Σας αγχώνει η έκθεση;

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Το μάθημα της Έκθεσης αποτελεί προαιώνιο μου εφιάλτη. Όσο πλησιάζουν οι μέρες, τόσο η αγωνία μου κορυφώνεται και το άγχος με παραλύει. Ποια είναι η δική σας στάση; Σας δυσκολεύει καθόλου; Προσωπικά μου κατεβαίνουν μετά βίας ιδέες ή δεν μπορώ να τις αναπτύξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess91

Νεοφερμένος

Η princess91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το μάθημα της Έκθεσης αποτελεί προαιώνιο μου εφιάλτη. Όσο πλησιάζουν οι μέρες, τόσο η αγωνία μου κορυφώνεται και το άγχος με παραλύει. Ποια είναι η δική σας στάση; Σας δυσκολεύει καθόλου; Προσωπικά μου κατεβαίνουν μετά βίας ιδέες ή δεν μπορώ να τις αναπτύξω.

Η εκθεση κατα την γνωμη μου ειναι το πιο ευκολο και διασκεδαστικο μαθημα.Ειναι απλο.Και μην νομιζεις ειμαι μετρια μαθητρια αλλα η εκθεση ειναι το δυνατο μου σημειο!
1)Μπορεις να κανεις σχεδιαγραμμα.Ετσι θα βαλεις τισ σκεψεις σου σεε ταξη.
2)Να σκεφτεσαι λογικα και αντικειμενικα
3)Να ξερεις πως συνηθως οι εξεταστες διαβαζουν μονο προλογο και επιλογο γι'αυτο φροντισε να ειναι ανδιαφερον
4)Να χρησιμοποιεις ορους οπως παιδεια,οικογενεια και κριτικος τροπος σκεψης!(πιανουν)
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Το μάθημα της Έκθεσης αποτελεί προαιώνιο μου εφιάλτη. Όσο πλησιάζουν οι μέρες, τόσο η αγωνία μου κορυφώνεται και το άγχος με παραλύει. Ποια είναι η δική σας στάση; Σας δυσκολεύει καθόλου; Προσωπικά μου κατεβαίνουν μετά βίας ιδέες ή δεν μπορώ να τις αναπτύξω.

Είναι το μάθημα που με δυσκολευει πιο πολύ φέτος, πέρσι αν και σχετικά διάβαζα έπεσα από τα σύννεφα όταν έγραψα 11 στις πανελληνιες!

Στην περίληψη δεν νομίζω ότι έχω πρόβλημα, οι ασκήσεις της θεωρίας είναι σχετικά εύκολες..αλλά στο κομμάτι της έκθεσης δεν τα πάω καθόλου καλά!!
Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα..μετα βιας μου κατεβαίνουν οι ιδέες! Και η πλάκα είναι οτι όσο και να διαβάζω τις σημειώσεις δεν μπορώ τουλάχιστον να τα μάθω απ'έξω!Να δούμε αν η αλλαγή που κάναν με τα μόρια λείτουργήσει θετικα!!

Ο καθηγητής μου, τονίζει να χωρίζουμε το θεμα αν πρόκειται για συνέπειες, αίτια, θετικά & αρνητικά σε τομείς (οικονομικο, κοινωνικο, ηθικο κτλ) και τους τρόπους αντιμετώπισης ανάλογα με τους φορείς παιδείας (οικογένεια, σχολείο, μμε, κτλ) Για δοκίμασε αν μπορείς να βγάλεις έτσι το θέμα!

Πάντως μην αγχώνεσαι τόσο, συγκεντρώσου στα μαθήματα που μπορείς να γράψεις καλά και άσε την έκθεση που είναι ομολογουμένως ένα πολύ υποκειμενικό μάθημα ;) Καλή επιτυχία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ananias1234

Νεοφερμένος

Ο ananias1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εμας μας εχει τονισει η καθηγητρια στα περισσοτερα θεματα να χωριζουμε αιτιες αποτελεσματα κλπ. σε ατομο και κοινωνια. ακομα περιμενουν να δουν ποιος θα ειναι επιτροπη θεματων για να μπορουν να καταλβουν που βαδιζουν τα θεματα! π.χ περσυ με τον μπαμπινιωτη ηταν γνωστο οτι η παραδοση παιζει πολυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maira_leo

Νεοφερμένος

Η maira_leo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
εχω αγχωθει παααρα πολυ με την εκθεση.... κυριως γιατι ακουω συνεχεια οτι 8α πεσει κατι σχετικο με την δημοκρατια και την πολιτικοποιηση... ειναι ενα θεμα που δεν μπορω με τιποτα να αναπτυξω... εχω κατσει να παπαγαλησω τα σχρδιαγραμματα αλλα δεν μπορω με τιποτα:'(

αληθεια εσεις τι λετε να πεσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Γενικα θελω να πιστευω οτι χειριζομαι καλα τη γλωσσα, κι αυτο με εχει βοηθησει να γραφω αξιοπρεπεις βαθμους (γυρω στο 15-17 στα διαγωνισματα του Λυκειου, 16,7 περυσι στις πανελληνιες). Παρ' ολα αυτα υπαρχουν θεματα στα οποια δεν μου κατεβαινουν με ΤΙΠΟΤΑ ιδεες. Επισης δεν μπορω με τιποτα να αποστηθιζω τα σχεδιαγραμματα του φροντιστηριου (παντα σιχαινομουν την αποστηθιση), με αποτελεσμα αν πεσει κανενα θεμα στο οποιο δεν εχω ιδεες... την εβαψα. :P

Δεν με αγχωνει η εκθεση παρ' ολα αυτα, γιατι ξερω οτι θα γραψω στη χειροτερη ενα 14 (μπορει να ακουγεται ψωνιστικο, αλλα δεν εχω γραψει ποτε μου κατω απο 15). Δεν ειναι το μαθημα απο το οποιο περιμενω μεγαλο βαθμο, ουτε μπορω να κανω και πολλα πραγματα για να βελτιωθω. Οποτε αφηνω το αγχος μου για αλλα μαθηματα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason_z89

Νεοφερμένος

Ο Jason_z89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Μπορεί κάποιος να μου πει ποιες είναι οι πιθανές μορφές εκθεσης που μπορεί να ζητηθούν στις πανελλήνιες? Και τι μορφή πρέπει να έχει η καθε μια. Εννοώ τιτλο, τρόπο κλεισίματος κτλ... Πχ στην ομιλία πρέπει να βάλουμε αποφώνηση. Στο άρθρο υπογράφουμε με το όνομα μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ποτε δεν αναφέρεις προσωπικά στοιχεια στις πανελληνιες. Ούτε όνομα, ούτε τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Στην ομιλια μονο βαζεις στο τελος "Ευχαριστω για την προσοχη σας". Και ξεκινας με προσφωνηση (π.χ."Κυριες και κυριοι", "Αγαπητοι ακροατες"). Επισης στο αρθρο και στην επιφυλλιδα βαζεις τιτλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Επισης δεν μπορω με τιποτα να αποστηθιζω τα σχεδιαγραμματα του φροντιστηριου (παντα σιχαινομουν την αποστηθιση), με αποτελεσμα αν πεσει κανενα θεμα στο οποιο δεν εχω ιδεες... την εβαψα.
Κι εμένα όσον αφορά τα σχεδιαγράμματα η μνήμη μου δεν με βοηθάει. Όταν στο φροντιστήριο μας τα εξετάζουν, έρχομαι σε τρομερή αμηχανία καθώς είναι ζήτημα να θυμηθώ τα μισά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Κι εμένα όσον αφορά τα σχεδιαγράμματα η μνήμη μου δεν με βοηθάει. Όταν στο φροντιστήριο μας τα εξετάζουν, έρχομαι σε τρομερή αμηχανία καθώς είναι ζήτημα να θυμηθώ τα μισά.
Σε θεματα που δεν μ' ενδιαφερουν, ζητημα να θυμηθω 2-3 πραγματα. :P Σε θεματα που εχω ψαξει απο εξωσχολικες γνωσεις, συμπληρωνω με δικες μου ιδεες που ευτυχως θεωρουνται σωστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Εγω παλια γχωνομαι πιο πολυ με τις ασκησεις παρα με την εκθεση...
Ας πουμε μπερδευω επαγωγικη-παραγωγικη, τροπους αναπτυξης και οσο να'ναι υπαρχουν καποια δυσκολα συνωνυμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
...3)Να ξερεις πως συνηθως οι εξεταστες διαβαζουν μονο προλογο και επιλογο γι'αυτο φροντισε να ειναι ανδιαφερον....
Τι εννοεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Προφανώς, ορισμένοι που βαριούνται διαβάζουν μόνο αρχή και τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
αυτά είναι βλακείες.
δεν πληρώνονται για να διαβάζουν μόνο τον πρόλογο και τον επίλογο.
εννοείται ότι διαβάζουν όλη την έκθεση γιατι οι παράγοντες για την βαθμολόγηση είναι πολλοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleana_@

Νεοφερμένος

Η eleana_@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
παρα πολυ ανχος...δεν περιγραφεται...ισως και χωρις λογο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason_z89

Νεοφερμένος

Ο Jason_z89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Η επιφυλλίδα πως γράφεται ρε παιδιά? Τίτλος, τι άλλο? Τί μορφη έχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Η επιφυλλίδα πως γράφεται ρε παιδιά? Τίτλος, τι άλλο? Τί μορφη έχει?

είναι το ίδιο με το άρθρο απλά πιάνεσαι από ένα επίκαιρο θέμα αλλά μετά προχωράς σε διαχρονικές διαπιστώσεις.
στο άρθρο απλά αναπτύσσεις ένα επίκαιρο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason_z89

Νεοφερμένος

Ο Jason_z89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
είναι το ίδιο με το άρθρο απλά πιάνεσαι από ένα επίκαιρο θέμα αλλά μετά προχωράς σε διαχρονικές διαπιστώσεις.
στο άρθρο απλά αναπτύσσεις ένα επίκαιρο θέμα.
Η μορφή της πως είναι? Απλα παραγραφους κανονικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καθόλου. Περισσότερο με αγχώνει το ΑΟΔΕ που δεν έχω βγάλει, Έκθεση είμαι αρκετά καλός, αν και θα προτιμούσα η Έκθεση να είναι 50 κι όχι 40 μόρια, προσωπικά με συμφέρει. Τώρα απλώς πρέπει να κάτσω να διαβάσω λίγο παραπάνω θεωρία. Αν και είναι εξαιρετικά απρόβλεπτο μάθημα, δεν προδιαγράφω τίποτα.
Κανένα όνομα και κανένα διακριτικό σημείωμα δεν επιτρέπεται πάνω στο κύριο μέρος του τετραδίου. Στην Έκθεση βασικά, οκ, σύμφωνοι αυτά με την Παιδεία και τέτοια, αλλά επειδή είναι πολύ κοινότοπα, δεν πρόκειται να προσφέρουν το κάτι παραπάνω. Όλοι τα γράφουν. Σωσίβιο της τελευταίας μέρας είναι, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Και σαφώς δεν ισχύει ότι διαβάζουν μόνο τον πρόλογο και τον επίλογο, τι μύθοι κυκλοφορούν...λες και είναι τίποτα μανάβηδες οι διορθωτές και δεν είναι φιλόλογοι...
-----------------------------------------
Την επιφυλλίδα να την ξεχάσετε, δεν πρόκειται να ζητηθεί. Ο συγγραφέας της επιφυλλίδας, σύμφωνα με το βιβλίο, έχει κατάρτιση και ειδική γνώση στο θέμα, ο μαθητής δεν είναι τίποτα τέτοιο. Το πολύ-πολύ καμιά επιστολή, άρθρο, λόγος ή δοκίμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top