[Παλιό Σύστημα] Μάθημα επιλογής

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Sulfur

Νεοφερμένος

Η Sulfur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Σ' αυτα τα μαθηματα εγινε τμημα στο σχολειο μου τη χρονια που πηγαινα Β Λυκειου. Και ολα εκτος απο τους υπολογιστες και τα σχεδια ειχαν μονοψηφιο αριθμο μαθητων. Και μιλαμε για ενα απο τα πολυπληθεστερα δημοσια σχολεια της Αθηνας... Φανταστειτε οτι στις εφαρμογες υπολογιστων εγιναν 3 τμηματα!!


Πως γινεται να εχουν μονοψηφιο αριθμο???? τα τμηματα γινονται οταν τα παιδια φτανουν ενα συγκεκριμενο αριθμο 12-15(καπου εκει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harris200

Νεοφερμένος

Ο Harris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Πως γινεται να εχουν μονοψηφιο αριθμο???? τα τμηματα γινονται οταν τα παιδια φτανουν ενα συγκεκριμενο αριθμο 12-15(καπου εκει)

νομιζω οτι για να γινει τμημα πρεπει να υπαρχουν πανω απο 14 ατομα!!Εγω περσι ειχα δηλωσει Γαλλικα ετσι για πλακα και δεν εγινε τμημα γιατι ειμασταν 13 ατομα:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δεν ξέρω! Πάντως είχαν. Χαρακτηριστικά θυμάμαι οτι στη Βιολογια επιλογής ήταν 5 άτομα! Φέτος όταν άρχιζε η χρονιά ήμασταν στην κατεύθυνση 27 άτομα (αν είναι δυνατόν :!:) γιατί λέει δέν μπορούσαν να φτιάξουν τμήμα με 13 άτομα! Επι ένα μήνα παρακαλούσαμε τη διευθύντρια να μας χωρίσει και τελικά έφτιαξε (με τα χίλια παρακάλια) 2 τμήματα θετικής με 13 και 14 άτομα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harris200

Νεοφερμένος

Ο Harris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Δεν ξέρω! Πάντως είχαν. Χαρακτηριστικά θυμάμαι οτι στη Βιολογια επιλογής ήταν 5 άτομα! Φέτος όταν άρχιζε η χρονιά ήμασταν στην κατεύθυνση 27 άτομα (αν είναι δυνατόν :!:) γιατί λέει δέν μπορούσαν να φτιάξουν τμήμα με 13 άτομα! Επι ένα μήνα παρακαλούσαμε τη διευθύντρια να μας χωρίσει και τελικά έφτιαξε (με τα χίλια παρακάλια) 2 τμήματα θετικής με 13 και 14 άτομα!

εμεις στο σχολειο μου στην Θεωρητικη ειμασταν 2 τμηματα απο 27 ατομα καλα μιλαμε μπαχαλο γινοταν!!!Ευτυχως καποιοι εμειναν και θα αδειασει λιγο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Εγω σου προτεινω παρε στην Β λυκειου παλι πληροφορικη και στην Γ υπαρχουν αλλα παρομοια με την πληροφορικη τα οποια δεν τα εχεις στην Β :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
εμενα το σχολειο μου εχει 3 μονο επιλογες>>> γαλλικα,πληροφορικη,καλλιτεχνικα, γτ στ'αλλα δεν βρισκει καθηγητες ή δεν ξερω γτ αλλο.εγω θελω ολες τις χρονιες να παω γαλλικα, γτ η κυρια ειναι ποοοολυυυυυ κουλ κ την παμε ολοι.μας βοηθα παρα πολυ κ εχει τροοοομεεερηηη κατανοηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
εμενα το σχολειο μου εχει 3 μονο επιλογες>>> γαλλικα,πληροφορικη,καλλιτεχνικα, γτ στ'αλλα δεν βρισκει καθηγητες ή δεν ξερω γτ αλλο.εγω θελω ολες τις χρονιες να παω γαλλικα, γτ η κυρια ειναι ποοοολυυυυυ κουλ κ την παμε ολοι.μας βοηθα παρα πολυ κ εχει τροοοομεεερηηη κατανοηση..

κι εγω γαλλικα θα σου προτεινα λογω οτι εχω τρελα κατα τα αλλα αμα θες ξυσιμο παρε πληροφορικη(μην ανησυχεις και μην ακους το παραμυθι που υποστηριζει οτι αν τα παρεις μια χρονια στην γ' δεν μπορεις να τα παρεις στο λεω γιατι το ακουσα εγω αυτο το παραμυθι με την λογικη να ειμαι πιο ανετη στην γαμα μην εχω και επιλογη στο κεφαλι μου και στις τελικες ενδοσχολικες εξετασεις πηρα αστρονομια-αν και καταπληκτικο μαθημα-κι ετσι εχασα μια χρονια λιγο-ελαχιστα βεβαια-πιο χαλαρη και πιο φλου) αμα θες εξεταζομενο ξυσιμο παρε καλλιτεχνκα!!
και τα γαλλικα εξεταζονται στο τελος και μαλιστα μετρανε και στη βαθμολογια οπως και τα καλλιτεχνικα αλλα μπορει να ακους καλλιτεχνικα και να γελας αλλα πρεπει να σαι καλος ζωγραφος για να παρεις βαθμο τουλαχιστον στο τελος που πρεπει να κριθεις υποκειμενικα και με κλιμακα την προσωπικη οπτικη ευχαριστηση του καθηγητη σου(εκτος πια και αν εισαι ο πικασσο)
αντιθετως στα γαλλικα με λιγη γνωση τα καταφερνεις καλυτερα και με μια αξιοπρεπη συμπεριφορα μες στην ταξη(εννοω να μην χανεις βαθμους απο την συμπεριφορα σου πχ να κανεις φασαρια και να σε πεταει συνεχεια εξω να αγανακτει μαζι σου και αλλα τετοια)τα γαλλικα μπορουν να σε ανεβασουν στο μεσο ορο και μαλιστα πιο ευκολα απο οτι τα καλλιτεχνικα!!
προσοχη ομως για να ανεβει ο γενικος μεσος ορος πρεπει να εχεις 20 στα τετραμηνα η εστω 19 πιο κατω πεφτεις αλλα ειναι πολυ ευκολο (κατα τη γνωμη μου μακραν ευκολοτερο απο τα καλλιτεχνικα που βαθμολογουν μονο συμπεριφορα και τα γραπτα ειναι μια ζωγραφια με κριτη την υποκειμενικοτητα του καθηγητη).Αν εχεις ειδικα καλη γνωση δεν μιλαω να εισαι αριστος μιλαω να ξερεις τα βασικα και να συνεννοεισαι θα σου περασει στο ντουκου η επιλογη!! (Ετσι κι αλλιως αυτα μαθαινεις μια ολοκληρη χρονια!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
thank's a lot!δε μπορω να πω οτι κανουμε μαθημα.εντελως εμπιστευτικα, η κυρια παντα μας λεει ακριβως τι θα πεσει στο διαγων τετραμ κ τον ιουνιο. σε ορισμενα ατομα οπως εγω, που εκτιμα πολυ, ο βαθμος ειναι stadart. δε λεω οτι αυτο ειναι το σωστο, αλλα το σχολειο μ ειναι κολοσχολειο απο μεριας οργανωσης που δε το βλεπω αδικια κι ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
δε μπορω να πω οτι κανουμε μαθημα.εντελως εμπιστευτικα, η κυρια παντα μας λεει ακριβως τι θα πεσει στο διαγων τετραμ κ τον ιουνιο. σε ορισμενα ατομα οπως εγω, που εκτιμα πολυ ο βαθμος ειναι stadart. δε λεω οτι αυτο ειναι το σωστο, αλλα η κυρια ειναι καλοψυχη(οχι επειδη μου βαζει το βαθμο ετσι) κ το σχολειο μ ειναι κολοσχολειο απο μεριας οργανωσης που δε το βλεπω αδικια κι ετσι
αμα ξερεις οτι εχεις σιγουρο βαθμο πηγαινε εκει που σαρεσει η εκει που ξερεις οτι θα την βγαλεις πιο χαλαρα και ανετα!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despw

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγώ ήθελα Βιολογία για φέτος αλλά φυσιά δεν γίνεται τμήμα, οπότε θα πάω αστρονομία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
στο δικο μας μπορεις να παρεις μονο γερμανικα,πλυροφορικη η ψυχολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρίτα25053

Νεοφερμένος

Η Mαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εγώ γαλλικά θέλω αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι αρκετά τα παιδιά για να δημιουργηθεί τμήμα κ τώρα τ ψάχνω:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apsofable

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εγω αστρονομία πηρα....στο δικο μου γινονται γαλλικα γερμανικα αστρονομια πληροφορικη και ισως σχεδιο....πηγα θετικη γιατι λατρευω χημεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efiskyros16

Νεοφερμένος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Κοινωνική & Πολιτική οργάνωση στην Αρχαία Ελλάδα
Νεότερη Ευρωπαϊκή Λογοτεχνία: Ιστορία και Κείμενα
Β΄ Ξένη Γλώσσα
Εφαρμογές Υπολογιστών

Εμεις αυτα τα τεσσερα εχουμε φετος... Δεν ξερω τι ισχύει για τον αριθμό των ατομων στα τμηματα παντως εμεις περυσι που διαλεξα γαλλικα είμασταν 3 ατομα! κ καναμε το βιβλιο για το δευτερο διπλωμα... φετος δεν ξερω τι να παρω? Ξέρει κανεις για την ευρωπαικη λογοτεχνια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antigoni_18

Νεοφερμένος

Η Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Στην α πηρα εφαρμγες πληροφορικης τωρα στην β λυκειου μπορω να ξαναπαρω πηροφορικη????

Μπορείς γιατί από ότι θυμάμαι και το βιβλίο που σας δίνουν στην πληροφορική της Α Λυκείου ισχύει και για την Β' αν αποφασίσεις να συνεχίσεις.
Και πληροφοριακά απλά, μπορείς να πάρεις και στην Γ Λυκείου Η/Υ αλλά εκεί νομίζω ονομάζεται Ανάπτυξη και Εφαρμογή Πολυμέσων (αν θυμάμαι σωστά τον τίτλο:)).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Μπορείς γιατί από ότι θυμάμαι και το βιβλίο που σας δίνουν στην πληροφορική της Α Λυκείου ισχύει και για την Β' αν αποφασίσεις να συνεχίσεις.
Και πληροφοριακά απλά, μπορείς να πάρεις και στην Γ Λυκείου Η/Υ αλλά εκεί νομίζω ονομάζεται Ανάπτυξη και Εφαρμογή Πολυμέσων (αν θυμάμαι σωστά τον τίτλο:)).

αυτο που λες οτι το βιβλιο της Α' ισχυει και για τη Β' ειναι αληθεια. Τωρα οσον αφορα την Γ', αν παρεις πληροφορικη Α' & β' στην Γ' δεν μπορεις να παρεις πληροφορικη. Δηλαδη αφου πηρες στην Α' τωρα μπορεις να παρεις στην Β' ή στην Γ'. Παντως αν παρεις πληροφορικη στη Β' μετα στην Γ' μπορεις να παρεις ενα αλλο μαθημα που σχετιζεται με την πληροφορικη αλλα εχει διαφορετικο τιτλο! πιο συγκεκριμενα:
Η Α' τάξη έχει ως επιλογή Εφαρμογές Πληροφορικής
Η Β' τάξη έχει ως επιλογή Εφαρμογές Υπολογιστών
Η Γ' τάξη έχει ως επιλογές Εφαρμογές Υπολογιστών, Πολυμέσα-Δίκτυα, Εφαρμογές Λογισμικού και Τεχνολογία Η/Υ

Αν κάποιος επιλέξει στη Β' Εφαρμογές Υπολογιστών δεν μπορεί να πάρει το ίδιο μάθημα και στην Γ' τάξη αλλά μπορεί να πάρει ένα απο τα υπόλοιπα τρία δηλαδη Πολυμέσα-Δίκτυα, Εφαρμογές Λογισμικού και Τεχνολογία Η/Υ

δες και αυτο: https://users.sch.gr/alkisg/tosteki/index.php?topic=1061.0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antigoni_18

Νεοφερμένος

Η Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
αυτο που λες οτι το βιβλιο της Α' ισχυει και για τη Β' ειναι αληθεια. Τωρα οσον αφορα την Γ', αν παρεις πληροφορικη Α' & β' στην Γ' δεν μπορεις να παρεις πληροφορικη. Δηλαδη αφου πηρες στην Α' τωρα μπορεις να παρεις στην Β' ή στην Γ'. Παντως αν παρεις πληροφορικη στη Β' μετα στην Γ' μπορεις να παρεις ενα αλλο μαθημα που σχετιζεται με την πληροφορικη αλλα εχει διαφορετικο τιτλο! πιο συγκεκριμενα:
Η Α' τάξη έχει ως επιλογή Εφαρμογές Πληροφορικής
Η Β' τάξη έχει ως επιλογή Εφαρμογές Υπολογιστών
Η Γ' τάξη έχει ως επιλογές Εφαρμογές Υπολογιστών, Πολυμέσα-Δίκτυα, Εφαρμογές Λογισμικού και Τεχνολογία Η/Υ

Αν κάποιος επιλέξει στη Β' Εφαρμογές Υπολογιστών δεν μπορεί να πάρει το ίδιο μάθημα και στην Γ' τάξη αλλά μπορεί να πάρει ένα απο τα υπόλοιπα τρία δηλαδη Πολυμέσα-Δίκτυα, Εφαρμογές Λογισμικού και Τεχνολογία Η/Υ

δες και αυτο: https://users.sch.gr/alkisg/tosteki/index.php?topic=1061.0

Ακριβώς αυτά ισχύουν. Εγώ δεν το διατύπωση καλά. thank you markip:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

s1ngle

Νεοφερμένος

Η xristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Η θετικη κατευθυνση εχει πολλες επιλογες αναλογα με τους στοχους σου!!!!
Αν θελεις να ασχοληθεις με την Ιατρικη ή τα παραιατρικα πραγματη θετικη πρεπει να πας,αλλα κακα τα ψεματα λιγο πολυ περιοριζεσαι σε αυτους τους κλαδους.......:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς ποιο μάθημα επιλογής δεν εξετάζεται στο τέλος της χρονιάς και ο βαθμός δεν μετράει στο τετράμηνο, όπως πχ τα καλλιτεχνικά και η πληροφορική στην α' λυκείου.

εσείς ποιο μάθημα επιλέξατε?



Υ.Γ. στο περιεχόμενο έχω βάλει άλγεβρα, γιατί δεν υπήρχε κάποια λέξη στο περιεχόμενο που να ταιριάζει...το έβαλα το τόπικ στα μαθήματα γενικής β' λυκείου, γιατί νομίζω πως εδώ ταιριάζει καλύτερα, αν νομίζει κάποιος mod ας το μετακινήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papakos1

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
η πληροφορική ειναι το ΜΟΝΟ μαθημα που δεν εξεταζεται αλλα και δεν συμψηφίζεται στη διεξαγωγή του μέσου όρου
εγω προσωπικά πήρα αστρονομια, ετσι απο περιεργεια! Ημουν μεταξύ πληροφορικής και αστρονομίας αλλά πήρα αστρονομία, ναχω και πληοφ. στην Γ (αν και είναι και τα πολυμέσα μια επιλογή..)

Στο σχολείο μας είχαμε να επιλέξουμε μεταξύ αστρονομίας, πληροφορικής, Β' ξένης γλώσσας και δικαιο στην αρχαία ελλαδα (?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top