Κατατακτήριες για Πολιτικών Μηχανικών (μετά απο ΤΕΙ Δομικών Έργων)

giorgos46

Νεοφερμένος

Ο giorgos46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας παιδια.Μηπως καποιος γνωριζει σε ποιο ετος θα μπω στο τμημα πολιτικων μηχανικων μεσω κατατακτηριων εξετασεων και ενω θα εχω πτυχιο πολιτικου δομικων εργων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος...στο 2ο ετος!αλλα ρωτα και συ για σιγουρια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Άκου giorgos46 (είσαι και συνονόματος). Είμαι Διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός, απόφοιτος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ και μπορώ να απαντήσω στην ερώτησή σου. Απόφοιτοι ΤΕΙ Πολιτικών Δομικών Έργων και Έργων Υποδομής κατατάσσονται στο 5ο εξάμηνο σπουδών μετά από επιτυχία στις κατατακτήριες εξετάσεις του αντίστοιχου τμήματος πολιτικών μηχανικών. Σε άλλα πολυτεχνεία διενεργούνται εξετάσεις σε 3 μαθήματα του προπτυχιακού κύκλου σπουδών και σε άλλα γίνεται η κατάταξη των υποψηφίων με τον βαθμό πτυχίου. Σε κάθε περίπτωση το ποσοστό των κατατασσομένων αποφοίτων ΤΕΙ ανέρχεται στο 5% των εισακτέων, συνήθως 8-10 άτομα. Αν το τμήμα που σε ενδιαφέρει διενεργείσει εξετάσεις τότε είναι σημαντικό να ξέρεις ότι σε κάθε ένα από τα 3 εξεταστέα μαθήματα βαθμολογείσαι με άριστα το 20 και βάση το 10 (έτσι είναι για τις κατατακτήριες στα πανεπιστήμια, όπως στο λύκειο οι βαθμοί) και για να είσαι υποψήφιος για κατάταξη πρέπει να πιάσεις τουλάχιστον 10 και στα 3 μαθήματα. Από κει και πέρα το ποσοστό των κατασσομένων αποφοίτων ΤΕΙ καλύπτεται κατά φθίνουσα βαθμολογική σειρά από τους επιτυχόντες στις κατατακτήριες εξετάσεις. Αν επιτύχεις (που στο εύχομαι) στις εξετάσεις αυτά τα 3 μαθήματα θα σου αναγνωριστούν καθώς και όσα είναι συναφή με τις σπουδές σου μετά από έγκριση του ΔΣ του αντίστοιχου τμήματος. Αν η κατάταξη στο τμήμα γίνει με τον βαθμό πτυχίου τότε πρέπει να έχεις πολύ υψηλό βαθμό για να σε πάρουν γιατί δηλώνουν όλοι οι αριστούχοι και τα άτομα που παίρνουν είναι λίγα (8-10 συνήθως). Η πείρα δείχνει ότι πρέπει να έχεις βαθμό πτυχίου πάνω από 9,00. Αν όλα πάνε καλά και καταταχτείς στο τμήμα που σε ενδιαφέρει, τότε αν κρίνεις ότι κάποιο μάθημα το έχεις διδαχθεί από το τμήμα που αποφοίτησες και ας ανήκει σε εξάμηνο μεταγενέστερο από το εξάμηνο που κατατάσσεσαι (από ΤΕΙ πολ. δομ. έργων στο 5ο όπως σου είπα), έχεις το δικαίωμα να καταθέσεις στη γραμματεία του τμήματος που κατατάχτηκες αίτηση απαλλαγής φοίτησης και εξέτασης από το μάθημα και αν εγκριθεί η αίτησή σου θεωρείται ότι το έχεις περάσει με τον βαθμό που πήρες στο τμήμα που αποφοίτησες (δηλ. πολ. δομ. έργων). Αίτηση απαλλαγής φοίτησης από μάθημα μπορείς να καταθέσεις για όσα μαθήματα θέλεις, αρκεί να σου εγκριθούν. Ό,τι απορίες έχεις ρώτα με γιατί έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα καθώς θα δώσω και εγώ κατατακτήριες τον προσεχή Δεκέμβριο στο τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Και κάτι ακόμα που ίσως να μην σε ενδιαφέρει αλλά στο λέω πληροφοριακά. Αν κάποιος τελειώσει καποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ και πάει σε κάποιο άλλο συναφές ΑΕΙ με το 10% (όχι με κατατακτήριες) τότε δεν έχει δικαίωμα να ζητήσει απαλλαγή από κανένα μάθημα ακόμα και αν το έχει διδαχθεί στο τμήμα που αποφοίτησε και ξεκινάει όπως όλοι οι φοιτητές από το 1ο εξάμηνο. Οι αιτήσεις για κατάταξη σχεδόν σε όλα τα τμήματα ΑΕΙ γίνονται στο διάστημα 1-15 Νοεμβρίου κάθε έτους και αν η κατάταξη γίνει με εξετάσεις (που είναι και το συνηθέστερο στα ΑΕΙ) τότε αυτές γίνονται στο διάστημα 1-15 Δεκεμβρίου του ιδίου έτους. Μαζί με την αίτηση συμμετοχής στις κατατακτήριες εξετάσεις, πρέπει να προσκομίσεις επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου και επικυρωμένο πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας μαθημάτων του τμήματος που αποφοίτησες. Αν η κατάταξη γίνει με εξετάσεις, τα αποτελέσματα ανακοινώνονται μέχρι τις 23 Δεκέμβρη ή μέσα Ιανουαρίου. Μετά από επιτυχία στις κατατακτήριες εξετάσεις ή κατάταξη με το βαθμό πτυχίου, καλούνται όλοι οι επιτυχόντες να προσέλθουν στη γραμματεία για να ολοκληρώσουν την εγγραφή τους. Αν και το 95% των τμημάτων ΑΕΙ διενεργούν εξετάσεις, η κατάταξη των υποψηφίων στο τμήμα Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ από όπου αποφοίτησα έγινε με τον βαθμό πτυχίου. Κάθε τμήμα ΑΕΙ διενεργεί κάθε χρόνο κατατακτήριες εξετάσεις και δέχονται συνήθως απόφοίτους ΑΕΙ σε ποσοστό 2% και αποφοίτους ΤΕΙ σε ποσοστό 5% του αριθμού των εισακτέων. Καλή επιτυχία σε ό,τι και αν κάνεις σου εύχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guderian

Νεοφερμένος

Ο Guderian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ενδιαφέρει κ εμένα το θέμα θα ήθελα να μου πείς λίγο περισότερα.. άν μπορείς...


τι μαθήματα δίνεις για της εξετάσεις.? ξέρεις συνήθως με τι βαθμολογίες μπαίνουν άτομα?


μπαίνεις 5ο εξάμηνο είπες δηλαδή έχεις 2.5 ή 3 χρόνια?

και πένρεις δεύτερο πτυχίο?

ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ενδιαφέρει κ εμένα το θέμα θα ήθελα να μου πείς λίγο περισότερα.. άν μπορείς...


τι μαθήματα δίνεις για της εξετάσεις.? ξέρεις συνήθως με τι βαθμολογίες μπαίνουν άτομα?


μπαίνεις 5ο εξάμηνο είπες δηλαδή έχεις 2.5 ή 3 χρόνια?

και πένρεις δεύτερο πτυχίο?

ευχαριστώ.

Από ΤΕΙ πολιτικών δομικών έργων και έργων υποδομής κατατάσσεσαι στο 5ο εξάμηνο των τμημάτων πολιτικών μηχανικών των πανεπιστημίων, στην αρχή του εξαμήνου, δηλαδή κερδίζεις 4 εξάμηνα και όχι 5 και σου μένουν 6 εξάμηνα (3 χρόνια) υποχρεωτικής φοίτησης. Στο τμήμα Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ δεν έγιναν κατατακτήριες εξετάσεις, τουλάχιστον για το 2008, αλλά η κατάταξη αποφοίτων ΑΕΙ και ΤΕΙ έγινε με τον βαθμό πτυχίου. Από ΤΕΙ μπήκαν 12 άτομα και ο χειρότερος βαθμός πτυχίου που είδα ήταν 8,90 ενώ από ΑΕΙ μπήκαν 5 και ο χειρότερος βαθμός πτυχίου ήταν γύρω στο 9,00 (δεν υπάρχουν αυτά ρε παιδιά) αλλά ήταν από άσχετα τμήματα και κατατάχτηκαν σε προηγούμενο εξάμηνο. Για παράδειγμα πήρανε 1 από το μαθηματικό στο 3ο εξάμηνο και κάποιους από τελείως άσχετα τμήματα στο 1ο. Στο 5ο από ΑΕΙ δεν μπήκε κανείς το 2008. Από ΤΕΙ είχαν μπει στο 5ο από δομικών έργων αν θυμάμαι καλά και στο 1ο από άσχετα ΤΕΙ. Πτυχιούχοι ΑΕΙ του μαθηματικού, φυσικού, γεωλογικού, επιστήμης υλικών και κάποιων στρατιωτικών σχολών κατατάσσονται στο 3ο εξάμηνο των τμημάτων πολιτικών μηχανικών. Για τους αποφοίτους ΤΕΙ δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο. Είτε θα μπουν στο 5ο εξάμηνο ως απόφοιτοι συναφούς ΤΕΙ είτε στο 1ο εξάμηνο από άσχετο ΤΕΙ. Η σχολή πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ νομίζω ότι διενεργεί εξετάσεις για την κατάταξη των υποψηφίων. Τα μαθήματα δεν είναι τα ίδια για όλους σε αυτήν την περίπτωση. Άλλα δίνουν αυτοί που θα είναι υποψήφιοι για κατάταξη στο 1ο, άλλα όσοι είναι για το 3ο και άλλα όσοι είναι για το 5ο εξάμηνο. Τα θέματα και η εξεταστέα ύλη των μαθημάτων είναι ίδια είτε πρόκειται για απόφοιτο ΤΕΙ είτε για απόφοιτο ΑΕΙ και αυτό ισχύει για όλα τα ΑΕΙ. Για παράδειγμα αν ένας απόφοιτος ΤΕΙ και ένας ΑΕΙ είναι υποψήφιοι για κατάταξη στο 5ο εξάμηνο, θα εξεταστούν στα ίδια μαθήματα και στα ίδια θέματα. Σε όλες τις περιπτώσεις τα μαθήματα είναι 3 διαφορετικά για κάθε κατηγορία υποψηφίων όπως σου έγραψα παραπάνω. Βαθμολογείσαι με βάση 10 και άριστα 20. Πρέπει να γράψεις τουλάχιστον 10 και στα 3 μαθήματα αλλιώς δεν θεωρείσαι στους υποψήφιους επιτυχόντες για κατάταξη. Η πείρα δείχνει ότι αν γράψεις 45 στα 60 είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα σε πάρουν και αυτό ισχύει για όλα τα τμήματα ΑΕΙ, όχι μόνο πολιτικών μηχανικών. Έχω δει και περιπτώσεις με 33/60 να κατατάσσονται, αλλά δεν είναι συνηθισμένο ούτε όμως και πολύ σπάνιο. Δεν μπορείς για παράδειγμα να γράψεις 20 (λέμε τώρα) στο 1ο μάθημα, 9 στο 2ο και 20 (λέμε τώρα) στο 3ο γιατί αν και θα έχεις την υψηλότερη πιθανότατα βαθμολογία (49/60) δεν θα έχεις πιάσει την βάση του 10 και άλλοι με μικρότερη βαθμολογία από σένα θα επιλεγούν για κατάταξη. Ο πιο ρεαλιστικός συνδυαασμός βαθμών είναι 15-15-10 αφήνοντας το 10 για το πιο δύσκολο μάθημα από τα 3 που πάντα το 1 είναι παλούκι πιάνοντας 40/60. Τα μαθήματα αυτά είναι μαθήματα του προπτυχιακού κύκλου σπουδών που κάνουν οι κανονικοί φοιτητές οπότε αν ξέρεις κάποιον από το τμήμα αυτό θα μπορέσει να σε βοηθήσει. Για τους πολιτικούς μηχανικούς ΕΜΠ δεν γνωρίζω ποια είναι τα μαθήματα αλλά σίγουρα είναι με εξετάσεις. Δική μου εκτίμηση και όχι απόλυτα βέβαιο είναι ότι για τους υποψήφιους για κατάταξη στο 5ο Εξάμηνο τα εξεταστέα μαθήματα θα είναι "Τεχνική μηχανική Ι-ΙΙ-ΙΙΙ","Στατική Ι","Μηχανική ρευστών". Πολλά τμήματα ΑΕΙ θεωρούν ως 1 ενιαίο εξεταστέο για κατατακτήριες εξετάσεις μάθημα που στην πραγματικότητα αποτελείται από 2 ή 3 μαθήματα του προπτυχιακού κύκλου σπουδών. Αυτό ΔΕΝ είναι σπάνιο και γίνεται συνήθως σε μαθήματα που έχουν συνέχειες σε επόμενα εξάμηνα (πάντα προγενέστερα του εξαμήνου κατάταξης) ενώ ΔΕΝ είναι σπάνιο να συμβεί και σε 2 ή και στα 3 εξεταστέα μαθήματα των κατατακτηρίων εξετάσεων. Για παράδειγμα: "Τεχνική μηχανική Ι-ΙΙ-ΙΙΙ" είναι 3 μαθήματα του προπτυχιακού κύκλου σπουδών της σχολής πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ αλλά θεωρούνται ως 1 εξεταστέο μάθημα για τις κατατακτήριες εξετάσεις. Δηλαδή το μάθημα αυτό περιλαμβάνει την ύλη και των 3 μαθημάτων του προπτυχιακού κύκλου σπουδών, αλλά ο υποψήφιος εξετάζεται μία φορά με θέματα που περιλαμβάνουν την ύλη και των 3 προπτυχιακών μαθημάτων. Ξαναλέω ότι είναι εκτίμηση δική μου αυτή η τριάδα και όχι κάτι σίγουρο. Κάτι πολύ σημαντικό. Κάποια τμήματα, όπως Αγρονόμων-Τοπογράφων Μηχανικών ΑΠΘ διενεργούν κατατακτήριες εξετάσεις και οι επιτυχόντες ΑΕΙ και ΤΕΙ στις κατατακτήριες εξετάσεις κατατάσσονται ΟΛΟΙ στο 1ο εξάμηνο σπουδών ανεξάρτητα από το τμήμα που αποφοιτήσανε (μεγάλη κοτσάνα κατά την γνώμη μου) κάτι που δεν ισχύει για τους Αγρονόμους-Τοπογράφους ΕΜΠ. Κάθε τμήμα έχει τους δικούς του κανόνες. Το τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ για παράδειγμα κατατάσσει τους Διπλωματούχους Πολιτικούς Μηχανικούς στο 5ο εξάμηνο με κατατακτήριες εξετάσεις και όχι βαθμό πτυχίου (ευτυχώς). Εννοείται πως τα μαθήματα ανήκουν στο ίδιο (αν πρόκειται για το 1ο εξάμηνο) ή σε προγενέστερα εξάμηνα (αν πρόκειται για 3ο, 5ο, 7ο) από το εξάμηνο κατάταξης. Οι μόνοι που κατατάσσονται στο 7ο εξάμηνο είναι οι Διπλωματούχοι Ναυπηγοί Μηχανολόγοι Μηχανικοί (δηλαδή από ΑΕΙ) για να πάνε σε κάποιο τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών και το αντίστροφο (δηλαδή οι Διπλωματούχοι Μηχανολόγοι Μηχανικοί για να πάνε στο τμήμα Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ καθώς είναι το μόνο στην Ελλάδα).
-----------------------------------------
Η κατάταξη των υποψηφίων στο τμήμα πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ γίνεται ως εξής:

ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΑΕΙ

5ο Εξάμηνο

Διπλωματούχοι
1) Μηχανολόγοι μηχανικοί
2) Ναυπηγοί μηχανολόγοι μηχανικοί
3) Αγρονόμοι-Τοπογράφοι μηχανικοί
4) Αρχιτέκτονες μηχανικοί
5) Μηχανικοί Μεταλλείων-Μεταλλουργοί
6) Ηλεκτρολόγοι μηχανικοί και μηχανικοί υπολογιστών
7) Χημικοί μηχανικοί

Απόφοιτοι
1) Σχολών μηχανικών αεροπορίας
2) Παραγωγικών σχολών του τεχνικού σώματος
3) Ναυτικών Δοκίμων (Τμήμα Μηχανικών)

Αξιωματικοί ΓΕΣ απόφοιτοι του Τεχνικού Σώματος Στρατού (ΤΧ)-απόφοιτοι ΣΤΕΑΤΧ

3ο Εξάμηνο

Δπλωματούχοι
1) Μηχανικοί παραγωγής και διοίκησης
2) Μηχανικοί περιβάλλοντος
3) Μηχανικοί ορυκτών πόρων
4) Εφαρμοσμένων μαθηματικών και φυσικών επιστημών ΕΜΠ

Πτυχιούχοι
1) Μαθηματικοί
2) Φυσικοί
3) Γεωλόγοι
4) Επιστήμης και τεχνολογίας υλικών παν. Ιωαννίνων
5) Επιστήμης των υλικών παν. Πατρών


Απόφοιτοι ΣΣΕ, Αεροπορίας (Ικάρων) και Ναυτικών Δοκίμων (Μάχιμοι)

1ο εξάμηνο

Διπλωματούχοι και πτυχιούχοι ΑΕΙ που δεν εμπίπτουν στις παραπάνω κατηγορίες. Αξιωματικοί του ΓΕΣ απόφοιτοι του Σώματος Εφοδιασμού Μεταφορών (ΣΕΜ).



ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΕΙ


5ο Εξάμηνο

Απόφοιτοι
1) Πολιτικών Δομικών Έργων
2) Πολιτικών Έργων Υποδομής

1ο Εξάμηνο

Απόφοιτοι τμημάτων ΤΕΙ που δεν εμπίπτουν στις παραπάνω κατηγορίες



Με επιφύλαξη και όχι σιγουριά οι απόφοιτοι ΤΕΙ Τοπογραφίας κατατάσσονται στο 3ο εξάμηνο σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexspan

Νεοφερμένος

Ο alexspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
γειά σας παιδιά κι εγω ενδιαφέρομαι να περάσω πολιτικών δομικών εργων και να παω πολυτεχνειο απλα θα ηθελα να ρωτησω ποτε δίνεις κατατακτήριες?οταν εχεις τελιώσει την σχόλη?και επισης αν ξερει κανεις ποσα χρονια ειναι το τει και ποσα το πολυτεχνειο?ευχαριστω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
γειά σας παιδιά κι εγω ενδιαφέρομαι να περάσω πολιτικών δομικών εργων και να παω πολυτεχνειο απλα θα ηθελα να ρωτησω ποτε δίνεις κατατακτήριες?οταν εχεις τελιώσει την σχόλη?και επισης αν ξερει κανεις ποσα χρονια ειναι το τει και ποσα το πολυτεχνειο?ευχαριστω.....


Διάβασε αυτά που έγραψα παραπάνω. Κατατακτήριες δίνεις στο τμήμα ή σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που θες να περάσεις. Πρέπει να έχεις πτυχίο ΑΕΙ ή ΤΕΙ ή να έχεις τελειώσεις στρατιωτική σχολή, σχολή πολεμικής αεροπορίας, σχολή πολεμικού ή εμπορικού ναυτικού για να δώσεις κατατακτήριες. Οι κάτοχοι Bachelor και Master που έχουν αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ μπορούν επίσης να δώσουν κατατακτήριες εξετάσεις. Το ΤΕΙ είναι 4 χρόνια και το Πολυτεχνείο 5 χρόνια. Από ΤΕΙ δομικών έργων για ΑΕΙ πολιτικών μηχανικών μπαίνεις ή στο 3ο ή στο 5ο εξάμηνο, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Πιο πάνω έχω κάνει μερικά λαθάκια στα εξάμηνα κατάταξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexspan

Νεοφερμένος

Ο alexspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Διάβασε αυτά που έγραψα παραπάνω. Κατατακτήριες δίνεις στο τμήμα ή σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που θες να περάσεις. Πρέπει να έχεις πτυχίο ΑΕΙ ή ΤΕΙ ή να έχεις τελειώσεις στρατιωτική σχολή, σχολή πολεμικής αεροπορίας, σχολή πολεμικού ή εμπορικού ναυτικού για να δώσεις κατατακτήριες. Οι κάτοχοι Bachelor και Master που έχουν αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ μπορούν επίσης να δώσουν κατατακτήριες εξετάσεις. Το ΤΕΙ είναι 4 χρόνια και το Πολυτεχνείο 5 χρόνια. Από ΤΕΙ δομικών έργων για ΑΕΙ πολιτικών μηχανικών μπαίνεις ή στο 3ο ή στο 5ο εξάμηνο, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Πιο πάνω έχω κάνει μερικά λαθάκια στα εξάμηνα κατάταξης.
αα σ ευχαριστω πολυ φιλε και θελω μια ερωτηση να σ κανω...στην αρχη της σχολικης χρονιας πρωτος μου στοχος ηταν να περασω πολιτικος μηχανικος αλλα στη συνεχεια δεν την παλεψα για να διαβασω τοσο οσο χρειαζονταν κ τωρα θελω να περασω πληροφορικη στην περιπτωση που δεν πιασω πληροφορικη και παω πολιτικων δομικων εργων τελιωνοντας αυτην την σχολη εχω επαγγελματικες προοπτικες η πρεπει οπωσδηποτε να δωσω κατατακτηριες και ενα τελευταιο ερωτημα εσυ οντας πτυχιουχος και εισαι μεσα στα πραγματα τι μ προτεινεις να κανω?να παω στο τει και να δωσω κατατακτηριες η να ξαναδωσω τ χρονου?και ποιες ειναι οι πιο δυσκολες εξετασεις?κατατακτηριες η πανελληνιες?ευχαριστω κ αναμενω απαντηση...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
αα σ ευχαριστω πολυ φιλε και θελω μια ερωτηση να σ κανω...στην αρχη της σχολικης χρονιας πρωτος μου στοχος ηταν να περασω πολιτικος μηχανικος αλλα στη συνεχεια δεν την παλεψα για να διαβασω τοσο οσο χρειαζονταν κ τωρα θελω να περασω πληροφορικη στην περιπτωση που δεν πιασω πληροφορικη και παω πολιτικων δομικων εργων τελιωνοντας αυτην την σχολη εχω επαγγελματικες προοπτικες η πρεπει οπωσδηποτε να δωσω κατατακτηριες και ενα τελευταιο ερωτημα εσυ οντας πτυχιουχος και εισαι μεσα στα πραγματα τι μ προτεινεις να κανω?να παω στο τει και να δωσω κατατακτηριες η να ξαναδωσω τ χρονου?και ποιες ειναι οι πιο δυσκολες εξετασεις?κατατακτηριες η πανελληνιες?ευχαριστω κ αναμενω απαντηση...:D

Βεβαίως και έχεις επαγγελματικές προοπτικές από ΤΕΙ πολιτικών δομικών έργων. Από κατατακτήριες παίρνουν γύρω στο 5% των εισακτέων κατά μέγιστο αριθμό απόφοιτους ΤΕΙ τα τμήματα ΑΕΙ. Συνήθως δεν είναι πάνω από 10 άτομα, οπότε καταλαβαίνεις ότι ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγαλύτερος στις κατατακτήριες. Από την άλλη είναι κοινώς αποδεκτό ότι οι κατατακτήριες εξετάσεις δεν είναι πολύ δύσκολες. Αν το θες πολύ να περάσεις ΑΕΙ πολιτικών μηχανικών και να γίνεις συνάδελφος τότε καλύτερα να ξαναδώσεις αλλή 1 χρονιά. Και οι 2 λύσεις είναι καλές.

Αν τελειώσεις ΤΕΙ δομικών έργων και εν συνεχεία περάσεις κατατακτήριες σε κάποιο τμήμα πολιτικών μηχανικών, τότε ο ελάχιστος αριθμός των ετών που απαιτούνται είναι:

4χρόνια ΤΕΙ+3 χρόνια ΑΕΙ=7 χρόνια αν περάσεις με την 1η πανελλήνιες και κατατακτήριες

1χρόνο 2η φορά πανελλήνιες+5 χρόνια ΑΕΙ=6 χρόνια πολυτεχνείο με 2η φορά πανελλήνιες

Παραπάνω είναι οι ιδανικότερες περιπτώσεις (π.χ. τελειώνεις το ΤΕΙ ακριβώς στα 4 χρόνια και δεν κάνεις παραπάνω και το ΑΕΙ ακριβώς στα 5 χρόνια κλπ.)


Εγώ θα ξαναέδινα πανελλήνιες αν δεν περνούσα στην 1η μου επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexspan

Νεοφερμένος

Ο alexspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Βεβαίως και έχεις επαγγελματικές προοπτικές από ΤΕΙ πολιτικών δομικών έργων. Από κατατακτήριες παίρνουν γύρω στο 5% των εισακτέων κατά μέγιστο αριθμό απόφοιτους ΤΕΙ τα τμήματα ΑΕΙ. Συνήθως δεν είναι πάνω από 10 άτομα, οπότε καταλαβαίνεις ότι ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγαλύτερος στις κατατακτήριες. Από την άλλη είναι κοινώς αποδεκτό ότι οι κατατακτήριες εξετάσεις δεν είναι πολύ δύσκολες. Αν το θες πολύ να περάσεις ΑΕΙ πολιτικών μηχανικών και να γίνεις συνάδελφος τότε καλύτερα να ξαναδώσεις αλλή 1 χρονιά. Και οι 2 λύσεις είναι καλές.

Αν τελειώσεις ΤΕΙ δομικών έργων και εν συνεχεία περάσεις κατατακτήριες σε κάποιο τμήμα πολιτικών μηχανικών, τότε ο ελάχιστος αριθμός των ετών που απαιτούνται είναι:

4χρόνια ΤΕΙ+3 χρόνια ΑΕΙ=7 χρόνια αν περάσεις με την 1η πανελλήνιες και κατατακτήριες

1χρόνο 2η φορά πανελλήνιες+5 χρόνια ΑΕΙ=6 χρόνια πολυτεχνείο με 2η φορά πανελλήνιες

Παραπάνω είναι οι ιδανικότερες περιπτώσεις (π.χ. τελειώνεις το ΤΕΙ ακριβώς στα 4 χρόνια και δεν κάνεις παραπάνω και το ΑΕΙ ακριβώς στα 5 χρόνια κλπ.)


Εγώ θα ξαναέδινα πανελλήνιες αν δεν περνούσα στην 1η μου επιλογή.
δηλαδη τελικα για να καταλαβω μ προτεινεις να κανω ενα απο τα δυο απλα αν παω απο το τει θα κανω ενα χρονο παραπανω..σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν σου προτείνω τίποτα. Εγώ σου λέω τι θα έκανα στη θέση σου. Το να τελειώσεις ΤΕΙ και να δώσεις κατατακτήριες είναι εξίσου μία καλή λύση αλλά θέλει καποια χρόνια παραπάνω, αρκεί να μην χάσεις το μεράκι σου μετά το ΤΕΙ. Από την άλλη 2η φορά πανελλήνιες, ξέρεις τα μαθήματα και ξέρεις πως πρέπει να διαβάσεις. Δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις, μόνο τα υπέρ και τα κατά κάθε περίπτωσης.

Μόνο αν καίγεσαι ρε παιδί μου να γίνεις πολιτικός μηχανικός, αν είναι όνειρο ζωής και δεν συμβιβάζεσαι με τίποτα άλλο τότε θα ήταν καλύτερο να δώσεις πανελλήνιες.

Γεγονός είναι ότι πιο εύκολη η εισαγωγή στο τμήμα είναι με πανελλήνιες και όχι με κατατακτήριες εξετάσεις αλλά η προετοιμασία στις πανελλήνιες είναι πιο σκληρή.

Η τελική απόφαση είναι δική σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexspan

Νεοφερμένος

Ο alexspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δεν σου προτείνω τίποτα. Εγώ σου λέω τι θα έκανα στη θέση σου. Το να τελειώσεις ΤΕΙ και να δώσεις κατατακτήριες είναι εξίσου μία καλή λύση αλλά θέλει καποια χρόνια παραπάνω, αρκεί να μην χάσεις το μεράκι σου μετά το ΤΕΙ. Από την άλλη 2η φορά πανελλήνιες, ξέρεις τα μαθήματα και ξέρεις πως πρέπει να διαβάσεις. Δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις, μόνο τα υπέρ και τα κατά κάθε περίπτωσης.

Μόνο αν καίγεσαι ρε παιδί μου να γίνεις πολιτικός μηχανικός, αν είναι όνειρο ζωής και δεν συμβιβάζεσαι με τίποτα άλλο τότε θα ήταν καλύτερο να δώσεις πανελλήνιες.

Γεγονός είναι ότι πιο εύκολη η εισαγωγή στο τμήμα είναι με πανελλήνιες και όχι με κατατακτήριες εξετάσεις αλλά η προετοιμασία στις πανελλήνιες είναι πιο σκληρή.

Η τελική απόφαση είναι δική σου.
ειναι δυσκολη αποφαση...δεν ξερω τι να κανω μ αρεσει πολυ να γινω πολιτικος μηχανικος...απλως με προβληματιζουν οι επαγγελματικες προοπτικες αλλα για να μ λες εσυ οτι υπαρχουν ενταξει καθησηχαστικα για λιγο...και το τει ως σχολη ειναι καλη?τι εχεις ακουσει ?για να εχει παντως 15000 μορια καλη θα ειναι...παντως το σκεφτομαι και για αγρονομος...μ αρεσει κι αυτο τι λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Έχουν και οι αγρονόμοι-τοπογράφοι μηχανικοί ευρύ πεδίο εφαρμογής. Καθόλου άσχημη επιλογή. Εκείνοι που δεν έχουν ευρύ πεδίο είναι οι Μεταλλειολόγοι-Μεταλλουργοί μηχανικοί.

Από την στιγμή που δεν καίγεσαι για πολιτικός μηχανικός, καλύτερα να δηλώσεις Αγρονόμων-Τοπογράφων μηχανικών μετά από Πολιτικών μηχανικών παρά ΤΕΙ Δομικών έργων και μετά αν γουστάρεις συνεχίζεις με κατατακτήριες για πολιτικών μηχανικών έχοντας ένα δυνατό χαρτί στα χέρια σου.

Πριν έκανα ένα λάθος. Οι απόφοιτοι ΤΕΙ πολιτικών δομικών έργων κατατάσσονται στο 3ο εξάμηνο ενώ οι απόφοιτοι ΑΕΙ Αγρονόμων-Τοπογράφων μηχανικών στο 5ο εξάμηνο των τμημάτων πολιτικών μηχανικών.

Εγώ ας πούμε, τελείωσα Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ και φέτος το Νοέμβριο θα δώσω κατατακτήριες εξετάσεις στην σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Αν περάσω (αμην Παναγία μου) θα καταταχθώ στο 5ο εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexspan

Νεοφερμένος

Ο alexspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Έχουν και οι αγρονόμοι-τοπογράφοι μηχανικοί ευρύ πεδίο εφαρμογής. Καθόλου άσχημη επιλογή. Εκείνοι που δεν έχουν ευρύ πεδίο είναι οι Μεταλλειολόγοι-Μεταλλουργοί μηχανικοί.

Από την στιγμή που δεν καίγεσαι για πολιτικός μηχανικός, καλύτερα να δηλώσεις Αγρονόμων-Τοπογράφων μηχανικών μετά από Πολιτικών μηχανικών παρά ΤΕΙ Δομικών έργων και μετά αν γουστάρεις συνεχίζεις με κατατακτήριες για πολιτικών μηχανικών έχοντας ένα δυνατό χαρτί στα χέρια σου.

Πριν έκανα ένα λάθος. Οι απόφοιτοι ΤΕΙ πολιτικών δομικών έργων κατατάσσονται στο 3ο εξάμηνο ενώ οι απόφοιτοι ΑΕΙ Αγρονόμων-Τοπογράφων μηχανικών στο 5ο εξάμηνο των τμημάτων πολιτικών μηχανικών.

Εγώ ας πούμε, τελείωσα Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ και φέτος το Νοέμβριο θα δώσω κατατακτήριες εξετάσεις στην σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Αν περάσω (αμην Παναγία μου) θα καταταχθώ στο 5ο εξάμηνο.
ρε συ δν καταλαβες φετος δεν υπαρχει περιπτωση να πιασω καμια πολυτεχνικη σχολη τι εννοεις να δηλωσω πρωτα τους αγρονομους?στις κατατακτηριες γινεται να δωσω για δυο τμηματα η μονο για ενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ΛΕΩ να δηλώσεις πρώτα πολιτικούς ΑΕΙ, μετά αγρονόμους ΑΕΙ και μετά δομικών έργων ΤΕΙ, απλά πράγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexspan

Νεοφερμένος

Ο alexspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ΛΕΩ να δηλώσεις πρώτα πολιτικούς ΑΕΙ, μετά αγρονόμους ΑΕΙ και μετά δομικών έργων ΤΕΙ, απλά πράγματα
στο μηχανογραφικο δεν εννοεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ΝΑΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexspan

Νεοφερμένος

Ο alexspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
μα σ λεω οτι δν προκειται να πιασω καμια πολυτεχνικη σχολη δν εχω γραψει καλα....παιζει καποιο ρολο το τι θα δηλωσω πρωτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
αυτο που σου λεει φιλε μου ειναι οτι πιανεις δεν πιανεις πολυτεχνικη σχολη ...βαλτες πρωτα στο μηχανογραφικο σου...γιατι πολυ απλα ποτε δεν ξερεις τι γινεται με τις βασεις...πολλα εχουν δει τα ματια μας...
-----------------------------------------
παντως γιωργο οι πληροφοριες σου ηταν πολυ χρησιμες και για μενα!σκοπευω να κανω το ιδιο ακριβως με σενα σε οτι αφορα τις κατατακτηριες αλλα με αντιθετη φορα,οταν βεβαια τελειωσω με το καλο τη δικια μου σχολη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν έχεις όρεξη και μεράκι βεβαίως και να το κάνεις samy.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top