Φοιτητικές Καταλήψεις

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
΄Εχετε μήπως καμία ιδέα αν ετοιμάζονται να κάνουν απεργία οι καθηγητές?
Γιατί εγώ ως τώρα έχω ακούσει μερικούς καθηγητές μας να ρωτάνε εμάς τους φοιτητές αν θα κάνουμε κατάληψη.....Αυτοί σχεδιάζουν καμία απεργία?

Σημείωση: Το θέμα προήλθε από συγχώνευση παρόμοιων θεμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Εγω άκουσα μόνο κάτι για καταλήψεις στην επαναληπτική εξεταστική στο Παπει και σε άλλα ιδρύματα (αόριστη η έκφραση).:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εγώ έχω ακούσει για απεργίες των καθηγητών από Οκτώβρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daemon

Νεοφερμένος

Ο daemon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Κι εγώ αυτό που έχει ακούσει το adespoto. Ότι δηλαδή το χειμερινό εξάμηνο θ αργήσει να ξεκινήσει εξαιτίας απεργιακών κινητοποιήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Σίγουρα ο αγώνας για την υπεράσπιση του δημόσιου και δωρεάν χαρακτήρα του Πανεπιστημίου δεν έχει τελειώσει.. Εξαρτάται και από τις κινήσεις της Μαριέττας μετά τις δημοτικές εκλογές.

Επίσημη πρόταση από την ΠΟΣΔΕΠ (συνδικαλιστικό όργανο των ΔΕΠ) δεν υπάρχει ακόμα. Βέβαια δεν μου αρέσει το κρυφτούλι που παίζουν με τους φοιτητές ορισμένοι (βλ. 1ο ποστ). Όσον αφορά τους φοιτητές υπάρχει διάθεση για συνέχιση των κινητοποιήσεων (μετά την εξεταστική όσον αφορά το μαζικό χαρακτήρα).

Οψόμεθα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Σίγουρα ο αγώνας για την υπεράσπιση του δημόσιου και δωρεάν χαρακτήρα του Πανεπιστημίου δεν έχει τελειώσει.. Εξαρτάται και από τις κινήσεις της Μαριέττας μετά τις δημοτικές εκλογές.

Επίσημη πρόταση από την ΠΟΣΔΕΠ (συνδικαλιστικό όργανο των ΔΕΠ) δεν υπάρχει ακόμα. Βέβαια δεν μου αρέσει το κρυφτούλι που παίζουν με τους φοιτητές ορισμένοι (βλ. 1ο ποστ). Όσον αφορά τους φοιτητές υπάρχει διάθεση για συνέχιση των κινητοποιήσεων (μετά την εξεταστική όσον αφορά το μαζικό χαρακτήρα).

Οψόμεθα..

Η λέξη στο bold τα λέει όλα. Περιμένεις να κάνει κάτι μετά τις εκλογές; Εδώ πριν και δεν έκανε (ή μάλλον τα ξέκανε όλα).:mad: Έννοια τους και άμα δε τη στείλουν σπίτι της, θα πάνε όλοι σπίτια τους το 2008.

Όσο για την εξεταστική, μετά από ποιά ακριβώς εξεταστική από τις δύο εννοείς; Τα μαθήματά μου να δώσω πρώτα όμως ε;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Η λέξη στο bold τα λέει όλα. Περιμένεις να κάνει κάτι μετά τις εκλογές; Εδώ πριν και δεν έκανε (ή μάλλον τα ξέκανε όλα).:mad: Έννοια τους και άμα δε τη στείλουν σπίτι της, θα πάνε όλοι σπίτια τους το 2008.

Όσο για την εξεταστική, μετά από ποιά ακριβώς εξεταστική από τις δύο εννοείς; Τα μαθήματά μου να δώσω πρώτα όμως ε;:redface:
Το θέμα πάει για μετά τις εκλογές για να αποφευχθεί τυχόν πολιτικό κόστος που θα έχει αντίκτυπο στις εκλογές.
Δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα για τη διπλή εξεταστική.Ήδη νομίζω, η πρώτη ολοκληρώθηκε.Αν υπάρξει πρόβλημα θα είναι με το εξάμηνο που θα ξεκινήσει μετά τη διπλή εξεταστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Θα τελειώσει λογικά η διπλή.. (Την παλεύεις πάντως; Εμένα με έχει καταστρέψει:redface:)

Εννοώ πως δεν ξέρω πόσο απότομα θα επανέλθει με τη μεταρρύθμιση μετά τις δημοτικές για να δούμε πόσο σκληρή θα είναι και η αντίδραση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Θα τελειώσει λογικά η διπλή.. (Την παλεύεις πάντως; Εμένα με έχει καταστρέψει:redface:)

Εννοώ πως δεν ξέρω πόσο απότομα θα επανέλθει με τη μεταρρύθμιση μετά τις δημοτικές για να δούμε πόσο σκληρή θα είναι και η αντίδραση..

Άσε κι εδω μια από τα ίδια με την εξεταστική. Όσα περνάω τα περνάω με το ζόρι και σε κάποια άλλα δεν βλέπω να έγραψα καλά.:redface:

Πάντως όσο κι αν διαφωνούμε σχετικά με το θέμα των αιώνιων φοιτητών, υπάρχει ένα στοιχείο στο οποίο μάλλον θα συμφωνήσουμε. Αν ήθελε να κάνει πραγματική μεταρρύθμιση, θα είχε αρχίσει την όλη ιστορία από άλλα σημεία. Προβλέπουν και ρυθμίζουν ότι θέλουν και ότι τους συμφέρει και δυστυχώς αυτό το κατάλαβα από πρώτο χέρι.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Πουφ, εμεις δε θα προλαβουμε επαναληπτικη, θα το κλεισουν με το που τελειωσει η πρωτη λενε :X
Ξερετε τιποτα για απεργιες πεμπτη-παρασκευη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daemon

Νεοφερμένος

Ο daemon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Κατερίνα ό,τι έχεις ακούσει κι εσύ από τον γνωστό ραδιοφωνικό σταθμο ΑΡΒΥΛΑ RADIO. Πάντως εμείς την Τετάρτη που κάτι είχε ακουστεί (λόγω κάποιου συλλαλητηρίου), θα δώσουμε κανονικά (μάλλον)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Σε κάθε σχολή πάνε χωριστά αυτά οπότε φροντίστε να πηγαίνετε στις Γ.Σ. των συλλόγων σας και να ενημερώνεστε! Τετάρτη έχει πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο ενώ σήμερα πήραμε μια πρώτη γεύση του θερμού χειμώνα που έρχεται όσον αφορά τα της παιδείας..

Χαμός στην πορεία σήμερα! Είχε περίπου 5000 (στη 2η πορεία, το ΚΚΕ έκανε μόνο του) από όσο υπολογίζω εγώ. Πάρα πολλοί δάσκαλοι, λίγοι φοιτητές και αρκετοί μαθητές (την παράσταση έκλεψαν οι μαθητές της Ελληνογαλλικής Σχολής). Αν μπουν οι φοιτητές δυναμικά και χωθεί και η ΟΛΜΕ προβλέπω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΘΕΡΜΟ χειμώνα. Στην αρχή της πορείας ψιχάλιζε αλλά στη Σταδίου έπεσε τρελή μπόρα (ήρθαν καταιγίδες, ήρθανε και μπόρες, νι συν δύο των υπουργών οι ώρες
), όπου δύο κοπέλες από τη σχολή μου εγκατέλειψαν. Ο γράφων συνέχισε και έγινε ΤΕΛΕΙΩΣ ΛΟΥΤΣΑ, αντίο ζωή.. Η πορεία έστριψε στη Μεγάλη Βρετάνια και κατευθύνθηκε προς τη Βασιλίσσης Σοφίας για το Μεγάρο Μαξίμου. Όμως δύο βρομερές κλούβες σταμάτησαν φασιστικά το δρόμο. Πέσαν δύο-τρία μπουκαλάκια νερό από τους εξαγριωμένους διαδηλωτές και οι μπάτσοι απάντησαν με δακρυγόνα.. Αν είναι δυνατόν. ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΜΙΑ ΨΕΥΤΟΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ για την κρατική βία. Ήμαρτον.. :(


Ενδεικτική φωτό του προληπτικού ψεκάσματος:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

darkeos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Αιγαίου (Ρόδος) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Παίζουν καταλήψεις φέτος στα πανεπιστήμια?Έτσι ακουσα


Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από συγχώνευση με το θέμα Καταλήψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δημήτρης_Μάλια

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πάντου παίζουν!Μην ακούς τη λένε,πάντα κανουν!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εδώ που είμαι εγώ δεν έχει περάσει ακόμα χρονιά χωρίς κατάληψη πάντως.
Βέβαια ο λόγος ημερών όπου το ίδρυμα τελεί υπο κατάληψη προς τις μέρες που είναι ανοιχτό έχει μια πτωτική τάση τα τελευταία χρόνια. Χρειάζεται λογαριθμική κλίμακα για να το σχεδιάσουμε διότι πριν 2 χρόνια (όταν ήμουν 2ο έτος) είχε χαθεί ολόκληρο εξάμηνο, επομένως ο λόγος έχει ένα τεράστιο peak σε εκείνη τη χρονική στιγμή το οποίο πρέπει να εξομαλυνθεί κάπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Έχουν γίνει μόδα.Πώς είναι οι emo?Ε, τώρα έχουμε τις καταλήψεις.Όπως λέμε φραπεδιά, θάλασσα και ήλιος τώρα θα λέμε σχολείο (ή πανεπιστήμιο), φραπεδιά (σήμερα φρέντο) και κατάληψη.Σχολείο-φρέντο-κατάληψη. Greek Education 4 ever! Τα χάλια μας τα μαύρα!
Εάν γίνει και στο λύκειο μου όπου δίνω φέτος πανελλήνιες θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος.Δεν είναι κατάσταση αυτή.Δε λέω η παιδεία μας μπάζει αλλά...Με τάβλι-καφέ και από τη 13.00 στο σπιτάκι και να μένουν δυο τρεις μέσα δε λέγεται κατάληψη ούτε επανάσταση μαθητών.Χαζούρα λέγεται και τεμπελιά.
Όπως και να ΄χει δε νομίζω να περάσει Οκτώβρης χωρίς καταλήψεις.Και να τις κάναμε με νόημα-ενότητα και αποφασηστικότητα ενάντια στη κακή παιδεία να πω Οκ άντε.Αλλά έχουμε μπερδέψει τις έννοιες.Ως συνήθως.
Πάντως αναμείνατε καταλήψεις...Και οι συνέπειες; Τεράστιες με βαρύ κόστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Παιδιά μπορείτε να μου πείτε πόσο καιρό καθυστερουν αυτές οι καταλήψεις τον μέσο έλληνα φοιτητή να πάρει το πτυχίο του ? Σας παρακαλώ δώστε μου μια απάντηση...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εμένα δεν με καθυστερούν, αντιθέτως θα μπορούσα να πάρω στα 4.5 χρόνια πτυχίο θεωρητικά. Εγώ βέβαια είμαι καμμένος.
Σε μας 1 εξάμηνο και 1 εξεταστική χάθηκε νομίζω, οπότε θα δικαιολογούσα 1 εξάμηνο επιπλέον σπουδών λόγω καταλήψεων. Όταν όμως ο μέσος όρος αποφοίτησης απο τη σχολή μου είναι 6.8 χρόνια, μάλλον δεν φταίνε μόνο οι καταλήψεις.
Αλλού δεν ξέρω πως είναι η κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Eδώ συζητάμε για τις φοιτητικες κατάλήψεις

Αυτή την εβδομάδα (10-17 Οκτωβρίου)


Σχολές υπό κατάληψη
Καποδιστιακό
Νομκή Αθήνας (2ήμερη κατάληψη)
Ιατρική Αθήνας (Τρίτη- Παρασκευή)
Φυσικό Αθήνας
Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης
ΕΜΜΕ (Πέμπτη)

Από ΕΜΠ (μονοήμερες ή διήμερες)
ηλεκτρολόγοΙ
μεταλλειολόγοι
Μηχανολόγοι
Χημικοί
Ναυπηγοί
Σεμφε

ΑΠΘ
Παιδαγωγικό

Πάτρα
Μηχανικοί Η/Υ (Πέμπτη)

Κρήτη
Φιλοσοφική



Αν ξέρετε τίποτα για άλλες σχολές προσθέστε


Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε έπειτα από συγχώνευση με το θέμα Φοιτητικές καταλήψεις 2010-2011
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ΑΠΘ Παιδαγωγικό

και κάτι άκουσα για Σέρρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top