ΣΤΥΑ

KOSMASSSS

Νεοφερμένος

Ο ΚΟΣΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζει κανείς πληροφορίες για την Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.

KOSMASSSS

Νεοφερμένος

Ο ΚΟΣΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αυτά τα έχω διαβάσει ρε συ.... αλλά θελω να μάθω απο κανέναν που είναι μέσα στην σχόλη ή την έχει τελειώσει για το πώς είναι μέσα τα πράγματα και τι μισθό πέρνουν όταν τελειώσουν την σχολή....με κατάλαβες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasosatha

Νεοφερμένος

Ο tasosatha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Σκεφτομαι να ακολουθησω αυτο το επαγγελμα και θα ηθελα να με βοηθησετε σε καποιες αποριες που εχω.Πρωτα απ' ολα εχουν πολλες μεταθεσεις οπως οι αξιοματικοι της σχολης ευελπιδων(καθε 2-3 χρονια)?Δευτερον θα ηθελα να ρωτησω για τον μισθο μεσα στη σχολη καθως και για τον αρχικο μισθο.Τριτον εχω ακουσει οτι υπαρχει πολυ δουλεια στη ΣΤΥΑ με την εννοια οτι δεν υπαρχει η ξεκουραση του δημοσιου.Αληθευει αυτο...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Από φίλο φίλου γνωρίζω συγκεκριμένα για την Πάτρα ότι δεν ξέρουν τι να κάνουν τόσο ελεύθερο χρόνο που διαθέτουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Σκεφτομαι να ακολουθησω αυτο το επαγγελμα και θα ηθελα να με βοηθησετε σε καποιες αποριες που εχω.Πρωτα απ' ολα εχουν πολλες μεταθεσεις οπως οι αξιοματικοι της σχολης ευελπιδων(καθε 2-3 χρονια)?Δευτερον θα ηθελα να ρωτησω για τον μισθο μεσα στη σχολη καθως και για τον αρχικο μισθο.Τριτον εχω ακουσει οτι υπαρχει πολυ δουλεια στη ΣΤΥΑ με την εννοια οτι δεν υπαρχει η ξεκουραση του δημοσιου.Αληθευει αυτο...?
Καταρχάς δεν είναι επάγγελμα η ΣΤΥΑ αφού η ΣΤΥΑ έχει να διαλέξεις ανάμεσα σε πολλές ειδικότητες.εδώ θα βρεις κάποια πράγματα για αυτές.

Το μηνιαίο βοήθημα που δίνεται μέσα στη σχολή(γιατί δεν είναι μισθός) είναι περίπου 150 ευρώ.Όταν τελειώσεις τη σχολή και αρχίσεις να δουλεύεις ο μισθός είναι περίπου 1000 ευρώ.

Στην αεροπορία γενικά δεν έχει πολλές μεταθέσεις.Όχι ότι δεν υπάρχουν πολλές βάσεις αλλά αλλαγή βάσης σημαίνει πολύμηνη εκπαίδευση σε νέο τύπου αεροσκάφους που απαιτεί χρήμα και επομένως δεν συμφέρει.Υπάρχουν βέβαια μεταθέσεις αλλά είναι πολύ λιγότερες και όχι κάθε χρόνο βέβαια όπως στο στρατό ξηράς.
Από φίλο φίλου γνωρίζω συγκεκριμένα για την Πάτρα ότι δεν ξέρουν τι να κάνουν τόσο ελεύθερο χρόνο που διαθέτουν
Καμία σχέση.Η ΣΤΥΑ είναι σχολή υπαξιωματικών και να ξέρεις ότι μια ζωή θα σε πηδάνε ακριβώς για αυτό.Εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα ποτέ σε σχολή υπαξιωματικών.Μια ζωή θα σε έχουν για τη λάτζα.Και εγώ ΣΜΑ ήθελα αλλά δεν την έπιασα και πήγα πολυτεχνείο και όχι ΣΤΥΑ(που την έπιανα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aris_20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Από φίλο φίλου γνωρίζω συγκεκριμένα για την Πάτρα ότι δεν ξέρουν τι να κάνουν τόσο ελεύθερο χρόνο που διαθέτουν


πως δεν εχουν τι να κανουν......μαθαινουν 8 ωρες να πατανε το on και το off απο το air condition......ειναι γεγονος αυτο που λεει το παιδι......

για τον φιλο που λεει για τους υπαξιωματικους ισχυει στον στρατο....με την πολλη αγγαροδουλεια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σιγουρα ειναι 1000 ευρω ο μισθος ρε παιδια;... Λιγο ακυρο ειναι... 1000 περνουν οι αποφοιτοι της Ικαρων (4χρονια σχολη, αξιοματικοι, με βαθμο ανθυποσμηναγου). Μονο οι ιπταμενοι περνουν παραπανω επιδη εχουν και το πτητικο επιδομα. Αν ειναι να περνει 1000 ο ανθυποσμιναγος και ο σμηνιας, ζητω που καΐκαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
γιατι αραγε οποιος ενδιαφερεται για στρατιωτικες σχολες το πρωτο πραγμα που ρωταει ειναι τα λεφτα;...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
γιατι αραγε οποιος ενδιαφερεται για στρατιωτικες σχολες το πρωτο πραγμα που ρωταει ειναι τα λεφτα;...:hmm:

Γιατι οι περισσοτεροι δεν πανε γιατι γουσταρουν τον στρατο η θελουν να υπηρετισουν την πατριδα η οτιδηποτε, αλλα γιατι ειναι σιγουρη δουλεια με σιγουρα λευτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Γιατι οι περισσοτεροι δεν πανε γιατι γουσταρουν τον στρατο η θελουν να υπηρετισουν την πατριδα η οτιδηποτε, αλλα γιατι ειναι σιγουρη δουλεια με σιγουρα λευτα...
ρητορικη ερωτηση ηταν... την ηξερα την απαντηση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
ρητορικη ερωτηση ηταν... την ηξερα την απαντηση:P

Το ξερω, αλλα ασε να υπαρχει και η απαντιση απο κατω, για μερικους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Το ξερω, αλλα ασε να υπαρχει και η απαντιση απο κατω, για μερικους...
σωστος ο παιχτης!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
πως δεν εχουν τι να κανουν......μαθαινουν 8 ωρες να πατανε το on και το off απο το air condition......ειναι γεγονος αυτο που λεει το παιδι......

Αεροπορία και λούφα; Δύσκολο μου ακούγεται. Εγώ πάλι από φίλη μου ξέρω ακριβώς το αντίθετο που είναι και το πιο πιθανό. Όλη μέρα λιώσιμο και τρέξιμο.

γιατι αραγε οποιος ενδιαφερεται για στρατιωτικες σχολες το πρωτο πραγμα που ρωταει ειναι τα λεφτα;...:hmm:

Γιατι οι περισσοτεροι δεν πανε γιατι γουσταρουν τον στρατο η θελουν να υπηρετισουν την πατριδα η οτιδηποτε, αλλα γιατι ειναι σιγουρη δουλεια με σιγουρα λευτα...

Ναι, είναι χάλια να κάνεις κάτι που δε το γουστάρεις μόνο για τα χρήματα. Αλλά πάλι, ποιός μπορεί να κατηγορήσει κάποιον που θέλει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση με σίγουρο μισθό και συνθήκες δουλειάς, ειδικά με τις συνθήκες ανασφάλειας που επικρατούν στην εκτός στρατού εργασιακή πραγματικότητα; Δε το βλέπω λοιπόν τόσο αισχρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Σιγουρα ειναι 1000 ευρω ο μισθος ρε παιδια;... Λιγο ακυρο ειναι... 1000 περνουν οι αποφοιτοι της Ικαρων (4χρονια σχολη, αξιοματικοι, με βαθμο ανθυποσμηναγου). Μονο οι ιπταμενοι περνουν παραπανω επιδη εχουν και το πτητικο επιδομα. Αν ειναι να περνει 1000 ο ανθυποσμιναγος και ο σμηνιας, ζητω που καΐκαμε...
Το ξέρω σίγουρα μου το είπε παιδί που τέλειωσε ΣΜΑ ότι οι απόφοιτοι της ικάρων παίρνουν γύρω στα 100 ευρώ παραπάνω από τους απόφοιτους ΣΤΥΑ.Ο πρώτος μισθός είναι 1000-1100 ευρώ.Όσο μεγαλώνει ο βαθμός σου ανεβαίνει και ο μισθός.Και να ξέρεις ότι οι στυατζήδες κάνουν πολύ περισσότερη δουλειά από τους σματζήδες γιατί οι δεύτεροι έχουν κυρίως διοικητικά καθήκοντα και επιβλέπουν ενώ οι πρώτοι είναι αυτοί που κάνουν συνήθως τη δουλειά(συντήρηση-επισκευή σε πίστα,μοίρα συντηρήσεως,συνεργεία κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Καμία σχέση.Η ΣΤΥΑ είναι σχολή υπαξιωματικών και να ξέρεις ότι μια ζωή θα σε πηδάνε ακριβώς για αυτό.Εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα ποτέ σε σχολή υπαξιωματικών.Μια ζωή θα σε έχουν για τη λάτζα.Και εγώ ΣΜΑ ήθελα αλλά δεν την έπιασα και πήγα πολυτεχνείο και όχι ΣΤΥΑ(που την έπιανα).

Σε αυτό εγώ δεν θα συμφωνήσω,σκέφτομαι να μπω ΣΤΥΑ και από έγκυρη πηγή (ο πατέρας μου) ξέρω οτι υπάρχει μια ιεραρχία όμως ο καθένας εκεί μέσα τον τομέα του οι αξιωματικοί έχουν άλλες ευθύνες και άλλες αρμοδιότητες τελείως διαφορετικές. Στην ΣΤΥΑ είναι κυρίως οι τεχνικές ειδικότητες και όχι "γραφείου" δουλειές. Μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για αεροπορία επαγγελματικά και όχι για θητεία σε στρατό κανείς δεν είναι για την ''λάτζα''. Αν οι σχολές αυτές ήταν τόσο κατώτερες δλδ για λατζα δεν θα απαιτούσαν τόσα πολλά μόρια αλλά θα έμπαινες και με 10.
Οσο για τον ελεύθερο χρόνο που έχεις είναι αρκετός και αυξάνετε με το πόσα χρόνια υπηρεσία έχεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
γιατι αραγε οποιος ενδιαφερεται για στρατιωτικες σχολες το πρωτο πραγμα που ρωταει ειναι τα λεφτα;...:hmm:
οι μισοι πανε για τα λεφτα και μονιμοτητα

οι αλλοι μισοι θελουν αλλα σκεφτονται αν αξιζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasosatha

Νεοφερμένος

Ο tasosatha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις σχετικα με αυτο το επαγγελμα:
1)Οταν ειμαστε στη σχολη τα καλοκαιρια ειμαστε ελευθεροι οπως στα πανεπιστημια(να παμε διακοπες κλπ.)?
2)Μπορω να μεινω σε μια περιοχη σταθερα χωρις δηλαδη να παρω μεταθεση?
3)Πως διαμορφώνονται οι μισθοι αναλογα με τους βαθμους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις σχετικα με αυτο το επαγγελμα:
1)Οταν ειμαστε στη σχολη τα καλοκαιρια ειμαστε ελευθεροι οπως στα πανεπιστημια(να παμε διακοπες κλπ.)?
2)Μπορω να μεινω σε μια περιοχη σταθερα χωρις δηλαδη να παρω μεταθεση?
3)Πως διαμορφώνονται οι μισθοι αναλογα με τους βαθμους?
1)Όχι όλο το καλοκαίρι.Παίρνεις άδεια το καλοκαίρι νομίζω 15 μέρες.
2)Όχι αλλά μπορείς να μείνεις σε μια περιοχή αρκετό διάστημα(όχι όπως στο στρατό που ανά 2-3 χρόνια αλλάζεις τόπο).
3)Ο αρχικός μισθός είναι γύρω στα 1000 ευρώ.Τώρα οι αυξήσεις εξαρτώνται και από άλλους παράγοντες όπως σε ποια μονάδα υπηρετείς,επιδόματα ανάλογα με τη κατάστασή σου και γενικά δεν υπάρχουν μεγάλες αυξήσεις.Ο μισθός δεν πρόκεται ποτέ να γίνει πολύ μεγάλος.
Α και η στυα δεν είναι ένα επάγγελμα.Είναι μια σχολή με πολλές ειδικότητες(μηχανοσυνθέτης,Τ-Η,κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasosatha

Νεοφερμένος

Ο tasosatha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Επισης ακουσα πως αν παρεις ειδικοτητα μηχανοσυνθετη εχεις την δυνατοτητα να πετας ως πληρωμα σε ελικοπτερα κλπ.Γνωριζει κανεις αν ισχυει αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top