Καλλιτεχνική φωτογραφία

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Η φωτογραφία είναι τέχνη!Και μάλιστα μία από τις ωραιότερες κατά τη γνώμη μου.
Προσωπικά μου αρέσει πολύ να βγάζω φωτογραφίες κι ας μην είναι ακόμη και τόσο καλλιτεχνικού ενδιαφεροντος.:)

Σε αυτό το τόπικ οι φίλοι της φωτογραφίας μπορουν να ποστάρουν φωτογραφίες που έχουν τραβήξει οι ίδιοι ή και φωτογραφίες διάσημων και μη φωτογράφων που τους άρεσαν:D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Τι ωραίο θέμα, μπράβο domenica7! :]
Χμμ.. εδώ είναι μερικές που έχω τραβήξει και μου αρέσουν αρκετά..:]

Από περσινή εκδρομή με το σχολείο στη Γεωργιούπολη (Ρέθυμνο είναι, Χανιά είναι.. δεν θυμάμαι:p)


..μία από τις βρύσες του σχολείου μου.. κάποιο τμήμα είχε Καλλιτεχνικά και τα παιδιά ξέπλυναν τις παλέτες τους.. καιιιι... βουαλά!:xixi::p


Aυτή δεν με τρελαίνει.. αλλά ο ουρανός είχε απίστευτο χρώμα.:]

Αυτάαα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
https://www.hedislimane.com/ Αγαπημένος φωτογράφος.

Επίσης μερικές υπέροχες φωτογραφίες υπάρχουν κι εδώ:

https://www.makehistory.eu/


DSCN0163.jpg

DSCN0296.jpg

DSCN0322.jpg

Και 3 φωτογραφίες από το μαγικό χέρι της κολλητής μου. Τα λουλούδια από κήπο στο Μαρούσι. (:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
[...]
Τώρα τελευταία έχω αρχίσει να ασχολούμαι με τον κόσμο της φωτογραφίας (πήρα μια κόμπακτ για τα Χριστούγεννα). Θα ήθελα μια DSLR, αλλά επειδή είναι πολύ περίπλοκη και επειδή θέλει αρκετό χρόνο για να εξασκηθώ, λέω να το αφήσω για άλλη φορά.

Η πρώτη φωτο που επισυνάπτω δεν είναι δικιά μου, είναι από το kittenwar.com.

Η δεύτερη είναι ένα νεκρό -πλην πολύ αγαπητό:P- αντικείμενο. Εκφράζει, σαφώς, τη λαχτάρα μου για σοκολάτα, και την πολυπλοκότητα της εμπειρίας της κατανάλωσής της.

Η τρίτη αποτελεί έκφραση μοναξιάς και μελαγχολίας. Τα χρώματα στα μάτια της γάτας δε βγήκαν έτσι σκόπιμα, υποθέτω πως ήταν από το φλας (ωστόσο, η διαφάνειά τους δημιουργεί μια απόκοσμη αίσθηση που μου αρέσει). Γενικά, η φωτογραφία αυτή δεν ήταν επιτηδευμένη και προσχεδιασμένη, χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι καλή. Η φωτογραφία αυτή εκφράζει επίσης την προσήλωση σε ένα στόχο (βλ. τα μάτια της γάτας που είναι "καρφωμένα" σε κάτι).

Η τέταρτη αποτελεί καλλιτεχνική έμπνευση:D. Σχεδόν αυθόρμητα, πήρα τη φωτογραφία έτσι ώστε να φαίνεται ο Παρθενώνας με το πράσινο γύρω-γύρω, και ως φόντο στο δέντρο που πέφτει μπροστά. Ο Παρθενώνας δε φαίνεται πολύ καλά, αλλά έτσι δε φαίνονται και οι σκαλωσιές που έχει από τη μια μεριά:P.

Η πέμπτη φωτογραφία αποτελεί εκδήλωση των αισθημάτων ανησυχίας μου (και πολύ περισσότερο, αυτών του κοσμάκη εκεί έξω, θα ήμουν εγωιστής αν σε αυτό το σημείο περιοριζόμουν μόνο στον εαυτό μου). Μια εναλλακτική θεώρηση της πραγματικότητας, σύγχυση, σκόρπια σκουπίδια, σκόρπια όνειρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 103349.2.jpg
    103349.2.jpg
    12 KB · Εμφανίσεις: 1,884
  • IMG_0639.jpg
    IMG_0639.jpg
    162 KB · Εμφανίσεις: 214
  • IMG_0741.jpg
    IMG_0741.jpg
    226 KB · Εμφανίσεις: 233
  • IMG_1122.jpg
    IMG_1122.jpg
    367.7 KB · Εμφανίσεις: 218
  • IMG_1238.jpg
    IMG_1238.jpg
    434.5 KB · Εμφανίσεις: 220
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έχω μια κλασική μηχανή με φακούς full manual, μια παλιά σοβιετική ZENIT 122 του '80 με την οποία μάθαινε η αδερφή μου κάποτε φωτογραφία και μόλις βρω χρόνο λέω ν'ασχοληθώ...
Οι compact, πάντως, είναι για τουρίστες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
@Λουκρητία:Πολύ ωραίες φώτο!!Οι δύο τελευταίες ειναι φοβερές!!:iagree::iagree:

@Χριστιάνα:Δώσε στη φίλη σου ένα μεγάλο μπράβο απο εμένα!!:D

@Αλέξανδρο:Δίκιο έχεις,παράλειψη μου που δεν το έγραψα.:no1:
Η πρώτη φώτο είναι πολύ όμορφη και τρυφερή!Σαν καρτ ποστάλ!
Κι αυτή με τη σοκολάτα έχει πολυ καλό φωτισμό! Μου άρεσε πάρα πολύ(μιαμ)!!!
Αυτή με την Ακρόπολη είναι επίσης πολύ ωραία !.:xixi:Μπράβο και στον Κρουκ!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Έχω μια κλασική μηχανή με φακούς full manual, μια παλιά σοβιετική ZENIT 122 του '80 με την οποία μάθαινε η αδερφή μου κάποτε φωτογραφία και μόλις βρω χρόνο λέω ν'ασχοληθώ...
Οι compact, πάντως, είναι για τουρίστες...

Εμ, γι' αυτό σου λέω. Κάλλιο πέντε και στο χέρι, παρά δέκα και καρτέρι.
Η compact που έχω πάντως τώρα βγάζει ικανοποιητικές φωτογραφίες. Δεν έχει, βέβαια, χειροκίνητη εστίαση, αλλά έχει χειροκίνητη έκθεση, κορεσμό χρωμάτων και βγάζει σχετικά καλές φωτογραφίες.
[...]
Δεν ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τη φωτογραφία, και δεν επιλέγω συνειδητά το τί φωτογραφίζω, είναι σαν να κινούμαι αυτόματα όταν κρατάω φωτογραφική μηχανή. Κάτι παθαίνω!:jumpy:

Στο "Κ" της Καθημερινής είχα διαβάσει για έναν Πολωνό ζωγράφο, δε θυμάμαι πώς τον λένε, που έβγαζε πάρα πολύ ωραίες φωτογραφίες.
Και τα συγχαρητήριά μου σε όσους ανεβάζουν φωτογραφίες στο www.interfacelift.com. Κάνουν θαύματα (δεν ξέρω αν βάζει και το Photoshop το χεράκι του, πάντως έχει φοβερά τοπία εκεί πέρα, και όχι μόνο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Παλιά τραβούσα συστηματικά με μια DSLR Κανον αναλογική που την πήρε ο πατέρας μου 2 μέρες αφ' ότου γεννήθηκα. Θα ξεθάψω και θα ποστάρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μια DSLR δε μπορεί να είναι αναλογική. Εννοείς SLR. DSLR stands for Digital SLR.
-----------------------------------------
Canon 4ever:no1:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
χμφ ναι, είμαι χθεσινός :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Θέλω σε κάποια φάση να παρακολουθήσω σεμινάρια φωτογραφίας.

Βασικά συνήθως βγάζω συνέχεια φωτογραφίες και εκνευρίζω όποιον είναι μαζί μου.
Μέχρι και τον εαυτό μου εκνευρίζω. :P
"Ουάου, σήμερα έχει τέλεια σύννεφα!!"
Ακολουθούν 10 φωτογραφίες.

Κάπως έτσι. :D

Και δεν έχω και καμία πολύ καλή φωτογραφική, θα ήθελα μια..


ΥΓ: Ντομένικα, πολύ ωραίεεεες!!!! (τώρα θέλω θάλασσα :() (και να σώσω το χταπόδι :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ας βαλω και εγω μια που τραβηξε η αδερφη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Salome.jpg
    Salome.jpg
    220.9 KB · Εμφανίσεις: 198

MadMax S

Νεοφερμένος

Ο Mιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Μια DSLR δε μπορεί να είναι αναλογική. Εννοείς SLR. DSLR stands for Digital SLR.
-----------------------------------------
Canon 4ever:no1:!


+1000

Oι Canon EOS, ειναι κορυφή, αν και οι Nikon ( D70 για παραδειγμα[λεμε τώρα]) προσπαθουν και πολλες φορες τα καταφέρνουν να ειναι εφαμιλλες των αποδοσεων μια EOS.

Βεβαια, προσωπικά, αν μπορουσα θα αγόραζα μια reflective ψηφιακη.. πράμα όμως αδυνατο αφου οι τιμές αρχισουν απο τα 2000 ευρω μόνο το σώμα... :'(

¨Οσον αφορά τις φωτογραφίες μου ( για να μπουμε και on topic παλι)
φωτογραφίζω ότι μου κανει "κλίκ"... και βεβαια, ως επι το πλειστον b/w φωτογραφιες...Σαφώς όμως, η καθε φωτογραφια έχει και τη δική της χαρη! Αλλη χαρη το εγχρωμο, και άλλη το ασπρομαυρο ( να ναι καλα το photoshop που μου έχει λύσει τα χερια :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • IMG_0298γ.JPG
    IMG_0298γ.JPG
    92.8 KB · Εμφανίσεις: 169
  • IMG_05171.jpg
    IMG_05171.jpg
    322.9 KB · Εμφανίσεις: 161
  • 22082008049-001.jpg
    22082008049-001.jpg
    332 KB · Εμφανίσεις: 164
  • 09092008405.jpg
    09092008405.jpg
    239.9 KB · Εμφανίσεις: 146
  • IMG_05221.jpg
    IMG_05221.jpg
    402.8 KB · Εμφανίσεις: 163

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
ΜαδΜαξ ωραίες αλλά η πρώτη
είναι απλά απίστευτη!!!!!:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εχω μια ημιεπαγγελματικη του πατερα μου

canon ae-1
εχει σπασει ενας φακος. που μπορω να τη φτιαξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MadMax S

Νεοφερμένος

Ο Mιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
...και συνεχίζουμε με άλλες φωτογραφιες στις οποιες δεν έχει πεσει επεξεργασια
(ακομα...ειχα άλλες δουλιτσες..)
ειναι απο το περασμένο καλοκαιρι..οι 2 πρώτες απο μια εκδρομη στη Θασο,
και οι άλλες 2 απο ένα μικρο tour που ειχα μονος ( για να βρώ ψυχική γαληνη) στην φύση ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 26082008252.jpg
    26082008252.jpg
    166.6 KB · Εμφανίσεις: 162
  • 26082008248.jpg
    26082008248.jpg
    271.1 KB · Εμφανίσεις: 170
  • 29082008366.jpg
    29082008366.jpg
    470.6 KB · Εμφανίσεις: 168
  • 29082008373.jpg
    29082008373.jpg
    423.3 KB · Εμφανίσεις: 165

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Πωπω..Μαδμαξ είσαι μεγάλο ταλέντο!Δε το λέω για να ψωνιστείς ή να σε κολακέψω αλλά έμεινα όταν είδα τις φωτογραφίες σου.Χίλια μπράβοο!!Υποκλίνομαι.:thanks:Όλες ήταν εκπληκτικές αλλά μου άρεσε παρα μα πάρα μα πάαααρα πολύ αυτή με το αμάξι και αυτή με το ηλιοβασίλεμα και τους γλάρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MadMax S

Νεοφερμένος

Ο Mιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
ΜαδΜαξ ωραίες αλλά η πρώτη
είναι απλά απίστευτη!!!!!:no1::no1:

:thanks:

Αρχική Δημοσίευση από fasdag:
εχω μια ημιεπαγγελματικη του πατερα μου

canon ae-1
εχει σπασει ενας φακος. που μπορω να τη φτιαξω?

Κοιτα άν εχει ληξει η εγγυηση πρώτα..αν δεν έχει ληξει και δεν φταις εσύ( γενικά ως κατοχος για κακη χρήση) τότε στειλτον στην Canon και θα στην επισκευασουν.
Αν σου βγαινει οικονομικά πιο φθηνα, παρε έναν άλλο φακο ( νομίζω πως αποσπαται σε αυτη την καμερα ε?)

Ελπίζω να βοήθησα
Φιλικά ΜΙχαήλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
κοιταξε να δεις
η μηχανη μου ριχνει μαλλον 10 χρονακια...
θελω και για δικους μου λογους να δω αν δουλευει, ετσι και αλλιως εχει χαλασει μονο ενας φακος...
ο πολυεστιακος νομιζω... αλλα ειμαι ολιγον αχρηστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MadMax S

Νεοφερμένος

Ο Mιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
κοιταξε να δεις
η μηχανη μου ριχνει μαλλον 10 χρονακια...
θελω και για δικους μου λογους να δω αν δουλευει, ετσι και αλλιως εχει χαλασει μονο ενας φακος...
ο πολυεστιακος νομιζω... αλλα ειμαι ολιγον αχρηστος

Α...τοτε, θελει "ειδική φροντιδα και περιποιηση"...
Ψαξε στο e-bay για να βρεις ανταλλακτικο,
ή πήγαινε σε καποιο καταστημα αποκλειστικά για οπτικά ειδη
( δλδ πολυκαταστηματα ηλεκτρονικων οχι καθοτι δεν ξερουν που πανε τα 4 σε αυτα) και δες..αν δεν έχουν ετοιμο φακο, έχω την υποψια πως μπορουν να σου φτιαξουν ένα custom...αλλα σαφως με το αναλογο αντιτιμο..

Αρχική Δημοσίευση από domenica7:
Πωπω..Μαδμαξ είσαι μεγάλο ταλέντο!Δε το λέω για να ψωνιστείς ή να σε κολακέψω αλλά έμεινα όταν είδα τις φωτογραφίες σου.Χίλια μπράβοο!!Υποκλίνομαι.:thanks:Όλες ήταν εκπληκτικές αλλά μου άρεσε παρα μα πάρα μα πάαααρα πολύ αυτή με το αμάξι και αυτή με το ηλιοβασίλεμα και τους γλάρους.

Σε ευχαριστω πολύ domenica7 για τα πολύ καλα σου λογια ( παρολα αυτα θα μεινω touched to the ground και θα συνεχίσω να ψαχνω το τελειο εσταντε :no1:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top