Σχολή Γεωπονίας

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Τι ξέρετε γι'αυτήν την σχολή?...Είναι εύκολη ή δύσκολη?

Τι επαγγελματική αποκατάσταση έχει ένας απόφοιτος από αυτήν την σχολή?

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει μια τέτοια σχολή στην Θεσ/νίκη και μια Αθήνα, που χωρίζονται σε Φυτικής & Ζωικής Παραγωγής.

Αυτή που είναι στο Βόλο και λέγεται "Γεωπονία Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος" σε τι διαφέρει από τις άλλες δύο?

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Στην Αθηνα ειναι 6 τμηματα, όχι 2 και βασικα και στη θεσσαλονικη ετσι ειναι λογικα. τα τμηματα ειναι: ζωϊκη παραγωγη, φυτικη παραγωγη, γεωπονικη βιοτεχνολογια, αγροτικη οικονομια και αναπτυξη, αξιοποιηση φυσικων πορων και γεωργικης μηχανικης, επιστημης και τεχνολογιας τροφιμων. Παντα καλα λογια ακουγα για τη γεωπονικη και οτι, τουλαχιστον στο τμημα φυτικης παραγωγης (το οποιο εχω δηλωσει κι εγω) εχει καλη αποκατασταση. A επισης, η φοιτηση ειναι πενταετης, οχι τετραετης. Α διορθωση, γεωπονοι ειναι μονο οι αποφοιτοι του τμηματος φυτικης παραγωγης, τουλαχιστον ετσι ξερω, αν ειναι λαθος να με διορθωσει καποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Ναι, είναι 5 τα χρόνια αλλά καλύτερα...περισσότερο φοιτική ζωή!:D

Και δηλαδή αν περάσεις σε αυτή την σχολή θα πρέπει να διαλέξεις ένα από αυτά τα τμήματα, έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι, αλλα τα μαθηματα ειναι κοινα για τα πρωτα εξαμηνα, τουλαχιστον στα τμηματα ζωικης κ φυτικης παραγωγης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Είναι δύσκολη Σχολή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν το γνωριζω αυτο, ειναι και υποκειμενικο, αναλογα τον καθενα... Μπορεις να δεις τα μαθηματα του καθε τμηματος του Γεωπονικου Αθηνων εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Η μητερα μου και ο πατερας μου ειναι και οι δυο γεωπονοι:jumpy:
Και οι δυο φοιτησαν στο γεωπονικο πανεπιστημιο θεσσαλονικης.
Γι' αυτο κι εγω μαλλον γεοπωνικη θα παω.

Αλλα απ' οτι μου λενε ειναι αρκετα απαιτητικη σχολη με σχετικα δυσκολα μαθηματα. Ωστοσο εχει καλες προοπτικες επαγγελματικης αποκαταστασης, ειδικα η τεχνολογια τροφιμων.

Αυτα απο μενα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos2910

Νεοφερμένος

Ο nikos2910 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα!!! Ειναι οπως προφανως σου ειπαν οι γονεις σου αικη σχολη!!! Ειμαι φοτιτητης γεωπονιας του αριστοτελειου πανεπιστημιου και εχω επιλεξει την κατευθυνση φυτοπροστασιας.Η γεωπονικη σχολη της θεσσαλονικης χωριζεται σε επτα κατευθυνσης 1η αγροτικης οικονομιας 2η εγγειων βελτιωσεων 3η ζωικης παραγωγης 4η τεχνολογια τροφιμων 5η φυτοπροστασια 6η φυτων μεγαλης καλλιεργειας 7η οπωρωκηπευτικων και αμπελου.Ο κορμος της σχολης ειναι 2 χρονια και στο τελος του 2ου χρονου καλησε να επιλεξεις αναμεσα στις 7 κατευθυνσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μη γραφεις με κεφαλαια μονο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmedjim

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
γεια σας παιδια!πρωτη μου δημοσιευση!
λοιπον, απο φετος εγω ειμαι φοιτητης στο γεωπονικο πανεπιστημιο αθηνων, στο τμημα αξιοποιησης φυσκων πορων και γεωργικης μηχανικης.θα ηθελα απλα να κανω καποιες διορθωσεις σε οσα ειπατε και να κανω και μερικες προσθηκες.καταρχας, τα μαθηματα ολων των τμηματων κατα τα 6 πρωτα εξαμηνα ειναι σχεδον ιδια(με ελαχιστες προσθηκες η ελλειψεις ανα τμημα και φυσικα αντικαταστασεις).αυτο ομως δε σημαινει πως διδασκονται ολα στο ιδιο εξαμηνο.
επισης, ολοι οι αποφοιτοι του γπα εχουν πτυχιο γεωπονου, το οποιο αναλογα με το τμημα εχει και την αντιστοιχη εξειδικευση.
επισης, το πτυχιο στο γπα ισοδυναμει και με master, ειτε M.Sc in agricultural science ειτε με M.Sc in agricultural engineering....
αυτα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gourlis

Νεοφερμένος

Ο gourlis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ωσαν αποφοιτος γεωπονικου τει, πρεπει να σου πω οτι η γεωπονικη ειναι μια σχολη που πρεπει να δηλωσεις και να ακολουθησεις μονο αν σου αρεσει πολυ η γεωπονια, ο φυτικος κοσμος και θες να τον δεις και να τον εξερευνησεις σε βαθος, γιατι αυτο θα κανεις στο πανεπιστημιο.
Αλλιως κλαφτα Χαραλαμπε!!
Αν δεν σου αρεσει η γεωπονια, δεν υπαρχει περιπτωση να την αγαπησεις κατα τη διαρκεια των σπουδων σου και τα μαθηματα ειδικα στο πανεπιστημιο θα σου φανουν παντελως αδιαφορα και το χειροτερο Γολγοθας, αλλωστε οπως αναφερθηκε ειναι απο τις δυσκολες σχολες η γεωπονικη.
Πολλα και διαφορετικα μαθηματα , απο Βοτανικη και αρδευσεις, μεχρι μαρκετινγκ και Γενετικη.
Η φυτικη παραγωγη αθηνας παντως εχει την καλυτερη και πιο ενδιαφερουσα κατευθυνση κατ΄εμε που ειναι η Αρχιτεκτονικη Τοπιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Στην Ελλάδα, Γεωπονικά Πανεπιστήμια/Τμήματα είναι 4. Συγκεκριμένα:
- Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΓΠΑ) με τα Τμήματα: α) Επιστήμης Φυτικής Παραγωγής β) Επιστήμης Ζωικής Παραγωγής & Υδατοκαλλιεργειών, γ) Γεωπονικής Βιοτεχνολογίας, δ) Επιστήμης & Τεχνολογίας Τροφίμων, ε) Αγροτικής Οικονομίας & Ανάπτυξης, στ) Αξιοποίησης Φυσικών Πόρων & Γεωργικής Μηχανικής
- Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ), Σχολή Γεωπονίας με Τομείς α) Φυτά Μεγάλης Καλλιέργειας & Οικολογίας, β) Φυτοπροστασίας, γ) Οπωροκηπευτικών & Αμπέλου, δ) Ζωικής Παραγωγής, ε) Επιστήμης & Τεχνολογίας Τροφίμων, στ) Αγροτικής Οικονομίας ζ) Εγγείων Βελτιώσεων, Εδαφολογίας & Γεωργικής Μηχανικής
- Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, Σχολή Γεωπονικών Επιστημών, Τμήματα α) Γεωπονίας Φυτικής Παραγωγής & Αγροτικού Περιβάλλοντος, β) Γεωπονίας Ιχθυολογίας & Υδάτινου Περιβάλλοντος
- Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, Τμήμα Αγροτικής Ανάπτυξης (Ορεστιάδα) με Κατευθύνσεις: α) Διαχείρισης Φυτικής Παραγωγής-Φυτοπροστασίας & Περιβάλλοντος, β) Αγροτικής Οικονομίας & & Διοίκησης Αγροτικών Εκμεταλλεύσεων, γ) Επιστήμης & Τεχνολογίας Τροφίμων

Για το ΓΠΑ και Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, η επιλογή του Τμήματος γίνεται από τις Πανελλήνιες Εξετάσεις. Για το ΑΠΘ το Τμήμα Γεωπονίας επιλέγεται με τις Πανελλήνιες Εξετάσεις και η επιλογή Τομέα γίνεται στο 5ο εξάμηνο Σπουδών. Για το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο το Τμήμα Αγροτικής Ανάπτυξης επιλέγεται με τις Πανελλήνιες Εξετάσεις και η επιλογή κατεύθυσης στο 6ο εξάμηνο Σπουδών.

Από τα ανωτέρω Πανεπιστήμια/Τμήματα αποκτάς πτυχίο Γεωπόνου με την αντίστοιχη ειδικότητα. Το πτυχίο αναγράφει πάνω τυπικά (από τη δεκαετία του ʽ70 μάλιστα) ότι είναι ισοδύναμο με του αγγλοσαξονικού τύπου πτυχία Μάστερ MScinAgricultualSciences και MScinAgriculturalEngineering. Ουσιαστικά (από την Ελληνική Πολιτεία δηλαδή), ακόμα όχι!

Επίσης, υπάρχουν τα ΑΤΕΙ σε διάφορες πόλεις στην Ελλάδα με αντικείμενο: α) Φυτικής Παραγωγής, β) Θερμοκηπιακών Καλλιεργειών & Ανθοκομίας, γ) Ανθοκομίας & Αρχιτεκτονικής Τοπίου, δ) Βιολογικής Γεωργίας, ε) Ζωικής Παραγωγής, στ) Ιχθυοκομίας-Αλιείας ή Τεχνολογίας Αλιείας & Υδατοκαλλιεργειών, ζ) Τεχνολογίας Τροφίμων*, η) Οινολογίας & Τεχνολογίας Ποτών*, θ) Τεχνολογίας Γεωργικών Προϊόντων, ι) Εμπορίας & Ποιοτικού Ελέγχου Αγροτικών Προϊόντων, ια) Διοίκησης Γεωργικών Εκμεταλλεύσεων, ιβ) Διοίκηση Κοινωνικών-Συνεταιριστικών Επιχειρήσεων & Οργανώσεων, ιγ) Γεωργικών Μηχανών & Αρδεύσεων ή Γεωργικής Μηχανολογίας & Υδάτινων Πόρων

Από τα ανωτέρω ΑΤΕΙ αποκτάς πτυχίο Τεχνολόγου Γεωπονίας (*εξαίρεση) με την αντίστοιχη ειδικότητα...

Σχετικά με τα τμήματα Γεωπονίας (ΑΕΙ δηλαδή), το αν είναι εύκολη/δύσκολη η λήψη του πτυχίου είναι υποκειμενικό κριτήριο και εξαρτάται από τον καθένα. Βασικό ρόλο φυσικά έχει το αν αρέσει στον εκάστοτε το αντικείμενο σπουδών. Νομίζω, πάντως, ότι είναι το μόνο ίσως αντικείμενο σπουδών που συνδυάζει και τα 4 μαθήματα θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία). Ίσως ένα στοιχείο που μπορώ να προσκομίσω για το τμήμα Επιστήμης Φυτικής Παραγωγής του ΓΠΑ (αποφοίτησα πριν 10 έτη) είναι ότι ο μέσος όρος αποφοίτησης είναι τα 7,5 χρόνια, σύμφωνα με τα Στατιστικά Στοιχεία του Γραφείου Διασύνδεσης-Σταδιοδρομίας (σημείωση: Τα ΑΕΙ-Γεωπονία είναι 5 έτη). Για το εν λόγω τμήμα και τη λήψη του αντίστοιχου πτυχίου, απαιτείται η επιτυχής εξέταση σε 115 περίπου μαθήματα (57 θεωρίες, 53 εργαστήρια, 6 μαθήματα ξένης γλώσσας από την οποία απαλλάσονται οι κάτοχοι τουλάστον FCE-“Lower”), η εκπόνηση πτυχιακής μελέτης στο 10ο εξάμηνο Σπουδών, η παρακολούθηση Σεμιναριακού τύπου Μαθημάτων στο 10ο εξάμηνο σπουδών και πραγματοποίση πρακτικής άσκησης 4 μηνών στα καλοκαίρια του 3ου και 4ου έτους σπουδών (αν θεωρηθεί και ο χρόνος της πρακτικής σε "ακαδημαϊκό έτος Οκτωβρίου-Ιουνίου", ε τότε πάμε στα 5,5 έτη σπουδών)...

Η επαγγελματική αποκατάσταση σήμερα στην Ελλάδα, σε σχέση πάντα και με τα υπόλοιπα επαγγέλματα, κρίνεται από τον υποφαινόμενο ως μέσης κατάστασης. Οι περισσότεροι νέοι πτυχιούχοι απασχολούνται κυρίως ως Συμβασιούχοι στις Διάφορες Υπηρεσίες του Υπ. Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rufus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Γεια σας και συγχαρητηρια σε ολα τα παιδια για τα αποτελεσματα!
Λοιπον εγω εβγαλα 15.700 στο 3ο και 15.300 στο 2ο και 4ο.Βιολογικο σκεφτομουν κατι που στην ουσια απορριπτεται.Η επομενη επιλογη μου ειναι το γεωπονικο στο οποιο μπαινω σε καποια τμηματα του (ευτυχως αυτα που με ενδιαφερουν τα πιανω) στην αθηνα και ετσι κι αλλιιως στη θεσαλλονικη εαν δεν ανεβουν τοσο πολυ.Θα ηθελα πληροφοριες σχετικα με τη σχολη αυτη στη θεσαλλονικη , και με το τμημα ζωικης παραγωγης στην αθηνα.Οποιαδηποτε αλλη πληροφορια για αλλο τμημα του γεωπνικου της αθηνας ειναι ευπροσδεκτη!Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Ριξε μια ματια στο πανεπιστημιο...https://www.aua.gr/index.php

Ενας φιλος μου που ειναι στο τμημα ζωικης παραγωγης μου εχει πει οτι τμημα εχει πολλα μαθηματα,οπου τα περισσοτερα θελουν να λιωσεις στο διαβασμα για να τα περασεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

z=x+yi

Νεοφερμένος

Ο Ηλιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
οκ με συγχωρεις.βεβαια εκανα search με λεξη κλειδι γεωπονικο πριν και δεν μου εβγαλε τιποτα.απο κει και περα δεν μπορω να μαντευω πως το εχει γραψει ο καθενας:Pναι απλα ρωταω συγκεκριμενα για το τμημα ζωικης παραγωγης.γιαυτο εκανα και καινουργιο θεμα.ξερω οτι εχει πολυ διαβασμα.ευχαριστημενοσ ομως?
-----------------------------------------
ο rufus ειμαι απλα ειχα ξεχασει το κωδικο και εκανα καινουργιο λογαριασμο . θα τον διαγραψω αμεσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ναι ήμουν ευχαριστημένος. Άλλωστε ήταν μία από τις επιλογές μου. Πέρασα με την πρώτη, μου άρεσε και παρέμεινα...
Βασικά το Τμήμα Επιστήμης Ζωικής Παραγωγής & Υδατοκαλλιεργειών δεν μου άρεσε και τόσο, φοίτησα στο Επιστήμης Φυτικής Παραγωγής...

Λέγοντας "Γεωπονικό" (δηλαδή ΓΠΑ) είναι 6 τμήματα: φυτά, ζώα, τρόφιμα, γεωργοοικονομία, γεωπ. βιοτεχνολογία και φυσικοί πόροι-γεωργική μηχανική... Όλοι αποκτούν πτυχίο Γεωπόνου της αντίστοιχης ειδικότητας.

Το ΓΠΑ χαρακτηρίζεται ως δύσκολη σχολή με πολλά μαθήματα στο πτυχίο. Απαιτείται καθημερινή παρουσία στη σχολή λόγω των πολλών εργαστηριακών μαθημάτων (υποχρεωτική η παρακολούθησή τους με συνήθως 6-7 το εξάμηνο). Με λίγα λόγια, η θεωρητική (πολλή θεωρία) και πρακτική (πολλές εργαστηριακές ώρες) εξάσκηση των φοιτητών είναι στο μέγιστο δυνατό.
Πρακτική δυσκολία πλέον (ισχύει για όλες τις σχολές εργαστηριακής φύσεως με τη μαζικοποίηση της Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης τα τελευταία 10 χρόνια) είναι ότι δεν χωράνε όλοι στις αίθουσες με τα όργανα και το κάθε εργαστήριο γίνεται τμηματικά τα απογεύματα (μέχρι και 6-7 το βράδυ).
Από Καθηγητές υπάρχουν όλων των ειδών "τα φρούτα", βιβλία και καλά και άσχημα, βιβλιοθήκη υπάρχει, πρόσβαση σε Η/Υ υπάρχει (φυσικά όχι για όλους).
Ο Πανεπιστημιακός χώρος αποτελεί campus με την πραγματική έννοια του όρου, μιας και τα 6 τμήματα είναι όλα μαζεμένα σε μία και μόνο περιοχή. Ο δρόμος με τους φοίνικες αποτελεί καθημερινότητα, υπάρχει εστιατόριο, υπάρχει γυμναστήριο μέσα στη σχολή, δεν υπάρχει μόνο εστία για τους φοιτητές.

Όταν με το καλό πάρεις το πτυχίο σου, αυτό που σε περιμένει για το μετά είναι θα χαρακτήριζα μέσης κατάστασης (σε σχέση πάντα και με τα υπόλοιπα επαγγέλματα). Βασικά υπάρχουν αρκετές θέσεις στο Δημόσιο ως συμβασιούχος, δύσκολο όμως για μόνιμος μιας και εκεί απαιτούνται πλέον και άλλα προσόντα (μεταπτυχιακά, ξένες γλώσσες, προϋπηρεσία κτλ). Στον Ιδιωτικό Τομέα δεν είναι και τόσο ανθηρά, ενώ ως ελεύθ. Επαγγελματίας εξαρτάται από το προσωπικό σου μεράκι, αν διαθέτεις αρχικό κεφάλαιο ή ο κάποιος από τους γονείς σου έχει ήδη κάποιο σχετικό κατάστημα.

Το Επαγγελματικό σου Επιμελητήριο που θα σου χορηγήσει την απαραίτητη Άδεια για να εργαστείς είναι το ΓΕΩΤ.Ε.Ε. (Γεωτεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας).

Γενικότερα, σε «ζώα» σε ΑΕΙ είναι στο ΓΠΑ, ΑΠΘ και Παν. Θεσσαλίας (Βόλος). Στο Βόλο δεν είναι το full edition, αλλά μόνο Ιχθυολογίας (ψάρια). Ωστόσο το χαρακτηρισμό «Ιχθυολόγος» για το Ελληνικό Κράτος το φέρουν ΜΟΝΟ οι απόφοιτοι του Βόλου (και του Τμήματος Επιστημών Θάλασσας του Παν. Αιγαίου) και ΟΧΙ απόφοιτοι άλλων (με σχετικές σπουδές) Τμημάτων (π.χ. Βιολόγος).

Αυτά σε γενικές γραμμές. Δες και το άλλο λινκ που σου παρέθεσα παραπάνω. Αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο απλά ρωτάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

z=x+yi

Νεοφερμένος

Ο Ηλιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Σε ευχαριστω ειλικρινα για ολες τις πληροφοριες!το λινκ το ειδα και το διαβασα αναλυτικα.Προφανως δεν σου αρεσε το ζωικης παραγωγης γιατι δεν σαρεσει να ασχολεισαι με τα ζωα.Το γεωπονικο και ειδικοτερα το τμημα ζωικης παραγωγης ηταν μεσα στις επιλογες μου με πρωτη επιλογη βεβαια κτηνιατρικη κατι που ειναι φυσης αδυνατο να περασω πλεον :P
Σε ευχαριστω ξανα , δεν εχω κατι να ρωτησω γιατι γενικα εκατσα και εψαξα και το προγραμμα σπουδων της σχολης και μαρεσει πολυ !
Οποιος εχει καποια επιπλεον πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη :jumpy:
γεια χαρα!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γεια σας, θελω να ρωτησω κ εγω με τη σειρα μου κατι για αυτο το τμημα, κυριως για την επαγγελματικη αποκατασταση. Σε τι επιχειρησεις ή θεσεις στο δημοσιο μπορει να εργαστει καποιος μετα; Ειχα διαβασει σε ενα περιοδικο για το Νοσοκομειο Ζωων στην Αθηνα οπου ηταν και ενας αποφοιτος απο αυτο το τμημα, γινεται λοιπον να δουλεψει μετα εκει;

Α και κατι ακομη, τα μαθηματα συνηθως τι ωρες τελειωνουν καθε μερα;

edit: Αφηστε το τελευταιο βρηκα τα ημερισια προγραμματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Στις αντιστοιχίες των μεταγραφών αναφέρει ότι μπορείς να πάρεις μεταγραφή μονο για την αντίστοιχη κατεύθυνση.Τι ακριβώς εννοεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsol

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Θέλω να κάνω μια ερώτηση στους σπουδαστές του τμήματος γεωπονίας του ΑΠΘ ή γενικότερα όποιος γνωρίζει. Είδα στο πρόγραμμα σπουδών ότι στα πρώτα 2 εξάμηνα έχει μάθημα χημεία. Όμως η σχέση μου με αυτήν δεν είναι καθόλου καλή (β και γ λυκείου τεχνολογική κατεύθυνση). Αν τελικά περάσω εκεί θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top