Σχολή επιθυμίας ή σχολή με προοπτικές;

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Βγαινοντας απο μια σχολη αποκτας συγκεκριμενη επαγγελματικη ταυτοτητα και αυτο το επαγγελμα το ασκεις μια ζωη.Προσωπικα δεν θα μπορουσα να σπουδασω κατι που δεν με εκφραζει μονο και μονο επειδη εχει αποκατασταση.Αν μπορεις παντως να συνδιασεις και τα δυο ειναι το καλυτερο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Εννοειται σχολη που σου αρεσει φιλε μου, εννοειται. Δε μπαινω καν σε διαδικασια να το συζητησω. Δεν προκειται ν'αποκατασταθεις ποτέ αν δε γουσταρεις τη δουλειά σου.
-----------------------------------------
Εξω απ' οτι εχω ακουσει, μια χαρα κυρος εχει το επαγγελμα του νοσηλευτη-τριας. Και ειναι ενα ακρως απαραιτητο επαγγελμα, και κοινωνικη προσφορα. Μονο στη γιατροπληκτη Ελλαδα εχουν μεινει τετοια καταλοιπα...

Μα, ρωτας ανθρωπους που υποτιθεται οτι τελειωσαν πανεπιστημιο και σου λένε "νοσηλευτης μωρε; Να πλενεις τις πάπιες;". Πραγματικα ανιδεοι. Ο νοσηλευτής 4ετους φοιτησης ΑΕΙ κανει διαχειριση νοσοκομειακής μονάδας φιλοι μου, δεν εχει καμια σχεση ουτε με πάπιες ούτε με πλυσιμο ιατρείων. Κοινώς, ενα νοσοκομείο τρεχει οροφο-οροφο απο τους νοσηλευτές σε 24ωρη βαση, οχι απ'τους γιατρούς. Οι γιατροι εκει μεσα προσφερουν συγκεκριμενες υπηρεσιες, η πραγματικη λειτουργια της μοναδας ειναι αρμοδιοτητα των νοσηλευτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Μα, ρωτας ανθρωπους που υποτιθεται οτι τελειωσαν πανεπιστημιο και σου λένε "νοσηλευτης μωρε; Να πλενεις τις πάπιες;". Πραγματικα ανιδεοι. Ο νοσηλευτής 4ετους φοιτησης ΑΕΙ κανει διαχειριση νοσοκομειακής μονάδας φιλοι μου, δεν εχει καμια σχεση ουτε με πάπιες ούτε με πλυσιμο ιατρείων. Κοινώς, ενα νοσοκομείο τρεχει οροφο-οροφο απο τους νοσηλευτές σε 24ωρη βαση, οχι απ'τους γιατρούς. Οι γιατροι εκει μεσα προσφερουν συγκεκριμενες υπηρεσιες, η πραγματικη λειτουργια της μοναδας ειναι αρμοδιοτητα των νοσηλευτών.
Ξερω Νοσηλευτρια ΑΕΙ που κανει τα ιδια με τις Νοσηλευτριες των ΤΕΙ (σε ιδιωτικο νοσοκομειο). Και απ' οτι ακουω γενικα αυτο ισχυει στα ελληνικα νοσοκομεια, απλα γινονται πιο ευκολα προισταμενοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Υπαρχουν καποιες σχολες διετους φοιτησης, περαν των ΑΕΙ, ΤΕΙ. Ε, τη λαντζα την κανουν αυτοί. Εγω σου μιλαω περισσοτερο απ'την εμπειρια γνωστων μου σε ιδιωτικο νοσοκομειο. Εκει ενας νοσηλευτης ΑΕΙ (βαση αν δεν κανω λαθος οχι και πολύ μεγάλη) ειναι λιγοτερο πιθανο, έως σπάνιο, να λερωσει τα χέρια του με αμεσες υπηρεσιες προς τους ασθενεις. Το πολυ-πολυ να πάρει κανα αιμα. Το πιθανοτερο ειναι να τρεχει τη μονάδα, να συμπληρωνει αναφορές, εισιτήρια, εξιτήρια, να φτιαχνει διαιτολόγια, να μοιραζει εργασιες-tasks κλπ. Καθαρα στον τομεα του unit administration δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Υπαρχουν καποιες σχολες διετους φοιτησης, περαν των ΑΕΙ, ΤΕΙ. Ε, τη λαντζα την κανουν αυτοί.

Είναι οι ΔΕ-Νοσηλευτικής που έχουν τελειώσει ΤΕΕ ή/και ΙΕΚ Νοσηλευτικής


Εγω σου μιλαω περισσοτερο απ'την εμπειρια γνωστων μου σε ιδιωτικο νοσοκομειο. Εκει ενας νοσηλευτης ΑΕΙ (βαση αν δεν κανω λαθος οχι και πολύ μεγάλη) ειναι λιγοτερο πιθανο, έως σπάνιο, να λερωσει τα χέρια του με αμεσες υπηρεσιες προς τους ασθενεις. Το πολυ-πολυ να πάρει κανα αιμα. Το πιθανοτερο ειναι να τρεχει τη μονάδα, να συμπληρωνει αναφορές, εισιτήρια, εξιτήρια, να φτιαχνει διαιτολόγια, να μοιραζει εργασιες-tasks κλπ. Καθαρα στον τομεα του unit administration δηλαδή.

Ο ΠΕ-Νοσηλευτικής (ΑΕΙ) προορίζεται απλοϊκά να είναι ο/η Προϊσταμένη των Νοσοκόμων (ΔΕ και ΑΤΕΙ). Μην κλάψει όμως κανένας πτυχούχος Νοσηλευτικής ΑΕΙ να διοικεί στο (Δημόσιο) Νοσοκομείο κάποια Αδελφή Νοσοκόμα ετών +-50 ετών που δουλεύει καμιά 20αριά χρόνια στο Νοσοκομείο και με γνώσεις Λυκείου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
αν δε σου αρέσει μια σχολή και την επιλέξεις μόνο και μόνο για την επαγγελματική αποκατάσταση να σε σίγουρος ότι δε θα κάνεις σοβαρή καριέρα και τα λεφτά που θα βγάζεις θα είναι κατά πολύ λιγότερα από κάποιον που την επίλεξε επειδή τη γούσταρε πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotaras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fotaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
εγω προτιμω επαγγελματική αποκατάσταση .με τον καιρο θα σου αρέσει η σχολη .εγω βεβαια διαλεξα σχολη που μου αρεσει αλλα εχει και επαγγελματικη αποκατασταση αν και λιγο δυσκολη γιατι ειναι στρατος.....αξιωματικων νοσηλευτικης...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
εγω προτιμω επαγγελματική αποκατάσταση .με τον καιρο θα σου αρέσει η σχολη

Αυτο δεν ισχύει πάντα, μην σου πω είναι και σπάνιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
εγω προτιμω επαγγελματική αποκατάσταση .με τον καιρο θα σου αρέσει η σχολη .εγω βεβαια διαλεξα σχολη που μου αρεσει αλλα εχει και επαγγελματικη αποκατασταση αν και λιγο δυσκολη γιατι ειναι στρατος.....αξιωματικων νοσηλευτικης...:)

Αν τυχον δεν του αρεσει στη συνεχεια (πιθανότατα), τοτε και επαγγελματικά θα εχει αποτυχει (δεν πετυχαινεις σε κάτι αν δεν το γουσταρεις αρκετα, γιατι πολυ απλα δεν το κυνηγάς) και θα εχει χάσει χρονο και χρήμα. Ποσες ευκαιρίες εχεις να ικανοποιηθείς απο ένα γευμα που σου λένε οτι εχει μπριζόλες, όταν εσύ εισαι vegetarian;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotaras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fotaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
δηλαδη αμα εγω παω ιχθυοκαλλιεργειες που μου αρεσειν υποθετικα σημαινει οτι θα βρω δουλεια????ας ειμαστε και λιγο ρεαλιστες....εχουμε δυσκολους καιρους....πρεπει να κανουμε και καμια θυσεια.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
+Φωνω πως οι θυσίες είναι απαραίτητες, πρέπει κατα τη γνώμη μου να βρούμε κάτι που να ικανοποιεί όσο περισσότερο γίνεται και τα 2 κριτήρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Αν δεν γουστάρεις τις Μαθηματικές σπουδές, πες στο ευθέως. Ναι μεν αλλά..δεν έχει. Τι σημαίνει λόξα; Ας πούμε ένας που δεν έχει την "λόξα" θα γίνει αποτυχημένος Μαθηματικός; Τι σημαίνει η ιδιότητα Μαθηματικός; Θα μπορούσε να συγκριθεί με την ιδιότητα του Χημικού Μηχανικού ή του Γιατρού; Αν ναι πώς; Γνωρίζεις τις επιστημονικές (μαθηματικές και συναφή) περιοχές στις οποίες μπορείς να στραφεί κάποιος με βασικό πτυχίο Μαθηματικών; Όχι.

Συνεπώς μην τσουβαλιάζεις τις επαγγελματικές προοπτικές των πτυχιούχων αυτών των σπουδών. Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και διαγράφει μια διαφορετική πορεία ζωής κάνοντας αυτό που τον εκφράζει. Αυτό ισχύει σε κάθε επιστήμη από την 1-4 και την Μοριακή Βιολογία. Δηλ., όσοι τελειώνουν Χημικοί Μηχανικοί ή Πληροφορικοί, έχουν τις ίδιες προοπτικές; Ή μάλλον έχουν τις ίδιες δυνατότητες να ακολουθήσουν τις ίδιες προοπτικές; Όχι. Ελάχιστοι δυνητικά μπορούν. Οι υπόλοιποι ζουν σε ροζ συννεφάκια μέχρι να βρουν πόρτες εργασίας ανύπαρκτες. Μην τρέφουμε αυταπάτες.

Μην μπλέκεις τους ερευνητικούς κλάδους με τα επαγγελματικά δικαιώματα μιας επιστήμης. Η κάθε επιστήμη έχει πολύ περισσότερους ερευνητικούς κλάδους από τα ίδια τα δικαιώματα εργασίας που προσφέρει γιατί, ο προταρχικός ρόλος μιας επιστήμης δεν είναι το επαγγελματικό μέλλον των φοιτητών αλλά η ερευνητική της συνεισφορά στην πρόοδο της κοινωνίας. Κανείς δεν πλουτίζει με τις Πανεπιστημιακές σπουδές. Απλά γίνεται ευέλικτος για να επιβιώσει καλύτερα και να ζει (δυνητικά) αξιοπρεπώς εφόσον διαθέτει και άλλα προσόντα που δεν διδάσκονται.

Άρα, η κάθε επιστήμη είναι εξίσου σημαντική για έναν x λόγο. Άλλο πράγμα η σημασία και οι ερευνητικοί άξονες της επιστήμης και άλλο πράγμα, η αγορά εργασίας γι' αυτήν την επιστήμη.

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα Επιλογή σχολής: Βοήθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Αν δεν γουστάρεις τις Μαθηματικές σπουδές, πες στο ευθέως. Ναι μεν αλλά..δεν έχει. Τι σημαίνει λόξα; Ας πούμε ένας που δεν έχει την "λόξα" θα γίνει αποτυχημένος Μαθηματικός; Τι σημαίνει η ιδιότητα Μαθηματικός; Θα μπορούσε να συγκριθεί με την ιδιότητα του Χημικού Μηχανικού ή του Γιατρού; Αν ναι πώς; Γνωρίζεις τις επιστημονικές (μαθηματικές και συναφή) περιοχές στις οποίες μπορείς να στραφεί κάποιος με βασικό πτυχίο Μαθηματικών;
Δεν επιτέθηκά στην επιστήμη των Μαθηματικών, ούτε ισχύει πως δεν τα γουστάρω. Απλά δεν θα το επέλεγα ούτε θα συνιστούσα σε κάποιον να το επιλέξει αν δεν είναι η πρώτη του επιλογή, άμα δεν είναι εκ των πραγμάτων ερωτευμένος. Γιατί η μέτρια αγάπη και ενθουσιασμός για μια σχολή φέρνει και μέτριους επιστήμονες. Πες μου λοιπόν από να γίνει κάποιος μέτριος Μαθηματικός δεν είναι καλλίτερα να γίνει καλός Γιατρός ή Χημικός Μηχανικός; Από εκεί και πέρα σαφώς και έχει μεγάλο επιστημονικό πεδίο η επιστήμη αυτή, όπως και οι άλλες επιστήμες αλλά ξέρεις και ξέρω καλά πως ένα τραγικά μεγάλο ποσοστό να αναλωθεί να προσπαθεί να μπει σε ένα σχολείο ή θα κάνει ιδιαίτερα. Και ας μην εθελοτυφλούμε, οι πιο πολλοί από αυτούς είναι μέτριοι επιστήμονες, οι κορυφαίοι σαφώς και θα κάνουν κάποιο μεταπτυχιακό με όλες αυτές τις εφαρμογές που λες.
Συνεπώς μην τσουβαλιάζεις τις επαγγελματικές προοπτικές των πτυχιούχων αυτών των σπουδών. Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και διαγράφει μια διαφορετική πορεία ζωής κάνοντας αυτό που τον εκφράζει. Αυτό ισχύει σε κάθε επιστήμη από την 1-4 και την Μοριακή Βιολογία. Δηλ., όσοι τελειώνουν Χημικοί Μηχανικοί ή Πληροφορικοί, έχουν τις ίδιες προοπτικές; Ή μάλλον έχουν τις ίδιες δυνατότητες να ακολουθήσουν τις ίδιες προοπτικές; Όχι. Ελάχιστοι δυνητικά μπορούν. Οι υπόλοιποι ζουν σε ροζ συννεφάκια μέχρι να βρουν πόρτες εργασίας ανύπαρκτες. Μην τρέφουμε αυταπάτες.

Μην μπλέκεις τους ερευνητικούς κλάδους με τα επαγγελματικά δικαιώματα μιας επιστήμης. Η κάθε επιστήμη έχει πολύ περισσότερους ερευνητικούς κλάδους από τα ίδια τα δικαιώματα εργασίας που προσφέρει γιατί, ο προταρχικός ρόλος μιας επιστήμης δεν είναι το επαγγελματικό μέλλον των φοιτητών αλλά η ερευνητική της συνεισφορά στην πρόοδο της κοινωνίας. Κανείς δεν πλουτίζει με τις Πανεπιστημιακές σπουδές. Απλά γίνεται ευέλικτος για να επιβιώσει καλύτερα και να ζει (δυνητικά) αξιοπρεπώς εφόσον διαθέτει και άλλα προσόντα που δεν διδάσκονται.

Άρα, η κάθε επιστήμη είναι εξίσου σημαντική για έναν x λόγο. Άλλο πράγμα η σημασία και οι ερευνητικοί άξονες της επιστήμης και άλλο πράγμα, η αγορά εργασίας γι' αυτήν την επιστήμη.
Ναι σε αυτό το κομμάτι συμφωνώ. Αλλά τι σχέση έχει με το τι προτείνουμε στο παιδί να σπουδάσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Δεν επιτέθηκά στην επιστήμη των Μαθηματικών, ούτε ισχύει πως δεν τα γουστάρω. Απλά δεν θα το επέλεγα ούτε θα συνιστούσα σε κάποιον να το επιλέξει αν δεν είναι η πρώτη του επιλογή, άμα δεν είναι εκ των πραγμάτων ερωτευμένος. Γιατί η μέτρια αγάπη και ενθουσιασμός για μια σχολή φέρνει και μέτριους επιστήμονες. Πες μου λοιπόν από να γίνει κάποιος μέτριος Μαθηματικός δεν είναι καλλίτερα να γίνει καλός Γιατρός ή Χημικός Μηχανικός; Από εκεί και πέρα σαφώς και έχει μεγάλο επιστημονικό πεδίο η επιστήμη αυτή, όπως και οι άλλες επιστήμες αλλά ξέρεις και ξέρω καλά πως ένα τραγικά μεγάλο ποσοστό να αναλωθεί να προσπαθεί να μπει σε ένα σχολείο ή θα κάνει ιδιαίτερα. Και ας μην εθελοτυφλούμε, οι πιο πολλοί από αυτούς είναι μέτριοι επιστήμονες, οι κορυφαίοι σαφώς και θα κάνουν κάποιο μεταπτυχιακό με όλες αυτές τις εφαρμογές που λες. Ναι σε αυτό το κομμάτι συμφωνώ. Αλλά τι σχέση έχει με το τι προτείνουμε στο παιδί να σπουδάσει;

Πώς προκύπτει ότι ένας μέτριος Μαθηματικός αντιστοιχεί σε έναν καλό Γιατρό ή Χημικό Μηχανικό; :hmm:Γιατί να μην αντιστοιχεί σε μια γενικευμένη μετριότητα και στην Ιατρική ή Χημική Μηχανική κοκ; Επιστήμη η καθεμία και ο κοινός παρονομαστής είναι μια σοβαρή αντιμετώπισή τους. Προσωπικά ένα πράγμα ξέρω. Ότι αν δεν είσαι ερωτευμένος με αυτό που ασχολείσαι είτε είναι Μαθηματικά είτε Αεροναυπηγική είτε Παθολογία το αποτέλεσμα θα είναι απογοητευτικό. Συνεπώς; Δεν θεωρώ ότι τα Μαθηματικά θέλουν άλλο μυαλό σε σχέση με την Χημεία ή την Γεωλογία εφόσον η πρόσβαση γίνεται επί ίσοις όροις (μέσω κοινών εξετάσεων). Απλά ίσως έχουν έναν δείκτη δυσκολίας στην κατανόησή τους και αυτό είναι αντιληπτό ήδη από την μαθητική περίοδο. Πέρα από αυτό, η επιστήμη των Μαθηματικών δεν απευθύνεται σε μικρούς Νεύτωνες. Απευθύνεται όπως κάθε επιστήμη, σε σοβαρούς ανθρώπους, με ήθος και όρεξη για σκέψη.

Η ενασχόληση με την μέση εκπαίδευση σημαίνει ανάλωση προσωπικότητας; :worry: Γιατί τέτοια απαξίωση προς το λειτούργημα του δασκάλου (με την ευρεία έννοια του όρου); Ίσα-ίσα που χρειαζόμαστε καλούς δασκάλους προκειμένου να σπουδάσουν κάποιοι Ιατρική ή Χημική Μηχανική ή Βιολογία ή δεν ξέρω τι άλλο. Ουδείς γεννιέται επιστήμονας. Κάποιοι βέβαια δεν γίνονται ποτέ, εφόσον πέρα από την επιστήμη τους δεν ξέρουν τι σημαίνει κοινωνία. Δεν ξέρουν τι σημαίνει σεβασμός στον συνάνθρωπο. Δεν ξέρουν να εκτιμούν το λειτούργημα του συνάνθρωπού τους.

Οι μετριότητες ασχολούνται με την μέση εκπαίδευση; Μήπως θα έπρεπε να διδάσκουν σε σχολεία καθηγητές Πανεπιστημίου; Δηλαδή, είναι αδιανόητο κάποιος πτυχιούχος Μαθηματικός ή Φυσικός με βαθμό 9 να ασχοληθεί με την μέση εκπαίδευση; Ή θεωρείται κατάντια; Αλήθεια με βάση ποιων τα κριτήρια; Ποιος είναι ικανός να κρίνει την ποιότητα και την χρησιμότητα του κάθε επαγγέλματος; Η ουσία είναι το καλό μεταπτυχιακό ή ο καλός πτυχιούχος; Γιατί θα πρέπει να θεωρείται επαγγελματική επιτυχία η συσσώρευση χαρταπλιάς τίτλων σπουδών χωρίς σαφή εργασιακό πλάνο; Επίσης από πότε ένα επάγγελμα θεωρείται «χαράμισμα»; :hmm:Όλοι για να θεωρούμαστε πετυχημένοι πρέπει να πάρουμε σβάρνα τις πρωτοκλασάτες κατά τα Ελληνικά ΜΜΕ επιστήμες και να αναλωθούμε σε αδιέξοδα μεταπτυχιακά; Το νόημα της ζωής είναι μόνο η έρευνα ή η απάνθρωπη ζωή πίσω από ένα κομπιούτερ μιας πολυεθνικής ή τραπεζικού κολοσσού; Γίνεται μια κοινωνία να είναι επαγγελματικά στελεχωμένη μόνο από ερευνητές ή μεγαλοστελέχη;

Θα ήθελα να ακούσω επιχειρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πώς προκύπτει ότι ένας μέτριος Μαθηματικός αντιστοιχεί σε έναν καλό Γιατρό ή Χημικό Μηχανικό; :hmm:Γιατί να μην αντιστοιχεί σε μια γενικευμένη μετριότητα και στην Ιατρική ή Χημική Μηχανική κοκ; Επιστήμη η καθεμία και ο κοινός παρονομαστής είναι μια σοβαρή αντιμετώπισή τους. Προσωπικά ένα πράγμα ξέρω. Ότι αν δεν είσαι ερωτευμένος με αυτό που ασχολείσαι είτε είναι Μαθηματικά είτε Αεροναυπηγική είτε Παθολογία το αποτέλεσμα θα είναι απογοητευτικό. Συνεπώς; Δεν θεωρώ ότι τα Μαθηματικά θέλουν άλλο μυαλό σε σχέση με την Χημεία ή την Γεωλογία εφόσον η πρόσβαση γίνεται επί ίσοις όροις (μέσω κοινών εξετάσεων). Απλά ίσως έχουν έναν δείκτη δυσκολίας στην κατανόησή τους και αυτό είναι αντιληπτό ήδη από την μαθητική περίοδο. Πέρα από αυτό, η επιστήμη των Μαθηματικών δεν απευθύνεται σε μικρούς Νεύτωνες. Απευθύνεται όπως κάθε επιστήμη, σε σοβαρούς ανθρώπους, με ήθος και όρεξη για σκέψη.

Η ενασχόληση με την μέση εκπαίδευση σημαίνει ανάλωση προσωπικότητας; :worry: Γιατί τέτοια απαξίωση προς το λειτούργημα του δασκάλου (με την ευρεία έννοια του όρου); Ίσα-ίσα που χρειαζόμαστε καλούς δασκάλους προκειμένου να σπουδάσουν κάποιοι Ιατρική ή Χημική Μηχανική ή Βιολογία ή δεν ξέρω τι άλλο. Ουδείς γεννιέται επιστήμονας. Κάποιοι βέβαια δεν γίνονται ποτέ, εφόσον πέρα από την επιστήμη τους δεν ξέρουν τι σημαίνει κοινωνία. Δεν ξέρουν τι σημαίνει σεβασμός στον συνάνθρωπο. Δεν ξέρουν να εκτιμούν το λειτούργημα του συνάνθρωπού τους.

Οι μετριότητες ασχολούνται με την μέση εκπαίδευση; Μήπως θα έπρεπε να διδάσκουν σε σχολεία καθηγητές Πανεπιστημίου; Δηλαδή, είναι αδιανόητο κάποιος πτυχιούχος Μαθηματικός ή Φυσικός με βαθμό 9 να ασχοληθεί με την μέση εκπαίδευση; Ή θεωρείται κατάντια; Αλήθεια με βάση ποιων τα κριτήρια; Ποιος είναι ικανός να κρίνει την ποιότητα και την χρησιμότητα του κάθε επαγγέλματος; Η ουσία είναι το καλό μεταπτυχιακό ή ο καλός πτυχιούχος; Γιατί θα πρέπει να θεωρείται επαγγελματική επιτυχία η συσσώρευση χαρταπλιάς τίτλων σπουδών χωρίς σαφή εργασιακό πλάνο; Επίσης από πότε ένα επάγγελμα θεωρείται «χαράμισμα»; :hmm:Όλοι για να θεωρούμαστε πετυχημένοι πρέπει να πάρουμε σβάρνα τις πρωτοκλασάτες κατά τα Ελληνικά ΜΜΕ επιστήμες και να αναλωθούμε σε αδιέξοδα μεταπτυχιακά; Το νόημα της ζωής είναι μόνο η έρευνα ή η απάνθρωπη ζωή πίσω από ένα κομπιούτερ μιας πολυεθνικής ή τραπεζικού κολοσσού; Γίνεται μια κοινωνία να είναι επαγγελματικά στελεχωμένη μόνο από ερευνητές ή μεγαλοστελέχη;

Θα ήθελα να ακούσω επιχειρήματα.

Το μόνο που μπορείς να πεις είναι πως δεν εφαρμόζεις σχεδόν τίποτα απ' αυτά που μαθαίνεις στην σχολή. Βέβαια αυτό ισχύει για τα περισσότερα επαγγέλματα, αλλά για τους καθηγητές δευτεροβάθμιας σε μεγαλύτερο βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Το μόνο που μπορείς να πεις είναι πως δεν εφαρμόζεις σχεδόν τίποτα απ' αυτά που μαθαίνεις στην σχολή. Βέβαια αυτό ισχύει για τα περισσότερα επαγγέλματα, αλλά για τους καθηγητές δευτεροβάθμιας σε μεγαλύτερο βαθμό.

Και λοιπόν πού είναι το άσχημο; :hmm:Είναι αδύνατον η αγορά εργασίας να δομηθεί με βάση το πρόγραμμα σπουδών του κάθε Τμήματος. Στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο η γνώση λαμβάνεται σε θεωρητική και ακατέργαστη μορφή. Το επόμενο βήμα αξιοποίησής της είναι στο χέρι του φοιτητή / πτυχιούχου. Βέβαια μην ξεχνάμε ότι η χώρα μας στερείται σύγχρονης Τεχνολογικής Βιομηχανίας και Υπηρεσιών. Γι' αυτό το λόγο κυρίως δεν υπάρχει αξιοποίηση. Διαπιστώνω ότι οι σπουδές βοηθάνε κατεξοχήν με έμμεσο τρόπο. Δεν μπορώ να πω ότι δεν αξιοποιείται τίποτα. Το βασικότερο είναι ο τρόπος σκέψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Καλέ μου nPb αυτά που λέω τα αντιλαμβάνεσαι με τον τρόπο που θέλεις εσύ και όχι με τον τρόπο που τα εκφράζω εγώ, είσαι ελαφρώς προκατειλημμένος και βλέπεις παντού εν δυνάμει προσβολές για τα μαθηματικά οπότε δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να σου απαντήσω και να βγούμε εκτός θέματος τελείως. Εδώ είναι για να προτείνουμε πράγματα και όχι για να με στίσεις στον τοίχο για πράγματα που είπα αλλιώς και αλλιώς μεταφράστηκαν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Δεν είμαι καθόλου προκατειλημμένος, ούτε βλέπω φαντάσματα. Βλέπω όμως άσχετους ανθρώπους να μιλάνε για επιστήμες. Δεν είναι ότι αν μου απαντήσεις θα βγούμε εκτός θέματος, αλλά ότι δεν έχεις επιχειρήματα. Μόνη σου λες ότι «...καλά πως ένα τραγικά μεγάλο ποσοστό να αναλωθεί να προσπαθεί να μπει σε ένα σχολείο ή θα κάνει ιδιαίτερα.» Να αναλωθεί σε τι; Ένας χημικός μηχανικός με την ίδια λογική θα αναλωθεί ως υπάλληλος σε κάποια βιομηχανία έχοντας προϊστάμενο. Εξαρτάται ο καθένας τι θεωρεί ανάλωση. Για μένα, ανάλωση θεωρώ την σημασία σε ανθρώπους που δεν αξίζουν και όχι σε επιστήμες ή επαγγέλματα. Δεν θα έλεγα όχι, να εργαζόμουν και ως οδοκαθαριστής γιατί δεν έχω το κόμπλεξ! Τα αντιλαμβάνομαι έτσι επειδή πλέον βιώνω καθημερινά την εργασιακή πραγματικότητα στο πετσί μου και η οποία απέχει έτη φωτός από τον ονειροπαρμένο κόσμο του Δημόσιου Πανεπιστημίου ή Σχολείου. Το στοίχημα στην ζωή μου, είναι να έχω την υγεία μου και φυσικά να προσφέρω κοινωνικά μέσω κάποιας εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
η μέτρια αγάπη και ενθουσιασμός για μια σχολή φέρνει και μέτριους επιστήμονες.

δεν ισχύει ούτε κατά διάνοια...

αν δεν είσαι ερωτευμένος με αυτό που ασχολείσαι είτε είναι Μαθηματικά είτε Αεροναυπηγική είτε Παθολογία το αποτέλεσμα θα είναι απογοητευτικό.

Τι σημαίνει λόξα; Ας πούμε ένας που δεν έχει την "λόξα" θα γίνει αποτυχημένος Μαθηματικός;

αποφάσισε...

Μόνη σου λες ότι «...καλά πως ένα τραγικά μεγάλο ποσοστό να αναλωθεί να προσπαθεί να μπει σε ένα σχολείο ή θα κάνει ιδιαίτερα.» Να αναλωθεί σε τι;

σου λέει πολύ ξεκάθαρα νομίζω ότι ενώ ο μαθηματικός έχει πολλές προοπτικές, προτιμάει να κυνηγάει μια θέση ως καθηγητής...(γιατί είναι πιο εύκολο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
δεν ισχύει ούτε κατά διάνοια...
Και όμως. Εγώ λόγου χάρη μπορεί να μην γουστάρω ιδιαίτερα να γίνω φιλόλογος αλλά άμα δηλώσω φιλολογίες ως 5η-6η επιλογή και περάσω από σπόντα πιστεύεις πως θα γίνω εξίσου καλή επιστήμονας με κάποιον-α που έχει λόξα με τα αρχαία, τα λατινικά, την ιστορία; Θα νιώθουμε την ίδια ευχαρίστηση όταν εξασκούμε με τον έναν ή τον άλλο τρόπο την επιστήμη μας, θα μας γεμίζει το ίδιο; Γιατί ας μην κοροιδευόμαστε παίζει τεράστιο λόγο το αν κάνεις το επάγγελμα που γουστάρεις ή όχι και ισχύει πως οι κορυφαίοι επιστήμονες κάθε κλάδου κάνουν αυτό που αγαπάνε και όχι την 3η ή 4η επιλογή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top