Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Θεωρία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

mariospaok4

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Λετε να βαλουν την (f+g)(Xo) '=f'(Xo) + g'(Xo) επειδη επεσε στα μαθηματικα γενικης ... Μπορει να θεωρησουν οτι καποιοι δεν θα την διαβασουν ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Edit Εγώ φοβάμαι απίστευμα τις ιδιότητες συζηγωΝ :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophie911

Νεοφερμένος

Η sophie911 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μιγαδικούς ομως πρέπει να τους γνωρίζουμε πολύ καλα. Στον οεφε δεν τους έβαλαν 2ο θέμα για να μην τ καψουν κ να τ βάλουν στις πανελλαδικες.. Γι αυτο ξεσκιζομαστε τώρα που μπορούμε για να καθόμαστε σε μια εβδομάδα. ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Και εγω λεω οτι μιγαδικους θα εχει μονο το 4ο με συνδυαστικο με ολοκληρωματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophie911

Νεοφερμένος

Η sophie911 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ελπίζω να είναι 2ο πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas741

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostas741 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Μιγαδικούς ομως πρέπει να τους γνωρίζουμε πολύ καλα. Στον οεφε δεν τους έβαλαν 2ο θέμα για να μην τ καψουν κ να τ βάλουν στις πανελλαδικες.. Γι αυτο ξεσκιζομαστε τώρα που μπορούμε για να καθόμαστε σε μια εβδομάδα. ;-)
Δε ξερω αν πρεπει να συμβουλευομαι και πολυ τον ΟΕΦΕ.
Και στη Βιολογια λεω δε θα πεσει HIV γιατι τον εβαλαν στον ΟΕΦΕ αλλα επεσα εξω.
Το ιδιο και με τη Φυσικη που επεσε ανακλαση-διαθλαση.
Επισης ρυθμο μεταβολης εβαλαν περυσι στις επαναληπτικες (και αρκετα περιεργο βεβαια).
Ελπιζω να μην εχει κατι τετοιο φετος ή τουλαχιστον να εχει αλλα πιο βατο...
Θεωρια παιζουν πολλα, αλλα κυριως σελιδα 262 και Θ.Ε.Τ.
Πλακα θα χει να βαλουν κανεναν μιγαδικο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophie911

Νεοφερμένος

Η sophie911 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δίκιο έχεις. Γι αυτο κ εγώ προτείνω αύριο να πάρουμε όλοι μαζί μας κ μια βαζελινη.! Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrEaMErOus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrEaMErOus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
βαζελίνη σίγουρα πράγματα...
τους έχω ικανούς φέτος να βάλουν δεύτερο θέμα όρια-συνάρτησης και τέταρτο μιγαδικούς-ολοκληρώματα συνδυαστικό...
μετά μπορώ να παω ήρεμος να αυτοκτονήσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Για να δούμε το εξής φαινομενικά παράδοξο.. όποιος βρει που είναι το λάθος κερνάω καφέ ;) Έστω f(x)=x^2 =>f(x)=x*x=>f(x)=x+x+x.....+x( x φορές)=>(x^2)'=(x+x+..+x)'=>2x=x=>(αφού χ διάφορο του 0) 2=1 καλό; ( Η συνάρτηση ορίζεται για χ>0)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Για να δούμε το εξής φαινομενικά παράδοξο.. όποιος βρει που είναι το λάθος κερνάω καφέ ;) Έστω f(x)=x^2 =>f(x)=x*x=>f(x)=x+x+x.....+x( x φορές)=>(x^2)'=(x+x+..+x)'=>2x=x=>(αφού χ διάφορο του 0) 2=1 καλό; ( Η συνάρτηση ορίζεται για χ>0)
Σε εκεινο το σημειο δεν παραγωγισες σωστα.......Σκεψου το εξεις:
Εχουμε οτι:....αυτο οντως γινεται ....και σημαίνει χ φορες το χ.....ομως ο παραγων χ ειναι ο αγνωστος ως προς τον οποιο παραγωγιζεις, οποτε δεν θεωρείται σταθερος ορος οπως π.χ (5χ)'=5....Δηλαδη πρακτικα γινεται αυτο:
Εστω οτι τοτε θα παρουμε οτι
...Δηλαδη 2=2


Υ.Γ: Νομιζω εκει βρισκεται το παραδοξο αυτης της υποθεσης......:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει απλά ή να μου παραθέσει ένα σαιτ όπου εξηγούν αναλυτικά και κατανοητά πως βρίσκουμε τα ακρότατα? Τα κάναμε λίγο βιαστικά και δεν μπορώ να λύσω τις ασκήσεις που έχω. Διαβάζω το βοήθημα και φαίνονται κινέζικα αυτά που λέει ως ''μεθοδολογία''. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
θετικοτεχνολογικοπαιδα με τις αποδειξεις τι κανετε??(μαθηματικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
θετικοτεχνολογικοπαιδα με τις αποδειξεις τι κανετε??(μαθηματικα)

Εγώ προσωπικά δεν μαθαίνω την απόδειξη σαν απόδειξη αλλά την μεθοδολογία της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δεν μαθαίνω την απόδειξη σαν απόδειξη αλλά την μεθοδολογία της.
σωστος;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει απλά ή να μου παραθέσει ένα σαιτ όπου εξηγούν αναλυτικά και κατανοητά πως βρίσκουμε τα ακρότατα? Τα κάναμε λίγο βιαστικά και δεν μπορώ να λύσω τις ασκήσεις που έχω. Διαβάζω το βοήθημα και φαίνονται κινέζικα αυτά που λέει ως ''μεθοδολογία''. :(

Σε ποιο κεφάλαιο είσαι; Θεώρημα Fermat έχεις κάνει; :hmm: δε νομίζω είναι πολύ πιο μετά.

Λογικό να τα κάνατε βιαστικά, την ουσία θα την κάνετε σε επόμενο κεφάλαιο. Ακρότατα ψάξε στα όρια των συναρτήσεων, όταν αυτά ορίζονται.
πχ: f γν αύξουσα στο [a,b] άρα για κάθε a<x<b =>f(a)<f(x)<f(b) άρα η f παρουσιάζει ακρότατο στο a (ελάχιστο) και στο b (μέγιστο).

Οι δευτεροβάθμιες g(x)= ax²+bx+c, a=/=0 έχουν ακρότατο το A(-b/2a,-Δ/4a²).
Αν α>0 τότε στο Α η g παρουσιάζει ελάχιστο.
Αν α<0 τότε στο Α η g παρουσιάζει μέγιστο.

Αυτά μου ήρθαν στο μυαλό! Πες ένα παράδειγμα που σε δυσκολεύει, αν θέλεις, να σου το εξηγήσουμε. :)

Για να δούμε το εξής φαινομενικά παράδοξο.. όποιος βρει που είναι το λάθος κερνάω καφέ ;) Έστω f(x)=x^2 =>f(x)=x*x=>f(x)=x+x+x.....+x( x φορές)=>(x^2)'=(x+x+..+x)'=>2x=x=>(αφού χ διάφορο του 0) 2=1 καλό; ( Η συνάρτηση ορίζεται για χ>0)

f(x)=x+x+x.....+x( x φορές)=>(x^2)'=(x+x+..+x)'=>2x=x :hmm: Σπαζοκεφαλιά είναι

x+x+x.....+x( x φορές)=x(1+1...+1)(τα 1 x φορές)
f'(x)=(1+1+...+1)'x+(1+1+...+1)x'=0+x'=x' εδώ είναι το παράδοξο. Τα +1 δεν είναι αριθμοί αλλά εκφράζουν μια μεταβλητή, άρα η παράγωγος είναι (1+1+...+1)'= x'=x και όχι (1+1+...+1)' =0

:hmm: Το πρόβλημα στο συλλογισμό είναι ότι στηρίζεται στο: (cx)'=c, όπου το c είναι αριθμός και όχι μεταβλητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrictian

Νεοφερμένος

Η xrictian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
please!!βοηθεια!!
ποσο κανει το οταν x->1 αν limf(x)=limg(x)=-∞ οταν x->1 με f,g : R->R
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Παιδιά θυμήστε μου λίγο. Αν μια συνάρτηση είναι γ.Μονότονη είναι και "1-1" ή το αντίθετο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά θυμήστε μου λίγο. Αν μια συνάρτηση είναι γ.Μονότονη είναι και "1-1" ή το αντίθετο; :hmm:

Αν μια συνάρτηση είναι γ.Μονότονη τότε είναι 1-1

Και αν μια συνάρτηση είναι 1-1 και συνεχής τότε είναι γν. Μονότονη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Παιδιά θυμήστε μου λίγο. Αν μια συνάρτηση είναι γ.Μονότονη είναι και "1-1" ή το αντίθετο; :hmm:
Αν μια συνάρτηση είναι γ. μονότονη σε ένα σύνολο είναι και 1-1 σε αυτό όχι όμως το αντίστροφο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Αν μια συνάρτηση είναι γ.Μονότονη τότε είναι 1-1

Και αν μια συνάρτηση είναι 1-1 και συνεχής τότε είναι γν. Μονότονη.

Αν μια συνάρτηση είναι γ. μονότονη σε ένα σύνολο είναι και 1-1 σε αυτό όχι όμως το αντίστροφο!!

Σας ευχαριστώ και τους δύο! :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top