Βάσεις Κύπρου

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι παράλληλα με το κανονικό μηχανογραφικό μπορώ να δηλώσω και σχολές της Κύπρου.Βασικά ενδιαφέρομαι για πολιτικός μηχανικός.Έψαξα να βρω βάσεις και δν μπορώ να βρω με τπτ.Μπορεί κανείς να μου πει κάποιο site με βάσεις της Κύπρου για τις σχολές της?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν υπαρχουν ολες οι σχολες στην Κυπρο. Το πανεπιστημιο κυπρου θεωρειται καλο στις θεωρητικες επιστημες, κυριως φιλολογιες. Πολυτεχνεια και Ιατρικες δεν ξερω καν αν εχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaki

Νεοφερμένος

Η ioannaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Βασικα, ουτε κι εγω δε νομιζω να υπαρχει πολυτεχνειο εκει. Οικονομικα, μα8ηματικα, φυσικοχημειες κ 8εωρητικα υπαρχοθν σιγουρα. παντως μπαινει μονο το δεκα τοις εκατο απο ελλαδα οποτε μαλλον οι βασεις θα ειναι υψηλοτερες. Ψαξ΄το στο google
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fede_gr

Νεοφερμένος

Ο fede_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εμενα παντω ο νονος μου (30 χρονων σημερα) περασε εκει περα αφοτου εδωσε εξετασεις ελλαδα. μου λεει οτι γινεται να δηλωσεις για κυπρο κατα τον αυγουστο που ειναι πολυ χαμηλοτερες οι βασεις και μετα να ζητησεις μεταγραφη για ελλαδα. ισχυει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D|m|tr|

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ορμύλια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ξεθαβω το νημα να ρωτησω κατι...

Ειδα σημερα στην σελιδα του ΥΠΕΠΘ οτι περασαν βασεις '07 για το πανεπιστημιο κυπρου. Ειδα οτι η πληροφορικη απαιτει περιπου 10000 μορια, ειναι αληθινο; Δηλαδη αν περυσι εβγαζα 11 χιλιαδες περνουσα cs@ucy? Μεσα απο το μηχανογραφικο δηλωνω για κυπρο;

Λεει πολυ για φετος παντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ξεθαβω το νημα να ρωτησω κατι...

Ειδα σημερα στην σελιδα του ΥΠΕΠΘ οτι περασαν βασεις '07 για το πανεπιστημιο κυπρου. Ειδα οτι η πληροφορικη απαιτει περιπου 10000 μορια, ειναι αληθινο; Δηλαδη αν περυσι εβγαζα 11 χιλιαδες περνουσα cs@ucy? Μεσα απο το μηχανογραφικο δηλωνω για κυπρο;

Λεει πολυ για φετος παντως...
Από το 2006 - νομίζω - βγήκαν τα Πανεπιστήμια Κύπρου από το μηχανογραφικό. :)





Δεν γνωρίζω όμως πώς τα δηλώνεις. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katia

Νεοφερμένος

Η Katia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
που ακριβως στο yperth
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rivaldo21

Νεοφερμένος

Ο rivaldo21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πληροφορίες και το ιδικό μηχανογραφικό μπορείτε να βρελιτε εδώ https://www.ucy.ac.cy/fmweb/ εκει που λέει για τους Ελλαδίτες!!! Ωστόσο δεν εχω καταφέρει να βρώ όλες τις βάσεις των σχολών, πάντος να φανταστείτε πληροφορικής είναι γύρω στα 11000 και μαθηματικών στα 10000 επίσης υπάρχουν και εστίες για τους έλληνες. Οι θέσεις για εμας είναι 130 και πέρσι μπήκαν μόλις 60! Αλλα επειδή εχω πάει πολλές φορές στην Κύπρο η ζωή για κάποιον έλληνα εκεί είναι πολύ δύσκολη λόγο του ρατσισμού και της ακαταλαβίστηκης γλώσσας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Επάμε στην Τσύπρον!

Απεχθάνομαι τις γενικεύσεις, πάντως όποιον Κύπριο έχω γνωρίσει τον έχω αντιπαθήσει θανάσιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mother

Νεοφερμένος

Η mother αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 59 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Πληροφορίες και το ιδικό μηχανογραφικό μπορείτε να βρελιτε εδώ https://www.ucy.ac.cy/fmweb/ εκει που λέει για τους Ελλαδίτες!!! Ωστόσο δεν εχω καταφέρει να βρώ όλες τις βάσεις των σχολών, πάντος να φανταστείτε πληροφορικής είναι γύρω στα 11000 και μαθηματικών στα 10000 επίσης υπάρχουν και εστίες για τους έλληνες. Οι θέσεις για εμας είναι 130 και πέρσι μπήκαν μόλις 60!

Εγώ από το πολύ διάβασμα και ψάξιμο, βρήκα τις βάσεις ..

https://www.oefe.gr/kypros.xls

αλλά οι αιτήσεις φέτος είναι πάρα πολλές.. και άρα κι εδώ σας περιμένουν μάλλον 'δυσάρεστες' εκπλήξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Είσαι άδικοs Dythor, κι εσύ επίσης Rivaldo21. Στην Κύπρο σας φωνάζουν Καλαμαράδες, κάτι που σημαίνει -αν το αναλύσεις- άνθρωποι των γραμμάτων κι επίσης πάνω από το 50% του κυπριακού λαού πιστεύει ακράδαντα ότι η "μάνα πατρίδα" είναι η Ελλάδα. Πολλοί, πάρα πάρα πολλοί (κι εγώ το θεωρώ έγκλημα) βάζουν την Ελλάδα πάνω από την ίδια τη χώρα τους, την Κύπρο. Μη γίνεστε άδικοι.

Εγώ όμως τώρα, βεβαίως και θα θυμώσω, όταν για να περάσω στην ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΗ φιλοσοφική σχολή του Πανεπιστημίου Κύπρου χρειάζομαι τουλάχιστον βαθμό πρόσβασης 19, ενώ εσείς μόλις 11-12. Και ουσιαστικά, αν εγώ πάρω 18,9 θα χάσω τη θέση κι εσείς με 12 θα πάρετε τη δικιά σας. =) Πάντως ευχαριστώ για την πληροφορία, τώρα έμαθα ότι για τους Ελλαδίτες πέφτουν οι βάσεις. Έλεος. Χαλί σας στρώνουμε!!
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Επάμε στην Τσύπρον!

Απεχθάνομαι τις γενικεύσεις, πάντως όποιον Κύπριο έχω γνωρίσει τον έχω αντιπαθήσει θανάσιμα.


Εγώ πάλι όποιον έχω συναντήσει,τον έχω συμπαθήσει στο φουλ! ;-) Συμφωνώ κ με τη Χριστίνα!

και μάλιστα απ'O,τι ξέρω το εκπαιδευτικό σύστημα εκεί είναι πολύ πιο οργανωμένο από εδώ,οπότε οποίος γυρεύει αποτελεσματικότητα, καλύτερα να πάει στην Κύπρο...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Είσαι άδικοs Dythor, κι εσύ επίσης Rivaldo21. Στην Κύπρο σας φωνάζουν Καλαμαράδες, κάτι που σημαίνει -αν το αναλύσεις- άνθρωποι των γραμμάτων κι επίσης πάνω από το 50% του κυπριακού λαού πιστεύει ακράδαντα ότι η "μάνα πατρίδα" είναι η Ελλάδα. Πολλοί, πάρα πάρα πολλοί (κι εγώ το θεωρώ έγκλημα) βάζουν την Ελλάδα πάνω από την ίδια τη χώρα τους, την Κύπρο. Μη γίνεστε άδικοι.

Εγώ όμως τώρα, βεβαίως και θα θυμώσω, όταν για να περάσω στην ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΗ φιλοσοφική σχολή του Πανεπιστημίου Κύπρου χρειάζομαι τουλάχιστον βαθμό πρόσβασης 19, ενώ εσείς μόλις 11-12. Και ουσιαστικά, αν εγώ πάρω 18,9 θα χάσω τη θέση κι εσείς με 12 θα πάρετε τη δικιά σας. =) Πάντως ευχαριστώ για την πληροφορία, τώρα έμαθα ότι για τους Ελλαδίτες πέφτουν οι βάσεις. Έλεος. Χαλί σας στρώνουμε!!
:P

Εισαι απο την Κυπρο? Να σε ρωτησω μια απορια που ειχα καιρο...Το συστημα εισαγωγης στα πανεπιστημια εκει στην Κυπρο πως ειναι ? Εννοω για κυπριους μαθητες. Ειναι κατι σαν τις πανελλαδικες εδω ας πουμε ? Με τα ιδια μαθηματα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mother

Νεοφερμένος

Η mother αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 59 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Εγώ όμως τώρα, βεβαίως και θα θυμώσω, όταν για να περάσω στην ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΗ φιλοσοφική σχολή του Πανεπιστημίου Κύπρου χρειάζομαι τουλάχιστον βαθμό πρόσβασης 19, ενώ εσείς μόλις 11-12. Και ουσιαστικά, αν εγώ πάρω 18,9 θα χάσω τη θέση κι εσείς με 12 θα πάρετε τη δικιά σας. =) Πάντως ευχαριστώ για την πληροφορία, τώρα έμαθα ότι για τους Ελλαδίτες πέφτουν οι βάσεις. Έλεος. Χαλί σας στρώνουμε!!
:P

Κάνεις λάθος. Οι ελλαδίτες εντάσσονται σε ειδική κατηγορία και δεν 'τρώνε' τη θέση κανενός Κύπριου. Εισάγονται (όπως κι εσείς στα ελληνικά ανώτατα και ανώτερα εκπαιδευτικά συστήματα) με ποσοστό επί των 'ντόπιων' εισακταίων. Οι χαμηλές βάσεις ήταν αποτέλεσμα της μικρής ζήτησης από ελλαδίτες να σπουδάσουν σε κυπριακά πανεπιστήμια. Πιστεύω ότι φέτος αυτό θα αλλάξει γιατί οι αιτήσεις απότι έμαθα είναι πάρα μα πάρα πολλές. Σκέψου ότι από τις 130 θέσεις που θα μπορούσαν να διεκδικήσουν πέρσι οι Ελλαδίτες καλύφθηκαν μόλις και μετά βίας οι 70.
Ευχαριστούμε για το χαλί πάντως :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Έλληνες είμαστε....όχι ελλαδίτες :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Ελληνες ειναι και οι Κυπριοι..απλα επειδη εμεις μενουμε στην Ελλαδα λεγομαστε Ελλαδιτες..ετσι νομιζω τουλαχιστον ,αν κανω λαθος διορθωστε με :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Απαντήθηκε η ερώτηση σου φίλε Fosa, επομένως θα σχολιάσω τα υπόλοιπα.


Το συστημα εισαγωγης στα πανεπιστημια εκει στην Κυπρο πως ειναι ? Εννοω για κυπριους μαθητες. Ειναι κατι σαν τις πανελλαδικες εδω ας πουμε ? Με τα ιδια μαθηματα ?
Όσον αφορά τα μαθήματα, το σύστημα είναι το ίδιο. -Αν κάνω λάθος, παρακαλώ τη Χριστίνα να με διαψεύσει-
Στο ότι, όμως, αφορά την ένταξη στο Πανεπιστήμιο, σημασία δεν παίζει ΜΟΝΟ ο βαθμός αλλά και η σειρά προτίμησης των μαθημάτων. Αν για παράδειγμα κάποιος με 15000 μόρια δεν εξασφαλίσει θέση στην πρώτη του επιλογή, το αν θα εξασφαλίσει θέση και στη δεύτερή του επιλογή δεν εξαρτάται από το βαθμό του αλλά από το αν έχουν μείνει κενές θέσεις (μετά ναι, έρχεται και το θέμα των μορίων).
Σε αντίθεση με το σύστημα στην Ελλάδα, εδώ στην Κύπρο, μπορείς να διεκδικήσεις θέση έναντι των συνυποψηφίων σου που δήλωσαν μια σχολή με 3η, 4η κ.ο.κ. προτίμηση, εάν εσύ την δηλώσεις με 1η προτίμηση.



Τελείως off-topic:

...όποιον Κύπριο έχω γνωρίσει τον έχω αντιπαθήσει θανάσιμα.

Δεν κρίνεις τον άλλο από την καταγωγή αλλά από το τι άνθρωπος είναι.
Δε θα ασχοληθώ περισσότερο, εξάλλου, δικαίωμά σου να πιστεύεις ό,τι θες. :xixi:


Ελληνες ειναι και οι Κυπριοι..απλα επειδη εμεις μενουμε στην Ελλαδα λεγομαστε Ελλαδιτες..ετσι νομιζω τουλαχιστον ,αν κανω λαθος διορθωστε με

Σωστά τα λες. Όταν ακούς Ελλαδίτης πάει να πει κάτοικος Ελλάδας ΚΑΙ Έλληνας. Δεν είναι κάποια προσβολή, μην αρπάζεσαι vaoum90. Στην ουσία, Έλληνας και Ελλαδίτης είναι το ίδιο πράγμα απλά με διαφορετικό περιτύλιγμα. :P



Και ουσιαστικά, αν εγώ πάρω 18,9 θα χάσω τη θέση κι εσείς με 12 θα πάρετε τη δικιά σας. =)

Κάνεις λάθος. Οι ελλαδίτες εντάσσονται σε ειδική κατηγορία και δεν 'τρώνε' τη θέση κανενός Κύπριου.


Δε νομίζω να αναφέρθηκε στο ότι κάποιος Έλληνας-Ελλαδίτης "τρώει" τη θέση σ' αυτήν προσωπικά ή σε κάποιον άλλο Κύπριο. Απλά υπέδειξε πως αν και εμφανώς είναι τεράστια η διαφορά βαθμολογίας μεταξύ των δύο, κάποιος Έλληνας-Ελλαδίτης έχει τη δυνατότητα -λόγω κυρίως χαμηλών βάσεων αυτών που αιτούνται κάποια θέση στην Κύπρο- να πετύχει σχετικά εύκολα κάποια θέση στο εν λόγω Πανεπιστήμιο.
Αξίζει να σημειώσουμε όμως, ότι οι βάσεις και ο αριθμός των αιτήσεων μεταβάλλονται χρόνο με το χρόνο και απ' ό,τι φαίνεται δε θα ισχύει για πολύ αυτή, η χαρακτηριζόμενη από πολλούς, "εύκολη πρόσβαση".


Εισάγονται (όπως κι εσείς στα ελληνικά ανώτατα και ανώτερα εκπαιδευτικά συστήματα) με ποσοστό επί των 'ντόπιων' εισακταίων.

Ακριβώς! Έτσι, δεν υπάρχει λόγος για παράπονα και συγκρούσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ξέρεις να διαβάζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ξέρεις να διαβάζεις;

Το πέτυχες! :no1:
Πραγματικά, δεν το πρόσεξα. Ήταν άκυρος ο σχολιασμός μου και απολογούμαι.
Η γενίκευση -και λάθος μου που το "άφησα έξω" από την παράθεση- ωστόσο που έκανες, δεν παύει να είναι λάθος, κατά την ταπεινή μου γνώμη.
Λάθος άνθρωποι, σε λάθος χρόνο, ίσως; :P
Το ότι γνώρισες κάποια άτομα Κυπριακής καταγωγής τα οποία αντιπάθησες, δεν πάει να πει πως όλοι οι Κύπριοι είναι το ίδιο και το αυτό. Γι' αυτό και θεωρώ τη συγκεκριμένη γενίκευση λανθασμένη.
Τέσπα, φιλικά πάντα. :xixi:
Δε θα το συνεχίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δεν έκανα γενίκευση, απλά διατύπωσα ένα γεγονός. Τέλος πάντων φαίνεσαι λογικό παλικάρι είμαι σίγουρος απλά δεν το πρόσεξες :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top