Σχολή Φυσικής και μεταπτυχιακό στην αστροφυσική

nasa

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Σίγουρα θα αναρωτιέστε τι κάνει ένα "πρωτάκι" εδώ. Ο λόγος που έγραψα σε αυτήν την ενότητα είναι για να μου πείτε ποιος από εδώ σπουδάζει φυσική και έχει κάνει μεταπτυχιακό στην αστροφυσική. Θα ήθελα να μου πείτε πώς είναι τα πράγματα στη σχολή και να μου δώσετε πληροφορίες σχετικά με τα πεδία πληθωρισμού.

Ευχαριστώ προκαταβολικά,
nasa :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ακριβως στην ερωτηση σου δε μπορω να απαντησω γιατι δεν εχω κανει μεταπτυχιακο στην αστροφυσικη, αλλα θα σου πω καποια πραγματα.
Δε βρισκω λογο να κοιτας κατευθειαν τις μεταπτυχιακες σπουδες, αφου και στιις προπτυχιακες υπαρχουν μαθηματα αστροφυσικης. Παντως τωρα το πανεπιστημιο κρητης, που ειμαι εγω, δε προσφερει μεταπτυχιακο στην αστροφυσικη. Στο πανεπιστημιο αθηνων μετα το 3ο ετος επιλεγεις κατευθυνση και υπαρχει και κατευθυνση αστροφυσικης. Για τα υπολοιπα πανεπιστημια δε γνωριζω, μπορεις να δεις τους οδηγους σπουδων τους στο ιντερνετ παντως. Οπως ειπα ομως δε βρισκω λογο να κοιτας απευθειας τα μεταπτυχιακα αφου μπορει να αλλαξεις γνωμη για το τι μεταπτυχιακο (και αν 8ες τελικως) μαθαινοντας για αλλους τομεις στη φυσικη. Δηλαδη κατα τη γνωμη μου μην εχεις το μεταπτυχιακο ως οδηγο γιατι ειναι κατι πολυ ρευστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Levi

Νεοφερμένος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Εγω ειμαι 1ετος στο τμημα φυσικης της Πατρας, ουτε εγω μπορω να απαντησω ακριβως στην ερωτηση σου αλλα μπορω να σε συμβουλεψω να μην βιαζεσαι τοσο, μονο αν μπεις στη σχολη θα καταλαβεις τις διαφορες κατευθηνσεις. Εμεις στο 4ο ετος εχουμε κατευθυνση υπολογιστικης, θεωρητικης φυσικης και αστροφυσικης, μεταπτυχιακο νομιζω πως δεν προσφερει σε αυτο τον τομεα αλλα με τα μαθηματα στα τελευταια εξαμηνα σου δινει γερες βασεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasa

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας:no1:, παρ' όλα αυτά δεν μου απαντήσατε στη δεύτερη ερώτησή μου...:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Ακριβως στην ερωτηση σου δε μπορω να απαντησω γιατι δεν εχω κανει μεταπτυχιακο στην αστροφυσικη, αλλα θα σου πω καποια πραγματα.
Δε βρισκω λογο να κοιτας κατευθειαν τις μεταπτυχιακες σπουδες, αφου και στιις προπτυχιακες υπαρχουν μαθηματα αστροφυσικης. Παντως τωρα το πανεπιστημιο κρητης, που ειμαι εγω, δε προσφερει μεταπτυχιακο στην αστροφυσικη. Στο πανεπιστημιο αθηνων μετα το 3ο ετος επιλεγεις κατευθυνση και υπαρχει και κατευθυνση αστροφυσικης. Για τα υπολοιπα πανεπιστημια δε γνωριζω, μπορεις να δεις τους οδηγους σπουδων τους στο ιντερνετ παντως. Οπως ειπα ομως δε βρισκω λογο να κοιτας απευθειας τα μεταπτυχιακα αφου μπορει να αλλαξεις γνωμη για το τι μεταπτυχιακο (και αν 8ες τελικως) μαθαινοντας για αλλους τομεις στη φυσικη. Δηλαδη κατα τη γνωμη μου μην εχεις το μεταπτυχιακο ως οδηγο γιατι ειναι κατι πολυ ρευστο.
μηπως μπορεις να μας πεις πια μαθηματα γινονται στο πανεπιστημιο κρητης στο τμημα φυσικης γιατι με ενδιαφερει σαν σχολη ή τουλαχιστον να μου δοσεις καποια links;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
thnks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tamura

Νεοφερμένος

Ο Tamura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ έχω μια άλλη απορία : ποια είναι η προτιμότερη σχολή ?έχω ακούσει ότι στη Αθήνα ότι είναι πολύ κομπλεξικοί καθηγητές , χάλια υποδομές κτλ . Ξέρει κανείς πιο είναι το καλύτερο ( συγκριτικά ) τμήμα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γενικα ακουγεται οτι το καλυτερο τμημα φυσικης στην Ελλαδα ειναι στην Κρητη. Μπορω να πιστεψω παντως οτι εχουμε τις καλυτερες υποδομες, καθως ειναι νεα κτηρια κτλ. Στα εργαστηρια δεν εχω μπει ακομα, δε πρεπει να χει και τα νεοτερα μηχανηματα αλλα νταξ. Σιγουρα η τοποθεσια ειναι υπεροχη, στην εξοχη τελειως. Για τους καθηγητες δεν ειμαι σιγουρη, παντου υπαρχουν καλοι και κακοι βεβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Όθωνας

Νεοφερμένος

Ο Όθωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ιωάννινα και Κρήτη έχουν τόσο το καλύτερο τμήμα φυσικής όσο και Μαθηματικών.Η Κρήτη συγκεκριμένα έχει και το καλύτερο τμήμα Βιολογίας.Γενικά το Πανεπιστήμιο της Κρήτης είναι το καλύτερο στις θετικές επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
καλύτερο και από το Καποδιστριακό??:!:Ρωτάω γιατί στον κατάλογο κατάταξης των πανεπιστημίων το καποδιστριακό ήταν το μόνο ελληνικό πανεπιστήμιο...

βέβαια αυτό της κρήτης αναπτύσσεται καθώς έχει funds και δυνατότητα συνεργασίας με το εξωτερικό στον τομέα της έρευνας τουλάχιστον...
το uoa όμως θεωρείται (τουλάχιστον από κατατάξεις) το προτιμότερο έχει και γνωστούς καθηγητές τώρα όλα είναι θεωρίες σίγουρα θα υπάρχουν και χάλια καθηγητές-δεν αποφεύγονται με τίποτα- το θέμα είναι όμως απόλες τις πλευρές πιο είναι το καλύτερο...
Αν ξέρει κανείς κάτι ας το πει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
απο φοιτητες του ΕΚΠΑ εχω ακουσει τα χειροτερα παντως... :/ αλλα δε ξερω τι ισχυει. Γενικα για το Πανεπιστημιο Κρητης παντα τα καλυτερα ακουγονται απο επιπεδο μαθηματων, εγκαταστασεων κτλ... αλλα δε ξερω τι ισχυει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vortex

Νεοφερμένος

Ο Vortex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αγαπητοι μαθητες, φοιτητες .
Κατ'αρχην χαιρομαι παρα πολυ που βλεπω πως ο νεος κοσμος ασχολειται με την φυσικη. ( Γιατι μην ξεχναμε πως φυσικη σημαινει μελετω την φυση!) Και οσοι εχουν την ορεξη να μελετησουν τον κοσμο γυρω τους τοτε ειναι αληθεια πως ειναι ανησυχα πνευματα και μπορουν να συγκριθουν με τους αρχαιους Ελληνες "φιλοσοφους" οπως αποκαλουσαν τοτε τους "φυσικους".
Λοιπον. Το καλυτερο τμημα φυσικης στην Ελλαδα (απο αποψη υποδομων) ειναι οντως αυτο της Κρητης. Υπαρχουν ομως πολυ ακομη παραγοντες που δεν λαμβανετε υπ'οψην...
Οι καθηγητες ειναι καλοι; Δηλαδη αναγνωρισμενοι. ( και φυσικα δεν ειναι αναγνωρισμενος ενας καθηγητης που βγαινει στην τηλεοραση! - Χωρις να εχω κατι φυσικα με οποιον εχει βγει κατα καιρους.. κι εγω εχω βγει).
Απλα, το καλυτερο ονομα στο εξωτερικο το εχει το Αριστοτελειο στην Θεσσαλονικη. Θεωρειται ανα τον κοσμο οτι ο φυσικος της θεσσαλονικης ειναι καλος θεωρητικος αλλα τα τελευταια 7-8 χρονια και ερευνητικα , το αριστοτελειο θεωρειται καλο.
Πριν διαλεξετε μια σχολη κοιταξτε οχι μονο ποσο ευκολη ειναι αλλα και τι "ονομα" θα εχει ειτε στον διεθνη, ειτε στον ευρωπαικο ειτε και στον παγκοσμιο ερευνητικο χωρο.
Θα χαιρομουν να απαντησω στης ερωτησεις σας σχετικα με το θεμα.

Μεταπτυχιακο αστροφυσικης : ειναι πολυ νωρις να σκεφτεσαι τις μεταπτυχιακες σπουδες σου απο τωρα. εξ'αλλου τα μεταπτυχιακα ειναι τοσο πολλα σε ελλαδα και εξωτερικο που σιγουρα θα βρεις αυτο που ψαχνεις.. (θα αλλαξεις αρκετες φορες γνωμη οταν θα μπεις και κατα την διαρκεια των προπτυχιακων σου σπουδων)
Μεταπτυχιακο αστροφυσικης απο οσο γνωριζω δεν υπαρχει πουθενα με τετοιο τιτλο γιατι ειναι πολυ γενικο. υπαρχουν ομως σχετικα σε καθε σχεδον πανεπιστημιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
προς Θεού δεν λέω ότι καλός καθηγητής είναι αυτός που βγαίνει στην τηλεόραση(αν ήταν έτσι υπάρχουν τόσα παραδείγματα που θα αναιρούσαν τον ισχυρισμό μου με τη μία!:P). Όσο για το ΑΠΘ δεν γνωρίζω και δεν είμαι σε θέση να κάνω εικασίες χωρίς αποδείξεις. όσων αφορά το "όνομα" στον διεθνή χώρο κ.λ.π. νομίζω ότι το έχει το καποδιστριακό αλλά ακόμη και να είναι έτσι οι κατατάξεις με τις οποίες "κρίνονται" τα πανεπιστήμια είναι υποκειμενικές και δεν παίρνεις μια απόφαση με μοναδικό κριτήριο αυτές.

υ.γ.συνομιλούσα με μια πρωην καθηγήτριά μου και μου είπε στο εκπα είναι ψιλοπαλούκι να τελειώσει κάποιος φέρνοντας ένα γνωστό της για παράδειγμα καθότι αυτά που διδάσκονται είναι πάααααρα πολλά και έτσι ουσιαστικά οι φοιτητές ξεσκίζονται για τις εξεταστικές αλλά μετά δεν θυμούνται τίποτα(φαινόμενο που ΔΥΣΤΥΧΩΣ παρατηρείται στη χώρα μας ήδη από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση). τι να πει κανείς...κύριος οίδε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vortex

Νεοφερμένος

Ο Vortex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
κι ομως.. το "ονομα" του τμηματος παιζει σημαντικο ρολο για την μετ'επειτα σταδιοδρομια σου, εκτος φυσικα κι αν θελεις να γινεις καθηγητης που προφανως και δεν παιζει!
Οσο για την δυσκολια, ας μη γελιομαστε. οκαθενας εχει κι απο εναν γνωστο που θεωρει το τμημα του δυσκολο.
Παιδια ολα τα φυσικα ειναι δυσκολα! και γινονται πααααρα πολυ δυσκολα οταν δεν ειναι συνειδητη και ωριμη επιλογη του μηθητη.
γι'αυτο θα ελεγα να επιλεξετε να σπουδασετε φυσικη μονο αν το θελετε πραγματικα.. και μετα ..τιποτα δεν ειναι δυσκολο!
Καλο διαβασμα και καλη επιτυχια στις εξετασεις σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tas

Νεοφερμένος

Ο Τασος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!

Οντας και εγω φοιτητης του Τμηματος Φυσικης στο Πανεπιστημιο της Κρητης στο Ηρακλειο, μπορω να πω πως ειναι αρκετα καλο Πανεπιστημιο, για ολους τους λογους που προαναφερθηκαν.

Συγκριτικα με τα αλλα, απ'οσο εχω ακουσει απο αλλα παιδια που σπουδαζουν Φυσικο (σε Αθηνα και Πατρα), ειμαστε μια χαρα. Απο αποψη βιβλιων, κτιριακων υποδομων και μαθηματων. Υπαρχουν, βεβαια, τομεις οπου υστερουμε, οπως και ολα τα Πανεπιστημια. Επισης, να ξερεις οτι δεν θα κανεις την ιδια φοιτητικη ζωη οπως αλλους φοιτητες σε αλλα Πανεπιστημια, διοτι το Πανεπιστημιο της Κρητης γενικα ειναι πιο εντατικοποιημενο απο τα υπολοιπα.

Οσον αφορα τωρα τα μαθηματα, θα πρεπει να σου πω και εγω πως ειναι πολυ νωρις να σκεφτεσαι μεταπτυχιακες σπουδες. Μπορει, ανα πασα στιγμη, να αλλαξεις γνωμη. Εγω, για παραδειγμα, δεν ειμαι ακομα 100% σιγουρος για το τι θελω να κανω. Μπορει να συνεχισω, μπορει και οχι. Αλλα ακομα και εγω (που σπουδαζω ηδη στη Κρητη) δεν ξερω ακομα και αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο. Σκοπος σου πρεπει να ειναι πρωτα να δοκιμασεις, και μεα να ποφασισεις.

Παντως χαιρομαι που υπαρχει κοσμος που επιλεγει η/και ενδιαφερεται για το τμημα στη Κρητη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!

Οντας και εγω φοιτητης του Τμηματος Φυσικης στο Πανεπιστημιο της Κρητης στο Ηρακλειο, μπορω να πω πως ειναι αρκετα καλο Πανεπιστημιο, για ολους τους λογους που προαναφερθηκαν.

Συγκριτικα με τα αλλα, απ'οσο εχω ακουσει απο αλλα παιδια που σπουδαζουν Φυσικο (σε Αθηνα και Πατρα), ειμαστε μια χαρα. Απο αποψη βιβλιων, κτιριακων υποδομων και μαθηματων. Υπαρχουν, βεβαια, τομεις οπου υστερουμε, οπως και ολα τα Πανεπιστημια. Επισης, να ξερεις οτι δεν θα κανεις την ιδια φοιτητικη ζωη οπως αλλους φοιτητες σε αλλα Πανεπιστημια, διοτι το Πανεπιστημιο της Κρητης γενικα ειναι πιο εντατικοποιημενο απο τα υπολοιπα.

Οσον αφορα τωρα τα μαθηματα, θα πρεπει να σου πω και εγω πως ειναι πολυ νωρις να σκεφτεσαι μεταπτυχιακες σπουδες. Μπορει, ανα πασα στιγμη, να αλλαξεις γνωμη. Εγω, για παραδειγμα, δεν ειμαι ακομα 100% σιγουρος για το τι θελω να κανω. Μπορει να συνεχισω, μπορει και οχι. Αλλα ακομα και εγω (που σπουδαζω ηδη στη Κρητη) δεν ξερω ακομα και αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο. Σκοπος σου πρεπει να ειναι πρωτα να δοκιμασεις, και μεα να ποφασισεις.

Παντως χαιρομαι που υπαρχει κοσμος που επιλεγει η/και ενδιαφερεται για το τμημα στη Κρητη!

Πραγματικά δε θα πάω στο πανεπιστήμιογια να κάνω φοιτητική ζωή, αλλά για να σπουδάσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για το Φυσικό στο ΑΠΘ τι έχετε να πείτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vortex

Νεοφερμένος

Ο Vortex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ειναι αρκετα παλιο τμημα και ενα απο τα παλιοτερα της ελλαδας. οποτε οι υποδομες και αιθουσες του δεν ειναι και οι καλυτερες. εχει καποιους αρκετα αναγνωρισμενους καθηγητες - ερευνητες ενω εχει τις καλυτερες συνεργασιες με το εξωτερικο απο καθε αλλο στην ελλαδα. ειναι αυτο που ελεγα προηγουμενως για το ονομα.
ειναι δυσκολο ( οπως και ολα τα φυσικα!) αν δεν ειναι η φυσικη η αδυναμια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tamura

Νεοφερμένος

Ο Tamura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αγαπητοι μαθητες, φοιτητες .
Κατ'αρχην χαιρομαι παρα πολυ που βλεπω πως ο νεος κοσμος ασχολειται με την φυσικη. ( Γιατι μην ξεχναμε πως φυσικη σημαινει μελετω την φυση!) Και οσοι εχουν την ορεξη να μελετησουν τον κοσμο γυρω τους τοτε ειναι αληθεια πως ειναι ανησυχα πνευματα και μπορουν να συγκριθουν με τους αρχαιους Ελληνες "φιλοσοφους" οπως αποκαλουσαν τοτε τους "φυσικους".
Λοιπον. Το καλυτερο τμημα φυσικης στην Ελλαδα (απο αποψη υποδομων) ειναι οντως αυτο της Κρητης. Υπαρχουν ομως πολυ ακομη παραγοντες που δεν λαμβανετε υπ'οψην...
Οι καθηγητες ειναι καλοι; Δηλαδη αναγνωρισμενοι. ( και φυσικα δεν ειναι αναγνωρισμενος ενας καθηγητης που βγαινει στην τηλεοραση! - Χωρις να εχω κατι φυσικα με οποιον εχει βγει κατα καιρους.. κι εγω εχω βγει).
Απλα, το καλυτερο ονομα στο εξωτερικο το εχει το Αριστοτελειο στην Θεσσαλονικη. Θεωρειται ανα τον κοσμο οτι ο φυσικος της θεσσαλονικης ειναι καλος θεωρητικος αλλα τα τελευταια 7-8 χρονια και ερευνητικα , το αριστοτελειο θεωρειται καλο.
Πριν διαλεξετε μια σχολη κοιταξτε οχι μονο ποσο ευκολη ειναι αλλα και τι "ονομα" θα εχει ειτε στον διεθνη, ειτε στον ευρωπαικο ειτε και στον παγκοσμιο ερευνητικο χωρο.
Θα χαιρομουν να απαντησω στης ερωτησεις σας σχετικα με το θεμα.

Μεταπτυχιακο αστροφυσικης : ειναι πολυ νωρις να σκεφτεσαι τις μεταπτυχιακες σπουδες σου απο τωρα. εξ'αλλου τα μεταπτυχιακα ειναι τοσο πολλα σε ελλαδα και εξωτερικο που σιγουρα θα βρεις αυτο που ψαχνεις.. (θα αλλαξεις αρκετες φορες γνωμη οταν θα μπεις και κατα την διαρκεια των προπτυχιακων σου σπουδων)
Μεταπτυχιακο αστροφυσικης απο οσο γνωριζω δεν υπαρχει πουθενα με τετοιο τιτλο γιατι ειναι πολυ γενικο. υπαρχουν ομως σχετικα σε καθε σχεδον πανεπιστημιο.

και που μπορούμε να το δούμε αυτό ? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top