω αναφέρει ξανά την άποψή μου σε παρόμοιο topic.Μην κάνετε το λάθος και επιλέξετε τη Ψυχολογία Παντείου...οποιοδήποτε από τα υπόλοιπα τρία τμήματα θα ήταν μια καλή επιλογή (ιδιαίτερα,η Ψυχολογία Κρήτης και Θεσ/νίκης).Ως τελειόφοιτος του τμήματος Ψυχολογίας Κρήτης,μπορώ να μιλήσω για ένα πολύ οργανωμένο τμήμα,με εξαιρετικούς καθηγητές και ενδιαφέρων/πλουραλιστικό οδηγό σπουδών.Σαν τμήμα διαθέτει πλεονεκτήματα που τα υπόλοιπα τρία τμήματα δε διαθέτουν.Θα μπορούσα να συνεχίσω την επιχειρηματολογία,ωστόσο,μόνο θετικά κυρίως σχόλια θα ακούσετε από μένα (ίσως το μόνο αρνητικό να είναι η απόσταση-για κάποιον που έρχεται από μακριά-και η έλλειψη επιλογών-καθώς,π.χ.,η διασκέδαση δε συγκρίνεται με αυτή της Αθήνας).Εαν έχετε απορίες,ρωτήστε με-θα χαρώ να σας απαντήσω όσο το δυνατόν πληρέστερα και αντικειμενικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellicha!

Νεοφερμένος

Η Στελλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Μ'αρεσει παρα πολυ η ψυχολογια αλλα φοβαμαι πως δν θα εχω αμεση επαγγελματικη αποκατασταση.. Με λιγα λογια τρεμω μηπως μεινω ανεργη.. Δν ξερω τι να κανω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Στέλλα μου,θα βάλεις τα δυνατά σου-από τη στιγμή που έχεις επιλέξεις να σπουδάσεις αυτό που σε ενδιαφέρει-και θα τα καταφέρεις.Σημασία έχει να αισθάνεσαι εσύ ολοκληρωμένη και εάν σε ενδιαφέρει πραγματικά,θα ανοίξουν αρκετές πόρτες στην αγορά εργασίας.Η αλήθεια είναι ότι το επάγγελμα του ψυχολόγου είναι υποτιμημένο στην Ελλάδα και ίσως χρειαστεί να συνεχίσεις τις σπουδές σου αργότερα στο εξωτερικό.Κι εγώ τώρα έρχομαι αντιμέτωπος με το σκληρό ερώτημα "κι εγώ,πότε και πού θα εργαστώ ως ψυχολόγος;",αλλά έχω πίστη γιατί αγαπώ αυτό που σπούδασα και ξέρω ότι όταν μου δοθεί η ευκαιρία,θα είμαι καλός σε αυτό που θα κάνω και θα το απολαμβάνω παράλληλα.Και πλέον,ανήκοντας σε μια διεθνοποιημένη κοινωνία,μπορεί στην Ελλάδα να είναι περιορισμένοι οι πόροι για τους ψυχολόγους (κατάσταση η οποία ενδέχεται να αλλάξει),στο εξωτερικό όμως οι επιλογές και οι ευκαιρίες είναι περισσότερες και ίσως αποφασίσεις να ζήσεις και να εργαστείς σε κάποια άλλη χώρα (κάτι που έχουν επιλέξει αρκετοί).Χρόνος υπάρχει-θέληση υπάρχει;Αυτό να σκέφτεσαι πάντα και μην αγχώνεσαι εκ των προτέρων για την επαγγελματική αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
μην αγχώνεσαι εκ των προτέρων για την επαγγελματική αποκατάσταση.
οι νεοι μας... δεν "αγχωνονται" για την επαγγελματικη τους αποκατασταση.

και οι πιο αποκατεστημενοι απ' αυτους εχουν το ιδιο "αγχος" , αλλα το ερμηνευουν διαφορετικα.
(παντα βρισκουμε μια "λογικη" "εξηγηση", δεν ειναι κακο)

αυτο το "αγχος" δε σβηνει με το στριψιμο ενος διακοπτη

(αυτα που καναμε στα παιδια θα τα βρουμε μπροστα μας! [δεν αναφερομαι στη φιλη μας... γενικοτερη διαπιστωση])
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Φαντάζομαι πως έχεις δίκιο,αν και με μπέρδεψες λίγο...Τέλος πάντων,κατά τη γνώμη μου,το πιο σημαντικό κριτήριο προκειμένου να επιλέξει η κοπέλα παραπάνω το τμήμα ψυχολογίας (όπως κι ο καθένας,προκειμένου να επιλέξει οποιαδήποτε σχολή) είναι να ενημερωθεί ενδελεχώς για το αντικείμενό της από άτομα που γνωρίζουν σχετικά.Προβλήματα στον κλάδο και την αγορά εργασίας πάντα υπήρχαν και θα εξακολουθήσουν να υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew_sketo

Νεοφερμένος

Ο Andrew_sketo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Eγώ με τη σειρά μου,μετά την αποτυχία λόγω έλλειψης διαβάσματος,αποφάσισα να ξαναδώσω με στόχο την Ψυχολογία της Φιλοσοφικής που είναι η καλύτερη στην Αθήνα,αν και σε πανελλαδικό επίπεδο η Ψυχολογία Κρήτης είναι μακράν η καλύτερη.....Δώστε μου κουράγιο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top