Δυσλεξία

Den0ol4

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Πιστευετε πως η δυσλεξια ειναι πλεονεκτημα η μειωνεκτημα για καποιον ανθρπωπο??
Γενικα τη πιστευετε πως ειναι ???
Και ποια ειναι η γνωμη σας για την αντιμετωπιση της???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Γενικά είναι μειονέκτημα φυσικά, αφού περιορίζει τις γλωσσικές ικανότητες ενός ατόμου. Όμως πιστεύω ότι μπορεί να ξεπεραστεί με συστηματικό διάβασμα και βοήθεια από κάποιον γονιό πχ
(Άλλωστε ο Einstein ήταν δυσλεξικός ;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Για μένα δεν είναι κάτι το τραγικό. Ίσα ίσα που θεωρώ ότι έχουν ευνοική μεταχείρηση, ιδίως στο σχολείο (στις πανελλαδικές εξετάσεις οι δυσλεκτικοί έχουν σοβαρό πλεονέκτημα κατά την άποψή μου). Έχω φίλους που είναι δυσλεκτικοί και είναι μια χαρά άνθρωποι και έξυπνα παιδιά, δεν σου δίνουν την εντύπωση ότι υστερούν σε κάτι. Το μόνο αρνητικό που τους βρίσκω είναι η ορθρογραφία. Αλλά χαλάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Den0ol4

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
εγω παλι πιστευω πως ειναι πλεονεκτημα.Το να ειναι καποιος δυσλεξικος δν σημαινει πως ειναι δν ειναι σαν τους αλλους .Απλα η διαφορα ειναι πως ο εγκεφαλος τους αφομειωνει με εικονες γιατι επεξεργαζετε καποια πραγματα γρηγοροτερα. και γενικα δν ειναι τυχαιο,που ο Αινσταιν,ο Τομ Κρουζ,ο Κεννεντυ ,ο Πικασσο και αλλοι πολλοι εφευρετες ηταν δυσλεξικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
εγω παλι πιστευω πως ειναι πλεονεκτημα.Το να ειναι καποιος δυσλεξικος δν σημαινει πως ειναι δν ειναι σαν τους αλλους .Απλα η διαφορα ειναι πως ο εγκεφαλος τους αφομειωνει με εικονες γιατι επεξεργαζετε καποια πραγματα γρηγοροτερα. και γενικα δν ειναι τυχαιο,που ο Αινσταιν,ο Τομ Κρουζ,ο Κεννεντυ ,ο Πικασσο και αλλοι πολλοι εφευρετες ηταν δυσλεξικη.

εγώ δεν νομίζω ότι υπάρχει διαφορά...:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Den0ol4

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Για μένα δεν είναι κάτι το τραγικό. Ίσα ίσα που θεωρώ ότι έχουν ευνοική μεταχείρηση, ιδίως στο σχολείο (στις πανελλαδικές εξετάσεις οι δυσλεκτικοί έχουν σοβαρό πλεονέκτημα κατά την άποψή μου). Έχω φίλους που είναι δυσλεκτικοί και είναι μια χαρά άνθρωποι και έξυπνα παιδιά, δεν σου δίνουν την εντύπωση ότι υστερούν σε κάτι. Το μόνο αρνητικό που τους βρίσκω είναι η ορθρογραφία. Αλλά χαλάλι.

Δν ειναι μονο η ορθογραφια αλλα και το πως διαβαζοθυν κειμενα,πχ περνανε τις λεξεις και τις σειρες και αλλα πολλα.Αλλα δν υσυτερουν σε κατι.Απλα ο εγκεφαλος αφομειωνοι καλυτερα με εικονες και ηχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Δεν είπε κανείς πώς δεν είναι σαν τους άλλους... Όντως, αυτό που λες ότι αφομοιώνει πολύ πιο γρήγορα το έχω παρατηρήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Den0ol4

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
εγώ δεν νομίζω ότι υπάρχει διαφορά...:nono:
Σε πιο πραγμα δν υπαρχει διαφορα???
Εγω ειπα πως η μονη διαφορα ειναι πως ο εγκεφαλος των δυσλεξικων αφομειωνει καλυτερα με εικονες και ηχο.
-----------------------------------------
Γενικά είναι μειονέκτημα φυσικά, αφού περιορίζει τις γλωσσικές ικανότητες ενός ατόμου. Όμως πιστεύω ότι μπορεί να ξεπεραστεί με συστηματικό διάβασμα και βοήθεια από κάποιον γονιό πχ
(Άλλωστε ο Einstein ήταν δυσλεξικός ;))
Η δυσλεξια ειναι μονο μειονεκτημα στο σχολειο και ιδιετερα στην Ελλαδα.Γιατι ολοι οι δυσλεκτηκοι εχουν διαφορετηκη αντιμετωπιση απο τους καθηγητες σε σχεση με τους υπολοιπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Η δυσλεξια ειναι μονο μειονεκτημα στο σχολειο και ιδιετερα στην Ελλαδα.Γιατι ολοι οι δυσλεκτηκοι εχουν διαφορετηκη αντιμετωπιση απο τους καθηγητες σε σχεση με τους υπολοιπους.

τα τελευταία χρόνια αυτό βελτιώνεται συνεχώς:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πώς είναι να έχεις δυσλεξία?
Δεν το λέω κάπως αλλά πώς γίνεται να είστε ανορθόγραφοι?
Όταν πάτε να γράψετε μια λέξη τι σκέφτεστε?
Α!και ποια είναι η επιστημονική εξήγηση γι'αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Den0ol4

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δν το νομιζω αυτο!!!

Εγώ πάλι το νομίζω... όποιος δεν ντρέπεται να το πει κάνει εξετάσεις και του δίνουν ένα χαρτί για να έχουν ειδική μεταχείρηση και να μη γράφουν εξετάσεις γραπτά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Den0ol4

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Πώς είναι να έχεις δυσλεξία?
Δεν το λέω κάπως αλλά πώς γίνεται να είστε ανορθόγραφοι?
Όταν πάτε να γράψετε μια λέξη τι σκέφτεστε?
Α!και ποια είναι η επιστημονική εξήγηση γι'αυτό?

Κοιτα εγω δν εχω δυσλεξια για να σου πω .Δν ειναι κατι ιδιαιτερο παντως.
-----------------------------------------
Εγώ πάλι το νομίζω... όποιος δεν ντρέπεται να το πει κάνει εξετάσεις και του δίνουν ένα χαρτί για να έχουν ειδική μεταχείρηση και να μη γράφουν εξετάσεις γραπτά:)

Κοιτα αυτο και εγω το πιστευω γραφουν γραπτα,
απλα μετα τα λενε και προφορικα.
Παντως γενικα οι καθηγητες τους φερονται διαφορετηκα,με αποτελεσμα καμια φορα να δημιουργουν μεχρι και ψυχολογικα προβληματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Μου την σπάει που οι καθηγητες θεωρούν τα παιδιά με δυσλεξία καθυστερημένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου την σπάει που οι καθηγητες θεωρούν τα παιδιά με δυσλεξία καθυστερημένα

Ναι.Μόνο τα δυσλεκτικά?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Den0ol4

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Μου την σπάει που οι καθηγητες θεωρούν τα παιδιά με δυσλεξία καθυστερημένα
Οντος ενω δν ειναι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Σίγουρα πλεονέκτημα δεν είναι.

Dyslexia is a learning disability that makes itself manifest primarily as a difficulty with the visual notation of speech or written language, particularly with reading. It is separate and distinct from reading difficulties resulting from other causes, such as a non-neurological deficiency with vision or hearing, or from poor or inadequate reading instruction.[1] suggests that dyslexia results from differences in how the brain processes written and spoken language.

Δείτε επίσης τα χαρακτηριστικά, κανένα δεν αναφέρει κάποιο πλεονέκτημα κάπου.

https://en.wikipedia.org/wiki/Dyslexia#Characteristics_of_Dyslexia

Ας μην πέφτουμε στην παγίδα οτι όποιος έχει κάποιο μειονέκτημα πρέπει να έχει απαραίτητα και ανεπτυγμένες ικανότητες σε σχέση με τους άλλους. Είναι ένα σαφές μειονέκτημα, άσχετο που άλλους μπορεί να τους επηρεάζει πολύ, άλλους λιγότερο. Δεν ισχύει μόνο στην Ελλάδα αυτό, αλλα παντού.

Όσον αφορά στο σχολείο, δεν ξέρω, μπορεί και να ισχύουν αυτά που λέτε, αν και όταν πήγαινα εγώ σχολείο, θυμάμαι οτι οι δυσλεκτικοί αντιμετωπιζόταν ως την "πνευματική" ελίτ (σε στυλ, είναι δυσλεκτικός, αρα πρέπει να ναι πανέξυπνος)
Οτι έχουν διαφορετική (πολλές φορές περίεργη) αντιμετώπιση, σίγουρα, όπως και οποιοσδήποτε στην Ελλάδα που έτυχε να είναι λίγο διαφορετικός (τόσο σε πνευματικές/σωματικές ικανότητες, όσο και σε φυλή, χρώμα κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
εγω παλι πιστευω πως ειναι πλεονεκτημα.Το να ειναι καποιος δυσλεξικος δν σημαινει πως ειναι δν ειναι σαν τους αλλους .Απλα η διαφορα ειναι πως ο εγκεφαλος τους αφομειωνει με εικονες γιατι επεξεργαζετε καποια πραγματα γρηγοροτερα. και γενικα δν ειναι τυχαιο,που ο Αινσταιν,ο Τομ Κρουζ,ο Κεννεντυ ,ο Πικασσο και αλλοι πολλοι εφευρετες ηταν δυσλεξικη.
Είσαι πολύ υποκρίτρια, με λίγα λόγια πιστεύεις ότι αυτή η δυσκολία είναι θετική για τον άνθρωπο και ότι ο κάθε άνθρωπος πρέπει να είναι ικανοποιημένος που την έχει. Συγγνώμη αλλά δεν νομίζω να ήθελες να έχεις δυσλεξία όπως όλοι μας φυσικά, απλά εμείς ξέρουμε ότι δεν είναι πλεονέκτημα και αντιλαμβανόμαστε ότι είναι χαζό και προσβλητικό να πεις σε κάποιον που έχει πρόβλημα ότι είναι καλά και καλύτερος από τους άλλους, μπορεί να έχει μεγαλύτερο σεβασμό και μεγαλύτερη βράβευση από κάποιον κανονικό αλλά δεν τον κάνει καλύτερο. Επίσης το να αναφέρεις 5 ονόματα δεν θα καταφέρεις τίποτα, μπορούμε να αναφέρουμε 10.000 επιτυχημένους ανθρώπους υπάρχει μια στατιστική διαφορά…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
*ο Τομ Κρουζ δεν έκανε και τίποτα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Den0ol4

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
:nono::nono::nono: δν ειναι μειωνεκτημα .Ειναι απλη διαφορα!!!



Ακούγοντας τη λέξη δυσλεξία το πρώτο πράγμα που σκεφτόμαστε συνήθως είναι τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ένα παιδί στο σχολείο. Σχεδόν όλοι νομίζουμε ότι είναι μια μορφή μαθησιακής δυσκολίας αλλά αυτή είναι μόνο η μια πλευρά της.
Η δυσλεξία δεν είναι αποτέλεσμα εγκεφαλικής η νευρικής βλάβης ούτε προκαλείται εξαιτίας κάποιας δυσπλασίας του εγκεφάλου, των αυτιών ή των ματιών. Είναι προϊόν της σκέψης και ένας ιδιαίτερος τρόπος αντίδρασης στο αίσθημα της σύγχυσης. Η νοητική λειτουργία που την προκαλεί είναι μια φυσική ικανότητα, κάτι το ιδιαίτερο που εξυψώνει το άτομο. Όλοι οι δυσλεξικοί δεν αναπτύσσουν τα ίδια ταλέντα έχουν όμως όλοι κάποια κοινά πνευματικά χαρακτηριστικά.



Μπορούν να χειρίζονται την ικανότητα του εγκεφάλου να δημιουργεί και να διαφοροποιεί αυτά που αντιλαμβάνεται.
  • Έχουν πολύ αυξημένη συνείδηση του περιβάλλοντος τους.
  • Είναι πιο περίεργοι απ' το μέσο άτομο.
  • Είναι πολύ δημιουργικοί.
  • Είναι εφευρετικοί.
  • Σκέφτονται κυρίως με εικόνες παρά με λέξεις. ( Η εικονική σκέψη είναι 400 με 2000 φορές πιο γρήγορη από αυτή των ανθρώπων που σκέφτονται λεκτικά.).
  • Είναι εξαιρετικά διαισθητικοί και διορατικοί.
  • Σκέφτονται και αντιλαμβάνονται πολυδιάστατα (χρησιμοποιώντας όλες τις αισθήσεις τους).
  • Μπορούν να βιώνουν τη σκέψη ως πραγματικότητα.
  • Έχουν ζωηρή φαντασία.
Διάσημοι δυσλεξικοί ήταν ο Άντερσεν, ο Ντα Βίντσι, ο Αϊνστάιν, ο Τσόρτσιλ, ο Ντίσνεϊ και είναι η Γούπι Γκόλντμπεργκ, ο Ταραντίνο, ο Μπ. Γέιτς κ.α.

Αυτές οι ικανότητες αν δεν καταπιεστούν, ανατραπούν ή καταστραφούν από τους γονείς ή τους εκπαιδευτικούς καταλήγουν σε δύο χαρακτηριστικά: ευφυΐα ανώτερη του φυσιολογικού και ασυνήθιστα δημιουργικά ταλέντα, όπως για τον Αϊνστάιν ήταν ή φυσική και για τον Ντίσνεϊ η τέχνη.
Οι δυσλεξικοί βιώνουν πολύ συχνά και έντονα το αίσθημα του αποπροσανατολισμού. Κατά τη διάρκεια ενός αποπροσανατολισμού η αντίληψη του ατόμου διαστρεβλώνεται. Εκείνο που βιώνει ως πραγματικότητα στο μυαλό του δεν συμβαδίζει με τα πραγματικά γεγονότα και με τις συνθήκες του περιβάλλοντος. Οι βασικές αισθήσεις του που διαστρεβλώνονται είναι της όρασης, της ακοής, της ισορροπίας, της κίνησης και του χρόνου. Ορισμένα από τα πιο κοινά συμπτώματα του αποπροσανατολισμού κατηγοριοποιημένα ανάλογα με τις αισθήσεις είναι τα εξής:
ΟΡΑΣΗ




Εμφανίζονται αλλαγές και αντιστροφές στα σχήματα και στη σειρά των γραμμάτων ή των αριθμών. Μπορεί π.χ. να γράφουν 3 αντί για ε ή 42 αντί για 24.
  • Γίνονται πολλά ορθογραφικά λάθη.
  • Παραλείπονται γράμματα, λέξεις ή ολόκληρες σειρές κατά την ανάγνωση ή την γραφή ή προστίθενται γράμματα και λέξεις που δεν υπάρχουν.
  • Γράμματα και αριθμοί φαίνονται να κινούνται, να διογκώνονται, να συρρικνώνονται ή να εξαφανίζονται.
  • Παραλείπονται, αγνοούνται ή δεν γίνονται αντιληπτά σημεία στίξης και κεφαλαία γράμματα.
ΑΚΟΗ

  • Μερικοί ήχοι της γλώσσας αρθρώνονται με δυσκολία.
  • Κάποιοι φθόγγοι ή συνδυασμοί συμφώνων προφέρονται λανθασμένα (τσ, τζ, τρ, φτ κ.α.)
  • Το άτομο ακούει λάθος ήχους ή τους ακούει πιο σιγανούς, πιο δυνατούς, μακρύτερους ή κοντινότερους από ό,τι είναι στην πραγματικότητα.
  • Φαινομενικά δεν ακούει ή δεν προσέχει αυτά που λέγονται.
ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ/ ΚΙΝΗΣΗ

  • Ζαλάδα ή ναυτία την ώρα της ανάγνωσης.
  • Συχνοί πονοκέφαλοι.
  • Κακή αίσθηση της κατεύθυνσης. Δυσκολία στο να διαβάζουν χάρτες ή να ακολουθούν κατευθύνσεις.
  • Δυσκολία στο γράψιμο.
  • Προβλήματα ισορροπίας και συντονισμού.
ΧΡΟΝΟΣ

  • Υπερκινητικότητα.
  • Υποκινητικότητα.
  • Δυσκολία στην εκμάθηση των μαθηματικών εννοιών.
  • Το άτομο δυσκολεύεται να πει τι ώρα είναι ή να είναι χρονικά ακριβές.
  • Υπερβολική ονειροπόληση.
  • Εύκολη απώλεια του ειρμού της σκέψης.
  • Δυσκολία τοποθέτησης κάποιων πραγμάτων στη σωστή σειρά.
Οι δυσλεξικοί βρίσκουν κάποιες καταναγκαστικές λύσεις (τεχνάσματα) για να αντιμετωπίσουν τη σύγχυση που επιβραδύνει ή διακόπτει την ικανότητα της μάθησης. Στην πραγματικότητα όμως αυτά τα τεχνάσματα δεν λύνουν το πρόβλημα αλλά αντίθετα το κάνουν πιο έντονο. Κάποιες από τις πιο κοινές καταναγκαστικές λύσεις είναι:
  • Υπερβολική συγκέντρωση κατά την ανάγνωση.
  • Απομνημόνευση.
  • Ασυνήθιστες στάσεις του σώματος και κινήσεις.
  • Εξάρτηση από τους άλλους.
  • Δυνατή ανάγνωση κάθε γράμματος σε κάθε λέξη.
  • Αποφυγή (ευθυνοφοβία).
Τα συμπτώματα της δυσλεξίας είναι πολλά και ποικίλα και διαφέρουν από άτομο σε άτομο.
Τόσο η δυσλεξία όσο και τα συμπτώματα της, αντιμετωπίζονται με ειδική αγωγή και με την ίδια επιτυχία σε όλες τις ηλικίες.
-----------------------------------------
Η δυσλεξια ειναι προβλημα μονο στο σχολειο λογο της αντιμετωπισης της απο τους καθηγητες.
Απο εκει και περα δν εχει καποιο μειονεκτημα.
Μονο πλεονεκτηματα.
Δλδ πιστευετε πως ειναι τυχαιο που τοσοι διασημοι δυσλεξικοι εχουν κανει προοδο στην ζωη τους???Απλα ειναι περισσοτερο δημιουργικοί και εφευρετικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top