Κατάλληλος φωτισμός για διάβασμα;

Nio21

Νεοφερμένος

Ο Nio21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ποιος είναι ο κατάλληλος φωτισμός για διάβασμα?
Πόση πρέπει να είναι η απόσταση μεταξύ του βιβλίου και των ματιών μας?
Είναι καλύτερα να έχουμε το βιβλίο στο γραφείο και να διαβάζουμε με σκυμμένο το κεφάλι ή να το σηκώνουμε σχεδόν κάθετα με το γραφείο και να μην σκύβουμε το κεφάλι?
Γενικότερα ποιος είναι ο κατάλληλος τρόπος για να διαβάζεις πολλές ώρες χωρίς να κουράζεσαι σωματικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι κανονικα πρεπει το βιβλιο να ειναι μπροστα μας και να μη σκυβουμε γιατι παραμορφωνεται η σπονδυλικη στηλη λιγο κατω απο τον αυχενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Συμφωνώ με αυτό που είπε η Krou. Η πλάτη πρέπει να είναι ίσια όταν κάθεσαι στην καρέκλα για να διαβάσεις στο γραφείο.

Όσο για το φωτισμό, εξαρτάται από τον άνθρωπο. Εγώ πχ διάβαζα έτσι:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Αρκετός φωτισμός ώστε να βλέπεις τα πάντα. Αν ο φωτισμός δεν είναι αρκετός θα χαλάσεις τα μάτια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nio21

Νεοφερμένος

Ο Nio21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Υπάρχουν ειδικές λάμπες για διάβασμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
Συμφωνώ με αυτό που είπε η Krou. Η πλάτη πρέπει να είναι ίσια όταν κάθεσαι στην καρέκλα για να διαβάσεις στο γραφείο.

Όσο για το φωτισμό, εξαρτάται από τον άνθρωπο. Εγώ πχ διάβαζα έτσι:




και τι καταλαβεσ απο οσα διαβασεσ????:P:P


εγω θελω πολυ φωσ για να διαβασω και τη λαμπα και το πορτατιφ......αλλα το γραφειο δεν ειναι αναγκαιω τισ περισσοτερεσ φορεσ διαβαζω στο κρεβατι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
και τι καταλαβεσ απο οσα διαβασεσ????:P:P


εγω θελω πολυ φωσ για να διαβασω και τη λαμπα και το πορτατιφ......αλλα το γραφειο δεν ειναι αναγκαιω τισ περισσοτερεσ φορεσ διαβαζω στο κρεβατι.....

Κατάλαβα αυτό: Μπλε, ροζ, πράσινο, μπλε, ροζ, πράσινο, μπλε, ροζ, πράσινο, επιληψία...

Βασικά όντως χρειάζεται δυνατός φωτισμός στο χώρο για να μη κουράζονται τα μάτια και αποκοιμηθείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Εγω δυστηχως διαβαζω παντου εκτος του γραφειου μου. Κυριως ομως στο κρεββατι και στο πατωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
πρέπει να υπάρχει αρκετή αποσταση γιατί κι εγώ επειδή διάβαζα απο πολύ κοντα και κάτι έπαθα και δεν έβλεπα καλά. Όταν πήγα γιατρό μου είπε πως έπαθα κάτι σαν μυοπία που όμως κρατά πολύ λιγο... ευτυχώς πέρασε τώρα αλλά ήταν πολύ ασχημο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

themos!!!

Νεοφερμένος

Ο themos!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν και ξέρω καλά πως πρέπει να κρατάς μια απόσταση απο το βιβλίο, οτι ο φωτισμός πρέπει να είναι μπλε προς κίτρινος και πως πρέπει να κάθεσαι σε γραφείο χωρίς να λιγύζεις εγώ δεν τηρώ από τα παραπάνω σχεδόν τίποτα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Μα ειναι δυνατον να καθεσαι χωρις να λυγιζεις;;; Ελεος! Μεγαλυτερο κακο γινεται αν καθεσαι στητος νομιζω... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω δυστυχως διαβαζω με λαθος σταση σωματος (σκυμμενος) με αποτελεσμα να εχω φοβερους πονους στον αυχενα κατα καιρους. Επισης τα θεωρητικα μαθηματα (βλεπε Βιολογια) τα διαβαζα στο κρεβατι. Απο φωτισμο... ηθελα να διαβαζω στο μισοσκοταδο μονο με το φωτιστικο γραφειου (και παντα νυχτα).

Τα παραπανω τα εκανα τις 2 χρονιες που εδωσα πανελλαδικες. Για πιο παλια δε θυμαμαι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
με ένα πορτατίφ και τις λάμπες δωματίου διαβάζω.

με νυστάζουν και κουράζουν οι λάμπες φθορίου σαν αυτές που υπάρχουν στα σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ξαπλωσε αναπαυτικα στο κρεβατι σου, φτιαξε το μαξιλαρι ωστε να μην στραβωνει η σπονδυλικη σου στηλη, κλεισε καθε φως και ονειρα γλυκα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Ποιος είναι ο κατάλληλος φωτισμός για διάβασμα?
Πόση πρέπει να είναι η απόσταση μεταξύ του βιβλίου και των ματιών μας?
Είναι καλύτερα να έχουμε το βιβλίο στο γραφείο και να διαβάζουμε με σκυμμένο το κεφάλι ή να το σηκώνουμε σχεδόν κάθετα με το γραφείο και να μην σκύβουμε το κεφάλι?
Γενικότερα ποιος είναι ο κατάλληλος τρόπος για να διαβάζεις πολλές ώρες χωρίς να κουράζεσαι σωματικά?
Σημαντική είναι η θέση της λάμπας.Αν είσαι δεξιόχειρας,θα πρέπει να φωτίζει από αριστερά,και αν είσαι αριστερόχειρας από τα δεξιά.Τα υπόλοιπα τα είπαν τα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Απο φωτισμο... ηθελα να διαβαζω στο μισοσκοταδο μονο με το φωτιστικο γραφειου (και παντα νυχτα).

Και εγώ! Δεν μου αρέσει το πολύ φως! :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the mage

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Αλικαρνασσός (Ηράκλειο). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ειδικα για φετος (αν και γενικα ειμαι φαν του καλου φωτισμου) (μιας και επιτελους μπηκαμε σε ιδιοκτητο σπιτι) επελεξα την τοποθετηση 2 x 54W φθορισμου (σαν αυτους που ειναι στα γραφεια? σωληνες-style οχι bulbs)
που δινουν περιπου 6-7 χιλιαδες lumen (δν ξερω πως το λενε στα ελληνικα...).
Σαν να λεμε δηλαδη περιπου 6 συμβατικες λαμπες βολφραμιου σε εναν χωρο κατω των 9 τετραγωνικων.
Γενικα και ειδικα στο διαβασμα με βοηθαει ο λευκος/ψυχρος φωτισμος και προτιμω τους λ. φθορ.
Βεβαια με βοηθαει και το χρωμα που εχω βαψει το δωματιο μου (οι 2 απεναντι τοιχοι σιελ και οι αλλοι 2 λιλα, δενουν μεταξυ τους και το μεν κανει το περιβαλλον πιο study-friendly και το δε πιο φιλικο και ζεστο)
Επισεις κατι αναλογο θα μπορουσε να γινει και με αλλους συνδιασμους (φυσικα και δεν ειναι ασχετο το χρωμα του τοιχοι με τον φωτισμο, αλλωστε η πλειοψηφια του που φτανει στα ματια μας εχει διαχυθει μεσω του τοιχου επιρεαζοντας το ετσι αρκετα) οπως το ελαφρο-χρυσο-πορτοκαλι με ενα ωραιο πρασινο ελαφρυ (της μεντας σαν αυτο που βλεπετε εδω στο ischool)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skarman

Νεοφερμένος

Ο skarman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πολυ ενδιαφέρον το συγκεκριμένο θέμα, αφού έριξα μια ματιά παρατήρησα ότι αντιμετωπίζω κ γω κάποια από τα προβλήματα που προαναφέρθηκαν...
Δεν μπορώ να διαβάσω στο γραφείο μου για πολύ ώρα συνέχεια καθότι αισθάνομαι ενοχλήσεις στην πλάτη κ στον αυχένα αφού αναγκάζομαι να σκύψω προς τα μπροστά...
Ακόμα, δεν μπορώ να κρατάω το βιβλίο συνέχεια στα χέρια γιατί είναι μεγάλο και βαρύ και κουράζομαι γρήγορα και έκτος αυτού δεν μπορώ να διαβάσω άνετα πλέον.....
Υπάρχει τίποτα σχετικό που να στηρίζει βιβλία ώστε να βρίσκονται στο ύψος των ματιών???
Έχετε να μου προτείνετε κάποια λύση???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
με το πορτατιφ και την λαμοα του δωματιου μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Blacklight :mad2:

Για μένα το καλύτερο είναι καλός φωτισμός και να με καθιστός σε ένα μεγάλο τραπέζι. Έχω δοκιμάσει και άλλους τρόπους, όπως στο κρεβάτι, με λιγότερο φως αλλά αν και είναι έτσι πιο in:P δεν αποδίδουν...για τα γραπτά μιλάω πάντα, αν είναι να διαβάσω εννοείται ξαπλωμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top