Ναυτικό Λύκειο Πειραιά

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα από ΕΠΑΛ, αλλά αρχικά θα σκεφτείς τι σου αρέσει και τι επαγγελματική πορία θέλεις να ακολουθήσεις. Αν αναφέρεις και αυτά, ίσως να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε αποτελεσματικότερα.
Υ.Γ. ΕΠΑΛ δε θεωρείται το ναυτικό λύκειο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα από ΕΠΑΛ, αλλά αρχικά θα σκεφτείς τι σου αρέσει και τι επαγγελματική πορία θέλεις να ακολουθήσεις. Αν αναφέρεις και αυτά, ίσως να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε αποτελεσματικότερα.
Υ.Γ. ΕΠΑΛ δε θεωρείται το ναυτικό λύκειο;
Ναι επάλ θεωρούνται. Γενικά πάντως για να καταφέρει κάποιος όχι απλά να πάρει το "χαρτί" αλλά να κάνει κάτι μετά το Επαλ, οποιοδήποτε Επάλ, προυπόθεση είναι να πηγαίνει συνειδητοποιημένα και έχοντας ξεκαθαρίσει τι δουλειά επιθυμεί να κάνει και ποιες είναι οι προοπτικές της. Τώρα το Ναυτικό Λύκειο χρειάζεται ένα παραπάνω επίπεδο ωριμότητας στην απόφαση να πας γιατί πολύ απλά η θάλασσα είναι μεγάλη δέσμευση. Σκέψου το σαν γάμο ένα πράγμα:P Αλλά σαφώς το Ναυτικό Λύκειο θα σου προσφέρει πολύ πιο σίγουρη και άμεση επαγγελματική αποκατάσταση από οποιοδήποτε άλλο Επάλ.

Γεια σας παιδια ειμαι 15 χρονων και θα ηθελα να παω και εγω στο ναυτικο λυκειο...δεν ξερω ομως και πολλα πραγματα θα ηθελα να μαθω πως ειναι απο εξω το σχολειο τις εγκαταστασεις δηλαδη και θα ηθελα να μου πειτε ,τι διαφορα υπαρχει αν περασω απο το γενικο και παω σε μια σχολη ... και ποια το να παω εκει λυκειο δηλαδη εκει που πατε και εσεις ....Επισης μου ειπανε οτι πρεπει να διαλεξω στην δευτερα λυκειου κατι αλλα δεν καταλαβα ..... μπορειτε να μου απαντησετε??? βιαζομαι ..... ειμαι σε διλιμα η να παω γενικο η να παω ναυτικο λυκειο και αν ειναι να παω ναυτικο λυκειο ειναι καλυτερο απο το να παω γενικο και μετα να μπω σε μια σχολη ???? help me !!!!!!
Αν κατάλαβα καλά είσαι σε δίλημμα αν πρέπει να πας Επάλ (Ναυτικό) ή Γελ, κατάλαβα καλά; Λοιπόν και οι δύο επιλογές έχουν τα υπέρ και τα κατά τους ανάλογα με την περίπτωση. Προσωπικά είμαι της άποψης πως δεν υπάρχει λόγος να μπουκώνουνε τα Γενικά Λύκεια από μαθητές που δεν επιθυμούν ή δεν μπορούν να γίνουν επιστήμονες κάποια μέρα, ή με πιο απλά λόγια να περάσουν σε ένα πανεπιστήμιο το οποίο όμως θα το διαλέξουν συνειδητά και να είναι ικανοί να το βγάλουν. Η τεχνική εκπαίδευση είναι εξίσου χρήσιμη για την κοινωνία και μπορεί να έχει εξίσου καλές απολαβές, δεν πρέπει να την σνομπάρουμε. Οπότε Γενικό Λύκειο σου προτείνω να πας αν πραγματικά θέλεις και έχεις τις δυνατότητες όχι μόνο να το τελειώσεις αλλά και να πας σε ένα πανεπιστήμιο που γουστάρεις. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση σκέψου την επιλογή του Επάλ, που επίσης δίνει κανονικό απολυτήριο Λυκείου και έχεις και μια κάποια επαγγελματική κατάρτιση για να συνεχίσεις την τεχνική σου εκπαίδευση.

Το θέμα με το Επάλ είναι πως και αυτό θέλε να είσαι πολύ συνειδητοποιημένος με το τι θέλεις να κάνεις στην ζωή σου , δεν πας εκεί απλά γιατί το σχολείο είναι "πιο εύκολο" αλλά για να μάθεις και μια τέχνη. Τώρα για να πάμε στο Θέμα σου, το Ναυτικό Λύκειο κατά την γνώμη μου είναι μια καλή επιλογή αλλά ταυτόχρονα μεγάλη δεύσμεση γιατί επί της ουσίας σε "σπρώχνει" στο επάγγελμα του ναυτικού το οποίο είναι από τα πιο δύσκολα αλλά ταυτόχρονα έχει καλές απολαβές και μικρή ανεργία σε σχέση με τα άλλα. Άμα δεν είσαι σε θέση, ή εκτιμάς πως δεν θα είσαι στο άμεσο μέλλον, σε θέση να ζήσεις την ζωή του ναυτικού απόφυγε το.

Και ναι όπως σε όλα τα Επάλ έτσι και σε αυτό θα επιλέξεις την κατεύθυνση σου, ή Πλοίαρχος ή Μηχανικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

syranidis

Νεοφερμένος

Ο syranidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ρε παιδιά τι είναι προτιμότερο να πάω σε γενικό ή ναυτικό λύκειο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Plus Minus

Νεοφερμένος

Ο Plus Minus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους
Ονομάζομαι χάρης Μαντζουράνης και είμαι 30 ετών
Εργάζομαι σαν αρχιτέκτονας και είμαι κάτοικος Νέου Φαλήρου
Θα ήθελα να σας εκφράσω την πρόθεση μου αλλά και την δράση μου για την διοργάνωση ενός αρχιτεκτονικού διαγωνισμού που έχει σαν θέμα την Επαναχρησιμοποίηση του εργοστασίου κλωστοϋφαντουργία Γαβριήλ στο Νέο Φάληρο σε Πανευρωπαϊκό πρότυπο Ναυτικό Λύκειο.
Πριν 4 περίπου χρόνια είχα επισπευτεί το ναυτικό λύκειο του Πειραιά και γνωρίζω την κατάσταση που βρίσκεται το κτίριο και ο εξοπλισμός.
Γι’ αυτό το λόγο δραστηριοποιήθηκα έτσι ώστε ο αρχιτεκτονικός διαγωνισμός, που ελπίζω να γίνει με την συνεργασία του Οργανισμού Σχολικών Κτιρίων, το Υπουργείο Παιδείας, την Λέσχη Αρχιπλοιάρχων, το Ναυτικό Μουσείο Ελλάδος, την Ένωση Ελλήνων Εφοπλιστών και άλλα Ιδρύματα που ενδιαφέρονται για την Ναυτική Εκπαίδευση, να είναι η αρχή της υλοποίησης του έργου αυτού και να δημιουργηθεί στο εγκαταλειμμένο εργοστάσιο κλωστοϋφαντουργίας Γαβριήλ ένα πανευρωπαϊκό πρότυπο Ναυτικό Λύκειο με πρωτοπόρες εγκαταστάσεις και εξοπλισμό.
Θα ήθελα από εσάς όσους φοιτούν ή φοίτησαν σε ναυτικά λύκεια και πιο συγκεκριμένα στου Πειραιά να επικοινωνήσουν μαζί μου για να οργανώσουμε μία ομάδα που θα βοηθήσει στην διοργάνωση αυτή αλλά και στην δημιουργία - υλοποίηση πρωτοπόρων εγκαταστάσεων για την Ελληνική Ναυτική εκπαίδευση.
[/INDENT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Panorama 3.jpg
    Panorama 3.jpg
    1.2 MB · Εμφανίσεις: 4,308
  • Panorama 1.jpg
    Panorama 1.jpg
    630.1 KB · Εμφανίσεις: 1,681
  • PICT0263.JPG
    PICT0263.JPG
    2.8 MB · Εμφανίσεις: 4,170

Αντώνης1997

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά ενδιαφέρομαι για το ναυτικό λύκειο αλλα θέλω να μιλήσω με ένα παιδί που φοιτάει εκεί φέτος να ακούσω την γνώμη του.Το όνομα του είναι Γιώργος Βούλγαρης και πηγαίνει ΄Γ λυκείου.Μου τον ανέφερε ο δάσκαλος της κιθάρας μου αλλα δεν μπορώ να επικοινωνίσω μαζί του.Μήπως ξέρει κανείς το τηλέφωνό του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasia1

Νεοφερμένος

Η Athanasia1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας,
Θα ήθελα να ρωτήσω την διεύθυνση του Ναυτικού σχολείου και επίσης, μπορείτε να μου πείτε ποιά σχολεία βρίσκονται μεταξύ της Μικράς Ασίας (στάση λεωφορείων: Εστία Ναυτικών) και της Διστόμου ή Τζαβέλας (στάση λεωφορείων: 17η στάση) ;
:) Ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MixalisGr

Νεοφερμένος

Ο MixalisGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Για σας, μόλις τελείωσα την πρώτη λυκείου και θέλω να πάω ναυτικό λύκειο και έχω μερικές
ερωτήσεις.
1) Αν πάω ναυτικό λύκειο θα μπορούσα να ακολουθούσα την επαγγελματική κατεύθυνση που
θέλω Λιμενικό Σώμα;
2) Διάβασα ότι το σχολείο είναι χαλιά μπορείτε να ανεβάσετε φωτογραφίες;
3) Ακόμα μένω Σεπόλια πως θα μπορούσα να ερχόμουν πιο γρήγορα με λεωφορείο η ηλεκτρικό;
(αν είναι με λεωφορείο μπορείτε να μου πείτε και το δρομολόγιο)
4) Κάτι τελευταίο με τα μαθήματα μπορείτε να μου πείτε τις ώρες των μαθημάτων;

Ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panos63

Νεοφερμένος

Ο Panos63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι 15 χρονών και θέλω να γίνω μηχανικός σε εμπορικά πλοία.Έχω όμως κάποιες απορίες... Εάν έχω τελειώσει την πρώτη Λυκείου σε Γενικό Λύκειο και θέλω να συνεχίσω στο Ναυτικό Λύκειο θα πρέπει να ξανακάνω την πρώτη Λυκείου στο ναυτικό?? Επίσης εάν τελειώσω με τα πολλά 1,2,3 Λυκείου στο Ναυτικό μετά θα πρέπει να δώσω κανονικά πανελλήνιες για να μπώ σε μια ναυτική ακαδημία στην ελλάδα η απλός μπαίνω χωρίς εξετάσεις με το απολυτήριο του ναυτικού λυκείου? Θα χαρώ να ακούσω την γνώμη σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reno99

Νεοφερμένος

Ο reno99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας είμαι 15 χρονών και σκέφτομαι να πάω σε ναυτικό λύκειο. Θέλω να μάθω αν τα πράγματα είναι δύσκολα εκεί πέρα και απο ότι είδα πιο πριν πρέπει να ξέρεις καλά αγγλικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

στελλα ζ'

Νεοφερμένος

Η στελλα ζ' αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σαςς!
8λω αν μπω στο ναυτικο λυκειο αλλα δν 3ρω τι να πρωτιμισω.. γενικο η ναυτικο?
επισης καποιος να μου πει τα μα8ηματα που ειναι για α, β και γ λυκειου..
Εχω ακουσει πως χρειαζεσαι μεγαλο βαθμο στις πανελινιες για να περασεις.. ισχυει?
:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
γεια σαςς!
8λω αν μπω στο ναυτικο λυκειο αλλα δν 3ρω τι να πρωτιμισω.. γενικο η ναυτικο?
επισης καποιος να μου πει τα μα8ηματα που ειναι για α, β και γ λυκειου..
Εχω ακουσει πως χρειαζεσαι μεγαλο βαθμο στις πανελινιες για να περασεις.. ισχυει?
:confused:

Γεια σου Στέλλα. :) Καλώς σε βρήκαμε :)
Αν θέλεις να ασχοληθείς με την θάλασσα, πες μας πρώτα θα ήθελες στο πολεμικό ναυτικό ή στο εμπορικό ναυτικό;;
Τα ναυτικά λύκεια είναι ΕΠΑΛ ναυτικης κατευθυνσης σε κατευθύνουν στο εμπορικό ναυτικό με μικρές δυνατότητες να ανέβεις τα σκαλοπάτια της ιεραρχίας.

Οσον αφορά τα μαθήματα, κοίταξε όλο το θέμα και τα μηνύματα που δημοσίευσαν τα παιδιά.

Για να γίνεις αξιωματικός στο Εμπορικό Ναυτικό, χρείαζεται να μπείς στην Ακαδημία εμπορικού ναυτικού. Είναι πιο εύκολο να το κάνεις απο το γενικό λύκειο.
Για να γίνεις αξιωματικός στο Πολεμικό Ναυτικό, πρέπει να μπεις στη σχολή ναυτικών δοκίμων ΣΝΔ που μονο απο το γενικό λύκειο μπορείς και να είσαι πολύ καλή μαθήτρια. Για να γίνεις υπαξιωματικός στο Πολεμικό ναυτικό μπορείς και απο ΕΠΑΛ και απο γενικό λύκειο. Και πάλι θέλει να είσαι μαθητής του 15.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis min

Νεοφερμένος

Ο giannis min αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα σε ολους! καταρχας ηθελα να ρωτησω αν γινετε να παω στο ναυτικο λυκειο σε περιπτωσει που εχω κανει τιν 1η λυκειου σε γενικο.? και αμα παω ναυτικο λυκειο γινετε να δωσω και πανελληνιες για να περασω στιν σχολι στον ασπροπυργο .?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpaxt

Νεοφερμένος

Η mpaxt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδιααααααα δωστε τα φωτα σας!!!!εχω αγανακτησει και ο καβετας δν το σηκωνει ποτε το τηλεφωνο ελεος!!αποφοιτησα το 2006 οταν ακομη ηταν κ καλα 9 ΤΕΕ και θελω να δωσω φετος πανελληνιες για να περασω ομως σε ΑΕΙ οχι σε ΤΕΙ!γινεται??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cbas

Νεοφερμένος

Ο Cbas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα σε ολους, θελω να παω σε ναυτικο λυκειο και θελω να μου πειτε σε ποια μερη εκτος του πειραια υπαρχει ναυτικο λυκειο ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dwra2

Νεοφερμένος

Η Δωρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας παιδια ... φοιτω σε Γενικο Λυκειο και φετος τελειωνω την πρωτη λυκειου... θα ηθελα να συνεχισω στο ναυτικο λυκειο τα επομενα δυο χρονια ! Απ'οτι διαβαζω στα παρακατω σχολια θα πρεπει να ξανα φοιτησω την πρωτη λυκειου ... με χαλαει λιγο αυτο ! Δηλαδη θα πρεπει να χασω μια χρονια ετσι? Θελω να μου πειτε καποιες σκεψεις πανω σε αυτο .. θα ηταν καλο να συνεχισω απο γενικο λυκειο και στην συνεχεια να δωσω πανελληνιες για καποιες ναυτικες σχολες η να εγγραφω στο ναυτικο ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abgd

Νεοφερμένος

Ο abgd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ρε παιδιά πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι είναι δύσκολο να μπω στο ναυτικό λύκειο...παο πρώτη λυκείου και μου είπαν ότι θα συνεχίσω από δευτέρα αλλα πρέπει να παο να δηλώσω για ναυτικό λύκειο πρώτη σεπτέμβρη και ότι είναι πολύ δύσκολο να μπω... αυτό ότι θα συνεχίσω από δευτέρα ξέρετε άμα ισχύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

?????

Νεοφερμένος

Ο ????? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα θα ηθελα να σας ρωτησω τι χρειαζετε για να κανω εγγραφη στο ναυτικο λυκειο? αν ξερει καποιος ας μου απαντηση ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

evangelina96

Νεοφερμένος

Η evangelina96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Παιδια θελω βοηθεια! Ο αδερφος μου πηρε 1276 στις πανελληνιες, απολυτηριο με 17, 2 και proficiency με B. Τι πιθανοτητες εχει να περασει στη σχολη πλοιαρχων; Εχει κανει αιτηση και με τους δυο τροπους (πανελληνιες και απολυτηριο). (ΕΠΑΛ ΟΜΑΔΑ Α)
Ευχαριστω εκ των προτερων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelina96

Νεοφερμένος

Η evangelina96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Οι υποψήφιοι που έχουν καταθέσει αίτηση προκειµένου να συµµετέχουν για την εισαγωγή τους στις ΑΕΝ και µε τις δύο διαδικασίες (µέσω Πανελλαδικών Εξετάσεων και µέσω απολυτηρίου λυκείου), εφόσον επιλέγονται ως επιτυχόντες, σε οποιαδήποτε ειδικότητα, από το υπουργείο Παιδείας με βάση τις επιδόσεις τους στις Πανελλαδικές Εξετάσεις, ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΙ από τη διαδικασία επιλογής τους µέσω των κατηγοριών υποψηφίων µε απολυτήριο Λυκείου.

Θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει τα παραπανω. Ποιοι ακριβως αποκλειονται; Με τη λεξη ειδικοτητα τι εννοει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

laouliak

Νεοφερμένος

Ο laouliak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια, ειμαι 15 χρονων παω στην 1η λυκειου σε γενικο λυκειο και θα ηθελα να κανω μεταγραφη σε ναυτικο λυκειο. Μενω στον Αγιο Δημητριο και εμαθα οτι το Λυκειο στον Πειραια δεν δεχεται αλλες εγγραφες, και μου εχει μινει η επιλογη για το Ναυτικο Λυκειο στο Ιλιον. Θα ηθελα να ρωτησω αμα ξερετε κανενα αλλο Ναυτικο λυκειο πιο κοντα στον Δημο μου και αν οχι τι χρειαζεται να κανω για να μπω εκει.
Υ.Γ δεν μπορω να βρω πληροφοριες στο ιντερνετ σχετικα με αυτο το λυκειο ( στο Ιλιον):worry:
Επισης αμα μπορει να με βοηθησει κανεις σε μια ερωτηση μου, μετα την 3η Λυκειο στο ναυτικο λυκειο τι γινεται ? Πηγαινεις κανονικα Α.Ε.Ν να σπουδασεις ή υπαρχει αλλη προοπτικη.
Ευχαριστω εκ τον προτερων :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top