DELF B2

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
δίνω Β2 το Μάιο και το τμήμα μου πάει σαν σαλιγκάρι... ποιά βιβλία μου προτείνετε αλλά και τι να διαβάσω΄;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki983

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
και εγώ το μάιο δίνω β2... άσε πολύ διάβασμα... Κοίτα εγώ κάνω και το βιβλίο του roboly για b2 ένα μπλέ με κίτρινο αλλά και το prepadelf β2... Και τα δύο βιβλία είναι καλά... Βέβαια το 2 χωρίζεται σε ecrit και oral..Στο πρώρο ecrit μπορείς να βρεις θεωρία που θα σε βοηθήσει πολύ στην έκθεση ενώ στο oral θα σε βοηθήσει στα ακουστικά και στα προφορικά. Με έχουν βοηθήσει αρκετά και τα δύο........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Κι εγώ δίνω το Β2 και το Γ1 τώρα το Μάιο.. Εγώ λοιπόν τώρα με το τμήμα μου για Β2 κάνω το Belleville το 3.. (ένα πράσινο βιβλιαράκι είναι..) Είναι πραγματικά πολύ καλό!! Από γραμματική έχει ψιλοπράγματα, (ούτως ή άλλως όλη η γραμματική θεωρείται ήδη γνωστή) αλλά έχει πραγματικά απίστευτο λεξιλόγιο!! Πραγματικά πολύ καλό λεξιλόγιο! Βοηθά πολύ! Εκτός αυτού, έχει απίστευτα θέματα και άρθρα σχετικά με τη Γαλλική κουλτούρα, πράγμα πολύ καλό, γιατί πλέον (και ειδικά στο Κρατικό) εξετάζουν και τις γενικές σου γνώσεις γύρω από την κουλτούρα (κυρίως μέσω των σταυρολεξων). Σου το συστήνω ανεπιφύλακτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki983

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
και το γ1 πως σου φαίνεται... Όλοι μου λένε ότι είναι δύσκολο..... Και εγώ το πιστεύω.... Τα καταφέρνεις και τα δύο μαζί γιατί και το ένα και το άλλο είναι δύσκολα διπλωματάκια.... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Ναι, συμφωνώ σε αυτό.. Κοίτα να δεις, δεν το είχα προγραμματίσει για Γ1.. Η κυρία μου πρότεινε να το δώσω, ε, και είπα, ας το δοκιμάσω και αυτό! Στο κάτω-κάτω, δεν έχω και τίποτα να χάσω! Προς το παρόν, δεν έχω κάνει ιδιαίτερη προετοιμασία.. (ούτε ένα τεστ δεν έχω κάνει!:fss:) Έχω κάνει όμως αρκετά προφορικά, τα οποία είναι σχετικά εύκολα, αν εξαιρέσεις εκείνο το παλιοκείμενο που πρέπει να μεταφράσεις.. Ε, και απο κει και πέρα, έχω κάνει και κάποιες εκθέσεις, πολύ εύκολες είναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
λοιπον κοριτσια... αλλαξα τμημα στο σχολειο(ελπιζω) και θα κανω το Vos cles pour le nouveau delf b2... επισης οσον αφορα το Γ1 αμα ειναι το Dalf c1 ειναι παρα πολυ δυσκολο(ετσι λενε πολλοι). εγω λογικα θα παω για Sorbonne 1 αντι για dalf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Παιδιά,το DALF C1 είναι σίγουρα δυσκολότερο από το αντίστοιχο του προηγούμενου συστήματος (DELF A5-A6) αλλά σε καμία περίπτωη δεν μπορεί να θεωρηθεί ακατόρθωτο....:nono:

Το ζήτημα είναι να εξασκηθείς αρκετά στα προφορικά,στην έθεση κ στη synthese (οχι υπερβολές όμως) ώστε να εξασφαλίσεις ένα καλό βαθμό σ αυτά.
Απο κει κ πέρα οι ερωτήσεις που βάζουν στην κατανόηση κειμένου (comprehension ecrite) δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολες,ούτε τα κείμενα π μπαίνουν έχουν κάποια ιδιαίτερη δυσκολία σε θέματα λεξιλογίου...;)

Τώρα όσον αφορά στο ακουστικο..αυτό είναι όντως δύσκολο....γνώμη μου είναι να μην αναλωθείς πολυ διότι είναι 100% θέμα της στιγμής....απλώς χρείαζεται μια στοιχειώδη επαφή για να πάρεις ένα 10-14/25 και να περάσεις....

ilias_o_, το sorbonne 1 είναι πολύ πιο δύσκολο κατ εμέ καθώς πρέπει να έχεις διαβάσει συγκεκριμένα βιβλία στα γαλλικά προκειμένου να απαντήσεις στις ερωτήσεις που αφορούν λογοτεχνικό κείμενο (σε παραπέμπω σε πλιότερα θέματα https://www.ifa.gr/IMG/doc/sorbc1ecrit_0407.doc) ένω στο C1 πραγματεύεσαι θέματα που κατα πάσα πιθανότητα θα έχεις συναντήσει και στην έκθεση στα ελληνικά...βέβαια εξαρτάται και από το άτομο (εγω δεν είχα τόση διάθεση ν ασχολήθω με λογοτεχνία:P)

Από βιβλία σου προτείνω το Delf B2 ecrit & oral (editions tegos)
Είναι από τα πιο δύσκολα που κυκλοφορούν αλλά νομίζω ότι θα σε βοηθησει αρκετά γιατί εχει πολύ ωραία θέματα

Μπορείς να δεις αναλυτικά τ βιβλιογραφία που προτείνει το ifa εδώ:
https://www.ifa.gr/rubrique.php3?id_rubrique=508

Πάω απ όλα καλό είναι όμως να διαβάζεις μια εφμερίδα στα γαλλικά κάθε 1-2 εβδομάδες αφου απο εκέι αντλούνται τα θέματα (εμένα τουλάχιστον με βοήθησε πολύ αυτο) ;)

Καλη επιτυχία σε όσους δίνετε εξετάσεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες, aliki_s! Ευχαριστούμε! Εσύ αν επιτρέπεται, μέχρι ποιό επίπεδο έχεις φτάσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Εγώ τον Μάιο δίνω Β1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Εγώ πέρσι το Μαιο πήρα το DALF C2....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Festival 3 και Le Grammaire par l'exemple et l'exercise
EDITION ROBOLY
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
αυτη τη γραμματικη εκανα και εγω... επισης εκανα το C est clair 3!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garsoanaki

Νεοφερμένος

Η garsoanaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Α ρε παιδιά βοηθήστε δίνω γαλλικά και δεν ξέρω την τύφλα μου.....Μιλάμε στα ακουστικά παίρνω γύρω στο 7 στα 25 και ούτε στα υπόλοιπα είμαι πολύ καλή καλή.....Βοηθήστε....Καμιά ιδέα εκτός από το να πάω να πνιγώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Πρώτον, να σου υπενθυμίσω ότι απαγορεύονται τα greeklish.. Δεύτερον.. μην αγχώνεσαι και προσπάθησε να δεις τα πράγματα λίγο πιο θετικά. Η ηττοπάθεια δε βοήθησε ποτέ κανέναν.. Με 7 στα 25 απ'ότι ξέρω περνάς, πρέπει όπως και δήποτε να έχεις πιάσει ένα πέντε. Με ένα 7άρι λοιπόν είσαι μια χαρά κι επειδή συμψηφίζονται όλα υποθέτω πως μπορείς εύκολα να το "σηκώσεις" με τα υπόλοιπα και να περάσεις. Η κασέτα είναι αυτό που με φοβίζει κι εμένα περισσότερο.. Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα... Θα σε συμβούλευα τώρα που έχεις περισσότερο χρόνο στις διακοπές να δουλέψεις περισσότερο τα προφορικά σου και την έκθεση, ενώ μία επαναληψούλα στο λεξιλόγιο θα ήταν επίσης πολύ καλή. Εγώ προσωπικά τώρα δουλεύω τα προφορικά μου και λύνω tests των περασμένων χρόνων. Πιστεύω αυτό είναι το καλύτερο. Αυτααά.... Άντε και καλή μας επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel123456

Νεοφερμένος

Η Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
καλη επιτυχια σε εσας που δινετε...ειλικρινα μπραβο σας που διαβαζετε για ενα επιπεδο οπως το Β1,Β2 και φυσικα σε αυτους που στοχευουν υψηλοτερα.εγω εχω παρει το delf τοτε που εδινες Α1-Α4...πριν...4 χρονια?τεσπα...σημασια εχει η αυτοεκτιμηση και η σιγουρια.ακομα μν κολλατε πουθενα καθως ετσι γινεται παντα στην αρχη και μετα κλικ τα ξερουμε ολα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki983

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Να κάνω ερώτηση... Έχει δώσει κανείς ξανά b2..... Αν ναι τότε τι περίπου σας έτυχε... Δηλαδή στα προφορικά μπήκατε σας κάνανε καμία ερώτηση... Στα γραπτά.... Δίνω αυτην την βδομάδα ( 11 και 13) και έχω αγωνία όχι άγχος για το τι θα πέσουν.... στα προφορικά και στο listening.... ειδικά στο τελευταίο...!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πρώτον, να σου υπενθυμίσω ότι απαγορεύονται τα greeklish.. Δεύτερον.. μην αγχώνεσαι και προσπάθησε να δεις τα πράγματα λίγο πιο θετικά. Η ηττοπάθεια δε βοήθησε ποτέ κανέναν.. Με 7 στα 25 απ'ότι ξέρω περνάς, πρέπει όπως και δήποτε να έχεις πιάσει ένα πέντε. Με ένα 7άρι λοιπόν είσαι μια χαρά κι επειδή συμψηφίζονται όλα υποθέτω πως μπορείς εύκολα να το "σηκώσεις" με τα υπόλοιπα και να περάσεις. Η κασέτα είναι αυτό που με φοβίζει κι εμένα περισσότερο.. Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα... Θα σε συμβούλευα τώρα που έχεις περισσότερο χρόνο στις διακοπές να δουλέψεις περισσότερο τα προφορικά σου και την έκθεση, ενώ μία επαναληψούλα στο λεξιλόγιο θα ήταν επίσης πολύ καλή. Εγώ προσωπικά τώρα δουλεύω τα προφορικά μου και λύνω tests των περασμένων χρόνων. Πιστεύω αυτό είναι το καλύτερο. Αυτααά.... Άντε και καλή μας επιτυχία!


Με 5 στα 25 περνάς...Συμψηφισμός υπάρχει χωρίς όριο. Με 50 totale περνάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Ναι, ακριβώς αυτό... Γιατί, τί είπα λάθος?!?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ειπες με 7 στα 25.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top