[Παλιό Σύστημα] Τι μάθημα επιλογής να πάρω στη Γ' Λυκείου;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

lam10

Νεοφερμένος

Ο <a href="https://lambros10.hi5.com" class="link link--external" rel="nofollow" target="_blank">https://lambros10.hi5.com</a> αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γεια σας παιδια...θα ηθελα να ρωτησω κατι!!εχω παρει μαθημα επιλογης την "λογικη" και για να μην τα περιαυτολογω μηπως ξερει κανεις αν μπορω να αλλαξω μαθημα επιλογης αυτην την χρονικη στιγμη?ειδα σε μια σελιδα το εξης..
-------------------------------------------
Η επιλογή των μαθητών να εξεταστούν σε πανελλαδικό επίπεδο στο μάθημα των Αρχών Οικονομικής Θεωρίας γίνεται, τουλάχιστον δέκα (10) ημέρες πριν από τη λήξη των μαθημάτων, με γραπτή αίτηση που καταθέτουν στο Λύκειο και είναι δεσμευτική, χωρίς να μπορεί να τροποποιηθεί αν δεν προσέλθουν στην αντίστοιχη εξέταση, ακόμη και αν ο άλλος τρόπος εξέτασης δεν έχει πραγματοποιηθεί.
-------------------------------------------
και ρωτας μηπως ξερει κανεις να μου πει τι παιζει...ευχαριστω...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γεια σας παιδια...θα ηθελα να ρωτησω κατι!!εχω παρει μαθημα επιλογης την "λογικη" και για να μην τα περιαυτολογω μηπως ξερει κανεις αν μπορω να αλλαξω μαθημα επιλογης αυτην την χρονικη στιγμη?ειδα σε μια σελιδα το εξης..
-------------------------------------------
Η επιλογή των μαθητών να εξεταστούν σε πανελλαδικό επίπεδο στο μάθημα των Αρχών Οικονομικής Θεωρίας γίνεται, τουλάχιστον δέκα (10) ημέρες πριν από τη λήξη των μαθημάτων, με γραπτή αίτηση που καταθέτουν στο Λύκειο και είναι δεσμευτική, χωρίς να μπορεί να τροποποιηθεί αν δεν προσέλθουν στην αντίστοιχη εξέταση, ακόμη και αν ο άλλος τρόπος εξέτασης δεν έχει πραγματοποιηθεί.
-------------------------------------------
και ρωτας μηπως ξερει κανεις να μου πει τι παιζει...ευχαριστω...:no1:
Αυτό σημαίνει ότι εάν έχεις ήδη πάρει το ΑΟΘ ως μάθημα επιλογής, μπορείς μέχρι και 10 μέρες πριν τη λήξη των μαθημάτων (αν είσαι τελειόφοιτος) να δηλώσεις εάν θα το δώσεις ενδοσχολικά ή πανελλαδικώς.


Αλλά για να το δώσεις σε εθνικό επίπεδο θα πρέπει και να το 'χεις επιλέξει. Η προθεσμία για να αλλάξεις μάθημα επιλογής (ΑΟΘ, λογική, Πληροφορική, κοκ) λήγει γύρω στις 15 Οκτωβρίου.



Που σημαίνει ότι δεν μπορείς να πάρεις το ΑΟΘ ως μάθημα επιλογής (στο σχολείο) άρα και δεν μπορείς να εξεταστείς σ' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση; Κάθε μαθητής έχει το δικαίωμα να επιλέξει ως μάθημα επιλογής την πληροφορική μόνο μια φορά στο λύκειο; Δηλαδή, αν κάποιος επιλέξει την πληροφορική στην 1η μπορεί να τη διαλέξει και στην 3η λυκείου; Ή μήπως ο καθένας έχει το δικαίωμα να πάρει την πληροφορική ως μάθημα επιλογής δύο φορές στο λύκειο (π.χ. στη 2α και στην 3η λυκείου); :hmm:

Σημείωση συντονιστή: To παρόν θέμα είναι για το μάθημα επιλογής στη Γ' Λυκείου και όχι για το 6ο (ή και 7ο) μάθημα των πανελλαδικών. Για αυτό, υπάρχει το θέμα ''6ο μάθημα για πανελλήνιες: ποιό να δηλώσω του χρόνου;''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση; Κάθε μαθητής έχει το δικαίωμα να επιλέξει ως μάθημα επιλογής την πληροφορική μόνο μια φορά στο λύκειο; Δηλαδή, αν κάποιος επιλέξει την πληροφορική στην 1η μπορεί να τη διαλέξει και στην 3η λυκείου; Ή μήπως ο καθένας έχει το δικαίωμα να πάρει την πληροφορική ως μάθημα επιλογής δύο φορές στο λύκειο (π.χ. στη 2α και στην 3η λυκείου); :hmm:
2 φορές μπορεί αλλά στην τρίτη έχει πολυμέσα που είναι παρόμοιο και δεν εξετάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Δηλαδή, μπορώ να επιλέξω πληροφορική δευτέρα και τρίτη λυκείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Νομίζω πως στην πρώτη είναι η πληροφορική 1 και β-γ είναι η πληροφορική 2.Τα πολυμέσα είναι μόνο στη γ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Tα πολυμέσα είναι το ίδιο με την πληροφορική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Mήπως το είπα;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Εγώ πήρα βιολογία θετικής στη β'. Πολύ ενδιαφέρον κ' σίγουρα θα αρέσει σε όσους ενδιαφέρονται για ιατρική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Βιλογία γενικής εννοείς ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Βιλογία γενικής εννοείς ε;


Όχι, βιολογία επιλογής εννοώ, αλλά στο βιβλίο πάνω έγραφε "Βιολογία Θετικής Κατεύθυνσης". Που είναι λάθος βέβαια.
Ήταν πιο πολύ σαν ανθρωπολογία, βασικά, παρά σαν βιολογία, θα έλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Το ίδιο λέμε,βιολογία επιλογής γενικής.:P
Δεύτερη βιολογία για όσους δεν κατάλβαν.
οφ:ιατρική θες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Το ίδιο λέμε,βιολογία επιλογής γενικής.:P
Δεύτερη βιολογία για όσους δεν κατάλβαν.
οφ:ιατρική θες;


Έτσι όπως το είπες, κατάλαβα Βιολογία γενικής, αυτή που κάνουν όλοι...
Ναι, ιατρική θέλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mercurius

Νεοφερμένος

Ο θράσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Παιδιά έχω μεγάλο πρόβλημα! Είμαι θεωρητική αλλά έχω πάρει θεωρητική επειδή θέλω να περάσω ιστορικό-αρχαιολογικό! δε πήγα επειδή είμαι καλός παπαγάλος, το αντίθετο μάλιστα. Πρώτη φορά πέρσι αναγκάστηκα να παπαγαλίσω επειδή ήθελα να προετοιμαστώ για φέτος.. Τα χω παιξει με τον όγκο της παπαγαλίας και ειδικά στα αρχαία τα οποία δε παλεύονται με την καμία! Ειλικρινά ΔΕΝ έχω την πολυτέλεια μυαλου να δώσω βιολογία για δεύτερο γενικής! το κεφάλι μου πάει να σπάσει απ το πολύ απ' έξω! Γι αυτό και σκέφτηκα στην αρχή να δώσω μαθηματικά γενικής χωρίς το 7ο, απλά να τα δωσω δεύτερο γενικής, και μετά καποιοι μου πρότειναν να δώσω φυσική.. Η αλήθεια είναι πως κλίνω περισσότερο προς την ιδέα της φυσικής γτ θα χω και μια καταπληκτική καθηγήτρια ιδιαίτερα. Ωστόσο θα ήθελα να μου πει κάποιος υπέυθυνα και για τα δυο μαθήματα! Κυρίως για τη φυσική, όποιος έδωσε φέτος ας με διαφωτίσει πλιζ!

(να σημιώσω πως εννοείται ότι μπορώ να τα καταφέρω στα θετικά μαθήματα, ίσως μαλιστα πολύ καλύτερα απ όσο στην παπαγαλία:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Εγω θα σου προτεινα να δωσεις μαθηματικα τα οποια ειναι πολυ ευκολα σε σχεση με την φυσικη.Εγω ειμαι τεχνολογικη κατευθυνση και διαλεξα μαθηματικα.Γενικα απο τα μαθηματα γενικης παιδειας συνηθως τα παιδια διαλεγουν βιολογια ή μαθηματικα.Ελαχιστοι ειναι αυτοι που διαλεγουν φυσικη και ιστορια και στο τελος οι περισσοτεροι το μετανιωνουν......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
αφου δεν εισαι καλος στην παπαγαλια γτ θες να πας ιστορικό-αρχαιολογικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mercurius

Νεοφερμένος

Ο θράσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
αφου δεν εισαι καλος στην παπαγαλια γτ θες να πας ιστορικό-αρχαιολογικό?
κοιτα να δεις:P εγώ καλών τεχνών θέλω να πάω αλλά θέλω να περάσω ιστορικό αρχαιολογικό στις πανελληνιες:P:P
παιδιά, αν κάποιος από σας έχει δώσει φυσική παρακαλώ να μου πει αν είναι όντοως δύσκολη γτ εμένα μου φαίνεται πανεύκολη μέχρι τώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Τα μαθηματικά αν δεν τα έχεις αφήσει είναι θα σου φανούν ψιλογελοία.Η φυσική είναι ελαφρως πιο δύσκολη αλλά τα σπάει.:DΚαι τα θέματα που μπαίνουν είναι εύκολα για να προσελκύσουν περισσότερα παιδιά.
Ξέχασα,αν πάρεις φυσική δεν ανοίγεις 2ο-40 πεδίο,ενώ με τα μαθηματικά τα ανοίγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Τα μαθηματικά αν δεν τα έχεις αφήσει είναι θα σου φανούν ψιλογελοία.Η φυσική είναι ελαφρως πιο δύσκολη αλλά τα σπάει.:DΚαι τα θέματα που μπαίνουν είναι εύκολα για να προσελκύσουν περισσότερα παιδιά.
Ξέχασα,αν πάρεις φυσική δεν ανοίγεις 2ο-40 πεδίο,ενώ με τα μαθηματικά τα ανοίγεις.

Τι κάνεις στη Φυσική Γενικής ? (Εννοώ σαν ύλη , τι περιλαμβάνει :iagree:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Φως,ατομικά φαινόμενα και πηρυνικά φαινόμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top