Μάθημα σεξουαλικής αγωγής στα σχολεία

Μάθημα σεξολογίας στα σχολεία [noparse](;)[/noparse]

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 26)
  • Είναι απαραίτητο.

    Ψήφοι: 24 92.3%
  • Δεν είναι απαραίτητο.

    Ψήφοι: 2 7.7%
  • Δεν έχω άποψη για αυτό το θέμα.

    Ψήφοι: 0 0.0%

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με αυτό το θέμα;
Κάτι λέγανε ότι θα το εισάγουν στα σχολεία αυτό το μάθημα αλλά απ' ότι φαίνεται το έχουν βάλει στην άκρη. :what:

Πιστεύω πως αναγκαίο το μάθημα της σεξολογίας στα σχολεία από το γυμνάσιο και ύστερα.
Θα ωφεληθούν πολύ τα παιδιά από αυτό, όχι μόνο από άποψης γνώσεων που σίγουρα θα τους χρειαστούν αργότερα αλλά και από πλευράς αντίληψης για το σεξ.
Ίσως εξαλειφθεί αυτή η αντίληψη που έχουν πολλά παιδιά για το σεξ (αστείο, ντροπή) αλλά και να γίνουν πιο ώριμα στις μεταξύ τους σεξουαλικές σχέσεις. :iagree:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σίγουρα είναι αναγκαίο, αλλά δε νομίζω να το σκέφτονται καθόλου. Στην πέμπτη δημοτικού μας είχαν πει κάτι πράγματα αλλά μάλλον άχρηστα μας ήταν τότε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Σίγουρα είναι αναγκαίο, αλλά δε νομίζω να το σκέφτονται καθόλου. Στην πέμπτη δημοτικού μας είχαν πει κάτι πράγματα αλλά μάλλον άχρηστα μας ήταν τότε :P


Το μάθημα της σεξολογίας πρέπει να διδασκόταν εδώ και χρόνια και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχουν πάρει ακόμη την απόφαση να το βάλουν..
Στις Ευρωπαικές Χώρες διδάσκεται εδώ και 35+ χρόνια!
Πόσο πίσω μπορεί να είμαστε πια???:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Ένα άρθρο σχετικό με το θέμα. :(
(θα βρείτε και άλλα σε αυτή τη σελίδα)

Αν δεν είναι η εκκλησία που παρεμπόδισε την είσοδο αυτού του μαθήματος στα σχολεία, τι άλλο μπορεί να είναι; Ανευθυνότητα στην πραγματοποίηση της απόφασης; :hmm:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ πως πρέπει να μπει όχι μόνο για το πως γίνεται, να εξοικιωθούν τα άτομα και να μην ντρέπονται αλλά και για το ασφαλές σεξ ώστε να υπάρχει μείωση της μετάδοσης του AIDS, της σύφιλης κτλ. Πολλά άτομα δεν παίρνουν προφυλάξεις και δεν είναι γιατί είναι ακριβές! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Φυσικα και πρεπει να μπει.... Δες τι νομιζουν και πια αντιληψη εχουν τα περισσσοτερα παιδια σημερα για το σεξ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Βεβαίως να μπεί γιατί έχω ακούσει πολλά κουφά ακόμα και απο παιδιά της ηλικίας μου σχετικά με το σεξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Να μπει, για τους λόγους που προαναφέρθηκαν, αλλά με τους κατάλληλους καθηγητές μιας κι είναι θέμα που θεωρείται ταμπού στη σημερινή κοινωνία και θέλει σωστό χειρισμό για να μην εξευτελιστεί. :Χ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Μια παρατήρηση: δεν θα λέγεται "σεξολογία" αλλά "σεξουαλική αγωγή" ή "σεξουαλική διαπαιδαγώγηση". Η άποψή μου είναι ότι το μάθημα πρέπει να ενωθεί με την οικιακή οικονομία ή τη βιολογία που ούτως ή άλλως έχει περιληπτικά και αντικειμενικά την ανθρώπινη αναπαραγωγή. Αυτό που με ενοχλεί είναι τα πνιχτά γελάκια που ακουγόντουσαν πέρυσι όταν κάναμε το συγκεκριμένο μάθημα στη φυσική. Δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί το παίρνουν για αστείο, ή ντροπή... είναι ένα ένστικτο του ανθρώπου, το οποίο τον ακολουθεί εκατομμύρια χρόνια, όπως και όλο το υπόλοιπο ζωϊκό βασίλειο. Δείτε το αλλιώς, αν δεν υπήρχε το σέξ, θα επιβιώναμε ως είδος?

Είπα και ελάλησα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sadman

Νεοφερμένος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μια παρατήρηση: δεν θα λέγεται "σεξολογία" αλλά "σεξουαλική αγωγή" ή "σεξουαλική διαπαιδαγώγηση". Η άποψή μου είναι ότι το μάθημα πρέπει να ενωθεί με την οικιακή οικονομία ή τη βιολογία που ούτως ή άλλως έχει περιληπτικά και αντικειμενικά την ανθρώπινη αναπαραγωγή. Αυτό που με ενοχλεί είναι τα πνιχτά γελάκια που ακουγόντουσαν πέρυσι όταν κάναμε το συγκεκριμένο μάθημα στη φυσική. Δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί το παίρνουν για αστείο, ή ντροπή... είναι ένα ένστικτο του ανθρώπου, το οποίο τον ακολουθεί εκατομμύρια χρόνια, όπως και όλο το υπόλοιπο ζωϊκό βασίλειο. Δείτε το αλλιώς, αν δεν υπήρχε το σέξ, θα επιβιώναμε ως είδος?

Είπα και ελάλησα. :)
και οχι μονο οι νταβατζηδες τι θα κανανε στ οδρομο θα μενανε?
Παντως σαν μαθημα πρεπει να μπει και να αφιερωθει ιδιαιτερα για το ασθενες φυλο(τι ειπα παλι)ειναι πολυ κοτες και αθωες ολες τους.Αφου ρε σεις οχι ακουστε να σας φυγει το "ματι".Την επεφτα σε μαι συμμαθητρια μου.Και αυτη ουτε που καταλαβενε τι της γινοτανε,τελοσπα στο τελος τα φτιαξαμε"θαυμα"και εφτασε ο καιρος(1μηνας ειχε περασει που με ειχε ξεστραβωσει στα φιλακια)την το πρωτινω και μου λεει τι ειναι αυτο?Ε μετα απο αυτο τα ειδα ολα.Καλα για να της το εξηγησω χωρις να το με βαριους ορους μου βγηκε η πιστη.

Το μαθημα ειναι MUST για να μπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babalu

Νεοφερμένος

Η Λουιζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
εννοειται πως πρεπει να μπει. περα απο το οτι οι ελληνες εφηβοι δηλωνουν σε μεγαλα ποσοστα αγνοια για στοιχειωδη σημεια στο σεξ [αντισυλληψη, ωριμη αντιμετωπιση] , υπαρχουν κ τεχνικα προβληματα κ αποριες που πρεπει επιτελους να λυθουν!'
και οχι, δεν βοηθαει τοοοοσο πολυ η καθιερωμενη συζητηση μπαμπα-γιου, μαμας-κορης :D

χρειαζονται υπευθυνα ατομα. ε γιατι ως γνωστον κ εμεις οι ελληνες και πολυ θερμοαιμοι ειμαστε και πολυ εκδηλωτικοι κ πολυ ξεροκεφαλοι σ αυτο το θεμα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
την το πρωτινω και μου λεει τι ειναι αυτο?
Μετά απο ένα μήνα και σε τέτοια ηλικία; Μη βιάζεστε τόσο ρε παιδιά καλά σε (:P) είπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eL BaRTo

Νεοφερμένος

Ο eL BaRTo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
αποψη μου ειναι πως αυτο το μαθημα πρεπει να διδασκεται απο την δευτερα γυμνασιου μεχρι την δευτερα λυκειου...
γιαιτ υπαρχουν πολλα ατομα ανωριμα για σεξουαλικη επαφη στην δευτερα γυμνασιου που οτι και ν απουνε οι "σεξολογοι" θα τους ειναι αχρηστο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
μήπως μπερδεύεις εμένα με το sadman? Εγώ είμαι 12, αυτός είναι 14 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eL BaRTo

Νεοφερμένος

Ο eL BaRTo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
ουυπς !..:xixi:
μπερδεψα τα ποστ του [12] με την ηλικια του :lol:
ε ρε τι σου κανει το πρωινο ξυπνημα...:P

παλι .. 14 ειναι μικρη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
και οχι μονο οι νταβατζηδες τι θα κανανε στ οδρομο θα μενανε?
Παντως σαν μαθημα πρεπει να μπει και να αφιερωθει ιδιαιτερα για το ασθενες φυλο(τι ειπα παλι)ειναι πολυ κοτες και αθωες ολες τους.Αφου ρε σεις οχι ακουστε να σας φυγει το "ματι".Την επεφτα σε μαι συμμαθητρια μου.Και αυτη ουτε που καταλαβενε τι της γινοτανε,τελοσπα στο τελος τα φτιαξαμε"θαυμα"και εφτασε ο καιρος(1μηνας ειχε περασει που με ειχε ξεστραβωσει στα φιλακια)την το πρωτινω και μου λεει τι ειναι αυτο?Ε μετα απο αυτο τα ειδα ολα.Καλα για να της το εξηγησω χωρις να το με βαριους ορους μου βγηκε η πιστη.

Το μαθημα ειναι MUST για να μπει.

1 μήνα;; Δεν είσαι καλά παιδάκι μου...
Όχι να μην ξέρει και τι είναι βέβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Να μπεί αλλα, θα υπάρχει πρόβλημα οπότε θα ηταν καλο να είναι με 2 καθηγητές. Παντως αξίζει πολυ σήμερα όπως κ εγω μπορεί να εχουμ λάθος αντίληψη για αυτό.

Με 2 καθηγητές γιατί; Να κάνουν αναπαράσταση;:D:D:P:lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
χαχαχαχα, όχι ακριβώς :) απλά θα είναι πιο εύκολο να τα λένε στα πεδια (Φυσικά ο ένας θα είναι άντρας κ η άλλη γυναίκα.) έτσι όλα θα είναι πιο εύκολα Ελπίζω δηλαδή.

και μετά θα τους ζητούν να κάνουν αναπαράσταση :P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Με 2 καθηγητές γιατί; Να κάνουν αναπαράσταση;:D:D:P:lol::lol:

Καλο θα ητανε να κανουν ξεχωριστα τμηματα, αγορια και κοριτσια, καθως αν ειναι μαζι δεν νομιζω να αποδειδει και τοσο... Αφηστε που περα απο αυτα που πρεπει να ξερουν ολοι θα μπορουσαν να δειξουν καπια πραγματα ιδικα στα αγορια (πχ πως να φορανε σωστα το προφιλακτικο) και καπια πραγματα στα κοριτσια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ναι θα πρέπει να υπάρχει κάποιο τέτοιο μάθημα αλλά ενσωματωμένο με τη Βιολογία. Και τώρα υπάρχουν κάποια πράγματα για την αντισύλληψη στην Βιολογία της Γ γυμνασίου, αλλά είναι λίγα.

Παντως σαν μαθημα πρεπει να μπει και να αφιερωθει ιδιαιτερα για το ασθενες φυλο(τι ειπα παλι)ειναι πολυ κοτες και αθωες ολες τους.Αφου ρε σεις οχι ακουστε να σας φυγει το "ματι".
Όντως μας έφυγε το μάτι, αλλά για άλλο λόγο! Νομίζω ότι η σεξουαλική δραστηριότητα δεν θα έπρεπε να άρχιζε πριν την ενηλικίωση...:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top