Πώς σας φαίνεται η Βιολογία Γενικής Παιδείας;

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
βασικα ανοιγω αυτο το θρεντ γιατι πραγματικα με ενδιαφερει πολυ να ακουσω τη γνωμη σας σχετικα με αυτο το μαθημα.Κιαυτο διοτι ειναι το μαθημα που θα επιλεξω(σιγουρα θα επιλεξω) αλλα δεν εχω αρχισει ακομα ουτε ενα μαθημα και ακουω απο το περιγυρω μου(φιλοι,συμμαθητες) οτι ειναι παπαγαλιστικο μαθημα(και αυτο!!)
και σχετικα δυσκολο θα ηθελα πολυ τη γνωμη σας πραγματικα

Υ.Γ:εκανα αναζητηση και δεν βρηκα παρομοιο θρεντ εχω την αισθηση ομως οτι ολο και καπου θα υπαρχει!!:Dαν υπαρχει θα το σβησω!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Βασικά είμαι αρκετά μικρή για να έχω άποψη επί του θέματος αλλά επειδή σκοπεύω να παώ θεωρητική κι έχω πληροφορηθεί αρκετά σου γράφω τη γνώμη μου. Καθηγήτριες με συμβούλευσαν να διαλέξω βιολογία ως επιλογής γιατί 1) λένε ότι έχει μικρή ύλη, 2) λένε ότι είναι αρκετά εύκολο ως μάθημα στο να το εμπεδώσεις (και ναι,έχει αρκετή θεωρία αλλά από τη στιγμή που στη θεωρητική μαθαίνεις απ'έξω άλλα κι άλλα στη βιολογιά θα κολλήσεις;),3) είναι αρκετά ενδιαφέρον (καλά,τώρα αυτό είναι στην προσωπική κρίση του καθενός) ...Κι εγώ πάντως βιολογία σκοπεύω να διαλέξω και επειδή έχω πολλούς γνωστούς όλοι προς τα εκεί κλίνουν! Ούτως ή άλλως τα άλλα έχουν ασύγκριτες δυσκολίες σε σχέση με τη βιολογία που είναι βατή οπότε είναι μονόδρομος κατά τη γνώμη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
δεν ειναι δυσκολο καθολου..εμενα ηταν το αγαπημενο μου..
να ξεκινησεις συστηματικο διαβασμα (οπως σε ολα τα μαθηματα)και θα πας καλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggeliki22065

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Αν επιλέξεις βιολογια γενικης ως μαθημα επιλογης δεν μπορεις να παρεις 5ο πεδιο,οικονομικες σχολες..νομιζω πως λογικα θα το γνωριζεις!μονο 1ο και 3ο πεδιο.Κατα τη γνωμη μου ειναι προτιμοτερο να διαλεξεις βιολογια ειδικα εφοσον θελεις το 1ο πεδιο,ειναι μονο 2 κεφαλαια,το πρωτο ανθρωπος και υγεια,λιγο πιο απαιτητικο στην αποστηθιση και το δευτερο κεφαλαιο(το μισο)οικολογια,σχετικα πιο ευκολη και κατανοητη!Εμενα δε με δυσκολεψε ιδιαιτερα στην αποστηθιση,ισα ισα που μου φανηκε εκτος απο ευκολη και πολυ ενδιαφερουσα!το θετικο λοιπον ειναι οτι ειναι μικρη σε υλη,πας για να γραψεις με περισσοτερη σιγουρια γιατι ειναι συγκεκριμενα πραγματα που εχεις διαβασει και μπορεις να χτυπησεις και 20αρι!:thanks:Επιπλεον οπως σου ειπα δεν ειναι τοσο δυσκολη αλλα κατανοητη!Βεβαια οφείλω να σε ενημερωσω οτι εχει και ασκησουλες!καθολου ευχαριστο για εμας τους θεωρητικους,ομως ειναι σχετικα απλες(οπως το βλεπει ο καθενας)παντως πανελληνιες τρεμαμε ολοι μην πεσει ασκηση ειδικα με νουμερα!προτιμουσαμε καμια τροφικη αλυσιδουλα!τελικα ημασταν τυχεροι!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Πιστευω οτι ειναι ενα παρα πολυ ενδιαφερον και ευκολο στην κατανοηση μαθημα! Αλλα πρεπει οταν πας στις εξετασεις να τα ξερεις παπαγαλια με ολη τη σημασια της λεξης! Εγω ειχα κανει το λαθος να μαθω και τις 2 Βιολογιες (εδωσα απο θετικη) με δικα μου λογια με αποτελεσμα να παρω 16,9 στην Κατευθυνσης και 17,6 στη Γενικης. Δηλαδη ξεφτιλα βαθμοι για τετοια μαθηματα και για τετοιο διαβασμα που ειχα ριξει ολη τη χρονια! Η υλη της γεν. παιδειας ειναι μολις 2 κεφαλαια και το βιβλιο σχετικα καλογραμμενο (εκτος απο καποια σημεια). Αν μπορεσεις, ομως, πρωτα να την κατανοησεις και μετα να τη μαθεις παπαγαλια εχεις το 20 στο τσεπακι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Σωστά.Και εμένα ήταν από τα αγαπημένα μου μαθήματα και μου άρεσε ιδιαίτερα.Πιστεύω ότι δεν είναι δύσκολη αρκεί να κάνεις ένα αρχικά καλό διάβασμα.Μπορεί για κάποιον που δεν ασχολείται καθόλου,η πρόταση:''Μεταλλάξεις είναι αλλαγές στην αλληλουχία ή τον αριθμό των βάσεων των DNA'',όπως θα 'λεγε και ο demerlad,να φανεί δύσκολη.Αλλά αν καθίσεις να μάθεις τις θεμελιώδεις έννοιες γίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Στο βιβλιο της Γ Λυκειου (μιλαω κυριως για τη Βιολογια θετικης κατευθυνσης), υπαρχουν κομματια που στην προσπαθεια τους να περιγραψουν ενα φαινομενο (π.χ. την γονιδιακη εκφραση η την κυτταρικη διαφοροποιηση) γινονται εξαιρετικα ασυντακτα και δυσκολα στην απομνημονευση. Ε, ολα αυτα τα κομματια επεσαν φετος στις πανελληνιες! Και πραγματικα ειναι ο,τι χειροτερο να ξερεις κατι αλλα να αδυνατεις να το περιγραψεις με ακριβεια, επειδη δεν μπορουσες να παπαγαλισεις τα ακρως ασυντακτα κατεβατα του σχολικου βιβλιου! Φτιαχνεις, λοιπον, κι εσυ τα δικα σου ασυντακτα κατεβατα και οποιον παρει ο χαρος! Τετοια δυσκολα στην ακριβη απομνημονευση (για μενα) κομματια υπαρχουν και στο βιβλιο της γενικης παιδειας, αλλα ευτυχως ειναι πολυ λιγοτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroulistasos

Νεοφερμένος

Ο Tasos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εμενα μ αρεσε η βιολογια σαν ιδεα αλλα δεν τ παω καλα με τις παπαγαλιες...ομως το καταλαβα αφου ειχα κανει την επιλογη μου..ηξερα τους μηχανισμους και ειχα κανει τη βιλογια γενικης κτημα μου...οχι ομως παπαγαλια...ετσι εγραψα 19 αντι για 20 που απαιτουσσα...Ευτυχως εγραψα ενα 20αρι στην κατευθυνση και σωθηκα. Παρεπιπτοντως με αφορμη της ασαφειες που αναφερθηκαν γα τη βιολογια κατευθυνσης, δεν ξερω εαν το παρατηρησατε οι "θετικαριοι" αλλα εκει στη γονιδιακη θεραπεία αναφερει τοAIDS ω γενετικη ασθενεια!!! ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΒΙΟΛΟΓΙΑ???? ΜΗΠΩς ΝΑ ΚΡΑΖΑΜΕ ΛΙΓΟ ΤΟ Π.Ι.??? Η ΠΕΒ ΚΟΙΜΑΤΑΙ Ε??? ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑΑΑΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Αν εννοεις την ελλειψη του ενζυμου που προκαλει την ανοσολογικη ανεπαρκεια,τοτε ειναι διαφορετικη ασθενεια(δεν τα θυμαμαι ομως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αλλη ανοσολογικη ανεπαρκεια ειναι αυτη που αναφερεται στη γονιδιακη θεραπεια. Οφειλεται στην ελλειψη του ενζυμου απαμιναση της αδενοσινης (ADA). Καμια σχεση με το AIDS. Αυτο θυμαμαι εγω τουλαχιστον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
βασικα ανοιγω αυτο το θρεντ γιατι πραγματικα με ενδιαφερει πολυ να ακουσω τη γνωμη σας σχετικα με αυτο το μαθημα.Κιαυτο διοτι ειναι το μαθημα που θα επιλεξω(σιγουρα θα επιλεξω) αλλα δεν εχω αρχισει ακομα ουτε ενα μαθημα και ακουω απο το περιγυρω μου(φιλοι,συμμαθητες) οτι ειναι παπαγαλιστικο μαθημα(και αυτο!!)
και σχετικα δυσκολο θα ηθελα πολυ τη γνωμη σας πραγματικα

Υ.Γ:εκανα αναζητηση και δεν βρηκα παρομοιο θρεντ εχω την αισθηση ομως οτι ολο και καπου θα υπαρχει!!:Dαν υπαρχει θα το σβησω!!:P

Λοιπόν Κωνσταντίνα πρέπει να ξέρεις κάτι..
Η Βιολογία είναι ένα ωραίο μάθημα το οποίο είναι εύκολο στο διάβασμα και είναι αρκετά ενδιαφέρον. Είναι μακράν πιο εύκολο από την Βιολογία Θετικής Κατεύθυνσης (οι Θετικοί θα συμφωνούν) αλλά μπορείς να γράψεις καλά αν κάτσεις και το διαβάσεις σοβαρά (>18).

include <stdio.h>
void main()
{
printf("Νομίζω ότι καλή ιδέα να πάρεις Βιολογία Γενικής για Μάθημα Επιλογής);
printf("Η Βιολογία Κατεύθυνσης θέλει γερά νεύρα(όπως και η Χημεία)");
}
Απλώς σκέψου καλά την επιλογή σου. Εσύ θα αποφασίσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
.....Παρεπιπτοντως με αφορμη της ασαφειες που αναφερθηκαν γα τη βιολογια κατευθυνσης, δεν ξερω εαν το παρατηρησατε οι "θετικαριοι" αλλα εκει στη γονιδιακη θεραπεία αναφερει τοAIDS ω γενετικη ασθενεια!!! ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΒΙΟΛΟΓΙΑ???? ΜΗΠΩς ΝΑ ΚΡΑΖΑΜΕ ΛΙΓΟ ΤΟ Π.Ι.??? Η ΠΕΒ ΚΟΙΜΑΤΑΙ Ε??? ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑΑΑΑ!

Λοιπόν όσον αφορά την παρατήρησή σου πρέπει να πω ότι είναι λανθασμένη και συμμερίζομαι τις απόψεις των άλλων παιδιών. Αναφέρεται στην έλλειψη του ενζύμου απαμινάση της αδενοσίνης (ADA) που παίρνει μέρος στο μεταβολισμό των πουρινών στα κύτταρα του μυελού των οστών. Η Επίκτητη Ανοσοποιητική Ανεπάρκεια (AIDS) είναι ιός.
https://el.wikipedia.org/wiki/AIDS
Όσον αφορά το Π.Ι. θέλει κυνήγι για πολλά θέματα αλλά σε αυτό το θέμα δεν βλέπω το λόγο να το "κράξουμε".:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ΜΙΣΩΩΩΩ τη βιολογια!!!!!!!!!!!!!:scared::scared::giveup::scared: ειναι αποκλειστικα παπαγαλιστικο μαθημα(θελει και το κομμα!)... λοιπον κωνσταντινα εγω σου προτεινω να παρεις μαθηματικα γενικης διοτι χρειαζονται λιγοτερο διαβασμα και οι ασκησεις στηριζονται στη λογικη... εσυ αποφασιζεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
ΜΙΣΩΩΩΩ τη βιολογια!!!!!!!!!!!!!:scared::scared::giveup::scared: ειναι αποκλειστικα παπαγαλιστικο μαθημα(θελει και το κομμα!)... λοιπον κωνσταντινα εγω σου προτεινω να παρεις μαθηματικα γενικης διοτι χρειαζονται λιγοτερο διαβασμα και οι ασκησεις στηριζονται στη λογικη... εσυ αποφασιζεις!!!
ειμαι της λογικης και ολων αυτων φυσικοτετοιων(μην με ρωτησετε πως και ειμαι θεωρητικη!!φιλολογος θελω!!λοολ) αλλα με τρελαινει η βιολογια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ενταξει εσυ θα το αποφασισεις αυτο!! απλα εφοσον θελεις σχολη 1ου πεδιου εχεις ελευθερη επιλογη για το μαθημα γενικης οποτε δν ειναι αναγκαστικη η βιολογια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
η βιολογια ειναι η καλυτερη επιλογη για ενα θεωρητικο αφου του ταιριαζει περισσοτερο κ με σωστο διαβασμα μπορεις να γραψεις πολυ καλα ανοιγωντας κ το 3ο πεδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Το μαθημα ειναι αρκετα ευκολο και μικρη η υλη του.Οτι πρεπει για να γραψεις ενα 19-20 χωρις πολυ κοπο.Το πρωτο κεφαλαιο ειναι λιγο δυσκολο αλλα με επαναληψεις βγαινει ανετα επισης οι ασκησεις που μπαινουν ειναι της πλακας!Παρε το βοηθημα του Σαββαλα ειναι οτι καλυτερο υπαρχει εμενα με βοηθησε απιστευτα και οτι εγραψα 19 το οφειλω σε μεγαλο βαθμο σε αυτο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aress18

Νεοφερμένος

Ο aress18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Στο σχολείο μου οι περισσότεροι μαθητές γράψανε καλύτερα βιολογία καθώς και μικρή ύλη έχει και ενδιαφέρουσα ειναι.βγάλτην απο νωρίς εγω εγραψα το μεγαλύτερο βιολογία 18
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Αν σου αρεσει η Ιστορια(γενικοτερα),παντως,μην το σκεφτεσαι!Μπορει να εχει μεγαλη υλη,αλλα θα φευγει νερο.Ασε που συμβαδιζει και με την υλη της κατευθυνσης!
Οσον αφορα την βιολογια,εχω ακουσει πως ειναι στειρα παπαγαλια (κατι που δεν ειναι η Ιστορια ΓΠ) και σχετικα δυσνοητη.Βεβαια η μικρη της υλη ειναι τραβηχτικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Στείρα παπαγαλία μπορεί να είναι όντως (προσωπικά συμφωνώ), αλλα όχι δυσνόητη. Με λίγη προσοχή είναι απολύτως κατανοητή. Στα σύν του μαθήματος και η μικρή ύλη, σε αντίθεση με την Ιστορία ΓΠ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top