Ζω με αξιοπρέπεια ή ζω όπως γουστάρω προκειμένου να περάσω εγώ καλά;

Ζω με αξιοπρέπεια ή ζω όπως γουστάρω προκειμένου να περάσω εγώ καλά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
  • Ζω με αξιοπρέπεια

    Ψήφοι: 15 17.9%
  • Ζω όπως γουστάρω

    Ψήφοι: 11 13.1%
  • Συνδυασμός των δύο

    Ψήφοι: 58 69.0%
  • Δεν ξέρω, δεν απαντώ

    Ψήφοι: 0 0.0%

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Το συζητήσαμε στο μάθημα της Ιστορίας με τον καθηγητή και μου κίνησε η περιέργεια αυτή η ερώτηση και είπα να τη βάλω εδώ να ακούσω γνώμες.

Εσείς τί λέτε; Ζούμε με αξιοπρέπεια όντας καλοί υπερασπίζοντας τα πιστεύω μας και το δίκιο;;

Ή ζω όπως γουστάρω χωρίς να νοιάζομαι πολύ για τους άλλους προκειμένου να περάσω εγώ καλά σε αυτή τη ζωή;;

Υποστηρίζετε τη θεωρία του Νίτσε; ότι δηλαδή πρέπει να είσαι δυνατός και ότι μόνο οι δυνατοί επιβιώνουν, πατώντας επί πτωμάτων προκειμένου να είσαι δυνατός, αδιαφορώντας για τους άλλους;

Ξέρω περίεργο θέμα αλλά κάνοντάς στο στην Ιστορία μου κίνησε την περιέργεια.

Περνάω καλά και ζω όπως θέλω εγώ ή προσαρμόζω τις ανάγκες μου ζώντας με αξιοπρέπεια; Ιδού το ερώτημα ή δίλημμα...
:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Βασικα ο Νιτσε δε λεει αυτο αλλα τελοσπαντων δεν ειναι του θεματος...
Δεν ειναι ασπρο-μαυρο, αυτα τα δυο μπορουν να συνδιαστουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προσωπικά φροντίζω να περνάω καλά και να μη δίνω λαβές ώστε να σχολιάζεται αρνητικά η κοινωνική μου αξιοπρέπεια. Με λίγη παραπάνω βαρύτητα στο πρώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Κάνεις συνδυασμό αυτών των δύο, προκειμένου να ικανοποιείς τις ανάγκες σου και τα θέλω σου, αλλά να σέβεσαι και τις προταιρεότητες των άλλων.
Τώρα το δύσκολο είναι να δημιουργήσεις τον κατάλληλο συνδυασμό...
Αύτό εσύ θα το πετύχεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Συμφωνώ με την fabulous - συνδυάζουμε τα δύο, προσπαθώντας να πετύχουμε το να περνάμε καλά, όντας πάντα μέσα στα όρια που επιβάλλει η κοινωνία, τα όρια δηλαδή όπου επηρεάζουμε τους άλλους ανθρώπους.
Εκτός απ' αυτό νομίζω ότι ζώντας με αξιοπρέπεια εν μέρει καλύπτεις και το δεύτερο μέρος, γιατί νιώθεις καλά με εσένα και τη ζωή σου (άσε που δεν σε κυνηγάει και κανείς :P). Σε λογικά πλαίσια όμως κι αυτό, χωρίς να καταπιέζεις όλες τις ορμές και τις ανάγκες σου - πράγμα που βέβαια εξαρτάται απ' το τί θεωρεί ο καθένας μας αξιοπρέπεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Κάνω ό,τι γουστάρω χωρίς να πειράζω κανέναν.

(Ναι, τώρα αν "θίγεται" η Σούλα απ' τη μοικάνα μου δεν φταίω εγώ, αυτή έχει το πρόβλημα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Κάνεις συνδυασμό αυτών των δύο, προκειμένου να ικανοποιείς τις ανάγκες σου και τα θέλω σου, αλλά να σέβεσαι και τις προταιρεότητες των άλλων.
Τώρα το δύσκολο είναι να δημιουργήσεις τον κατάλληλο συνδυασμό...
Αύτό εσύ θα το πετύχεις ;)


αυτό ακριβώς, με λίγα λόγια, ψάχνεις τη χρυσή τομή... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Τίποτα από τα δύο.
Περνάω καλά, μέσα στα πλαίσια της κοινωνίας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ζώ όπως γουστάρω... Αλλά γουστάρω να ζώ με αξιοπρέπεια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Ζω με αξιοπρέπεια ή ζω όπως γουστάρω προκειμένου να περάσω εγώ καλά;;;



Τελικά μιλάμε για πίστη στις αξίες και τα ιδανικά τα οποία ορίζει
η ηθική και η συνείδησή του καθενός μας....,,,δηλ. αξιοπρέπεια
ή

για καθωσπρεπισμό για
κοινωνική αποδοχή..............παραμερίζοντας όλα τα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mafiozos_16

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Απλά τα πράγματα...
Κάνοντας μια ζωή χωρίς να νοιάζεσαι για τους άλλους είσαι ανάξιος να ζείς...
Σκέψου μόνο ότι αυτοί καθορίζουν την προσωπική σου ευτυχία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Απλά τα πράγματα...
Κάνοντας μια ζωή χωρίς να νοιάζεσαι για τους άλλους είσαι ανάξιος να ζείς...
Σκέψου μόνο ότι αυτοί καθορίζουν την προσωπική σου ευτυχία...

Γιατι οι άλλοι καθορίζουν την προσωπική σου ευτυχία;;;;:what::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairy2008

Νεοφερμένος

Η fairy2008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Είναι υποχρεωτικό το ένα να αναιρεί το άλλο? Δε νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mafiozos_16

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Γιατι οι άλλοι καθορίζουν την προσωπική σου ευτυχία;;;;:what::hmm:


Γιατί από αυτούς εξαρτάσαι κυρίως...
Σκέψου πώς θα ζούσες μόνη σου και πώς θα ζούσες χάρη σε αυτούς...
Μπορούν να κάνουν τις απλές καθημερινές στιγμές σου τέλειες...
Στην τελική δεν νομίζω να είχε άδικο ο Albert...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γιατί από αυτούς εξαρτάσαι κυρίως...
Σκέψου πώς θα ζούσες μόνη σου και πώς θα ζούσες χάρη σε αυτούς...
Μπορούν να κάνουν τις απλές καθημερινές στιγμές σου τέλειες...
Στην τελική δεν νομίζω να είχε άδικο ο Albert...:no1:

Το οτι εσυ εχεις την χ,ψ σχεση με καποιον αλλο εξαρταται απο σενα, απο κει και περα ειναι αμφιδρομη σχεση. Δεν ειναι απαραιτητο οτι οι αλλοι σε κανουν ευτυχισμενο ομως, μπορει αλλος να βρισκει ευτυχια απο την κοινωνικοποιηση, αλλος απο κατι αλλο ασχετο. Επισης, αναφερεσαι σε καποιους συγκεκριμενους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Προσπαθώ να υπερασπιστώ τις αξίες μου όσο περισσότερο μπορώ. Μια από αυτές είναι και η ισότητα μεταξύ των ανθρώπων, καθώς και η ελευθερία του να ορίζει κανείς τη ζωή του ο ίδιος. Γι' αυτό και δε μπορώ να πω πως η προσωπική μου ευτυχία περιορίζεται από τα ιδανικά μου. Ίσα-ίσα που αν δεν "φυλάξω Θερμοπύλες", θα βρεθώ απογοητευμένος από τον εαυτό μου.

Ζω πάντως όπως γουστάρω, επειδή δε γουστάρω ποτέ να κάνω κάτι που θα παραβιάσει το πεδίο ελευθεριών των άλλων, εφόσον αυτό είναι ίσο με το δικό μου. Η μεγαλύτερη ελευθερία είναι να είσαι αυτός που θες να είσαι, όχι αυτός που θέλουν οι άλλοι να είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Εγω γουσταρω να ζω με αξιοπρεπια αρα με έναν σμπαρο 2 τρυγόνια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Ουσία έχει η διατήρηση της αξιοπρέπειας. Μόνο αυτή μπορεί να εξασφαλίσει την ποιότητα ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Καταρχάς η έννοια του δικαίου είναι υποκειμενική να έχεις υπόψη σου.Άλλο αν εννοείς την υποταγή στους νόμους που διέπουν μια κοινωνία.Μετά θα συμφωνήσω με το Θέμη γιατί το θέτει σωστά αυτό που πιστεύει κ θα πω επίσης ότι καθένας τηρεί διαφορετική γραμμή στη ζωή του.Όσο για μένα δεν κάνω κάτι συγκεκριμένο.Ανάλογα με τις περιστάσεις ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top