Ενδιαφέρουσες σχολές Τεχνολογικού Προσανατολισμού

tinie

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Παιδια βοηθηστε με σας παρακαλω...
Μου αρεσουν παρα πολυ τα μαθηματικα και η φυσικη, αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω βρει μια σχολη που με ενδιαφερει πραγματικα απο την τεχνολογικη κατευθυνση, εκτος απο αρχιτεκτονων μηχανικων. Μπορειτε να μου προτεινετε καποιες σχολες,που κατα τη γνωμη σας ειναι δημιουργικης φυσεως και συμπεριλαμβανουν πολλα ταξιδια και οχι γραφικη δουλεια?
Εχω μεγαλο προβλημα, γιατι αρχισε η β λυκειου, και δεν ειμαι σιγουρη αν θα παω θεωρητικη ή τεχνολογικη. Ποιο πολυ θα μου αρεσε τεχνολογικη, αλλα στη θεωρητικη εχω βρει περισσοτερες σχολες που με ενδιαφερουν. Μακαρι να μπορειτε να μου προτεινετε κατι που να μου αρεσει πολυ, ωστε να μη χρειαστει να παω θεωρητικη.
Σας ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων,
με εκτημιση
μια απελπισμενη μαθητρια της β' λυκειου.:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αφού σου αρέσουν τα μαθηματικά και η φυσική μην πας στη θεωρητική. Τεχνολογική ή Θετική. Σχολές ενδιαφέρουσες θα βρεις πολλές ενδιαφέρουσες μέχρι του αντίχρονου το καλοκαίρι που να μην ανήκουν στο 1ο πεδίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinie

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Σ ευχριστω πολυ. Το θεμα ειναι, οτι μπορει η θεωρητικη να μην μου αρεσει και τοσο, αλλα τουλαχιστον απο εκει κατι εχω βρει που να με ενδιαφερει. Ο μονος τροπος να αλλαξω και να παω τεχνολογικη που μου αρεσει περισσοτερο, ειναι να βρω μια σχολη που να με δελεασει περισσοτερο απο αυτην που εχω στο μυαλο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Η Φυσική δεν σου αρέσει;
Και όταν λέω Φυσική, εννοώ το τμήμα όχι το μάθημα.

Πάντως είναι πολύ καλή περίοδος για να αρχίσει κανείς να σπουδάζει φυσική, τώρα με το CERN... (θέλω να πιστεύω... :))

---
Εγώ προσωπικά επέλεξα την θετική κατεύθυνση παρόλο που δεν με ενδιέφερε καθόλου το 3ο πεδίο μόνο και μόνο επειδή μου άρεσε η χημεία και η βιολογία. Επέλεξα βάσει μαθημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
να πας εκει π εισαι πιο καλος!και ασε τα μου αρεσει, δν μ αρεσει!κοιτα τι θα σε οφελησει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
εχουμε ακριβως το ιδιο προβλημα! παντως αφου σ αρεσει το αρχιτεκτονων, μπορει ν σ αρεσει κ το πολιτικων μηχανικων η το μηχανολογων μηχανικων.. παντως απο οτι μας εχουν πει στ σχολειο, και να μν σ αρεσουν αυτες οι σχολες, μπορεις να διαλεξεις το επιλογης σ ν ειναι θεωρητικο ενω εισαι θετικη η τεχνολογικη, και να εχεις προσβαση (με απωλεια μοριων βεβαια) σε σχολες του πρωτου πεδιου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
σου προτεινω τη σχολη ηλεκτρολογων μηχανικων και μηχανικων υπολογιστων!!!!
ειναι η πιο δημοφιλης σχολη στο πολυτεχνειο τα τελευταια ~10 χρονια!
μπορεις να ασχοληθεις με 1)hardware 2)software 3)δικτυα 4)τηλεπικοινωνιες 5)ρομποτικη 6)εγκαταστασεις 7)ενεργεια και με βιοιατρικη μηχανικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
ΝΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ Π ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΟΣ!ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΔΝ Μ ΑΡΕΣΕΙ!ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΘΑ ΣΕ ΟΦΕΛΗΣΕΙ!
Μην ακούω βλακείες. Αυτό που σου αρέσει περισσότερο θα κάνεις. Σ'αυτό θα είσαι και καλύτερη στην τελική άλλωστε.

Επίσης, αν γράφεις 'ενδιαφέρον σχολές' μάλλον είναι πιο σοφό να μην πας θεωρητική :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Να πας θεωρητική... Σιγά οι πανελλήνιες μόνο διάβασμα θέλουν...επέλεξε με βάση το επάγγελμα που θες ν ακολουθήσεις και όχι τα 4 μθμ που θα κάνεις μόνο 2 χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΟΥΛΗ22136

Νεοφερμένος

Η Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεταμόρφωση (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Από το 1ο πεδίο ποια σχολή θέλεις;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kay

Νεοφερμένος

Η kay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
η μονη δημιουργικη σχολη στο 4ο πεδιο ειναι η αρχιτεκτονικη χεχε!
εμενα δε μου αρεσε κανενα απο τα θετικοτεχνολογικα μαθηματα (ουτε ημουν ιδιαιτερα καλη σε αυτα,εν αντιθεσει με τα θεωρητικα) παρ'ολα αυτα περασα αρχιτεκτονικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinie

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
εχουμε ακριβως το ιδιο προβλημα! παντως αφου σ αρεσει το αρχιτεκτονων, μπορει ν σ αρεσει κ το πολιτικων μηχανικων η το μηχανολογων μηχανικων.. παντως απο οτι μας εχουν πει στ σχολειο, και να μν σ αρεσουν αυτες οι σχολες, μπορεις να διαλεξεις το επιλογης σ ν ειναι θεωρητικο ενω εισαι θετικη η τεχνολογικη, και να εχεις προσβαση (με απωλεια μοριων βεβαια) σε σχολες του πρωτου πεδιου..


Ναι,εχεις δικιο και σε ευχαριστω πολυ για τις σχολες που μου προτεινεις γιατι θα με ενδιεφεραν. Το ερωτημα ειναι ποσο σημαντικη ειναι η απωλεια μοριων αν τελικα θελησω πεδιο μη συναφες με την κατευθυνση. Ξερεις αν ειναι παντα η ιδια, ή μήπως εξαρταται απο τη σχολη ? Δηλαδη αν υποθεσουμε οτι παω θετικη και επιλεξω πρωτο πεδιο η απωλεια θα ειναι πολυ μεγαλη?
-----------------------------------------
η μονη δημιουργικη σχολη στο 4ο πεδιο ειναι η αρχιτεκτονικη χεχε!
εμενα δε μου αρεσε κανενα απο τα θετικοτεχνολογικα μαθηματα (ουτε ημουν ιδιαιτερα καλη σε αυτα,εν αντιθεσει με τα θεωρητικα) παρ'ολα αυτα περασα αρχιτεκτονικη!


Πολυ σε ζηλευω... Να σε ρωτησω κατι που δεν εχω πολυκαταλαβει. Στις πανελλαδικες ποσο πρεπει να γραψεις πανω-κατω για να περασεις αθηνα? Με μπερδευει πολυ που εξεταζεσαι και σε ειδικα μαθηματα(ελευθερο και γραμμικο σχεδιο στην προκειμενη περιπτωση) και δεν καταλαβαινω πως πρεπει να διαμορφωθουν οι βαθμοι στα υπολοιπα πανελλαδικως εξεταζομενα μαθηματα. Θα μπορουσες να μου πεις?
Σε ευχαριστω πολυ!
-----------------------------------------
Από το 1ο πεδίο ποια σχολή θέλεις;;;


Σκεφτομουν γερμανικη φιλολογια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lekanikos

Νεοφερμένος

Ο lekanikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σούδα (Χανιά). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μια και θες ταξίδια... μπορείς να τη συνδυάσεις με μια δουλειά η οποία θα έχει μεταθέσεις... όπως ναυτικό ή στρατιωτικές σχολές, αλλά δε νομίζω να σου αρέσουν...
Τι σόι επάγγελμα σου αρέσει και μπορείς να βγεις από θεωρητική κατεύθυνση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinie

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
αυτο ειναι το προβλημα μου... σκεφτομαι ποια σχολη μου αρεσει πολυ απο κατευθυνση τεχνολογικη ή θετικη, για να μην χρειαστει να παω θεωρητικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kay

Νεοφερμένος

Η kay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
χονδρικα για να περασεις πλεον αθηνα πρεπει να εχεις πανω 18.500 μορια και μεσο ορο στα σχεδιο πανω απο 17.5
το αριστα στα μορια της αρχιτεκτονικης ειναι 24000,τα 20.000 ειναι απο τα μαθηματα τα γνωστα και τα 4000 ειναι απο τα 2 σχεδια.

πχ αν γραψεις 19.000 στις πανελληνιες και 16 στο ενα σχεδιο και 18 στο αλλο (αρα μεσος ορος σχεδιου 17(διπλασιαζεις και βαζεις 2 μηδενικα για να βγαλεις τα μορια του σχεδιου-->3400 μορια στο σχεδιο)
αθροιζεις 19.000+3.400=22400


βασικα πρεπει να σκεφτεις αν σου αρεσει το σχεδιο πολυ...και αν σου αρεσει παρα πολυ και πας τλκ αχιτεκτονικη να σου επισημανω οτι η αρχιτεκτονικη του εμπ ειναι λιγο ''στεγνη'' και οχι πολυ καλλιτεχνικη σε σχεση με τωνα λλων πολεων,απ οτι εχω ακουσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna93

Νεοφερμένος

Η Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ερώτηση: Για αρχιτεκτονική, ποια κατεύθυνση ακολουθείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kay

Νεοφερμένος

Η kay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
η αρχιτεκτονικη ειναι στο τεταρτο πεδιο,οποτε το να πας θεωρητικη ειναι απαγορευτικο.απο θετικη και τεχνολογικη μπορεις να πας,αλλα εγω προτεινω τεχνολογικη(κυκλος πληρ. και υπηρεσιων) γιατι τα μαθηματα ειναι ευκολοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna93

Νεοφερμένος

Η Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αχ! Σ' ευχαριστώ πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinie

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
και εγω σ' ευχαριστω παρα πολυ kay. Με βοηθησες πολυ με οσα μου ειπες για τα μορια, μια και δεν ειχα ιδεα ποσο μετραει το σχεδιο στα μορια. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrysalena

Νεοφερμένος

Η ΧΡΥΣΑΛΕΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Κοίτα..εμένα το όνειρο μου είναι Νηπιαγωγός! Και εκεί στοχεύω! Από τεχνολογική πας μια χαρά!!! Όπως και για Μαθηματικός...Μηχανολόγος Μηχανικός...Εμένα αυτές οι σχολές με ενδιαφέρουν;) Δεν ξέρω αν σας κάλυψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top