[20/5/2009] Νεοελληνική Λογοτεχνία

Πώς σας φάνηκαν τα θέματα;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Δύσκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτριας δυσκολίας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Εύκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν έδινα σήμερα / Δε δίνω πανελλαδικές

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

konstantinos_

Νεοφερμένος

Ο konstantinos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Και εγω εβαλα το μπαξε αλλα ειχα την εντυπωση πως δεν ειναι. Επισης εβαλα το κιτρινο των αστεριων
Το λευκο του χιονιου και το κοκκινο του αιματος αποτελουν τα αγαπημενα χρωματα της ποιησης του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eutuxia

Νεοφερμένος

Η Ευτυχία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
καλά ηταν...πάει και ο ελεγκτής.όσο για τα χρώματα΄είναι κόκκινο απρο γαλάζιο και μπορεί να θεωρηθεί και ο μπαξές.όσο για τα υπολοιπα ποιος ξέρει?>κάθε απάντηση τεκμηριωμένη ειναι δεκτή:P
το μεταίχμιο έχει μερικές ελλιπείς αναλύσεις..
στις σημειώσεις του ομίλου συγγραφέων καθηγητών λέει Διακρίνουμε έντονη παρουσία χρωμάτων.Χαρακτηριστική η πρώτη εικόνα του ουρανου:αίμα χιόνι μπαξές.
εγώ μαλλον ξέχασα στην πρώτη να γράψω τους στίχους ομως..βλακεία μου:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
Εγώ εβαλα κόκκινο,λευκο,κιτρινο κ μαυρο παντως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalakii(:

Νεοφερμένος

Η natalakii(: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ποο..ενώ βγήκα απ τν αίθουσα με τρελή αισιοδοξία γ τ αποτελέσματα τρ όσο πάει κ μ φεύγει τελείωσ...βρίσκω συνεχώσ λάθη...πφφ:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinos_

Νεοφερμένος

Ο konstantinos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αν θελετε να βρειτε τις σωστες απαντησεις εμπιστευτειτε μονο το βοηθημα των ΕλΛηνικων γραματων καθως η μια εκ των συγγραφεων ειναι και στην επιτροπη κρισης του σχολικου βιβλιου...Απο αυτο παιρνουν τις απαντησεις οι εξεταστες και βαθμολογουν αναλογως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Αν θελετε να βρειτε τις σωστες απαντησεις εμπιστευτειτε μονο το βοημα των ΕλΛηνικων γραματων καθως η μια εκ των συγγραφεων ειναι και στην επιτροπη κρισης του σχολικου βιβλιου...Απο αυτο παιρνουν τις απαντησεις οι εξεταστες και βαθμολογουν αναλογως...


Aυτο επρεπε να το ξερουμε πριν παρουμε το μεταιχμιο:P

Παιδια ελατε μην αγχωνεστε! Λαθη γινονται δεν χαλασε κι ο κοσμος... Και στο κατω κατω δεν ξερουμε πως βαθμολογουν!
Ξεχαστε το, και παμε για αλλα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinos_

Νεοφερμένος

Ο konstantinos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Aυτο επρεπε να το ξερουμε πριν παρουμε το μεταιχμιο:P

Παιδια ελατε μην αγχωνεστε! Λαθη γινονται δεν χαλασε κι ο κοσμος... Και στο κατω κατω δεν ξερουμε πως βαθμολογουν!
Ξεχαστε το, και παμε για αλλα...:)
Ευτυχως πεσαμε σε καλη καθηγητρια και το πρωτο πραγμα που μας ειπε ηταν μη γραφτουμε σε φροντ. στα κειμενα παρα να παρουμε αυτο γιατι ολοι οι καθηγητες βαζουν θεματα και δινουν σχολια στα παιδια απο αυτο το βοηθημα λογω της συγγραφεως Ανθουλας Δανιηλ!Χαλαλι τα 40 ευρω που εδωσα.Με ανταμειψε μια χαρα!!!Μη το βαζετε κατω παμε για τα επομενα τωρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Ευτυχως πεσαμε σε καλη καθηγητρια και το πρωτο πραγμα που μας ειπε ηταν μη γραφτουμε σε φροντ. στα κειμενα παρα να παρουμε αυτο γιατι ολοι οι καθηγητες βαζουν θεματα και δινουν σχολια στα παιδια απο αυτο το βοηθημα λογω της συγγραφεως Ανθουλας Δανιηλ!Χαλαλι τα 40 ευρω που εδωσα.Με ανταμειψε μια χαρα!!!Μη το βαζετε κατω παμε για τα επομενα τωρα!


Ας το ελεγες και εσυ νωριτερα βρε παιδακι μου!!!! τωρα που δωσαμε μας το λες?!!!!!:P
Αστειυομαι!!! Καλη συνεχεια και καλα αποτελεσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garethemery

Νεοφερμένος

Ο garethemery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
και ΄γω κόλλησα αλλά δεν έγραψα απο το σχόλιο του βιβλίου άπο την άνω τελεία και μετά γιατί έλεγε ως προς τη γλωσσική μορφή... Ελπίζω να μην μου κόψουν απ' αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina91

Νεοφερμένος

Η marina91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τα θεματα μια χαρα ηταν.. :) Ευκολουτσικα!! Αν κατι θεωρηθει δυσκολο θα ειναι μονο αυτο με τον τιτλο. Τι γραψατε εκει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinos_

Νεοφερμένος

Ο konstantinos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Τα θεματα μια χαρα ηταν.. :) Ευκολουτσικα!! Αν κατι θεωρηθει δυσκολο θα ειναι μονο αυτο με τον τιτλο. Τι γραψατε εκει??
Oτι ο τιτλος του ποιηματος ακολουθει τη συνηθη τακτικη του σαχτουρη¨ενα ουσιαστικο να συνοδευεται απο οριστικο αρθρο οπως π.χ το ψωμι, η αποκρια,ο συλλεκτης.Ο τιλοσ εχει συμβολικο περιεχομενο και αναφερεται στη συνειδητη αποστολη του ποιητη να βρισκεται σε εγρηγορση και να ελεγχει τα αστερια και να πεταει και συνοπτικα πως ο τιτλος μας παραπεμπει στο εφιαλτικο ειδωλο της πραγματικοτητας και στο φασματικο εικονιδιο του κοσμου.Οτι δηλαδη απομακρυνεται χρονικα απο τις τραυματικες εμπειριεσ και τις καταγραφει σε μια φανταστικη πραγματικοτητα απο την οποια απουσιαζει η χαρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

groovyman

Νεοφερμένος

Ο groovyman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Oτι ο τιτλος του ποιηματος ακολουθει τη συνηθη τακτικη του σαχτουρη¨ενα ουσιαστικο να συνοδευεται απο οριστικο αρθρο οπως π.χ το ψωμι, η αποκρια,ο συλλεκτης.Ο τιλοσ εχει συμβολικο περιεχομενο και αναφερεται στη συνειδητη αποστολη του ποιητη να βρισκεται σε εγρηγορση και να ελεγχει τα αστερια και να πεταει και συνοπτικα πως ο τιτλος μας παραπεμπει στο εφιαλτικο ειδωλο της πραγματικοτητας και στο φασματικο εικονιδιο του κοσμου.Οτι δηλαδη απομακρυνεται χρονικα απο τις τραυματικες εμπειριεσ και τις καταγραφει σε μια φανταστικη πραγματικοτητα απο την οποια απουσιαζει η χαρα...
Πως το γραψες αυτο ρε φιλαρακι!Τωρα με στειλες!!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
https://www.patranews.gr/upload/el/news/Files/logotexnia_kat_2009.pdf

Οριστε οι απαντησεις...
Εγω εγραψα πολυ καλα,μονο που στα χρωματα δεν ανεφερα το μαυρο...ειπα μονο το κοκκινο,το ασπρο και το γαλαζιο του ουρανου!! Ελεος,οταν ειδα οτι ηθελε και το μαυρο τα επαιξα!!! Τεσπα,κατα τα αλλα μια χαρα!!!

Να μας παινεψω λιγο??? Παλι πεσαμε μεσα!!! Μπραβο μας!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xxxstarlaxxx

Νεοφερμένος

Η xxxstarlaxxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εγω δεν εβαλα συγκεκριμενα χρωματα αλλα εγραψα γενικα οτι τα χρωματα ηταν εντονα μεσα στο κειμενο κ ανεφερα σε ποια σημεια διακρινονται τα χρωματα.θα μου την παρουν ολη την απαντηση λαθος ε?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alreena

Νεοφερμένος

Η Alreena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Σίγουρα όχι όλη!
Δεν είμαι σίγουρη αν το μαύρο είναι υποχρεωτικό να το αναφέρουμε, προσωπικά σε 2 διαφορετικά βοηθήματα εγώ δεν το είδα.
Και να σας ρωτήσω τη γνώμη σας σε κάτι: μία φίλη μου στην πρώτη ερώτηση έγραψε τις εικόνες χωρίς ν' αποδώσει και τα σχόλια του βιβλίου σχετικα με κακοποιημένο ουρανό κτλ
Θεωρώ ότι θά πρεπε να της κόψουν από τις 5 μονάδες της κάθε εικόνας τις 3. Συνολικά δηλαδή να πάρει 6/15. Συμφωνείτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Σίγουρα όχι όλη!
Δεν είμαι σίγουρη αν το μαύρο είναι υποχρεωτικό να το αναφέρουμε, προσωπικά σε 2 διαφορετικά βοηθήματα εγώ δεν το είδα.
Και να σας ρωτήσω τη γνώμη σας σε κάτι: μία φίλη μου στην πρώτη ερώτηση έγραψε τις εικόνες χωρίς ν' αποδώσει και τα σχόλια του βιβλίου σχετικα με κακοποιημένο ουρανό κτλ
Θεωρώ ότι θά πρεπε να της κόψουν από τις 5 μονάδες της κάθε εικόνας τις 3. Συνολικά δηλαδή να πάρει 6/15. Συμφωνείτε?
:nono:


:nono::nono::nono::nono: Δεν θα της κοψουν τιποτα.Στην πρωτη ερωτηση επρεπε να κανουμ εαπλα αναφορα των τριων εικονων! Ηρθαν μετα επιπροσθετες οδηγιες,δεν τα ειδες?? Εγω εκανα ολο το σχολιασμο,2 σελιδες,και οταν το ακουσα μου πεσαν τα μαλλια!!! Αναγκαστικα τα εβαλα σε παρενθεση τα σχολια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alreena

Νεοφερμένος

Η Alreena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Δεν θα το λεγα αυτό ανάλυση! Εγώ δηλαδή το ανέφερα σε στυλ: ''στον πρώτο στίχο παρατηρούμε τον κακοποιημένο ουρανό, στο ταδε στίχο τουν ουράνιο μηχανοδηγό κτλ χωρίς περαιτέρω αναλύσεις! Εκείνη όμως τα ανέφερε απλά: ''ο ουρανός, ο ποιητής που πετάει'' κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Χμμμ..Ετσι αλλαζει το πραγμα...Μαλλον θα της κοψουν λιγοτερο απο το μισο παντως...Η καθε εικονα επιανε 5,θα της δωσουν 3/5,δηλαδη 9/15
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Themis351991

Νεοφερμένος

Ο Θεμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
παιδια εγς εβαλα ασπρο και κοκκινο! αυτα ειχα διαβασει κανενα αλλο χρωμα! σχετικα με τον τιτλο εγω εγραψα για τον ρολο του ποιητη να φυλαει τις αξιες και τετοια!! ειναι λαθος? ποσο λετε να κοψουν? σασ παρακαλω απαντηστεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

afroditoula

Νεοφερμένος

Η afroditoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
παιδια εγω αυτη με τον τιτλο δεν την εγραψα!!! εχθες το εκανα μονο μια αναγνωση απο το μεταιχμιο και δεν ανεφερε τπτ για τον τιτλο... το βιβλιο δεν το ανοιξα καν και ξεχασα οτι ειχε τετοια ιδιαιτεροτητα ο Σαχτουρης...:( και οσο για τα χρωματα το μεταιχμιο αναφερει τον ουρανο το αιμα το χιονι και το μπαξε... και ο μπαξες δεν ειναι κιτρινος ουτε πρασινος αλλα πολυχρωμος. Α! κι επειδη διαβασα παραπανω οτι τις απαντησεις τις περνουν απο τα ελληνικα γραμματα δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο. Ολοι οι καθηγητες λενε οτι το υπουργειο εχει τις δικες του απαντησεις και ειναι αυτες του ΚΕΕ. Πώς ειναι δυνατον να τις παιρνουν απο ενα βοηθημα? αλλιως θα παιρναμε ολοι αυτο το βοηθημα δεν θα πηγαιναμε φροντηστηρια... Θα μας το ελεγαν και στο σχολειο πιστευω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top