Ποιά είναι η γνώμη σας για το EDEXCEL;

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Πολλά , ακούγονται (κυρίως εδώ στην επαρχία) για το EDEXCEL......

Για όσους δεν γνωρίζουν , το EDEXCEL είναι πτυχίο γλωσσομάθειας και βγαίνει σε όλα τα επίπεδα (Β2 , C1 , C2)... Όμως είναι τρομαχτικά εύκολο κι' αυτό είναι άδικο , γιατί όσοι έδωσαν είτε Cambridge ( ειδικά το Proficiency του Cambridge είναι τραγικά δύσκολο) είτε Μichigan , ταλαιπωρήθηκαν αρκετά....

Έρχονται όλοι οι τελευταίοι μαθητές , που δεν ξέρουν τι σημαίνει το hello και ψωνίζονται παντού , ότι πήραν το LOWER .... Μου' ρχεται να τους δώσω μια σφαλιάρα , να δουν τον ουρανό ανάποδα...

Η δική σας γνώμη , ποιά είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Πολλά , ακούγονται (κυρίως εδώ στην επαρχία) για το EDEXCEL......

Για όσους δεν γνωρίζουν , το EDEXCEL είναι πτυχίο γλωσσομάθειας και βγαίνει σε όλα τα επίπεδα (Β2 , C1 , C2)... Όμως είναι τρομαχτικά εύκολο κι' αυτό είναι άδικο , γιατί όσοι έδωσαν είτε Cambridge ( ειδικά το Proficiency του Cambridge είναι τραγικά δύσκολο) είτε Μichigan , ταλαιπωρήθηκαν αρκετά....

Έρχονται όλοι οι τελευταίοι μαθητές , που δεν ξέρουν τι σημαίνει το hello και ψωνίζονται παντού , ότι πήραν το LOWER .... Μου' ρχεται να τους δώσω μια σφαλιάρα , να δουν τον ουρανό ανάποδα...

Η δική σας γνώμη , ποιά είναι?

Εγώ δεν μπορώ να πω το edexcel γελοίο πτυχίο.. αυτό που εκφράζει την σκέψη μου είναι οτι το edexcel είναι ''διαφορετικής δομής'', δηλαδή έχει ένα επικοινωνιακό χαρακτήρα,και μετράει την ικανότητα κάποιου στην ''συνεννόηση'' στην αγγλική...δηλαδή να σε καταλάβει τι θες να πείς ο εξεταστής.... πέρα απο το γενικό, το edexcel έχει κάπως την δομή ασκήσεων του cambridge (σε κάποιο βαθμό),δηλαδή, κατα την γνώμη μου πάλι, είναι αναπαραγωγικές οι ασκήσεις του,δηλαδή να γράφεις εσύ τις απαντήσεις(όχι σαν τα multilple choice του πχ ecce), επειδή ακριβώς σκοπεύει στην επικοινωνία, απ' όσο γνωρίζω από φίλους και ψάξιμο. Βέβαια εγώ δεν το έχω δώσει:no1:

τέλος, πιστεύω πως δεν μπορεί σαν άσχετος να περνάς το edexcel ή το κάθε πτυχίο... απλά σήμερα υπάρχουν πολλοί φορείς που χορηγούν πτυχία γλωσσομάθειας, σε όλα τα επίπεδα, και το καθένα έχει ξεχωριστά χαρακτηριστικά,ΑΛΛΑ είτε πάρεις το fce,ecce, edexcel lvl3, city and guilds β2, lanchasire β2 και και και μετράει πάντα το ίδιο!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τους βολεύει να κατεβάζουν το επίπεδο των θεμάτων γιατί μετά ξέρουν ότι θα τραβήξουν κόσμο = περισσότερα λεφτά.

Αλλά η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι το edexcel είναι ευκολότερο, όχι όμως και ξεφτίλα.

Τώρα, για το Level 5 του edexcel (το αντίστοιχο Proficiency), έχω να πω ότι είναι αρκετά ευκολότερο από αυτό του Michigan.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Πολλά , ακούγονται (κυρίως εδώ στην επαρχία) για το EDEXCEL......

Για όσους δεν γνωρίζουν , το EDEXCEL είναι πτυχίο γλωσσομάθειας και βγαίνει σε όλα τα επίπεδα (Β2 , C1 , C2)... Όμως είναι τρομαχτικά εύκολο κι' αυτό είναι άδικο , γιατί όσοι έδωσαν είτε Cambridge ( ειδικά το Proficiency του Cambridge είναι τραγικά δύσκολο) είτε Μichigan , ταλαιπωρήθηκαν αρκετά....

Έρχονται όλοι οι τελευταίοι μαθητές , που δεν ξέρουν τι σημαίνει το hello και ψωνίζονται παντού , ότι πήραν το LOWER .... Μου' ρχεται να τους δώσω μια σφαλιάρα , να δουν τον ουρανό ανάποδα...

Η δική σας γνώμη , ποιά είναι?

Εγώ που τα έδωσα και τα τρια proficiency (και τα πήρα:P)με δυσκόλεψε πιο πολύ το edexcel γτ το θέμα που έπεσε φέτος ήταν πολύ δυσνόητο και το προσέγγιζε από πολλές γωνίες. Πάντως από άποψη προετοιμασίας ασφαλώς το cambridge είναι πολύ πιο δύσκολο, αλλά και το γεγονός ότι πολλές φορές ξεφεύγει από τις κοινές γνώσεις και φτάνει σε δυσνόητες έννοιες το καθιστά ακόμα πιο δύσκολο. Το καλό με το cambridge όμως είναι ότι αν μάθεις πως να δουλεύεις σου φαίνεται εύκολο (εγώ αυτό έκανα και πήρα 4 exceptional :jumpy:και 1 borderline στο reading:'(). Το edexcel όμως δεν έχει ένα συγκεκριμένο τρόπο εξέτασης, δεν σου λέει πχ complete the gap with a suitable word αλλά complete the gap with a word from the text ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eγω πιστευω οτι το Edexcel ειναι ισάξιο με τα υπολοιπα.
Θα συμφωνησω με τους παραπάνω οτι θυμίζει λίγο Cambridge αλλά μερικές απο τις ασκησεις του ειναι πολύ πιο γελοίες απο αυτό.
Τεσπα.Ιδια αγγλικα εξετάζουν ολα,ο τρόπος προσέγγισης αλλάζει!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Στα φετινά θέματα πάντως στο επίπεδο Γ2,τα θέματα του Edexcel ήταν δυσκολότερα από αυτά του Michigan.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos_p

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Επείδη για το συγκικριμένο δίπλωμα έχω συζητήσει αρκετά..
Έχω να πω πως είναι ένα αγγλικό πτυχίο αναγνωρισμένο σε Αγγλία αλλα και σε πολλές χωρες του κόσμου!
Το επίπεδο δυσκολίας είναι ίδιο και με τα άλλα απλώς έχει ένα πιο εύκολο τρόπο εξέτασης.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Στα φετινά θέματα πάντως στο επίπεδο Γ2,τα θέματα του Edexcel ήταν δυσκολότερα από αυτά του Michigan.

Συμφωνώ. Μόλις είδα το θέμα identity κατάλαβα αμέσως ότι έχει να πέσει μεγάλη πίκρα.:'( Πάλι καλά που έχουμε και τον Άγιο των εξετάσεων μαζί μας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Παιδια, όπως ειπώθηκε το edexcel δεν είναι ούτε πιο εύκολο ούτε πιο δύσκολο. Είναι επικοινωνιακό καθώς η λογική του να μαθαίνουμε μια γλώσσα δεν είναι να λύνουμε ασκήσεις, αλλά να επικοινωνούμε! Αυτό ακριβώς εξεταζει το edexcel.... την ικανότητά μας να επικοινωνούμε. Κατα συνέπεια και ο τρόπος που βαθμολογούν διαφερει. Δεν θα κόψουν απαραίτητα κάποιον επειδή είχε ΄μερικά ορθογραφικά λάθη αν καταφερε να επικοινωνήσει ικανοποιητικά για το επιπεδο στο οποίο εξετάζεται. Αλλά δεν θα χαριστούνε σε άσχετους, πιστεψτε με. Οι μαθητες μου που περιμενα να περασουν τα καταφεραν μια χαρα. Αυτοί που θεωρησαν πως μαγικά θα τα καταφερουν και δεν διαβασαν ποτέ απέτυχαν. Ετσι είναι! Κανενας δεν θα σας χαρίσει πιστοποιητικό γλωσσομαθειας, τουλάχιστον από τα αναγνωρισμενα. Το Edexcel ειναι από τους μεγαλύτερους εξεταστικούς φορείς στην Αγγλία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Παιδια, όπως ειπώθηκε το edexcel δεν είναι ούτε πιο εύκολο ούτε πιο δύσκολο. Είναι επικοινωνιακό καθώς η λογική του να μαθαίνουμε μια γλώσσα δεν είναι να λύνουμε ασκήσεις, αλλά να επικοινωνούμε! Αυτό ακριβώς εξεταζει το edexcel.... την ικανότητά μας να επικοινωνούμε. Κατα συνέπεια και ο τρόπος που βαθμολογούν διαφερει. Δεν θα κόψουν απαραίτητα κάποιον επειδή είχε ΄μερικά ορθογραφικά λάθη αν καταφερε να επικοινωνήσει ικανοποιητικά για το επιπεδο στο οποίο εξετάζεται. Αλλά δεν θα χαριστούνε σε άσχετους, πιστεψτε με. Οι μαθητες μου που περιμενα να περασουν τα καταφεραν μια χαρα. Αυτοί που θεωρησαν πως μαγικά θα τα καταφερουν και δεν διαβασαν ποτέ απέτυχαν. Ετσι είναι! Κανενας δεν θα σας χαρίσει πιστοποιητικό γλωσσομαθειας, τουλάχιστον από τα αναγνωρισμενα. Το Edexcel ειναι από τους μεγαλύτερους εξεταστικούς φορείς στην Αγγλία!

Συμφωνω απολυτα μαζί σου sonia.;)
Tο edexcel εχεις εναν άκρως επικοινωνιακό χαρακτήρα,αλλά και κατι που ξέχασες δεν εξετάζει ΑΜΕΣΑ την γραμματική μέσω ασκήσεων.Επίσης μερικές ασκήσεις θυμίζουν λίγο Cambridge μιας και η δομή του Edexcel αποτελείται απο μείγμα ασκήσεων multiple choice και παραγωγικού χαρακτήρα.Εχω όμως μια ένσταση!Εχει χάλια οργανωση εξετάσεων και δυστυχώς τα συμπτώματα να αντιγραφούν σχεδον όλες οι ασκήσεις απο όλα τα παιδια της ταξης καθώς και η καθηγητρια να μην γνωρίζει στοιχειώδης γνώσεις επιτηρησης το θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!:mad:Προσωπικα εμενα πάντως δεν με πέιραξε!Αλλα ας μην ξεχναμε οτι εχουμε πληρώσει και ενα αξιολογο χρηματικο ποσό για να μας εξετάσουν!;):mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα μαζί σου sonia.;)
Tο edexcel εχεις εναν άκρως επικοινωνιακό χαρακτήρα,αλλά και κατι που ξέχασες δεν εξετάζει ΑΜΕΣΑ την γραμματική μέσω ασκήσεων.Επίσης μερικές ασκήσεις θυμίζουν λίγο Cambridge μιας και η δομή του Edexcel αποτελείται απο μείγμα ασκήσεων multiple choice και παραγωγικού χαρακτήρα.Εχω όμως μια ένσταση!Εχει χάλια οργανωση εξετάσεων και δυστυχώς τα συμπτώματα να αντιγραφούν σχεδον όλες οι ασκήσεις απο όλα τα παιδια της ταξης καθώς και η καθηγητρια να μην γνωρίζει στοιχειώδης γνώσεις επιτηρησης το θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!:mad:Προσωπικα εμενα πάντως δεν με πέιραξε!Αλλα ας μην ξεχναμε οτι εχουμε πληρώσει και ενα αξιολογο χρηματικο ποσό για να μας εξετάσουν!;):mad:

Δεν σε χάλασε όμως που πήρες τις ασκήσεις λυμένες:P (no offense). Αλίμονο σ' εμένα που έπρεπε να τις δώσω σε όλη την τάξη.:'( Και ναι, από οργάνωση είναι απαράδεκτο και ειδικά όταν αφορά το ακουστικό. Εμείς προσωπικά το ακούσαμε 4 φορές (2 κανονικές + 2 από τον αντίλαλο:lol:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δεν σε χάλασε όμως που πήρες τις ασκήσεις λυμένες:P (no offense). Αλίμονο σ' εμένα που έπρεπε να τις δώσω σε όλη την τάξη.:'( Και ναι, από οργάνωση είναι απαράδεκτο και ειδικά όταν αφορά το ακουστικό. Εμείς προσωπικά το ακούσαμε 4 φορές (2 κανονικές + 2 από τον αντίλαλο:lol:)

Eγω ειμουν απο αυτους που έδιναν τις απαντησεις,οχι απο αυτους που τις έπαιρναν!:lol::lol::P:P
Τεσπα ειναι αθλιοι,ειδικα για τα λεφτα που τους πληρώνουμε για εξεταση!:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Αυτό με ενδιαφέρει....
Οποιος μπορεί ας μου στειλει μήνυμα με περισσότερες λεπτομεριες :)
Ευχαριστώ
Στη δική μου περιοχή πάντως δεν υπήρξε τέτοιο θεμα.
Και σε περιπτωση βεβεαιωσης αντιγραφής κατα τη διόρθωση από τον φορέα μηδενίζονται και τα 2 γραπτά. Εχει γίνει αυτό και το ξερω οπότε προσοχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ ένα έχω να πω. Και τις δυο φορές που έδωσα edexcel έπεφτε Η αντιγραφή:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria8

Νεοφερμένος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
φετος εδωσα το lower edexcel και με δυσκολεψε πολυ παλι καλα που εκανα το ταμα κ το περασα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrischarmedfan

Νεοφερμένος

Ο Chris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Προσωπικα επειδη εδωσα και Edexcel Level 3 και Michigan lower ειναι και τα 2 αστα να πανε!!!Βασικα το Edexcel ειναι πολυ πιο βατο απο τα αλλα lower αλλα ολα lower ειναι και το ιδιο πιανουν στον ΑΣΕΠ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
φετος εδωσα το lower edexcel και με δυσκολεψε πολυ παλι καλα που εκανα το ταμα κ το περασα .

Ελπίζω να κάνεις πλάκα για το τάμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sevoulaa

Νεοφερμένος

Η sevoulaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
μακρια κι αγαπημενοι..δεν ειναι οτι ειναι δυσκολο
απλως..απ'οτι ξερω δεν ειναι και πολυ αξιολογο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Επετρεψέ μου να διαφωνίσω.
Το edexcel είναι απο τους μεγαλύτερους φορείς στην Αγγλία και είναι αναγνωριμένος εξεταστικός φορέας (καθώς και τα πιστοποιητικά του) από την αρμόδια Αρχή της Αγγλίας. Και πιστέψέ με δεν είναι εύκολο αυτό.... Είναι ότι και το Cambridge. Εχει απλά άλλη φιλοσοφία, είναι πιο επικοινωνιακό. Αυτό δεν το κάνει ούτε καλύτερο ούτε χειρότερο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με την αγαπητή μου sonia.
Ο τρόπος εξετασεις ειναι παρόμοιος με το Cambridge απλά το εντεξελ δεν εξετάζει άμεσα την γραμματική αλλα πιο πολύ τον τρόπο να εποικοινωνήσεις σωστά σε διάφορες καταστάσεις σε ενα συγκεκριμένο επίπεδο.
Οσο για την δυσκολία ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ΄Ή ΔΥΣΚΟΛΟ.Το Edexcel ειναι ενα πιστοποιητικό ισάξιο με τα αλλα τρία και εχει ακριβώς την ίδια δυσκολία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top