Pro choice ή Pro life; Υπέρ ή κατά του δικαιώματος στην άμβλωση;

Ποια η στάση σας προς τις εκτρώσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 326)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 59 18.1%
  • Κατά

    Ψήφοι: 111 34.0%
  • Υπέρ, υπό ορισμένες προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 139 42.6%
  • Δεν έχω σχηματίσει άποψη

    Ψήφοι: 15 4.6%
  • Αδιαφορώ

    Ψήφοι: 2 0.6%

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Με συγχωρεις αλλά αλλο ρεαλισμος και αλλο κυνισμος.Η εκτρωση δεν παυει να ειναι φονος απο τη στιγμη που εχει σχηματισθει το εμβρυο,απο τη στιγμη που σκοτωνεις ενα ζωντανο ανθρωπινο πλασμα.Και απο δυο κυτταρα να αποτελειται μονο δε παυει να εχει ζωη ,την οποια δεν εχει κανεις δικαιωμα να του τη στερησει. Η εκτρωση κατα τη γνωμη μου ειναι απο τους χειροτερους φονους.Γιατι σκοτωνεις ενα πλασμα που δεν μπορει να υπερασπισει τη ζωη του.Μπορεις να δωσεις ζωη αλλα οχι και να την παρεις πισω...Ακομη και στις ακραιες περιπτωσεις ανεπιθυμητης εγκυμοσυνης σε ακαιρες ηλικιες δεν θεωρω την εκτρωση ως σωστη λυση.

ασχετο:που ξερεις οτι τα φυτα δεν εχουν συναισθηματα?μπορεις να το αποδειξεις?..πληροφοριακα σου αναφερω οτι προσφατες ερευνες δειχνουν το αντιθετο!!
και τι εννοεις δηλαδη..?οτι μονο οτι αισθανεται και καταλαβαινει αξιζει να ζει?

φιλικα..

Δεν ξέρω αν τα φυτά έχουν συναισθήματα, πιθανολογώ πως ΟΧΙ, χωρίς να το στηρίζω σε κάποια "έρευνα", απλά με την λογική ότι οποιοδήποτε ον το οποίο δεν έχει κάποιο "εξελιγμένο είδος νοημοσύνης" δεν θα μπορούσε να έχει συναισθήματα.

Απο εκεί και πέρα το ποιος θεσπίζει τα όρια της "νοημοσύνης" και "εξέλιξης" είναι άλλου priests bible. (παπά ευαγγέλιο)

Δεν δέχομαι ότι π.χ. οι μονοκύτταροι οργανισμοί έχουν συναισθήματα.

Όπως και δεν πιστεύω ότι ένα έμβρυο έχει συναισθήματα. Αποτελεί ζωντανό οργανισμό (σαφώς), αλλά σε τόσο πρώιμη κατάσταση (στην ουσία είναι απλά κύτταρα μαζί), χωρίς νοημοσυνη, και χωρίς όργανα για να "αντιλαμβάνεται" οτιδήποτε απο τον "εξω κόσμο)

Η αγελαδίτσα που σφάζεις για να φας τις μπριζολίτσες σου δεν είναι φόνος? Η το κουνούπι που σκότωσες επειδή έμπαινε στο αυτί σου και έκανε ζζζζζζζζζζζζζζ?

ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ "ΦΟΝΟΣ" ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ ΕΝΑ ΟΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΟΥ, ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ, ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΟΡΓΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΝΩΣΗ ΚΥΤΤΑΡΩΝ. ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ.

Ουτε η αγελαδίτσα μπορεί να υπερασπιστεί την ζωή της όταν την σφάζουμε. Μονο που η αγελαδίτσα "πονάει" κι όλας. Το έμβρυο δεν έχει καν όργανα για να αντιληφθεί τον "πονο".

Και ωραία... Δεν λέω... δεν είναι η πρώτη λύση και σαφώς στις μέρες μας έχει γίνει "καθημερινότητα". Απλά υπάρχουν περιπτώσεις που δεν υπαρχει άλλη λύση (π.χ. βιασμός, ακραίες ηλικίες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ "ΦΟΝΟΣ" ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ ΕΝΑ ΟΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΟΥ, ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ, ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΟΡΓΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΝΩΣΗ ΚΥΤΤΑΡΩΝ. ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ.

Ουτε η αγελαδίτσα μπορεί να υπερασπιστεί την ζωή της όταν την σφάζουμε. Μονο που η αγελαδίτσα "πονάει" κι όλας. Το έμβρυο δεν έχει καν όργανα για να αντιληφθεί τον "πονο".

Το αυτό.
Επιτέλους λίγη λογική εδώ μέσα.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Για μένα πάντως, έμβρυο κάτω από 3 μηνών (διότι μετά η έκτρωση είναι παράνομη εκτός αν συντρέχουν ιατρικοί λόγοι) δεν είναι άνθρωπος, ώστε να θεωρείται φόνος. Είναι εν δυνάμει άνθρωπος. Αναρωτιέμαι, όσοι θεωρούν το έμβρυο άνθρωπο, από πότε θεωρούν ότι ισχύει αυτό; Το ζυγωτό είναι άνθρωπος;

Επίσης, έχω αηδιάσει με όλη αυτή την καταστροφολογία και τον πεσιμισμό που διακρίνει όλους "της εποχής μας" όταν αναφέρονται σε οτιδήποτε συμβαίνει "στην εποχή μας". Ειδικά όταν πρόκειται για άτομα που δεν έχουν ζήσει και στην προηγούμενη "εποχή" (δηλαδή κάτω των 35 ετών περίπου), μου φαίνεται εκτός από εκνευριστικό, και αστείο.
Από που προκύπτει ότι στην εποχή μας είναι δημοφιλές να σκοτώνει ο ένας άνθρωπος τον άλλον και να θεωρείται καλό αγαπητέ; Γιατί εγώ ήξερα ότι παλιότερα, στις προηγούμενες εποχές που τόσο φαίνεται να νοσταλγείς, και περισσότεροι πόλεμοι γίνονταν και η θανατική ποινή ήταν θεσμοθετημένη σε πολύ περισσότερες χώρες. Για πες μου λοιπόν από που προκύπτει αυτός ο ...βαθυστόχαστος αφορισμός;

Δεν είπα για ζυγωτό. Προφανώς και το να πάρεις το χάπι της επόμενης μέρας και τα συναφή δεν είναι φόνος. Δυστυχώς δεν θυμάμαι (κάποτε είχα ασχοληθεί λίγο με το θέμα σοβαρά) από πότε μπορείς να πεις ότι το έμβρυο είναι άνθρωπος, δηλαδή αισθάνεται, κινείται κλπ. Πάντως ζυγωτό φυσικά και δεν είναι άνθρωπος. Αν μέχρι τους 3 πρώτους μήνες δεν θεωρείται άνθρωπος, οκ, τότε έχεις δίκιο. Αν ξέρεις, πες μου. Αλλά μετά τους 3 πρώτους μήνες δεν τίθεται θέμα.

Όσο για το offtopic, δεν νοσταλγώ τίποτα γιατί δεν έχω ζήσει στο παρελθόν. Αλλά είναι γεγονός σήμερα ότι πάνω απ'όλα όλοι βάζουν την καριέρα με όποιον αντίκτυπο κι αν συνεπάγεται αυτό και μάλιστα βλάπτοντας συχνά τους άλλους, κάτι που στο πρόσφατο παρελθόν δεν ήταν τόσο σύνηθες.
Δημοφιλές εννοώ πως είναι να "σκοτώνεις" τον άλλο με πλάγιο τρόπο. Η διαφορά με τα παλιά τα χρόνια είναι ότι τότε το κάναν στην ψύχρα και χωρίς κανένα πρόβλημα. Σήμερα δεν μπορεί κάποιος να κάνει κάτι τέτοιο γιατί θα χαλάσει το image του... Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Για να χαρώ τη ζωή μου; ΝΑΙ. Κακό είναι να θέλω να χαρώ τη ζωή μου; Έχουμε καταλήξει πια με το παπαδαριό το οποίο σας παραμορφώνει τα μυαλά να θεωρείται θετικό να είσαι οσιομάρτυρας και αρνητικό ότιδήποτε κάνεις για τον εαυτό σου.

Όποιος διαφωνεί με σένα δεν σημαίνει ότι τον έχει παραμορφώσει το "παπαδαριό". Έλεος πια με αυτό το κόμλεξ σας!!! Αμα εμείς που έχουμε άλλη άποψη με σένα είμαστε του περασμένου αιώνα, εσύ έχεις μείνει στο μεσαίωνα και είσαι παπαδοφοβική οπότε καλύτερα να επισκεφτείς κανα ψυχολόγο να σου φύγει η "φοβία". Δηλαδή ο καθένας έχει 2 επιλογές, την γνώμη σου την μοντέρνα ή το "παπαδαρίο". Αν με βάζεις σε αυτό το δειλημα μάλλον θα προτιμίσω το δεύτερο... είναι λιγότερο εγωιστικό...
-----------------------------------------
Και ωραία... Δεν λέω... δεν είναι η πρώτη λύση και σαφώς στις μέρες μας έχει γίνει "καθημερινότητα". Απλά υπάρχουν περιπτώσεις που δεν υπαρχει άλλη λύση (π.χ. βιασμός, ακραίες ηλικίες)
Κι όμως φίλε έχει γίνει δυστυχώς! Εγώ έκανα πρακτική σε γυναικολογική κλινική και ουρές περίμεναν για έκτρωση και καμία για τα θέματα που αναφέρεις... όλες επειδη απλά "δεν το ήθελαν, ανεπιθύμητο", ακόμα και παντρεμένες!!!

Ήταν απο τις πιο θλιβερές στιγμές στη ζωή μου... (και δεν το θεωρώ υπερβολή...) Πλέον έχει καταντήσει ρουτίνα, η εύκολη λύση, κι αυτό γιατι επικρατεί πλέον η ιδέα κάνε ότι θέλεις... και για όλα υπάρχει λύση.

Επομένως μακάρι να ήταν μόνο οι ειδικές περιπτώσεις... έλα που δεν ειναι...:(

Και ένα τελευταίο! Κανείς γυναικολόγος δεν συμφωνεί με της εκτρώσεις αλλά δυστυχώς με τις εκτρώσεις συμγωνεί η τσέπη του γυναικολόγου! Και λογικό γιατί ο γιατρός δίνει όρκο να υπερασπίζεται την ανθρώπινη ζωή και όχι να την διακόπτει βιαίως πριν καν καλά καλά αρχίσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν είπα για ζυγωτό. Προφανώς και το να πάρεις το χάπι της επόμενης μέρας και τα συναφή δεν είναι φόνος. Δυστυχώς δεν θυμάμαι (κάποτε είχα ασχοληθεί λίγο με το θέμα σοβαρά) από πότε μπορείς να πεις ότι το έμβρυο είναι άνθρωπος, δηλαδή αισθάνεται, κινείται κλπ. Πάντως ζυγωτό φυσικά και δεν είναι άνθρωπος. Αν μέχρι τους 3 πρώτους μήνες δεν θεωρείται άνθρωπος, οκ, τότε έχεις δίκιο. Αν ξέρεις, πες μου. Αλλά μετά τους 3 πρώτους μήνες δεν τίθεται θέμα.

Όσο για το offtopic, δεν νοσταλγώ τίποτα γιατί δεν έχω ζήσει στο παρελθόν. Αλλά είναι γεγονός σήμερα ότι πάνω απ'όλα όλοι βάζουν την καριέρα με όποιον αντίκτυπο κι αν συνεπάγεται αυτό και μάλιστα βλάπτοντας συχνά τους άλλους, κάτι που στο πρόσφατο παρελθόν δεν ήταν τόσο σύνηθες.
Δημοφιλές εννοώ πως είναι να "σκοτώνεις" τον άλλο με πλάγιο τρόπο. Η διαφορά με τα παλιά τα χρόνια είναι ότι τότε το κάναν στην ψύχρα και χωρίς κανένα πρόβλημα. Σήμερα δεν μπορεί κάποιος να κάνει κάτι τέτοιο γιατί θα χαλάσει το image του... Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Το χάπι της επόμενης μέρας δεν καταστρέφει το ζυγωτό, αλλά εμποδίζει την γονιμοποίηση του ωαρίου και αν δεν το προλάβει αυτό, εμποδίζει και την εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα. Οπότε ακόμα κι αν θεωρούσες το ζυγωτό άνθρωπο, το χάπι της επόμενης μέρας πάλι δεν θα το θεωρούσες φόνο. ;)

Από το μήνυμα σου φαίνεται να ψάχνεις να βρεις κάποια αντικειμενική απάντηση για το από πότε θεωρείται ένα έμβρυο άνθρωπος και να δικαιολογήσεις ή να καταδικάσεις την έκτρωση βάσει αυτής της μοναδικής αλήθειας. Ορθό σκεπτικό, αλλά θα σε απογοητεύσω: πολύ φοβάμαι ότι δεν θα βρεις τέτοια αντικειμενική αλήθεια. Ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια για το ποιες είναι οι ικανές και αναγκαίες συνθήκες για να είναι ένα ον άνθρωπος, οπότε κάτι τέτοιο δεν φαίνεται να μπορεί να οριστεί με σαφήνεια και αντικειμενικότητα. Συνήθως δε, δεν διαμορφώνουμε καν συνειδητά την άποψη αυτή, απλά ανάλογα με τις ικανότητες και τις γνώσεις του ο καθένας, βρίσκει καλύτερα επιχειρήματα για να αιτιολογήσει την άποψη που ασυνείδητα έχει διαμορφώσει.

Όσον αφορά την καριέρα, κακώς αναφέρεσαι σε αυτήν τόσο υποτιμητικά. Κάθε ανθρώπινη πρόοδος των τελευταίων εκατοντάδων ετών οφείλεται στο ότι ένας ή περισσότεροι άνθρωποι ήθελαν να κάνουν καριέρα. Καριέρα δεν είναι μόνο να γίνεις μάνατζερ ανθρώπινου δυναμικού σε πολυεθνική, είναι και το να γίνεις σπουδαίος επιστήμονας και να προχωρήσεις την επιστήμη, είναι και το να δημιουργήσεις μια επιχείρηση που θα λανσάρει κάποιο επαναστατικό προϊόν που θα αλλάξει τη ζωή των καταναλωτών, είναι και πολλά ακόμη που μπορεί να προσφέρουν πολλά στο άτομο (που έκανε καριέρα), αλλά ωφελούν πολύ περισσότερο και την κοινωνία. Ακόμα και το ότι μπαίνεις στο internet και το ότι υπάρχουν forums όπως αυτό, οφείλεται στο ότι κάποιοι έκαναν καριέρα (δεν αναφέρομαι στους admins του εκάστοτε forum, αλλά σε αυτούς που σκέφτηκαν τις τεχνολογίες στις οποίες βασίζεται). Οφείλουμε ως ανθρωπότητα πάρα πολλά στους ανθρώπους που είχαν ως πρώτη προτεραιότητα το να κάνουν καριέρα και το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μην αναφερόμαστε υποτιμητικά σε αυτό.


@panp27: Προφανώς δεν φταίει το παπαδαριό για όποιον έχει αρνητική άποψη για την έκτρωση. Φταίει όμως για όποιον θεωρεί προσόν το να είσαι οσιομάρτυρας και εγωιστικό το να κάνεις οτιδήποτε για τον εαυτό σου. Αν ο λόγος που κάποιος είναι κατά τις έκτρωσης είναι αυτός, τότε προφανώς και φταίει το παπαδαριό. Ελπίζω όμως ότι δεν είναι αυτός ο λόγος που κάνει όσους είναι κατά της έκτρωσης να έχουν αυτή την άποψη. Τα υπόλοιπα που αναφέρεις τα θεωρώ ανάξια σχολιασμού όπως ελπίζω ότι θα διαπιστώσεις και μόνος σου όταν σου περάσουν τα νεύρα. (πάντως το ότι υπάρχει "παπαδοφοβία" και μάλιστα το ότι τοποθετείται χρονικά στο μεσαίωνα, πρώτη φορά το διαβάζω :D )

edit: Τώρα είδα το edit σου. Η έκτρωση δεν είναι η εύκολη λύση, είναι η χαζή λύση. Είναι μακράν ευκολότερο να βάλεις προφυλακτικό ή να θυμάσαι να παίρνεις ένα χαπάκι κάθε μέρα, παρά να υποβληθείς σε μια επικίνδυνη επέμβαση η οποία απ'όσο έχω ακούσει, κοστίζει και 1000 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Τώρα το είδα αυτό, γενικά είχα καιρό να μπω στο θέμα.
Για να χαρώ τη ζωή μου; ΝΑΙ. Κακό είναι να θέλω να χαρώ τη ζωή μου; Έχουμε καταλήξει πια με το παπαδαριό το οποίο σας παραμορφώνει τα μυαλά να θεωρείται θετικό να είσαι οσιομάρτυρας και αρνητικό ότιδήποτε κάνεις για τον εαυτό σου.
Ναι κοπέλα μου, θέλω να χαρώ τη ζωή μου. Θέλω να κάνω καριέρα, να πετύχω, και όταν κάνω παιδί να μην του φορτώσω όλα τα απωθημένα που θα έχω συσσωρεύσει μέχρι τότε επειδή η κοινωνία θεωρεί θετικό να είσαι οσιομάρτυρας. Όταν κάνω παιδί θέλω να με βλέπει σαν πρότυπο, κι όχι σαν κακομοίρα αμόρφωτη δουλάρα που δεν πρόλαβε να ζήσει και να μάθει τίποτα γιατί γκαστρώθηκε. Αν πάντως για σένα το να χαρείς τη ζωή σου ορίζεται ως "να βγαίνεις", τότε κάνε ένα μωρό από τώρα, περισσότερα θα προσφέρεις στην κοινωνία.



Για μένα πάντως, έμβρυο κάτω από 3 μηνών (διότι μετά η έκτρωση είναι παράνομη εκτός αν συντρέχουν ιατρικοί λόγοι) δεν είναι άνθρωπος, ώστε να θεωρείται φόνος. Είναι εν δυνάμει άνθρωπος. Αναρωτιέμαι, όσοι θεωρούν το έμβρυο άνθρωπο, από πότε θεωρούν ότι ισχύει αυτό; Το ζυγωτό είναι άνθρωπος;
Κοιτα σεβομαι την αποψη σου.Δικαιωμα σου να υποστηριζεις την εκτρωση κ να κανεις κι ολας αν θες.Τουλαχιστον να λετε τα πραγματα με το ονομα τους και να εχετε το θαρρος να αναλαβετε τις ευθυνες σας. Να μην αλλοιωνετε τις εννοιες.
Τι παει να πει ζυγωτο δηλαδη?Ειναι εν ζωη?Αν εσυ δε το σκοτωνες θα γινοταν μια χαρα παιδακι?Αυτο που κανεις ειναι φονος.Τωρα ο καθενας μπορει να τρεφει τις αυταπατες του για να καθησυχαζει τη συνειδηση του.Δικαιωμα σου να χαρεις τη ζωη σου..εστω καταπατωντας δικαιωματα αλλων..τουλαχιστον να εχεις τα κοτσια να παραδεκτεις αυτο που εκανες χωρις να το ωραιοποιεις..

Δεν ξέρω αν τα φυτά έχουν συναισθήματα, πιθανολογώ πως ΟΧΙ, χωρίς να το στηρίζω σε κάποια "έρευνα", απλά με την λογική ότι οποιοδήποτε ον το οποίο δεν έχει κάποιο "εξελιγμένο είδος νοημοσύνης" δεν θα μπορούσε να έχει συναισθήματα.

Απο εκεί και πέρα το ποιος θεσπίζει τα όρια της "νοημοσύνης" και "εξέλιξης" είναι άλλου priests bible. (παπά ευαγγέλιο)

Δεν δέχομαι ότι π.χ. οι μονοκύτταροι οργανισμοί έχουν συναισθήματα.

Όπως και δεν πιστεύω ότι ένα έμβρυο έχει συναισθήματα. Αποτελεί ζωντανό οργανισμό (σαφώς), αλλά σε τόσο πρώιμη κατάσταση (στην ουσία είναι απλά κύτταρα μαζί), χωρίς νοημοσυνη, και χωρίς όργανα για να "αντιλαμβάνεται" οτιδήποτε απο τον "εξω κόσμο)

Η αγελαδίτσα που σφάζεις για να φας τις μπριζολίτσες σου δεν είναι φόνος? Η το κουνούπι που σκότωσες επειδή έμπαινε στο αυτί σου και έκανε ζζζζζζζζζζζζζζ?

ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ "ΦΟΝΟΣ" ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ ΕΝΑ ΟΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΟΥ, ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ, ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΟΡΓΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΝΩΣΗ ΚΥΤΤΑΡΩΝ. ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ.

Ουτε η αγελαδίτσα μπορεί να υπερασπιστεί την ζωή της όταν την σφάζουμε. Μονο που η αγελαδίτσα "πονάει" κι όλας. Το έμβρυο δεν έχει καν όργανα για να αντιληφθεί τον "πονο".

Και ωραία... Δεν λέω... δεν είναι η πρώτη λύση και σαφώς στις μέρες μας έχει γίνει "καθημερινότητα". Απλά υπάρχουν περιπτώσεις που δεν υπαρχει άλλη λύση (π.χ. βιασμός, ακραίες ηλικίες)

Κοιτα την αγελαδα τη σφαζουμε για να καλυψουμε μια πρωταρχικη μας αναγκη ,την επιβιωση ,την τροφη ..απο τη στιγμη που στερουμε τη ζωη απο ενα ζωντανο πλασμα ,ναι μπορεις να το πεις αν θες κ ''φονο''...Δεν ειναι παντως κατι τοσο ανηθικο αφου αυτη ειναι η φυσικη ροη των πραγματων..οπως ολα τα ζωα ετσι κι ο ανθρωπος εξασφαλιζει τη τροφη του...Τωρα αν εσυ βαζεις στην ιδια μοιρα ενα κουνουπι με ενα ανθρωπινο εμβρυο αυτο ειναι δικη σου υποθεση..Καθε πλασμα βεβαια ειναι σημαντικο..αλλα τετοιες συγκρισεις ειναι τουλαχιστον ακυρες..Τελος αδυνατω να καταλαβω με ποια λογικη υποστηριζεις οτι ''ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ "ΦΟΝΟΣ" ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ ΕΝΑ ΟΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΟΥ, ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ, ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΟΡΓΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΝΩΣΗ ΚΥΤΤΑΡΩΝ. ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ.''δηλαδη αν σε σκοτωνα οταν ησουν στη κοιλια της μανας σου θα ηταν ''οκ'' δε θα ετρεχε τιποτα για ενα ματσο κυτταρα ενω τωρα δηλαδη εχεις πιο πολυ αξια και θα ημουν δολοφονος,σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
πάντως το ότι υπάρχει "παπαδοφοβία" και μάλιστα το ότι τοποθετείται χρονικά στο μεσαίωνα, πρώτη φορά το διαβάζω :D )
#

Η ίδια λογική επικρατούσε και τον μεσαίωνα αλλά αντιστροφα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κοιτα σεβομαι την αποψη σου.Δικαιωμα σου να υποστηριζεις την εκτρωση κ να κανεις κι ολας αν θες.Τουλαχιστον να λετε τα πραγματα με το ονομα τους και να εχετε το θαρρος να αναλαβετε τις ευθυνες σας. Να μην αλλοιωνετε τις εννοιες.
Τι παει να πει ζυγωτο δηλαδη?Ειναι εν ζωη?Αν εσυ δε το σκοτωνες θα γινοταν μια χαρα παιδακι?Αυτο που κανεις ειναι φονος.Τωρα ο καθενας μπορει να τρεφει τις αυταπατες του για να καθησυχαζει τη συνειδηση του.Δικαιωμα σου να χαρεις τη ζωη σου..εστω καταπατωντας δικαιωματα αλλων..τουλαχιστον να εχεις τα κοτσια να παραδεκτεις αυτο που εκανες χωρις να το ωραιοποιεις..

Και αντισυλληπτικά αν δεν χρησιμοποιούσα, τα ωάρια μου θα γίνονταν "μια χαρά παιδάκια". Διαπράττω και με την αντισύλληψη φόνο;
Με τέτοια επιχειρήματα, να δω τι θα κάνετε όταν έρθει η ώρα να γράψετε έκθεση στις πανελλήνιες...

@panp27: Η ίδια λογική ε; Για θύμισε μου αυτό το περιστατικό που οι άθεοι έκαψαν ζωντανούς τους χριστιανούς γιατί μου διαφεύγει... Τι; Δεν υπάρχει τέτοιο περιστατικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Και αντισυλληπτικά αν δεν χρησιμοποιούσα, τα ωάρια μου θα γίνονταν "μια χαρά παιδάκια". Διαπράττω και με την αντισύλληψη φόνο;
Με τέτοια επιχειρήματα, να δω τι θα κάνετε όταν έρθει η ώρα να γράψετε έκθεση στις πανελλήνιες...

λυπαμαι που θα σε απογοητευσω αλλα υπαρχει μια μικρη διαφορα απο το να μην επιτρεπεις να δημιουργηθει καν ζυγωτο κ κατ'επεκταση ''παιδακια''με τα αντισυλληπτικα ,απο το να σκοτωνεις το ηδη υπαρχον ζυγωτο που ειναι ηδη το πρωτο κυτταρο απο το ΄΄παιδακι'' με τη εκτρωση..
Κοιτα τη καριερα σου και ασε με εμενα να πατωσω στις πανελληνιες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ποια είναι αυτή η διαφορά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
λυπαμαι που θα σε απογοητευσω αλλα υπαρχει μια μικρη διαφορα απο το να μην επιτρεπεις να δημιουργηθει καν ζυγωτο κ κατ'επεκταση ''παιδακια''με τα αντισυλληπτικα ,απο το να σκοτωνεις το ηδη υπαρχον ζυγωτο που ειναι ηδη το πρωτο κυτταρο απο το ΄΄παιδακι'' με τη εκτρωση..

Την οποία διαφορά τεκμηριώνεις ...που;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Την οποία διαφορά τεκμηριώνεις ...που;

Νομιζω οτι ημουν αρκετα σαφης.Τα αντισυλληπτικα χαπια εμποδιζουν την ωορρηξια και κατα συνεπεια την γονιμοποιοηση του ωαριου.εφοσον δεν εχει γινει η γονιμοποιηση δε μπορουμε να μιλησουμε για ''φονο'' του εμβρυου μιας και αυτο δεν εχει υπαρξει καν..Στην εκτρωση σκοτωνεις το ηδη γονιμοποιημενο ωαριο το οποιο συνηθως τυχαινει να ειναι 2-3 μηνων μωρο..Τωρα αν θεωρεις οτι εμποδιζοντας τη γονιμοποιηση διαπραττεις φονο τοτε με την ιδια λογικη δεν θα επρεπε να χρησιμοποιουμε κ καμία απο τις αλλες αντισυλληπτικες μεθοδους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ το θεωρώ;
Αν θυμάμαι καλά, εσύ έγραψες:
Αν εσυ δε το σκοτωνες θα γινοταν μια χαρα παιδακι?
Εγώ απλά σου θύμισα ότι και το ωάριο αν το αφήναμε να γονιμοποιηθεί θα γινόταν "μια χαρά παιδάκι". Ή φόνος (με bold περικαλώ, όπως το έγραψες κι εσύ) είναι μόνο ο,τι δεν σε αφορά;
Επίσης σου θυμίζω ότι μια από τις δράσεις του χαπιού της επόμενης μέρας είναι και το να εμποδίζει την εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου (google it αν δεν με πιστεύεις). Άρα να υποθέσω ότι και το χάπι της επόμενης μέρας είναι φόνος (μην ξεχνάμε τα bold);
Αποφάσισε πρώτα τι πιστεύεις, και μετά προσπάθησε να πείσεις και άλλους για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
το χαπι της επομενης μερας προκαλει αρκετα προβληματα ορμονικα και ειναι η εσχατη λυση.απο κει και περα, αν εισαι σε θεση να υποστεις τις οποιες συνεπειες απο την εκτωση, νομικα δεν θα σε κυνηγησει κανενας. νομικα δν θεωρειται φονος. απο την αλλη ναι το ζυγωτο(το οποιο συνηθως παυει να ειναι μονο 10 κυτταρα αλλα εχει μεγαλωσει αρκετα
και εχει αρχισει να αποκτα σχημα) θα γινει λογω φυσικης εξελιξης ενας ανθρωπος.
κανενα ειδος αντισυλληψης δεν εγγυαται 100% αποτελεσματα.

για μενα παντως ειναι καλυτερα να κρατισει η γυναικα το μωρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Εγώ το θεωρώ;
Αν θυμάμαι καλά, εσύ έγραψες:
Εγώ απλά σου θύμισα ότι και το ωάριο αν το αφήναμε να γονιμοποιηθεί θα γινόταν "μια χαρά παιδάκι". Ή φόνος (με bold περικαλώ, όπως το έγραψες κι εσύ) είναι μόνο ο,τι δεν σε αφορά;
Επίσης σου θυμίζω ότι μια από τις δράσεις του χαπιού της επόμενης μέρας είναι και το να εμποδίζει την εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου (google it αν δεν με πιστεύεις). Άρα να υποθέσω ότι και το χάπι της επόμενης μέρας είναι φόνος (μην ξεχνάμε τα bold);
Αποφάσισε πρώτα τι πιστεύεις, και μετά προσπάθησε να πείσεις και άλλους για αυτό.

Ημουν αρκετα σαφης στη διατυπωση της θεσης μου επι του θεματος,αν εσυ αδυνατεις να την αντιληφθεις ειναι δικο σου θεμα.Δε χρειαζομαι υποδειξεις.Η αποψη μου ηταν ξεκαθαρη.
Τελος δεν προσπαθησα να πεισω κανενα να υιοθετησει τις αποψεις μου.Απλως εξεθεσα την γνωμη μου.
Καλο θα ηταν επισης να μαθεις να διαλεγεσαι .Η ειρωνεια και σαρκασμος στην διαφορετικη αποψη δε χωραει σε εναν υγειη διαλογο.

αυτα απο εμενα:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Τώρα το είδα αυτό, γενικά είχα καιρό να μπω στο θέμα.
Για να χαρώ τη ζωή μου; ΝΑΙ. Κακό είναι να θέλω να χαρώ τη ζωή μου; Έχουμε καταλήξει πια με το παπαδαριό το οποίο σας παραμορφώνει τα μυαλά να θεωρείται θετικό να είσαι οσιομάρτυρας και αρνητικό ότιδήποτε κάνεις για τον εαυτό σου.
Ναι κοπέλα μου, θέλω να χαρώ τη ζωή μου. Θέλω να κάνω καριέρα, να πετύχω, και όταν κάνω παιδί να μην του φορτώσω όλα τα απωθημένα που θα έχω συσσωρεύσει μέχρι τότε επειδή η κοινωνία θεωρεί θετικό να είσαι οσιομάρτυρας. Όταν κάνω παιδί θέλω να με βλέπει σαν πρότυπο, κι όχι σαν κακομοίρα αμόρφωτη δουλάρα που δεν πρόλαβε να ζήσει και να μάθει τίποτα γιατί γκαστρώθηκε. Αν πάντως για σένα το να χαρείς τη ζωή σου ορίζεται ως "να βγαίνεις", τότε κάνε ένα μωρό από τώρα, περισσότερα θα προσφέρεις στην κοινωνία.
Για μάζεψε λίγο τους τόνους σου γιατί δεν νομίζω να σου δώθηκε κάποιο δικαίωμα να μιλάς έτσι. Άκου 'κοπέλα΄μου για να τελειώνουμε. Το αν μέινεις έγκυος σε αυτή την ηλικία δεν σε καθιστά αμόρφωτη δουλάρα! Εντάξει? Τα μπερδεύεις λίγο! Αν θέλει κάποιος όλα τα κάνει! Και καριέρα και παιδί. Αν το κρατήσεις πάλι σαν πρότυπο θα σε έχει ως μητέρα του! Την κοινωνία τη γράφεις και κάνεις αυτό που γουστάρεις! Δεν σου είπα να μην ζήσεις την ζωή σου! Έλεος! Αλλά αν εσύ φανείς ανεύθυνη γιατί να το σκοτώσεις? Ποιος ο λόγος? Θα χαθεί αδικα μια ζωη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Μπραβο Kotatsuneko και χαιρομαι που μια κοπελα 16 χρονων μιλησε πολυ πιο ωριμα απο μια 22 χρονων.

Michelle δεν ειναι ολα " Να ζησω την ζωη μου", ειδικα αμα αφορα μια ανθρωπινη ζωη διοτι η εκτρωση ειναι δολοφονια. Αν δεν θεωρεις τον εαυτο σου ικανω να αποκτησει ενα παιδι, επειδη υπαρχει παντα η πιθανοτητα αμα εχεις ερωτικες σχεσεις να μεινεις εγκυος καλυτερα να μην κανεις τιποτα. Δεν σου δινει κανενας το δικαιωμα να στερεις μια αλλη ζωη.
Πιστεψε με αν ποτε κανεις εκτρωση ( γενικα μιλώντας) για μενα θα εισαι ενα απο τα χειροτερα προτυπα και ας εισαι η πιο εξυπνη και η πιο τελεια γυναικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Πιστεψε με αν ποτε κανεις εκτρωση ( γενικα μιλώντας) για μενα θα εισαι ενα απο τα χειροτερα προτυπα και ας (???) εισαι η πιο αμορφωτη και η πιο τελευταια γυναικα.

MHN θα εννοείς... Βασικά η διατύπωσή σου είναι λίγο σκατά, με το συμπάθειο. Κάντο να βγάζει νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
MHN θα εννοείς... Βασικά η διατύπωσή σου είναι λίγο σκατά, με το συμπάθειο. Κάντο να βγάζει νόημα.

αα ναι, μου ξεφυγε ενα "μην" απο βιασυνη. Να'σαι καλα ευγενικε και καλοσυνατε ανθρωπε. Μηπως θα με κρεμασεις κιολας?? Να ξερω να ζητησω μια τελευταια επιθυμια.:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Χαλάρωσε, δεν το είπα για να σε ειρωνευτώ αλλά επειδή μου πήρε αρκετή ώρα να καταλάβω τι λες. Και η πιο αμόρφωτη γυναίκα-άνδρας-άνθρωπος δεν μπορείς να πεις ότι είναι άσχημο πρότυπο απαραίτητα, ίσα ίσα που μπορεί να είναι και θετικό πρότυπο. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top