Σχολές Ψυχολογίας

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Βασικα χαιρομαι που υπαρχει ενδιαφερον στο θεμα και μπορω να πω οτι εμαθα πολλα χαρη στη βοηθεια σας!!

Ωστοσο,και παλι δε μπορω να κασταταλλαξω στο αν θα ειναι θετικο να ακολουθησω την πορεια του ψυχολογου.

Πιστευετε οτι σαν δουλεια θα εχει χρηματα η ειναι πολυ δυσκολο;

Αξιζει να παω να σπουδασω Ψυχολογια-που εχω περασει σιγουρα-και να μην ξανα δωσω για Νομικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Και τα δυο μια χαρα ειναι και εχουν αρκετες επαγγελματικες προοπτικες....απλα με την ψυχολογια πρεπει γνωριζεις παρα πολυ καλα αγγλικα γιατι η ελληνικη βιβλιογραφια δεν επαρκει...επισης αν δεν κανω λαθος χρειαζονται και καποιες γνωσεις μαθηματικων λογω στατιστικων στοιχειων που πρεπει να ξερεις να χρησιμοποιεις....αυτα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis273

Νεοφερμένος

Ο antonis273 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αν σκεφτεσαι την ψυχολογια με βαση τα χρηματα,αστο.
Μπορει να εχει και μαλιστα πολλα,αλλα πρεπει να το γουσταρεις απιστευτα...
Ισως η πιο ενδιαφερουσα σχολη αλλα γυρω στα 27-28 σου θα εισαι σε θεση να ασκησεις το επαγγελμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Αν δεν έχεις κάποιο συγγενή με δικό του γραφείο για να σου κάνει ένα όνομα νομίζω ότι είναι λίγο δύσκολο για δουλειά. Δεν το λέω και με σιγουριά αλλά αν γνωρίζει κάποιος καλύτερα ας μας πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Για να ανοίξεις δικό σου γραφείο χρειάζεται προϋπηρεσία, δεν ξέρω που όμως. Σε νοσοκομεία ίσως, ή στο δημόσιο γενικώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Να πω την αληθεια ειμαι τελειως μονος και χωρις καμια βοηθεια,αλλα ειμαι και πολυ αισιοδοξος!

Θελω να δουλεψω και να τα παω καλα,με αποτελεσμα να βφαζω καλα χρηματα!
Δε με πειραζει το οτι θα αρχισω να χω δουλεια στα 26 η στα 28 μου..Αρκει να εχω και παραλληλα να βγαζω ενα καλο μηνιαιο εισοδημα..Απλα φοβαμαι μηπως δε βρω πελατες η δε με προσλαβουν πουθενα αρχικα και καταστρεψω το μελλον μου με αυτη μου την επιλογη.

Δεν ξερω γιατι αλλα νομιζω οτι η Ψυχολογια στην Ελλαδα,δεν εχει ανθισει καθολου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εχω ακουσει και για περιπτωση ατομου που χει κανει και σεμιναρια, μεταπτυχιακα κτλ και δε βρισκει πουθενα δουλεια. Ομως υπαρχουν και ενα σωρο αλλοι που δουλευουν, γιατι να μη βρεις κι εσυ? Αν εισαι καλος και εχεις ορεξη θα βρεις δε μπορει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Λοιπον,λες εισαι σε διλημμα...Κοιτα στη ψυχολογια τα μαθηματα..σκεψου αν πραγματικα σου αρεσει αυτη η σχολη,μην κοιτας τα αλλα.. Αν η νομικη ειναι το μονο που σε ενδιαφερει κ αυτο θες να κανεις κ μονο..κηνυγησε το,αλλιως αν δε σε πειραζει ψυχολογια.. χμχμ.. δικη σου αποφαση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Βασικα ειδα τα μαθηματα της ψυχολογιας και πραγματικα μου φαινονται πολυ ενδιαφεροντα!
Αλλα γνωριζω πως αν παω στη Νομικη και γινω δικαστης σιγουρα θα εχω δουλεια και θα βγαζω καλα χρηματα..
Με ενδιαφερει ομως και η ψυχολογια αλλα δε θελω να καταληξω σαν το παιδι που περιγραφει παραπανω η Krou..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leonigp

Νεοφερμένος

Η leonigp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Να υπολογίσεις τις πιθανότητές σου να περάσεις στις αντίστοιχες εξετάσεις των δικαστικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο να περασεις σε αυτες τις εξετασεις αλλα πιστευω πως αν διαβασω κανονικα,ετσι οπως πρεπει,θα χω πιθανοτητες να τις περασω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leonigp

Νεοφερμένος

Η leonigp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Όλα έχουν το ρίσκο τους. Αν σου αρέσει περισσότερο η Νομική, ακολούθησε Νομική. Κάνατε δίκαιο στη Β΄ Λυκείου; Τα περί εμπράγματου και ενοχικού σου αρέσανε; Ή ζητήματα για το Σϋνταγμα, που είχαν θιχτεί σε διάφορα μαθήματα; Έχεις κοιτάξει τις πληροφορίες για προγράμματα σπουδών; Αν ναι και αν εξακολουθείς να προτιμάς Νομική, τότε Νομική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Βασικα ειδα τα μαθηματα της ψυχολογιας και πραγματικα μου φαινονται πολυ ενδιαφεροντα!
Αλλα γνωριζω πως αν παω στη Νομικη και γινω δικαστης σιγουρα θα εχω δουλεια και θα βγαζω καλα χρηματα..
Με ενδιαφερει ομως και η ψυχολογια αλλα δε θελω να καταληξω σαν το παιδι που περιγραφει παραπανω η Krou..


Σιγουρα παιζει ρολο κ αυτο που λες με τα χρηματα..δεν ειναι ομως ο πρωτος παραγοντας βαση τον οποιο θα αποφασισεις!.. Δε πιστευω πως θα καταληξεις ετσι..αν σου αρεσει πραγματικα ολα θα πανε 1 χαρα... Σκεψου ποιο απο τα 2 θα ηθελες να κανεις σε ολη σου τη ζωη..γιατι αυτο θα ειναι.. Επισης ειναι καλο να μιλησεις με ανθρωπους του επαγγελματος κ του ενος κ του αλλου κ να σου πουνε καποια πραγματα,θα βοηθησει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Σας ευχαριστω και παλι πολυ,για τις απαντησεις σας!!

Μου αρεσε το Δικαιο στη Β Λυκειου οπως και η Ψυχολογια-μαθημα επιλογης-στην Α Λυκειου!Εχουν απιστευτο ενδιαφερον και τα δυο!

Γενικα,πιστευω,οτι μου αρεσει περισσοτερο η Ψυχολογια αλλα και παλι το να γινω δικαστης ειναι κατι ιδιαιτερο..Με εξιταρει και μονο η ιδεα!!
Αλλα και ψυχολογος να γινω δεν ειναι και ασχημο..Ισα-ισα που το βρισκω πολυ ενδιαφερον επαγγελμα!Για αυτο βρισκομαι σε απιστευτο διλημμα..Δεν ξερω κανεναν Ψυχολογο για να μπορεσω να μιλησω μαζι του και να μου πει και ο ιδιος και αυτο ειναι σιγουρα ενα μειον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Ρωτα φιλους αν γνωριζουν ή μπορει να εχουν και συγγενη δε ξερεις..
Ετσι οπως τα λες...πιστευω πρεπει να πας Ψυχολογια... βεβαια η αποφαση ειναι καθαρα δικη σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Δεν ξερω κανεναν Ψυχολογο για να μπορεσο να μιλησω μαζι του και να μου πει και ο ιδιος και αυτο ειναι σιγουρα ενα μειον..


Βρες κάποιον από το internet και στείλτου e-mail.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Παντως δε θα συμφωνησω στο οτι ειναι τοσο δυσκολο οσο με τον δικηγορο γιατι πιστευω οτι ο τελευταιος καποιες υποθεσουλες θα τις εχει ενω ο ψυχολογος τι θα χει;Φοβαμαι οτι ο Ελληνας δεν παει ακομα σε ψυχολογο οπως γινεται σε αλλες χωρες και αυτο ισως βγει κατα μου..

Raziel, κατ αρχάς συγχαρητήρια για τη βαθμολογία σου!
Κοίτα,αν έχεις κάποιο δικό σου(γονέα κλπ) δικηγόρο τότε καλό θα ήταν να το ξανασκεφτείς για νομική. Όμως και πάλι ρε συ έχει γεμίσει ο τόπος δικηγόρους που βολεύονται με "υποθεσούλες" ή προσπαθούν να τα βγάλουν πέρα με επιδόματα του δικηγορικού συλλόγου (ψίχουλα) ή να μπουν σε καμιά τράπεζα να εξασφαλίσουν τα προς το ζην και ουσιαστικά ελάχιστοι δικηγορούν...και αυτοί είναι οι κορυφαίοι, που έχουν μεγάλη εμπειρία.
Τωρα για δικαστικος....καλά λεφτά αλλά πολλές εξετάσεις και πολύ διάβασμα το οποίο από ένα σημείο και μετά ίσως σε κουράσει, διαφορετικά βλέπεις τώρα κάποια πράγματα κ διαφορετικά μετά από μερικά χρόνια που θα βιάζεσαι να τελειώσεις...
Συν τοις άλλοις, θα πρέπει να περάσεις τη διαδικασία των πανελληνίων για δεύτερη φορα...

Γνώμη μου, αν ακολουθήσεις ψυχολογία που προφανώς σ ενδιαφέρει εξίσου, θα είναι καλύτερα.
Και αυτό γιατί κ εσύ ο ίδιος λες πως ο Έλληνας ακόμα δεν έχει στραφεί σε ψυχολόγο. Κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον πιστεύω ότι θα γίνει, διότι η Ελλάδα έστω και με λίγα χρόνια καθυστέρηση ακολουθεί τους ρυθμούς της Ευρώπης. Σε 4 χρόνια που θα τελειώσεις πολλά αλλάζουν... Βέβαια όλα αυτά είναι μόνο εικασίες, αλλα ποτέ δεν ξέρεις...
Εξάλλου, υπάρχουν πολλές διέξοδοι,πέρα από το ιδιωτικό ιατρείο που μπορείς να ανοίξεις όταν θα έχεις δημιουργήσει ένα όνομα...;) (έχεις σκεφτεί καθόλου τον τομέα της διαφήμησης, για παράδειγμα; Μεγάλες διαφημιστικές σήμερα επιστρατεύουν ψυχολόγους προκειμένου να δημιουργήσουν πειστικότερες διαφημήσεις... Και σχολεία αναζητούν ψυχολόγους για στήριξη των μαθητών τους, ακόμα και εδώ στη Ρόδο υπάρχει ιδιωτικό λύκειο που το έκανε αυτό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
κ εγω πιστευω οτι η ψυχολογια εχει καλες προοπτικες κ σε 6 με 7 χρονια που θα τελειωσεις κανοντας κ μεταπτυχιακο θα εχει ωριμασει ακομη περισσοτερτο ωσ επαγγελμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Καταρχας σας χιλιοευχαριστω και παλι για τις απαντησεις..Δε μπορειτε να φανταστειτε ποσο με βοηθουν στο να κατασταταλλαξω εν τελει στο ποιο επαγγελμα προτιμω περισσοτερο και θα μου αποφερει καλυτερο-ισως-εισοδημα!

Eirinaki και Letta εχετε δικιο..Δυστυχως,ομως,δε γνωριζω κανεναν και αυτο μου στενευει παρα πολυ τις προσωπικες μου ιδεες και αναζητησεις..Δεν ξερω αν μπορω να βρω καποιον ψυχολογο μεσω internet αλλα και στην περιπτωση που βρω,τοτε πως θα μπορεσω στα ξαφνικα να στειλω email και να αρχιζω να ρωταω διαφορα,κουραζοντας ισως τον ανθρωπο..Μακαρι να μπορουσα!

Φιλε Jackass και εγω το σκεφτομαι ακριβως,οπως εσυ,αλλα να πω την αληθεια,μαλλον για υπερ-ασιοδοξο φαινεται και αυτο προβληματιζει,οσο να ναι..

aliki_s σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!Και εγω απο τη μερια μου να σου πω,οτι εχεις καταπληκτικη εκφραση!
Οσον αφορα τους δικηγορους,εχεις απολυτο δικιο..Αλλα το δικαστικο σωμα ειναι κατι πολυ καλο!!Αν και εχει πολυ διαβασμα,και οπως ειπες,κατα πασα πιθανοτητα θα χρειαστει να ξανα περασω απο την υπερβολικα ψυχοφθορα διαδικασια των πανελληνιων..Δυστυχως,δεν εχω ουτε συγγενη,ουτε γνωστο δικηγορο,γενικα νομικο ή ψυχολογο..Και ξερω οτι αυτο ειναι πολυ μεγαλο μειονεκτημα..
Υπαρχουν λυσεις για εναν ψυχολογο..Δε χρειαζεται απαραιτητα να ειναι κλινικος..Ξερεις τι φοβαμαι;Σκεφτομαι οτι ειναι ενα πολυ ιδιαιτερο επαγγελμα και θα καταληξει καποιος η να βγαζει πολυ καλα χρηματα ή καθολου..Με προβληματιζει ιδιαιτερα αυτο..

Και παλι δεν εχω πως να σας ευχαριστησω που συμμετεχετε σε αυτο το θεμα και με βοηθατε τοσο πολυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top